Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismusta Yanlış Tedaviler

Vajinismus  doğru tedavi yöntemleri kullanıldığında kısa sürede tedavisi mümkün bir hastalıktır. Ancak  pek çok vajinismus hastası yanlış tedavi yöntemleri  ile tedaviye başladıkları için sonuç alamazlar. Bu durum zaten kaygılı ,panik halinde olan bu hastaların  umutlarının kırılmasına neden olur. Sıklıkla şahit olduğumuz yanlış tedaviler şunlardır:

Alkol kullanılarak cinsel ilişki denemeleri; Bu yöntemin başarılı olduğu hiç görülmemiştir.

 

Kas gevşeticilerin kullanımı; Pelvik taban kaslarının kasılmasının önüne geçebilmek için kullanılır. Ancak bilinçaltı nedenlere bağlı olarak istemsiz olan bu kasılmalara hiçbir etkisi yoktur.

Antidepresan ve antianxiolitiklerin kullanımı; Evet vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu değişen derecelerde depresyondadır ve çoğunda panik atak mevcuttur. Ancak cinsel terapi metotları kullanılmadan asla tedavi seçeneği değildirler. Biz kliniğimizde bu grup ilaçları kullanmamaktayız.

Vajinismus Yanlış Yöntemler

Ağrı kesiciler ve kayganlaştırıcı jellerin kullanımı; Tek başına hiçbir faydası yoktur. Biz cinsel terapi metotlarını uygularken kayganlaştırıcı jelleri kullanabiliriz.

Sıcak suya oturma banyoları; Vajinal kasları rahatlatıcı etkisi olabilir. Ancak vajinismusta vajene bir giriş olduğunda ani ve istemsiz olarak kasılmalar olduğu için hiçbir etkisi yoktur.

Spinal veya epidural anestezi altında cinsel ilişkide bulunmak; Belden spinal veya epidural aralığa uygulanan anestezidir. Böyle bir tedavi yöntemi asla doğru değildir. Çünkü anestezi etkisi geçtiğinde vajinal kasılmalar aynı şekilde devam edecektir.

VAJİNİSMUSTA YANLIŞ TEDAVİLER
VAJİNİSMUSTA YANLIŞ TEDAVİLER

Genel anestezi altında cinsel ilişkide bulunmak; Bu yöntemi  kadının bilicinin kapalı olduğu bir tecavüz şekli olarak kabul etmek gerekir. Yani bu haliyle kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

Bazı  jinekologlar hymenin (kızlık zarı) çıkarılmasını önerir. Ancak çoğu vajinismus hastasında hiçbir işe yaramaz. Çünkü kızlık zarı esneyebilir. Nadiren kızlık zarının yapısı kalın ve yüksek kenarlı ise cinsel ilişki esnasında ağrı yapabileceği düşünüleceğinden çıkarılması önerilir. Özellikle jinekoloğa gidildikten sonra başarılı olunamazsa umutlar daha da çok kırılır.

Yeni bir tedaviye başlaması daha da zorlaşır.

VAJİNİSMUSTA YANLIŞ TEDAVİLER
VAJİNİSMUSTA YANLIŞ TEDAVİLER

Vajinismus sorunu yaşayan hastalarda kasılmalar istem dışı gerçekleşir. Yukarı’da bahsi geçen tedaviler dışındaki tedavi yaklaşımları vajinismus sorunu yaşayan kadınlara yarardan çok zararı vardır. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınlar travmatize olurlar. Bu yüzden tedavi olacakları merkezi ve doktoru seçerken cinsel terapi eğitimi  almış, kadın vücudunu iyi bilen bu konuda tecrübeli bir hekim seçmeleri  gerekir.  Vajinismus tedavisi  kısa süreli ve başarı şansı %100 olan bir sorundur. Yeter ki doğru yerde doğru tedaviler uygulanabilsin.


WhatsApp Bilgi Hattı