Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus

resim

Vajinismus nedir? Ya da vajinismus ne demek? Gibi sorulara cevap arayacağımız bu yazımızda sizler de vajinismus konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Cinsel ilişkinin yaşandığı bölge vajina olarak karşımıza çıkar. Vajina sadece cinsel ilişkinin yaşandığı bölge olmamakla birlikte idrar, adet ve doğum kanalı olma özelliği taşır.

Bunların yanı sıra vajina kanalının adeta bir akordeon gibi esneme özelliğini de sahip olduğunu söylemek doğru olur. Kadınlarda 8 – 9 cm olan vajinal kanal esneme özelliği ile 16 – 18 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu esneme normal bir durumdur ve özellikle doğum esnasında oldukça önemli faydalar sağlar.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban) kasların yani vageni saran kasların , kadının isteği haricinde anormal kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da acılı ve ağrılı hale gelmesidir.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus, tam olarak klitoral  kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. İstemsiz olarak kasılan vajinal kas , cinsel ilişkide güçlü ağrı ya da acı hissedilmesine neden olur. Daha doğrusu birleşmenin oldukça sorunlu olarak  gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz. Tabi vajinismusun ortaya çıkmasına sebebiyet veren  birtakım nedenler vardır ve bu nedenleri ortadan kaldırmadan sağlıklı ve sorunsuz bir cinsel ilişki yaşamak mümkün olmaz.

Vajinismus bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte bizzat yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler bu fobinin gelişmesine neden olur. Vajinismus kapalı toplumlarda daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış temel öğretiler sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

Bu toplumlarda çocukluktan beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen öğretiler, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilir.Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu evlenmeden önce kadınların kötü  tecrübelerini paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu gereksiz yere  aklında öyle büyütür ki sevdiği eşi ile çok istemesine hatta uyarılma yaşanmasına  rağmen, istem dışı vaginal ve vücut kasılmaları nedeniyle engel hisseder,cinsel birliktelik yaşayamaz. Vajinismus eşlerini severek evlenen bireylerde de görülür. Bu kadınlar sevişmeden haz alırlar, cinsel istekleri gayet iyidir. Ancak penisin vagene girişi esnasında kas , kendilerinin bile fark etmediği spazmlar nedeniyle  birliktelik gerçekleşmez.

Bu kasılmalar bazı vakalarda  bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda,kalçalarda, kollarda veya sadece pelvik alt taban kaslarında olabilir. Sadece pelvik alt taban kaslarında kasılma olan hastalarda penis ucu vagene girer fakat ilerleyemez.  Eşler  bu durumu ‘’ bir duvar var hissi, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu durumda ilişkiye girememe sorunu yaşamasına rağmen, gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan insan vardır.

Vajinismus, kişinin tedaviye gelmesi için cesaretini zorlukla topladığı bir problemdir. Bu haliyle vajinismus ‘’erteleme hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadınların tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki vajinismus bir kaş seansta  tedavisi %100 kesin  olan bir sorundur. Bu sorunu aşmanın tek yolu kişinin yaşadığı sorunun nedeninin farkında olması , kendine ve  terapistine güvenmesidir.

Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri zaman için üzüntü duyarlar.  Klinik hastalarımızın pek çoğu ”Keşke daha önce tedaviye gelseydim’’ derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin, yaşadığınız bu soruna nasıl son vereceğinizi öğrenin.

Vajinismus Belirtileri

Önemli cinsel fonksiyon bozukluğu olan vajinismus dünya üzerinde milyonlarca kadının yaşadığı sıradan bir rahatsızlık türüdür. Ancak ülkemizde birçok kadın belli toplumsal önyargılar nedeniyle bu rahatsızlığın tedavisi için uzman doktora başvurmuyor. Kadının özel yaşantısında çok büyük bir problem haline gelebilen Vajinismus zamanla kadınlar üzerinde farklı psikolojik etkiler de bırakabiliyor.

Ancak vajinismusun tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğu kadınlar tarafından bilinmesi gereken konulardan biridir. Bu konuda Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden hasta gelen kliniğimize Op Dr Esra Demir Yüzer yöntemi ile yüzlerce  kadın yaşamış olduğu cinsel bozukluklarından birkaç günde kurtulmuştur.   Vajinismus nedir sorusunun cevabına bakıldığında ise kadınların partnerleri ile cinsel birliktelik yaşayamama durumu olarak net bir şekilde açıklanabilir.

Vajinismusun kaynaklandığı birçok farklı faktör bulunuyor. Ancak bir kadının tedavi olabilmesi için öncelikle kendisinin bir sağlık sorunu  olduğunu bilmesi ya da en azından tahmin etmesi gerekiyor. Vajinismusun nedenleri  nedir sorusunun cevabı kadar bu rahatsızlığın belirtileri ve nedenleri de son derece önemlidir.

Vajinismusun birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Kadınlar bazen bu belirtilerden bir tanesini yaşarken bazen birden fazlasını kendinde görebiliyor. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey vajinismus bir  cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusun belirtileri şöyle  sıralanabilir;

 • Kadınların eşi ile  ilişkiden korkması ve birleşmeyi hiçbir biçimde  deneyememesi
 • Cinsel ilişkilerin  ağrılı ve çok zor geçmesi
 • Vajina bölgesine hiçbir koşulda pet ya da tampon yerleştirilememesi
 • Genital alana kadınların bakamaması ve dokunamaması
 • İlişki esnasında kadının kendini sıkması kas ağrıları ve bacaklarını kapatarak açmak istememesi, bir nevi kasların kilitlenmesi hadisesidir
 • Vajinal ultrasona girememesi

Bu belirtiler dışında daha birçok farklı belirtiden bahsedilebilir. Örneğin ilk birkaç zorlu  ilişki sonrasında kadınların yeniden ilişkiyi reddetmesi de  belirtileri arasında yer almaktadır.

Türleri Nelerdir?

Vajinismus sorununun  sınıflandırılmasında cinsel hayatın hangi dönemine rastladığı önemlidir. Bu yüzden vajinismus, ilk defa  ilişki yaşayan kişilerde  ortaya çıkabildiği gibi cinsel ilişkilerinde herhangi bir sorun olmayan kişiler de bir anda bu sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Yani vajinismus sorunu  içinde bulunulan evreye göre primer ve sekonder vajinismus olarak kategorize edilir.

Primer Vajinismus Nedir ?

Primer vajinismus, ilk olarak cinsel ilişki yaşayan bireylerde  görülür. Seks anında rahim bölgesindeki kas istemsiz kasılır ve kadın cinsel ilişkiye girme konusunda sıkıntı yaşar. Ayrıca bu gibi durumlardaki kadınlar genelde vajen bölgeye  giren herhangi bir cisim karşısında kasılma yaşar. Bunun yanında vajinal muayene olmakta zorluk çektiklerini ve  vajinaya herhangi bir şekilde ilaç ya da fitil koyulamadığını da söylemek doğrudur. Primer vajinismus rahatsızlığına neden olan en önemli etken ise genellikle  ilk gece korkusu olarak karşımıza çıkar.

Sekonder Vajinismus Nedir?

Sekonder vajinismusta  ise sorun  cinsel yaşantısı normal seyreden hastalarda bilinçdışı çeşitli travmalar nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bu travmalar arasında düşük, jinekolojik muayene, kürtaj ya da zor doğumlar gösterilebilir. Sekonder vaijinismus hastalığının ortaya çıkmasında ise bu tür travmalar vardır.

Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak vajinismus nedenleri, yapısal ve psikolojik  problemler  dolayısıyla ortaya çıkar. Ancak psikolojik nedenlerin rahatsızlığın  ortaya çıkmasında daha etkili olduğunu ve hatta bu oranın yüzde 90 seviyelerinde olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi, vajinismusun hem psikolojik hem de yapısal sorunlara daha yakından göz atalım.

Psikolojik Nedenleri

Vajinismusun ortaya çıkmasında önemli bir yere sahip olan psikolojik nedenler, kadınlarda hiç beklenmedik anlarda vajinismus yaşanmasına neden olur. Peki, vajinismusta  etkili olan bu psikoloji kökenli  nedenler nelerdir? Daha yakından bakalım.

 • Günümüzde  özellikle ilk gece korkusu vajinismus yaşanmasına neden olur. Kızlık zarı ya da namus kavramı gibi konular da kadınları etkileyen etmenler arasında yer alır. Bunların yanı sıra cinsellik hakkında bilinen yanlış bilgiler ya da sosyal çevreden duyulan bazı kavramlar ilk gece korkusunun ortaya çıkmasına neden olabilirler.
 • Ayrıca kadınların ilk  ilişkilerinde aşırı derecede acı çekmesi, kanama yaşaması, korku, spazm sorunları,tecavüz ya da eşleri tarafından istemediği halde ilişkiye zorlanması, orgazm sorunları yine vajinismusun ruhsal nedenleri arasında yer alır.
 •  İlişkilerde kadınların kendilerini yetersiz ya da başarısız hissetmesi yine vajinismus hastalığının meydana gelmesinde etkili olur. Tabi aşırı stres ,korku ve panik de yine bu sorunun ortaya çıkmasında etkilidir.
 • Kadınların vücudunu beğenememesi ve vücudunda bazı sorunlar görmesi ruhsal olarak etkilenmelerine ve partnerleri karşısına rahat olarak çıkamamalarına neden olur. Bu kaygı ve endişeler vajinismusu da beraberinde getirir.
 • Cinsel istismar, tecavüze ya da tacize uğraması, bunun yanında aile ya da akrabaları arasında ensest ilişki gibi durumlara maruz kalması 
 • Diğer yandan doğum videosu izlemek ya da ergenlik döneminde  anne ve babanın  ilişkiye girmelerine şahit olmak da yine cinsel işlev bozuklukları sorunlarını gündeme getirir.
Yapısal Nedenleri

Psikolojiye bağlı  nedenlerin yanında fizyolojik nedenlere de bağlıdır.Peki, yapısal yani fizyolojik nedenler nelerdir? Daha yakından inceleyelim.

 • Klitoris bölgesinin  kısa olması ya da vajinanın iç kısmında perde olması
 • Vajina yapısı içinde yer alan kızlık zarı yapısının  normalden daha kalın ya da sert olması ve kızlık zarının daha yüksek kenarlar bulundurması şeklinde yapısal bozukluklar
 • Vajinal bölgede oluşan enfeksiyonlar
 • Bartholin kisti veya apsesi 
 • Pelvik inflamatuar hastalığı
 • Vulvar vestibulitis rahatsızlığı
Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus rahatsızlığı birçok kişide görülebilen cinsel bozukluklardan  biridir. Genellikle toplum arasında bu  rahatsızlığın sadece bekâr kızlarda ilk gece korkusu olarak görüldüğünü düşünebilir. Ancak vajinismus çeşitli nedenlere bağlı olarak evli kadınlarda da ilerleyen süreçte ortaya çıkabiliyor.

Çeşitli ağrılı jinekolojik muayeneler sırasında düşük ya da kürtaj gibi durumlarda veya cinsel istismar gibi durumlarda evli kadınlarda çok fazla görülüyor. Aynı zamanda bekâr kızların kafasına işlenen ilk gece korkusu ve kızlık zarı konusundaki çevreden edinilen bilgiler evlendikten sonra vajinismusa neden olan önemli faktörlerden biridir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi   ve tanı sürecinde tedavinin yöntemlerini belirlerken  kadınların hem ruhsal  hem de fizyolojik açıdan ele alınması gerekir. Kadınlar açısından ön sevişme esnasında hiçbir problem yokken birleşme anı geldiğinde kadının kendini kasarak ilişki reddetmesi durumu vajinismusun en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu süreçte kadınların yapması gereken en önemli şey uzman doktora başvurarak bu durumun gerçek nedenlerinin öğrenilmesi ve sonrasında uygun bir tedavi yöntemi ile tıbbi olarak tedavi edilmesidir. Bazen evliliklerin bitme aşamasına kadar gelmesi bu sorunun ne kadar ciddi  problemleri  olduğunun en önemli kanıtıdır. Bilinmelidir ki kadınlar doğru tedavi yöntemleri sayesinde Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulabilir ve daha düzenli bir cinsel yaşama kavuşabilirler.

Psikolojik kaynaklı sorunlar karşısında genelde çözüm kişinin kendisinde daha doğrusu zihninde olur. Bunun yanında fizyolojik kaynaklı sorunlarda ise çeşitli cerrahi operasyonlar ile bu kasılmaların ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Şimdi, genel olarak bir  tedavi süreci  nasıldır? buna bakalım.

 • Vaginismus tedavisinde öncelikle uygun bir gün için randevu alınır.
 • Daha sonra randevu sırasında uzman jinekolog gözetiminde ve terapi havasında bir konuşma gerçekleştirilir ve kadından cinsel ilişkide yaşanan kasılmaların ve  korkuların sebeplerini öğrenilmeye çalışılır.
 • Tedavi aşamasında önemli aşamalardan biri vajinismusa neden olan durumların belirlenmesi ve bunun ardından çözüm yoluna gidilmesidir. Bu yüzden öncelikle sorunun psikoloji kökenli mi yoksa fizyolojik mi olduğu belirlenir.
 • Ayrıca çiftler ile yapılan konuşmalar ile süreç hakkında bilgilendirme yapılır ve bunun yanında onlara cinsel ilişki sırasında ve bu süreçte birbirlerine destek olmaları gerektiği anlatılır.
 • Fizyolojik sorunlar için gerekli tıbbi müdahaleler jinekolojik muayene sonrası  kısa zaman içerisinde yapılır. ancak sorun  ruhsal problemlere dayanıyor ise  terapi gibi uygulamalar ile kişiye yardımcı olunur.
 • Psikolojik nedenlere bağlı vajinismus sorunlarında genel olarak bilgilendirme, psikoterapiler, davranışsal ve diğer karma tedaviler ile kişiye yardımcı olunmaya çalışılır. Bu şekilde  süreci daha hızlı ve  kısa sürede atlanması için  tüm girişimlerde bulunulur.
 • Kegel egzersizleri ile kaslarınızın esnemesi sağlanır.

Ülkemizde  tedavi sürecinde önemli olan bazı etkenler vardır ve bunların başında hastanın tedaviye açık olma durumları gelir. Çünkü çiftler tedaviye ne kadar açıksa süreç o kadar kısa sürer ve sorunda bilinç dışı geliştirdiği korkular giderilerek bedensel tepki    kısa süre içerisinde çözüme ulaşır. Ancak  çiftlerin cinsel konularda çekingen davranması ya da tedaviye gerekli oranda açık olmaması sürecin uzamasına ve  ilişkilerde aynı sorunun devam etmesine neden olur.

Vajinismusun İlişkiler Ve Kadınlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

Vajinismus kadınlar üzerinde özgüveni düşüren ve kadınların kendini birçok bakımdan eksik hissetmesine neden olan ciddi bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bazen kadınların bu durumdan dolayı depresyona girmesi, kendinde kusur aramaya başlaması ve sürekli olarak partnerleri ile tartışma içerisine girmesi muhtemel durumlar arasındadır.

Mutlaka uzman doktor yardımı ile tedavi edilebilecek olan bu rahatsızlıklar için kadınların anatomik yapıları hakkında  yeterli bilgiye sahip olması ve vajinismus nedir sorusunun cevabını bilmesi son derece önemlidir. Bekâr ya da evli fark etmeksizin birçok kadınla görülebilen vajinismus rahatsızlığı ilişkileri zedeleyen ve kadınların kendine olan güvenini bitiren çok ciddi bir rahatsızlık olarak da algılanabilir.

Bu alanda yaşadığınız tüm süreçlerde youtube kanalımızda yer alan videoları izleyebilir, bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus Hastalarımızın Başarı Hikayeleri

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.