Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismusu siz değerli okurlarımıza açıklayalım. Partnerinizle cinsel ilişki esnasında kadınların kendisini çeşitli piskolojik yada vajinanın yapısal sıkıntılarından ötürü isteğe bağlı olmaksızın genital bölgelerindeki acıdan, kasılmalardan veya korkularından ötürü verdikleri kaçınma, bacaklarını kapatma eşlerinden kaçınma gibi  verdiği tepkilerin tamamıdır. Yani cinsel ilişki sırasında pelvik taban (alt taban) kasları yani vagen’i saran kasların, kadının isteği dışında yukarıdaki saydığımız sebeplerden dolayı kasılması ile vagen girişinin daralmasının yol açtığı durumun ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale getirmesidir.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus kadınların cinsel ilişki sırasında kendini kilitleyerek ilişkinin gerçekleşmesine engel olmaları sonucu ortaya çıkan bir problemdir. “Vajinismus nedir?” denildiğinde verilebilecek en net cevap kadının kendini kasarak, penisin içeri girmesini engellemesi diyebiliriz. Birçok durumda vajinanın küçük ya da dar olması durumu ilişkinin gerçekleşmesine engel olarak düşünülür. Bu düşünce son derece yanlıştır. Vajina esnek ve kaslı bir yapıya sahiptir. Bu kaslar kasılma özelliğine sahiptir. Bunun en belirgin hali doğum sırasında gözlemlenebilir. Vajinismusa sebep olan bu kasların ilişki esnasında istemsizce kasılmasıdır.
Vajinismus hastalığında ise kadının bilinçaltında geçmişte çevresinden duydukları yanlış bilgiler gibi  sebeplerden oluşan korkuların dışa vurumu olarak kaslarındaki kontrolü yitirip vajina girşini daraltarak ilişkiyi imkansız hale getirmesidir.  Kasılma olayı vajen girişinde oluşabileceği gibi tüm vücutta da oluşabilmektedir. Vajen bölgesinde ve vücutta meydana gelen istemsiz kasılmalar, kadının daha da korkmasına ve paniklemesine neden olur. Vajinismus hastalığına sahip olan kadınlar genel olarak bacaklarını sıkıca kapatır ve ilişkiye izin vermez. Bu durum partneri tarafından ne yazıkki yanlış yorumlanabilmektedir.

Toplum arasında yanlış bilinen bir diğer konu ise kızlık zarının kalın olmasının, vajinismusa sebep olduğunu zannetmeleridir. Bu yüzden birçok çift kadın doğum uzmanlarına başvurarak, ameliyat ile kalın kızlık zarını açtırırlar. Bu işlem kesinlikle Vajinismusluğu geçirecek bir yöntem değildir. Bu tedavi uygulandıktan sonra çözüm olmadığını anladıklarında, korkuları daha fazla artar ve ilişkilerinde daha fazla çıkmazlara girmelerine sebep olur.

 

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus kadının cinsel hayatının hangi döneminde başladığı ile alakalı olarak sınıflandırılır. Daha ayrıntılı olarak söylersek cinsel hayatın ilk tecrübesi olarak mı yoksa başlangıçta normal olan cinsel hayatının sonradan vajinismus problemi ile sekteye mi uğradığıdır. Tedavi protokolü her sınıf için aynıdır. Tedavi başarısı %100 veya 3-4 seans gibi kısa sürelidir.

Vajinismus türleri nelerdir?” gibi bir soru sorulduğunda bu konu altında vajinismus türleri ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

İki tür vajinismus vardır:

1. PRİMER VAJİNİSMUS

İlk tecrübenizde partnerinizle ilişkiye kasılmalardan dolayı girememeniz durumudur. Bu kadınlar sadece ilişki sırasında değil vajene herhangi bir şeyin girişinde dahi sıkıntı yaşarlar. Mesela; Jinekolojik muayenede dahi sıkıntılar yaşayip  ya hiç muayene olamazlar ya da zorlukla acılı bir şekilde muayene olurlar. Vajene fitil koyamazlar. Vajene parmak sokamazlar. Primer vajinismus‘un en önemli nedeni kadınların bilinçaltlarındaki ilk gece korkularıdır. Yani temelinde psikoloji etkilidir. Etraftan duydukları abartılı ilk gece anıları, özellikle hiç yaşanmamış fakat dilden dile dolaşan cinsel hurafeler kadında korkuya neden olarak primer vajinismus‘a neden olabilmektedir.

2. SEKONDER VAJİNİSMUS

Öncesinde cinsel hayatında bir sıkıntı olmamış ancak zor bir doğum, düşük, kürtaj, ağrılı bir jinekolojik  muayene sonrası vajinismus gerçekleşme durumudur. Bu durumlar kişide travma izi bırakır. Anlaşılacağı gibi sekonder vajinismus’un altında da korku yatmaktadır. Sekonder vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bu durumu aşmak için bir müddet kendileri uğraşsalar dahi hemen hepsi tecrübeli hekimlere ihtiyaç duyarlar.

Biz kliniğimizde bu hastalarımızı öncelikle ağrısız ve kısa süren bir jinekolojik muayeneye alırız.
Bu muayenede cinsel ilişkide ağrı veya istemsiz kasılma yaratabilecek doğum sonrası yapısı bozulmuş vagen yolu, enfeksiyonları gibi nedenlerin tespitinden sonra hızlı şekilde tedavi gerçekleştirilir.

Bir kısım hasta sadece jinekolojik tedavi sonrası iyileşir. Ancak çoğunluğunda temelde psikolojik nedenler yattığından profesyonel terapiye ihtiyaç duyarlar. Tedavi protokolü kişiye özel hazırlanır. Bilişsel, davranışsal ve gerekirse hipnoterapi yöntemleri kullanılarak genellikle 3 seansta başarı % 98 dir.  Tedavi sonrası çoğu hastamız eskisinden daha iyi bir cinsel hayata kavuştuğunu ifade etmiştir. Vajinismus tıp dilinde aşağıdaki iki durumda da neden olarak gösterilir:

APARONİ

Cinsel ilişkinin hiç olamamasıdır. Aparoninin altında yapısal (fiziksel) durumlar olduğu gibi vajinismus da olabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajen kaslarını (pelvik taban kasları) istemsiz ve kontrolsüz olarak o kadar kuvvetli kasarlar ki cinsel ilişkinin yaşanması imkansıza yakın olur.

Disparoni

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Disparoninin altında pek çok organik patoloji yatmaktadır. Kliniğimizde biz öncelikle bu patolojileri saptayıp tedavi etmekteyiz.Sonrasında vajinismus tedavisine başlamaktayız. Böylece vajinismus sorunu yaşayan kadınlar asıl ağrı yaratacak nedenin tedavi edildiği düşüncesiyle psikolojik olarak rahatlar ve vajinismus tedavisini daha kolay hale getirir.

Sebebi ne olursa olsun vajinismus mutlaka tedavi edilmelidir. Kadın bir ömür boyu sürecek mutluluğunu yada tersi olarak bir ömür boyu yaşayacağı mutsuzluğuna sebep olacak problemini ortadan kaldıracak vajinismus tedavisini olmalıdır.


Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Kadınlar ve eşler bize çeşitli sorularla gelebilmektedir.”Cinsel ilişkiyi neden acısız yaşayamıyorum?” gibi ”Vajinismus nasıl anlaşılır? ” gibi “Vajinus muyum?” gibi “Vajinismus belirtileri nelerdir?Vajinismus sadece cinsel ilişkiye girememek değildir. Vajinismus olduğundan şüphelenen hastalarımız için aşağıda vajinismusa dair belirtiler maddeler halinde verilmiştir. Siz de vajinismus olup olmadığınızı merak ediyorsanız , vajinismus belirtilerinin sizde olup olmadığına bakarak kendinizi test edebilirsiniz. Aşağıda belirtilen şikayetler , vajinismus hastalarının sıkça rastladığı durumlar olmakla birlikte  vajinismus tanısının koyulması için yeterli değildir. Kliniğimize  baş vurarak kendiniz için en iyi tanının konulup tedaviye başlamanızı öneririz.

 • Cinsel ilişki esnasında vajen bölgesinde  yanma meydana gelmesi, şiddetli ya da daha az acı çekme, ağrılı olması.
 • Hastanın vajen bölgesinde hiçbir şekilde vajinal fitil, tampon veya vajinal tablet kullanamaması,
 • Hastanın genital bölgesine başka birisinin dokunması dışında kendisinin bile temas edememesi , yine aynı durum olarak vajene parmağını sokamaması da vajinismus belirtileri arasındadır.
 • Vajinismus rahatsızlığı olan kişinin vajinal ultrasonografiye girmesi gerektiği halde ultrasonografiye girememesi.
 • Cinsel ilişki sırasında yani penisin vajina girişine girmeye başlarken vagen bölgesinde, bacaklarda, kalçada veya tüm vücutta  şiddetli kasılmaların meydana gelmesi ve bu duruma benzer şekilde kitlenlemelerin yaşanması.
 • Cinsel ilişkinin kendinize işkence yapılıyormuşcasına ağrı ve acı çekerek gerçekleşmesi,
 • İlişki sırasında vajinismusun en yaygın belirtileleri arasında yer alan yukarıda bahsedilen vücut organlarının kasılması sonucunda partnerizinin penisinin vagen içerisinde zor hareket etmesi yada hiç hareket ettirememesi.
 • Cinsel ilişki yaşandığı durumda kişinin sanki cinsel birleşmeyi istemiyormuş gibi görünen bir durum olan bacaklarının kasılma sonucu açamaması, elinden geldiği kadar kapatması veya partnerinden uzaklaşmaya çabalaması.
 • Cinsel ilişki sırasında karşı cinsi , eşini, partnerini sanki istemiyormuş gibi iterek birleşmeye engel olmaya çalışması
 • Smear testi(halk arasında rahim ağzı kanser tespiti olarakta bilinir) gibi önemli olan bazı jinokolojik muayeneleri olamaması.
 • Partnerini hiç bir şekilde istemeyerek onun cinsel isteklerine karşılık verememek.
 • Değişik pozisyonlardaki cinsel ilişkilerin denememesi, uyum sağlayamama ve rahat bir şekilde ilişkiye girememesi.

Vajinismus Hastalarının Piskolojik Belirtileri

Vajniismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle sıkıntılı bir çocukluk yaşamışlardır. Babaları otoriter anneleri ise güçsüzdür. Vajinismus hastalarının hepsi farklı derecelerde vajinismusu tetikleyecek farklı psikolojidedirler. Hemen hepsi karamsardır. Kendilerini çaresiz  hissederler. Özgüvenlerini yitirmiş kişilerdir. Bilinç altlarından başarısızlık ve yenilmişlik duygusunu bir türlü çıkartamazlar. Genel olarak öfkelidirler.
Kendilerini diğer kadınlardan; cinsel hayatlarındaki vajinismus sıkıntısının doğasını bilmediklerinden eksik hissederler. Bundan dolayıda cinselliği eziyet olarak görerek eşleriyle yada partnerleriyle sıkıntılar yaşamaktadırlar. Duygusal olarak bu kadınlar çocuksu kişiliktedir. Bu psikoloji de vajinismusu tetikleyen bir etmendir. Çünkü çocuklar cinsel ilişkide bulunmazlar. Bu kadınlar ya çocuksu psikolojsinde olduğu için ilişkide bulunamaz ya da ilişkide bulunamadıklarından istemsiz bir şekilde kendilerini savunmak için çocuksu bir role büründürürler. Çocuksu kişilikteki vajinismus kadınlarında tedaviden sonra bir sıkıntıları kalmadığından yine farkında olmadan bu savunma psikolojilerinden kurtulurlar.

Birbirlerini severek evlenen ve cinsel istekleri gayet iyi olan çiftlerimizde de bu durum gözlemlenebilmektedir. Vajinismus hastaları kendilerini eşlerine karşı suçlu hissederler  Eşleri ile sevişirler ancak cinsel birleşmede yaşadıkları travmadan ötürü mutlu sona ulaşamazlar. Bu çiftler mastürbasyon yoluyla veya sürtünme yoluyla orgazm olurlar. Bütün bu olaylar birleşince eşlerine yeterli olamama psikolojisiyle birlikte kendilerini dahada yetersiz hissetmektedirler. Bu durumda olan çiftlerimizden destek almak amaçlı kliniğimize gelmelerini, bu durumun onlar için normal ve kolaylıkla atlatabileceklerini anlatmamıza izin vermelerini istemekteyiz.

Jinekolojik muayenenin ağrılı olması veya hiç olamaması da belirtiler arasındadır. Muayene esnasında hastayı sakinleştirmekle kasılmaları azaltıp, rahatlatarak tedavilerini ağrısız olmaktadırlar. Sakinleştirmeye rağmen vajinal, bacak ve kalçalarda hala kasılmalar devam ediyor  ve muayene olamıyorsa ileri derecede vajinismus olabilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Bu kısımda vajinismusa etki eden en temel neden olan psikolojik ve organik(yapısal) nedenleri daha geniş kapsamlı sunacağız.
Vajinismus (vaginismus) sorununun bilimadamlarının 60 yıllık çalışmalarındaki ortak kanı bu rahatsızlığın % 90’ı psikolojik, % 10’u organik (yapısal) olarak karşımıza çıkmaktadır.

1- Psikolojik Nedenler

Bilişsel Çarpıtmalar

Cinsellikkızlık zarınamus kavramıilk gece korkusu ile ilgili bireyin çevreden duydukları, öğrendikeri yalan yanlış ve abartılı bilgilere bilişsel çarpıtma denir.Bu bilgiler bireyin bilinçaltına yerleşerek cinsel ilişki esnasında sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır.

Kızlık Zarını Koruma ve Namus Kavramı

Özellikle bizim toplumumuzda küçük yaşlardan itibaren kızlık zarının korunması ile ilgili öğretilen “kızım eteğini ört”, “orayı kapat”, “ayıp”, “günah”, “yüksekten atlama yoksa şurana burana zarar verirsin”, “buranı koru”, “erkeklerden uzak dur”, “kızım erkekler tehlikelidir”, “artık koskoca bir kız oldun kendini erkeklerden korumalısın” gibi mesajlarla kadınların çocukluk döneminden itibaren vajina ve kızlık zarını “sanki kutsal bir organmış gibi” görmelerine ve kendilerini korumaları gerektiğini bilinçaltlarına işlemektedirler.
Bu tür “cinsel koruma mesajları” alan kişiler evlilikten sonra en temel hakları olan cinsel ilişkiye girmede bile bu koruma mesajlarından ötürü kendilerini kasma cinsel ilişkiye engel olma gibi sıkıntılarını yaşamaktadırlar.

Din Konusunda Aşırılık ve Ahlaki Kurallar

Din ve ahlak konusunda hassas olan ebeveyinlerin çoçukları üzerinde aşırıya kaçan korumacılıkları çocukları üzerinde kızlık zarını korumalıyım bilinçaltıyla ortaya çıkan vajinismustur.

Çevreden Duyulan İlk Gece Efsaneleri

İlk gece ile ilgili akrabalardan veya bu konu hakkında bilgisi olduğunu sanan kişiler tarafından abartılı ve yanlış bilgilerde vajinismus nedenleri arasındadır.
İlk geceyle ilgili “kızlık zarı yırtıldığı esnada çok kanar, patlar , ilk gecemizde çok acı çektim, iki üç günde kendime gelemedim, ilk gecede partner ile sıkışma yaşaması “ gibi aşırıya kaçan efsanevi yaklaşımlarda kişilerin bilinçaltına yerleşerek korkmasına sebep olabilmektedir.

İlk Gece Tecrübesinin Başarısız Olması

İlk cinsel tecrübenin başarısız (travmatik) olması; fazlaca sancılı, acılı, kanamalı olması, partner tarafından zorlanarak cinsel ilişkiye girilmesi, tecavüz bekaret kaybı gibi durumlar da ilerleyen dönemlerde vajinismusa sebep olabilmektedir.

Cinsel Travmalar

Psikolojik travmalar hayatımızı derinden etkileyen ve hayat çizgimizde rol oynayan hatta şekillendiren olaylardır.

Çocukluk veya yetişkin dönemlerde ortaya çıkan cinsel travmalar da ileriki dönemlerde cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Bu travmaların başında gelen;

 • Taciz, cinsel istismar veya tecavüz olayını yaşama.
 • Ensest ilişki yaşamış olma (Aile içinde anne, baba veya kardeşler ile yaşanan cinsel ilişkiler).
 • Doğum anına şahit olma veya herhangi bir doğum videosu seyredip korkma.
 • Anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma (görerek veya seslerini duyarak).
  Pornografik film izleyip tiksinme
 • Kız veya erkek arkadaşını masturbasyon yaparken görüp tiksinme.
  Fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalma (Dayak, darp, kaçırılma, aile içi şiddet şeklinde).

Nedeni Tam Bilinmeyen Vajinismus

Bazı kişilerde somut olarak hiç bir neden ortada görünmemesine rağmen vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Son derece rahat, modern ve huzurlu bir ortamda yetişmiş olan, aileden veya çevreden hiçbir baskı görmemiş, modern ortamlarda büyümüş ve sosyokültürel düzeyi yüksek kişilerde de vajinismus sorununun ortaya çıkması mümkündür. Bu kişilerin ortak sorusu ise bellidir: “Neden ben?” Bu sorunun cevabı ise bilinçaltına atılan hatırlanmayan mesajlar veya yaşanılan olaylarıdır. Yani nedenler buzdağının görünmeyen yüzünde saklıdır.

Jinekolog Hekimlerin Neden Olduğu Vajinismus(Iatronik Vajinismus)

Ne yazıkki bazı jinekolog hekimler davranışları, sözleri, muayene şekilleri veya yaklaşımları ile sorunu olmayan kişilerin ilerleyen zamanlarında vajinusmus sorununu yaşamalarına neden olabilirler. Bunları sıralayacak olursak;

 

 • Muayene sırasında kötü ve hoyratça davranma,
 • Kürtaj, rahim içinden parça alması olaylarında jinekoloğun hareketlerinin nazik olmaması,
 • Zor ve ağrılı bir doğum yapma,
 • Evlenmeden önce makattan yapılan sert muayeneler (anal tuşe),
 • İdrar kanalına takılan sonda tedavileri veya genç kızlar için utanç verici olan kızlık zarı muayenelerinin sabırsız bir şekilde hızlıca yapılması, vajinismus görülmesine sebep olabilir.

Bu nedenle tüm jinekolojik muayene ve müdahalelerden kaçınma ve korkma da vajinismus belirtileri arasındadır.

Kişilik Yapısı

Mükemmeliyetçilikte vajinismusa sebep olabilmektedir.

Kendini psikolojik olarak arındıramayan kadınlarda kendiliğinden gelişen bir koruma içgüdüsü mevcuttur. Yaptıkları her işte en iyi olabilme düşüncesi kendilerini eşlerine karşı cesaretsiz ve çaresiz hissetmektedirler.

Vajinismus  rahatsızlığı olan kadınların çoğunda yetersizlik, umutsuzluk ve başarısızlık inancı hakimdir. Tedavi olmadan hemen önce akıllarında tek bir düşünce hakimdir; ‘Ya olmazsa, işe yaramazsa, yapamazsam, ya başaramazsam’ gibi… Vajinismus rahatsızlığına sahip olan kadınlar genel olarak kaygılı ve panik yapmaya müsait bir yapıdadırlar. Çevresel olaylar karşısında bilinçleri hızlı ve yoğun bir şekilde etkilenmektedirler; örneğin tecrübeleri, duydukları olaylar veya şahit olduğu olaylardan travmatik şekilde etkilenip bilinçaltlarına tedirginlik pomplamaktadırlar. Bu durumdan kendini arındıramayan insanlar vajinismus görülme olasılığı yüksek kişilerdir. Bu tür kişiler seyrettikleri bir filmin, kabus dolu bir rüyanın bile travmatik etkilerini yoğun bir şekilde taşırlar.

Halbuki cesaretlerini toparlayıp bu düşüncelerden kendilerini arındırdıktan sonra tedaviye başladıklarında oldukça hızlı bir şekilde yol alacaklarını göreceklerdir.

Vücut algısı

Vajinismus hastaları arasında vücutlarını beğenmeyen, ilişki ile gebe kalamamatedirginliği yaşayan, cinsellikten sonra vucutlarında yaşayacakları değişiklikler buna bağlı çirkinleşeceğini düşünenler de mevcuttur. Aşırı utanma, cinselliği reddetme de vajinismus nedenleri arasındadır.

 

İyi Kız Olma Sendromu Nedir?

Özellikle mükemmeliyetçi kişilik yapısında, iç disiplini yüksek, çalışkan ve sosyokültürel düzeyi yüksek olan kişilerin denetim ve kontrol mekanizmaları da son derece iyi çalışmakta ve bu durumda da özellikle vajinismus, cinsel isteksizlik ve anorgazmi (orgazm olamama) sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum “iyi kız olma sendromu” olarak bilinmektedir.
İyi kız olma sendromuna sahip kadınlarda cinsel ilişkinin amacı adeta kocayı memnun etmek için bir görev halindedir. Bu kişilerde bu nedenle cinsel ilişkiden haz alamama ve orgazm olamama sorunların beraberinde getirmektedir.
Diğer taraftan kişilik yapısı tam oturmamış kişiler de vajinismus açısından risk altındadır. Bu kişiler özellikle cinsel ilişki sırasında adeta küçük bir çocuk gibi davranmakta ve birleşmeyi denemek isteyen kocalarına yalvarıp ağlıyabilmektedirler.

Eş faktörü

Eş ile ilgili pek çok faktör de vajinismus sebebi olabilir. Erkeklerin bu durumu yaşayan eşleri içinde daha hassas olmaları gerekmektedir. Zaten bu rahatsızlığı kendi suçuymuş gibi düşünen kadınların eşlerine bu konuda baskı yapmaları işleri dahada çıkmaza götürebilir.

Bu durumu beraber aşacağınızı unutmayın. Tedavi amaçlı destek almaktanda hiç bir zaman korkmayın yada utanmayın.

Aile Yapısı

Aile yapısında babanın baskın ve disiplinli olması annenin ise pasif ve kendine güvensiz olduğunu idrak eden kız çocukları da ileride vajinismus hastalığı bekliyor olabilir.

 

Aileleri tarafından bilinçli bir şekilde cinsel bilgi verilmeden yetiştirilen çocuklardada ilerleyen yaşlarda vajinismus sorunu ile karşılaşabilmektedirler.

Çocukluk döneminde anne ve babası boşanmış olan çocuklar, sıkı (kontrollü) bir şekilde babaanne- anneanneleri tarafından büyütülen çocuklar da risk altındadırlar. Çünkü bu tarz geleneksel aile yapısı çocuklarına sürekli korumacı bir tavır takılmayı öğütlemektedir.

Yine erken yaşlarda evlatlık olduğunu öğrenen çocuklarda da yaşadıkları bu psikolojik travmanın etkisi ile vajinismus olma ihtimali vardır.

Vajinismusun sebepleri ortaya çıktıktan sonra, kliniğimizde 3-4 gün gibi kısa bir sürede, üstelik de PARMAK EGZERSİZLERİ OLMAKSIZIN kalıcı çözüme kavuşmak mümkündür.

2-Organik(yapısal) Nedenler

Vajinismus‘ un organik nedenleri arasında kızlık zarıvajinagenital organlar ile ilgili doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan hamilelik sonrası veya cinsel ilişkilerden meydana gelen jinekolojik problemler bulunmaktadır.

Vajinismusun kesin tanısı için öncelikle bir jinekolojik muayene değerlendirmesi şarttır.  Daha sonra vajinismus tanısı netleşmekte ve tedavi ona göre devam etmektedir.Bu tanı yapılmadan uygulanan yanlış vajinismus tedavilerinde ve cinsel terapilere gereksiz yere maddi ve manevi kayıplar meydana gelmektedir. Bu durumu Vajinismus’ta Uygulanan yanlış tedaviler başlığında ele alacağız.

Vajinismusa Neden Olan Organik Nedenler:

• Vulvar Vestibulitis
• PID (Pelvik Inflamatuar Hastalık)
• Bartholin Absesi ve Bartholin Kisti
• Vajinitler (Vajina enfeksiyonuna neden olan mantar enfeksiyonları, bakteriyel, trikomonas ve vajinoz hastalıkları)
• Doğuştan gelen anatomik engeller: Vajinanın kısa olup kör olarak sonlanması, Vajina içinde yer alabilen perdeler, kızlık zarının normalden kalın ve sert olması, kızlık zarının yüksek kenarlı olması, kızlık zarının diğer yapısal problemleri gibi.

Vajinismus problemi eğer doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan yapısal bozukluklara bağlı gelişmiş ise bir takım cerrahi yöntemlerle ve ilaç tedavileri ile kesin çözüme ulaşılabilmektedir.

Vajinismustan Kurtulmanın 4 Altın Kuralı

Her türlü hastalıkta olduğu gibi tedaviyi istemek başarının gerçekleşmesinde en önemli etkendir. Tedavinin 4 altın kuralı

1. Vajinismus sorununu kabul etmek ve bununla yüzleşmek.
2. Tedavi olmayı istemek ve kafadaki negatif düşüncelerden arınmak
3. Tecrübeli ve kadın anatomisinie hakim bir cinsel terapiste başvurmak.
4. Kendine ve cinsel terapistine tam güvenle tedaviyi başlatmak.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi %100 olan geçici bir rahatsızlıktır. Kadın öncelikle vajinismusun tedavi edilmesi istemeli. Kendini ve cinsel terapistine tam olarak güvenmelidir. Kliniğimize gelen hastalara öncelikle kişisel ve ailesel bilgileri alınır. Sonrasında jinokolojik muayene yapılır. Jinekolojik müdahalede kızlık zarı cinsel ilişkiyi zora sokabilecek şekildeyse kızlık zarı çıkarılması uygulanabilir. Sonrasında kadına ve eşine kadının kendi vücudu tanıtılır. İstemsiz pelvik kasılmalarının istemli hale getirilmesi öğretilir. Daha sonra bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleriyle kadının cinsel ilişkide bulunması sağlanır.

Vajinismus’da Uygulanan Yanlış Tedaviler

Vajinismus doğru tedavi yöntemleri kullanıldığında kısa sürede tedavisi mümkün bir hastalıktır. Ancak pek çok vajinismus hastası yanlış yanıyla tedavi etmeye başladıklarında sonuç alamazlar. Bu durum zaten kaygılı ,panik halinde bulunan hastanın psikolojisine baskı kurmakta ve umutlarının kırılmasına neden olur. Sıklıkla şahit olduğumuz yanlış tedaviler şunlardır:

•Alkol alınarak partnerlerin rahat bir birleşme yaşayacaklarına inanmak: Bu yöntemin başarılı olduğu hiç görülmemiştir.
• Kas gevşeticilerin kullanımı: Pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasının önüne geçebilmek için kullanılır. Ancak bilinçaltı nedenlere bağlı olarak istemsiz olan bu kasılmalara hiçbir olumlu etkisi yoktur.
• Antidepresan ve antianxiolitiklerin kullanımı: Evet vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu değişen derecelerde depresyondadır ve çoğunda panik atak mevcuttur. Ancak cinsel terapi metotları denenmeden tek başına bir tedavi yöntemi değildir.Biz kliniğimizde bu grup ilaçları kullanmamaktayız.
• Ağrı kesiciler ve kayganlaştırıcı jellerin kullanımı: Yine tek başlarına hiçbir fayda göstermemektedir. Biz cinsel terapi metotlarını uyguladıktan sonra kayganlaştırıcı jelleri kullanabiliriz.
• Sıcak suya oturmayla kasların gevşetilmeye çalışmak: Vajinalkasları rahatlatıcı bir etkisi mevcuttur. Ancak vajinismus ‘da vajene bir giriş olduğunda gevşeyen kaslarda yeniden kasılmalar olacağı için hiçbir etkisi olmayacaktır.
• Spinal yada epidural anestezi altında cinsel ilişkide bulunmak: Belden spinal veya epidural aralığa uygulanan anestezidir. Böyle bir tedavi yöntemi asla doğru değildir. Çünkü anestezi altındayken hissedilmeyen acı ve ağrılar anestezinin etkisi geçtikten sonra kasılmalar aynı şekilde devam edecektir.
• Genel anestezi altında cinsel ilişkide bulunmak; Bu yöntemi söylemesi zor olsada kadının bilicinin kapalı olduğu bir tecavüz şekli olarak kabul etmek gerekir. Yine aynı şekilde bilinç geldikten sonra kasılmalar aynen devam edecektir. Etiğede uygun değildir.

Vajinismus Sorunu Çözülmezse Ne Olur?

Türkiyede vajinismus her 10 kadından birinde görülür. Bu hiç de az bir rakam değildir. Bizim gibi kapalı toplumlarda kadınlar bu sorununu hiç kimseyle paylaşmamayı seçerler. Çoğu kadının ifadesine göre eşiyle ön sevişmede sorun yaşanmazken cinsel birliktelik gerçekleşememektedir. Bir süre eşiyle birlikte bu sorunu çözmeye çalışırlar.Ancak çoğunlukla çözemezler. Kadınlar sorunla baş etmek yerine sorunu ertelemeye ve görmezden gelmeye başlarlar.
Eşlerinin kibar ve anlayışlı yaklaşımları da çözümün gecikmesinde önemli yer tutar.

Vajinismus sorunu çözülmediğinde karşılaşacak sorunlar:

 1. Eşleri de oldukça anlayışlı ve kibar olanlar iki ev arkadaşı gibi uzun yıllar yaşarlar.
 2. Çift, penis vajen birlikteliği olmaksızın sürtünme yoluyla sevişir ve orgazm olurlar. Hatta bu çiftlerin çocukları da olur ve doğumlarını sezaryen ile yaparlar. Bir kısım çiftler de tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olma yoluna giderler.
 3. Bir süre eşiyle çözüm arayan erkekte zamanla cinsel problemler ve psikolojik sorunlar görülür. Sürtünme yoluyla sevişen çiftlerde biran önce bitirmek için erken boşalma, sonrasında da sertleşme (ereksiyon) problemleri, cinsel isteksizlik görülebilir.
 4. Eşleri ile bir süre çözüm arayan erkek başarılı olmadığını görünce evlilikte sorunlar başlar. Kavgalar, huzursuzluklar nedeniyle eşini aldatma ve boşanmaya kadar giden sıkıntıların yaşanması mümkündür.
 5. Kadının vajinismus sorununu anlıyaman erkekler eşine sözel veya fiziksel şiddet uygulayabilir.

Vajinismus sorunu erteleme hastalığı olarak da adlandırılır. Ancak profesyonel yardım almadan sorun genellikle çözülmez. Önemli olan çiftlerin bu sorunu beraber aşacaklarına inanmaları ve uzman bir hekime başvurarak halletmeleridir. Vajinismus sorunu yaşayan eşler yada kadın sorunu kabul edip kliniğimize geldiklerinde tedavinin %50’si bitmiş demektir.

Vajinismus Tedavi Fiyatları

Vajinismus tedavisinde uygulacak yöntemin ve tedavi kapsamının belirlenmesi için mutlaka kliniğimize başvurmanız  gerekmektedir.  Bu yöntemlerin her biri vajinismus tedavi fiyatlarını engelleyeceğinden görüşme yapmadan fiyat yapmak iş ettiğine aykırı bir durumdur.

SSS

1- Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlarım?

Cinsel ilişki esnasında vücut genelinde istemsiz kasılmalar , acı ve sancı gibi belirtiler vajinismusun genel belirtileri arasındadır. Kesin tanı ve tedavi için kliniğimize başvurabilirsiniz.

2- Vajinismus’un görülme sıklığı nedir?

Ülkemizde cinsel eğitime yeterince ilgi gösterilmemesinden görülme olasılığı ortalama %10’dur.

3- Vajinismus rahatsızlığı olan kadın nasıl hisseder?

Bir kadın olarak kendine olan özgüveninde azalma görülür. Kendini partnerine karşı suçlu hisseder, zamanla terk edilme korkusu oluşturabilir.

4- Vajinismus rahatsızlığı olan kadının partneri nasıl hisseder?

Partnerine karşı öfke,istenmeme durumundan kaynaklı ereksiyonda azalma görülür.Primer vajinismus vakalarında bekaret konusunda şüpheler oluşturabilir bu durum evlilikleri sonlandırabilir.

5- Vajinismus hastasının çocuk sahibi olmasına engel midir?

Vajinismus hastalığı çocuk sahibi olmaya herhangibir engel teşhis etmez lakin gebelik esnasında düşük olasılığı yüksektir. Doğum vajinal yolla yapılamaz, doğum sezeryan gerçekleştirilir. Doğum vajinismus hastalığını ortadan kaldırmaz.

6-Vajinismus kendi haline bırakıldığında normale döner mi?

Nadiren kendiliğinden düzelen vakalar görülmektedir. Genel olarak tedavi almayan hastalarda yıllarca düzelme görülmemektedir.

Leave a Comment

(24 Yorum)

 • Hakan Soylu

  İyi günler Esra hocam, eşim de görülen belirtiler aynı şekildedir, yazınız için teşekkür ederim. Çok yakında kliniğinize ziyarete geleceğiz. Çok güzel bilgiler vermişsiniz, sayenizde çözülemeyecek bir problem olmadığını anladık.Çok kısa zamanda görüşmek üzere

  • yonetici

   Merhabalar Hakan Bey , öncelikle yazınız için teşekkür ederiz. Vajinismus sorunu çözülebilen bir problemdir.Kliniğimizi ararsanız daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 • Esra

  Vajinismus diye bir hastalık olduğunu şimdi öğrendim demek oluyor ki ben de vajinismus problemi var , beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. En kısa zamanda randevu almak için sizi arayacağım.

  • yonetici

   vajinismus sorunu Ülkemizde her 10 kadından 2 sinde görülmektedir.Bizlere başvuran misafirlerimiz aslına bakacak olursak , vajinismus tedavisine başlamanın ilk adımını atmış sayılır.

 • Aysun

  Vajinismus tedavisi olmayı düşünüyorum. Benim bi arkadaşımın da aynı problemi vardı ve sizin kliniğinize gelip tedavi olmuş bana da önerdi. Çok sinir ve stres oluyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 • Sertap

  Vajinismus belasından kurtulmak istiyorsanız kendinizi Esra hocamıza emanet edebilirsiniz. İşinde uzman bir doktordur.3 Gün içerisinde vajinismus belasından kurtuldum

 • Hande

  Boşanmanın eşiğine gelmiştik sağolsun Esra hocam çok yardımcı oldu, o kadar olumlu ve güler yüzlü ki mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Türkiye’nin en iyi kadın hastalıkları uzmanıdır.

 • Suna

  Google’dan buldum sitenizi ankarada ikamet etmiyorum , aradım görüştüm ve o kadar güzel şekilde karşıladılar ki içimdeki doktora gitme korkusunu yendim , Ankara’ya kliniğinize geleceğim mutlaka

 • Dilan

  Ne idü belirsiz çok bilgi kirliliği var bu konuda böylesine güzel ve açıklayıcı bir yazı yazdığınız için çok teşekkür ederim, sanırım benim sorunum vajinismus.

 • Melike

  Merhaba Esra hanım. Makalenizi okudum eşimle beraber sizinle vajinismus hakkında görüşmek isterim. Alanında uzman birisiyle görüşmek problemimizi aşmamızda yardımcı olacaktır. Görüşmek üzere.

 • Nesibe Güngör

  merhabalr esra hocam eşimle ilgili hiç bir sıkıntı yaşamıyorum kendisi çok anlayışlı. yukarıda bahsettiğiniz kasılmaları ve kendini geri cekme gibi durumları yaşıyorum. Bu konuda pskolojik yardımmı almam gerekiyor

  • yonetici

   Merhaba Nesibe hanım , evet yardım almanız gerekiyor, mutlaka alanında uzman bir kadın doktoruna görünmenizi öneriyorum, dilerseniz bizleri arayabilirsiniz.

 • kadriye

  Yazılarınızı okudum kendime olan saygınlığımı kaybetmek üzereyim. Fiziksel olarak bir rahatsızlığım olduğunu düşünüyordum şu an olayın pskolojik olduğunu zannediyorum. Kliniğinize gelmeye karar versem bizi nasııl bir süreç bekliyor öğrenebilirmiyim? iyi günler

  • yonetici

   Öncelikle Tedavi olmaya karar vermek , vajinismustan kurtulmanın ilk adımıdır. bu ilk adımı gerçekleştirdiğinizde kliniğimizde , güler yüzlü hizmetimiz ve alanında uzman olan Op.Dr. Esra Demir Yüzer hocamız , sizlerle ilgilenecektir.

 • mehmet

  Esra hocam eşimle beraber vajinismus dediğiniz sıkıntıyı yaşıyoruz. bu olay ara ara kendini gösteriyor eşim bazen kendini kasıyor bazende hiç bir sıkıntı yaşamıyoruz. bu durum yaşandıgında eşim kendini bana karşı mahcup hissediyor bize yardımcı olabilir misiniz?

  • yonetici

   Tabiki , vajinismus sorunu aşılmayacak bir problem değildir. 3 Günde vajinismustan kurtulmak mümkün, bizlere iletişim sayfamızda yer alan iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

 • zehra abla

  İyi çalışmalar. Vajinismus rahatsızlığından muzdaribim. Yazmış olduğunuz yazılar gerçekten içime su serpti. Profesyonal yardım almam gerektiği kanaatindeyim. Hastahanenizde görüşmeyi umuyorum tekrar teşekkürler.

 • Hande

  Hocam çok tutucu bir aile tarafından yetiştirildim. 25 yaşındayım. 10 aydır evliyiz. Yukarıda bahsettiğiniz çocukluk döneminde çok baskılara maruz aldım ve vajinismus olabileceğimi düşünmekteyim. Eşimle bu süreçte ilişkiye giremedim ve artık sabrının tükendiğini hissediyorum çevremden bir yardım almayada çekiniyorum. Konuşabileceğim birini arıyorum kliniğinize gelmeyi düşünüyorum. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

 • İsminivermekistemeyenbiri

  Kliniğinizi size daha önce tedaviye gelmiş ve başarılı bir tedavi gören arkadaşımdan duydum yazınızda yazdığınız sekonder vajinismus rahatsızlığım olduğunu düşünüyorum. 2 çocuk annesiyim 2. çocuğumdan sonra cinsel ilişkiye girememeye başladım çok şiddetli acı çekiyorum eşimle birlikte olduğumda. Cerrahi bir müdahale gerekli olur mu öğrenmek istiyorum. Kliniğinize gelmek istiyorum.

 • papyruskalem

  Hocam vajinismus tedavisi hakkında fiyat öğrenebilirmiyim. Vajinismus fiyatları konusunda ne bir bilgi bulamadım. Vajinismus tedavisi kalıcı oluyor mu ?

  • yonetici

   Vajinismus problemini 3 gün içerisinde kalıcı olarak çözüyoruz

 • Tuğba Koç

  Esra hanım. Eşimle vajinismus yüzünden ayrılık eşiğine geldik. İlişkiye bir türlü onun istediği gibi giremiyorum her defasında kendimi ondan uzak tutuyorum bu durumu anlayışla karşılamıyor. Onu istemediğimi düşünüyor. Bana vajinismus tedavisi hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • yonetici

   İletişim sayfasında yer alan iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirseniz mutlaka size yardımcı olunacaktır.

 • BTatlı

  Merhabalar sevgili arkadaşlar , yukarıda yazan makaleyi ve yorumlarınızı okudum. Vajinismus hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum.Bunun için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendimi psikolojik olarak çok kötü şekilde etkilemiştim.Aslında gerçeği söylemek gerekirse adeta kafayı yemek üzereydim. içime su serptiniz , teşekkür ederim esra hocam. Çok şeyi denedim demek ki hep yanlış bilgi edinmişim. Sonunda doğru bilgiyi sitenizde bulabildim.Umarım sizinle görüşme fırsatım olur.İzin günümde ankaraya kliniğinize gelmeyi düşünüyorum

 • E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  
  WhatsApp Bilgi Hattı