+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

Orgazm Sorunu
 

“Kadınlarda görülen  cinsel işlev bozuklukları toplumda sanıldığından daha sık görülmesine rağmen bunların çok büyük bir bölümü doktora yansıtılmadığından çözümsüz kalıyor.”

Kadında cinsel isteğin azalması yahut kaybolması ile ortaya çıkan bu durum, Partnerin cinsel davranışlarından memnun olmama, orgazm bozuklukları, vajinismus, disparoni (ilişkide ağrı) ve erkeğin benzer biçimde sorunlara neden olabilir. Cinsel işlev bozuklukları cinselliğin evrelerine gere incelenebilir bunlar;

 

 • Cinsel arzuyla alakalı bozukluklar: Cinsel  isteğin azalması(frijidite) 
 • Cinsel arzu ya da cinsel uyarılma ve orgazmla ilgili bozukluklar
 • Ağrılı cinsel ilişki disparoni
 • Baştan beri var olan sonradan ortaya çıkan vajinismus

 

Cinsel cinsel işlev bozukluklarda cinsel arzunun azalması  cinsel ilişkiye istek olmasa da cinsel ilişki kadın  tarafınca başlatıldığında uyarılma sonucunda orgazm da olabilmektedir. Bu yüzden cinsel istek azalması ile uyarılma ve orgazm bozukluğu bu ikisi arasındaki ayrım çok önemlidir.  Cinsel işlev bozukluğu daha çok  standart bir cinsel yaşamı takiben erişkin dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilerlediği kadın anım  her türlü cinsel içerikli eylemlerden uzaklaştırarak kendi iç dünyasına kapanabilir.

 

Cinsel istek ile  ilgili bozukluklar kadında  sık görülen ve tedavisi en zor cinsi işlev bozukluklarıdır. Çiftler arasındaki çatışmaları ve uyumsuzluğa bağlı olarak meydana gelir. Aile arasında yaşanılan maddi problemler,  iş stresi, çocukla alakalı problemler bu hastalığın tetikleyicisi olabilir. Yine ilerleyen yaş ile birlikte meydana gelen hormonal değişimler depresyon, uyuşturucu kullanımı yoğun kişinin yoğun stres altında olması cinsel arzunun azalmasına neden olan diğer durumlardır.

 

Ayrıca İlaç kullanımı, doğum sonrası dikiş yerlerinin nedbeleşmesi yolu ile  iyileşmesi ilişki sırasında ağrı (disparoni de)  uzun süre devam ettiği durumlarda cinsel arzunun azalmasına neden olabilir. Dini inançlar, cinsellikten suçluluk duyma, bastırılmış cinsel duygular, kendine güvensizlik, homoseksüellik, geçmişte yaşanan tecavüz, taciz, gibi durumların kadında yer açtığı travmalar kontrolü elden kaybetme korkusu orgazm bozukluğuna neden olduğundan beraberinde  cinsel arzunun azalması gibi problemlere sebep olabilir. Cinsel arzu bozukluklarının psikolojik nedenler  ekarte edildikten sonrasında bireysel veya çiftelere psikoterapi uygulanır.

 

Uyarılma ve Orgazm Bozuklukları

 

Uyarılma bozuklukları kadında  kendini cinsel ilişkiye hazırlık evresinde vajinanın ıslanması gibi vakıaların ortaya çıkmaması gibi  benzer biçimde kendini gösterir.

 

Uyarılmaya Rağmen Orgazm Olamama

 

Uyarılma rağmen orgazm olamama  cinsel ilişkiye yeni başlamış olan  kadınlarda daha sıklıkla görülür. Kadınların %5-10’u hiç orgazm olamama durumuyla karşı karşıya kalabilir. Buna birincil anorgazmi  adı verilir. Birincil anorgazmi sonradan ortaya çıkan ikincil anorgazmiden daha sıklıkla görülmektedir. Çiftler arasında problemler, ilaç kullanımı, kronik rahatsızlıklar depresyon,  skleroz gibi hastalıklara bağlı ikincil anorgazmi olarak ortaya çıkabilir.

 

Vajinismus

 

Cinsel ilişkide ağrı Vajinismus: vajinanın dış 1/3’lük kısmında yer alan kaslarda, penis, parmak, vajinal tampon ya da muayene spekulumu yerleştirme girişimi olduğunda ortaya çıkan istem dışı kasılmalar dır. Bu kasılmalar cinsel birliktelik sırasında ortaya çıkmasının yanında bunun  hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda vajinismus çok ağır olduğundan ilişki hiç gerçekleşmez

 

Böyle bir durumda  vajinal doğum gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Vajinismus olan kadınların bir kısmında  ise bir cinsel yaşamı takiben sonradan ortaya çıkar. İkincil vajinismus ismi verilen bu durum genellikle ilişki sırasında ağrı (disparoniye) bağlı olarak gelişir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların özgeçmişinde cinsel rahatsızlık gibi ciddi bir ruhsal travmalar olabileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene ruhsal zarar yapmış bir durum söz konusu olabilir.

 

Endometriozis, kronik enfeksiyonlar, kızlık zarındaki yapısal  durumlar da vajinismus sebebi olabilir ve bunlar genellikle  jinekolojik muayenede ortaya çıkarılır. Kadının genital anatomiyle edinmesi için  bilgi verilir. Vajinal penetrasyon öncesi gevşemesi için Kegel egzersizleri ive bunların nasıl uygulayacağı gösterilir.
 

Cinsel cinsel işlev bozukluklarda cinsel arzunun azalması cinsel ilişkiye istek olmasa da cinsel ilişki kadın tarafınca başlatıldığında uyarılma sonucunda orgazm da olabilmektedir.
Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.