Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismusta Telkin Tedavisi

Vajinismusa neden olan etkenlerin en başında psikolojik ve ruhsal kaygılar gelmektedir. Genel olarak geçmişte yaşanan travma etkisi yaratan cinsel tecrübe yada bilinçaltına yerleşmiş doğru olmayan bilgi kirliliğidir.

  • Çocukluktan kalma bazı korkular
  • Aşırı kapalı ve katı bir toplum düzeninde yaşamış olma
  • Katı ahlak ve namus kuralları
  • Suçluluk, ayıp, günah gibi durumların bilinçaltına yerleşmesi
  • Cinsellik ve ilk gece konusunda bilinçaltında oluşturulmuş yanlış ve abartılı bilgi kalabalığı
  • Ve beyin olarak erkek cinsel organının kadının vücuduna girmesi sırasında abartılı korku telkinleri

Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız tamamı psikolojik olarak ortaya çıkmış olan hastalık durumları telkin yöntemi ile tedavi edilebilir. Vajinismus tedavisi önce hastanın ilk muayenesi ile başlar. Bu ön görüşmeye kadın eşi ile de katılabilir. Hatta erkek ile katılımlar çiftlerin cinsel uyumu açısından daha fazla önem sağlamaktadır.

 

Özellikle ülkemiz gibi toplumlarda küçük yaşlarda kızlık zarının çok değerli ve korunması gereken bir yapı olduğu düşüncesi ile yetiştirilen genç kızların evlendiklerinde ilk gece itibarı ile ortaya çıkmış sorunlar epey fazladır. Ya da geçmiş dönemlerde tecavüz, taciz, aile içi şiddet ve baskı da bu hastalığa neden olmaktadır.

Daha önce hiç problemi olmamış kişilerin doğum, kürtaj, yanlık jinekolojik muayene sonucu oluşması da muhtemeldir. Öncelikle kesinlikte çekinilmemesi ve utanılmaması gereken bir rahatsızlıktır. Mutlu bir aile yapısı için kesinlikle tedavi olunması bu rahatsızlık yönünden tek olmadığınızın bilinmesi gereklidir.

Vajinismus Telkini Nasıl Yapılır

Telkin tedavisi son yıllarda en çok kullanılan tedavi şeklidir. Vajinismus tedavisi uzman terapist ve jinekolog eşliğinde telkin yöntemi ile uygulanır. Öncelikle jinekolojik bir muayene den geçmesi gereklidir. Bu muayenenin amacı hastalığın hangi aşamada olduğu ve nasıl tedavi edilmesi gerekliği açısından önemlidir.

Hastanın izin verdiği ölçülerde asla zorlamadan yapılan bir ön muayene daha sağlıklı sonuçlar almak için gereklidir. Öncelikle cinsel birleşme konusunda yanlış olan her şey bilinçaltından ustaca çıkarılır ve doğru olan bilgiler kadına aktarılır. Şimdiye kadar bildiği ve duyduğu her şeyin abartılmış gerçeklik taşımayan bilgiler olduğunu öğrenen hasta psikolojik açıdan daha rahatlamış olur.

Daha sonra kasılmaları önlemek için bazı davranışsal terapiler eşliğinde bazı egzersizlere başlanılır. Bu terapinin amacı cinsel birleşme sırasında kadının kaslarını kontrol edebilmesi ve tanıması açısından gereklidir. Bu tedavi süreci sadece 4 seans kadar sürer ve kısa süre içinde cinsel birleşme gerçekleşir. Vajinismus tedavisi günümüz şartlarında acı ve ağrı zorlama olmadan kolay yollarla çözülmektedir. Vajinismus tedavisinde profesyonel bir destek almak şarttır.


WhatsApp Bilgi Hattı