+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus ve Kızlık Zarı Ameliyatı

vajinismus kızlık zarı ameliyatı

 

Jinekolog hekimler tarafından yapılan klinik muayenelerde sıklıkla karşılaşılan vajinismus, psikiyatr hekimler tarafından kaygı bozukluğu olarak değerlendirilmektedir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre her 10 kadından birinde görülen vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadının kasılması ve bu kasılmaya bağlı olarak ilişkinin ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi veya hiç gerçekleşmemesi olarak tanımlanmaktadır.

 

Bir başka deyişle vajinismus, kadının cinsel ilişki konusunda arzulu olmasına rağmen vajina içerisine yabancı bir cismi alamaması olarak değerlendirilmektedir. Yabancı cisim olarak adlandırılan sadece eş veya partnerin penisi değil, fitil, tampon gibi haricen uygulanan nesneler de olabilmektedir. Ayrıca, jinekolog tarafından yapılan parmakla kontroller de kadının kasılmasına sebep teşkil edebilmektedir.

 

Vajinismus Nasıl Anlaşılır ? 

 

Vajinismus sorununu yaşayan pek çok kadın yaşadığı sorunu tanımlamakta yada adlandırmakta zorluk yaşar. Bu aşamada öncelikle,  Vajinismus belirtileri nelerdir ?sorusunu cevaplamak gerekir.  Vajinismus genellikle kendine has tipik belirtilerle kendini göstermektedir. Bu tür bir rahatsızlıktan mustarip olan kadın bireyler, genellikle cinsel birleşme öncesinde bazı ortak belirtiler göstermektedir.

 

  • Terleme
  • Titreme
  • Çarpıntı
  • Kasılma
  • Ölüm düşüncesi
  • Panik atak belirtileri yaygın olarak görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

 

Çiftlerde birleşme öncesindeki ön sevişme gayet tatmin edici bir seviyede ilerlemekle birlikte, birleşme esnasında kadının kendini ilişkiye kapatması ile başlayan süreçte ağrı endişesi ve korku meydana gelmektedir. İlişkinin gerçekleşmesi için gerekli olan birleşmeyi bacaklarını kapatarak veya eşini kendisinden uzak tutmaya çalışarak engelleyen vajinismus rahatsızlığı olan kadınlar, vajinada ön sevişme ile oluşan ıslaklığın kurumasıyla cinsel birleşimi imkânsız kılmaktadır.

 

Cinsel ilişkide kasılma o denli güçlüdür ki, hiçbir şekilde vajina içerisine yabancı bir cismin girişi mümkün olmaz. Beyinden kaynaklanan ve vücudun kendisini koruma refleksi olarak ortaya çıkan bu durum, ileriki dönemlerde ağrı belleği oluşturarak, ilişki denenmeden bile ağrıların oluştuğu bir duruma dönüşür. Farklı sebeplerle oluşabilen vajinismus, kızlık zarının yapısıyla alakalı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

 

 

Kızlık Zarına Bağlı Olarak Oluşan Vajinismus Sorunu

 

Bazı kadın bireylerde kızlık zarının yapısı nedeniyle oluşan vajinismus problemi, kızlık zarının olması gerekenden daha kalın, sert ve yüksek kenarlı olması sebebiyle oluşabilmektedir. Böyle durumlarda penisin içeri girişi zorlaşmakta, cinsel aktivitenin tamamlanması imkânsız hale gelmektedir. Bu tür sorunlar kısa bir jinekolog muayenesiyle teşhis edilip, basit bir cerrahi müdahaleyle çözülebilecek sorunlar arasındadır.

 

Gerek utanma duygusu gerekse farklı baskılanma sebepleri, bireylerin yıllarca bu tür sorunları yaşamasına sebep olduğu gibi, birçok mutlu birlikteliğin de sonunu getirmektedir. Oysa basit bir muayene ve ağrısız acısız bir operasyonla bireyler cinsel yaşamlarını oldukça sağlıklı bir şekilde sürdürme imkânına sahip bulunmaktadır.

 

Vajinismus Sorunu İle İlgili Kızlık Zarı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Vajinismus sorunu ile ilgili kızlık zarı ameliyatı nasıl yapılır ? Hekim tarafından yapılan fiziki muayeneler sonucunda sorunun kızlık zarının yapısına bağlı olduğu anlaşılmışsa, oldukça basit ve ağrısız bir cerrahi müdahale ile kızlık zarının çıkarması gerekebilir. Bu tür ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında veya hafif uyku anestezisi altında yapılmaktadır. Riskleri yok denecek kadar az olan bu tür ameliyatlar oldukça kısa sürmektedir. Vajinismus tedavisinin sağlanması adına yapılan ameliyatlar bireyin yaşamındaki doğum, gebelik gibi süreçleri etkilemeyeceği gibi, cinsel haz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi mevcut değildir. Bazı ameliyatlarda vajina girişi bir miktar genişletilmekte, böylece cinsel aktivitenin daha rahat gerçekleşmesi mümkün hale gelmektedir.
 

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarı Dikimi

 

Hızlı İletişim ve Randevu
    
    Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
    Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
    Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
    • Vajinismus Tedavisi
    • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

    • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
    • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

    • Kızlık Zarı Dikimi
    • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

    • Jinekolojik Hastalıklar
    • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.