Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismusta Elim Sende Sendromu

Ülkemizde her 10 kadından birinin yaşadığı vajinismus ve hastalığı yaşayan çiftlerin sorunları oldukça can sıkıcıdır. Genellikle psikolojik alt yapılı olan bu hastalık erkekleri de oldukça etkilemektedir. Vajinismuslu kadınların eşlerinin zamanla ve hastalık ilerledikçe istenmeme, yeteri kadar sevilmeme gibi hislere kapılmaktadırlar. Bu duygulara sahip vajinismus erkeklerinde zamanla sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik ve erken boşalma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kadının korkuları kadar erkeğinde kaygıları olabiliyor. Bu tutumlar Vajinismusu daha ileri hale taşıyabiliyor.

 

Vajinismus tedavisi ve sendrom

Vajinismus tedavisi ile sonlara gelindiği zaman kadın cinselliğe hazır hale geliyor fakat bu sefer erkekte başarılı olup olamayacağı konusunda endişeler ile başka sorunlar ortaya çıkabiliyor. O zamana kadar hiç sertleşme sorunu olmayan erkekte bile bu durum meydana geliyor tedirginlik ve heyecan ile sertleşme sorunu ortaya çıkabiliyor. Kadın vajinismus tedavisi ile hazır hale gelirken erkek kendini ispatlama düşüncesi ile yoğun stres yaşayarak başarısız olabiliyor.

 

Kadın tamamen tedavi olsa da erkekte sorunlar başlamış olmaktadır. Bu durum elim sende sendromu olarak adlandırılmaktadır. Elim sende sendromunda kadın istediğinde erkek bahaneler ile sırasını savarken erkek istediğinde kadın aynı taktiği uygulamaya başlıyor. Hatta vajinismus erkekleri eşleri tedavi olsa bile isteksiz olabiliyor ve aynı yatağa bile girmeyenleri olabiliyor.

Bu erkeklerin bilinç altlarında geçmişte reddedilme olarak kalıyor buda eşe karşı soğuk ve isteksiz olmaya neden oluyor. Vajinismus ilk gecede ortaya çıktıysa çiftler bir ayın sonunda ilişkiye giremedikleri takdirde zaman kaybetmeden bir kadın-doğum uzmanına başvurarak tedaviye başlamaları bu sorunları yaşamamaları açısından oldukça önemlidir.

 

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bu hastalıkta oldukça önemlidir. Vajinismus çiftlerin ortak sorunudur ve tedaviye birlikte başlamaları gerekmektedir. Vajinismus tedavisinde erkek evde cinsel terapist rolünü oynamalı bu konuda yumuşak ve aşk dolu yaklaşımlar ile kadınını rahatlatmalıdır. Vajinismus tedavisinde kocanın rolü çok önemlidir ve terapinin en önemli parçasıdır. Bu tedavi sürecinde pasif olmadan doktor kadar eşinin yanında olduğunu göstermeleri tedavisin kısa sürede sonlanmasına oldukça faydalı olmaktadır.


WhatsApp Bilgi Hattı