+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Türleri

Vajinismus Türleri Nelerdir

Vajinismus Türleri

Vajinismus Türleri. Vajinismus kadının cinsel hayatının hangi döneminde başladığına göre sınıflandırılır. Daha ayrıntılı olarak söylersek cinsel hayatın  başında mı yoksa başlangıçta normal iken  sonradan  vajinismus problemi yaşamasıdır. Tedavi protokolü her  sınıf için aynıdır. Tedavi başarısı %100 ve 3-4 seans gibi kısa sürelidir.

İki tür vajinismus  vardır:

 

PRİMER VAJİNİSMUS

 

İlk cinsel ilişkiden itibaren penis vajina birlikteliğinin olmaması veya ağrılı olmasıdır. Bu kadınlar sadece  ilişki  sırasında değil vajene herhangi bir  şeyin girişinde sıkıntı yaşarlar. Mesela; *Jinekolojik muayene  ya hiç olamazlar ya da zorlukla ağrılı muayene olabilirler. Vajene fitil koyamazlar. Vajene  parmak sokamazlar. Primer vajinismusun en önemli nedeni  kadınların  ilk gece korkusudur.

 

Etraftan duydukları  abartılı ilk gece anıları  ,özellikle hiç yaşanmamış fakat dilden dile dolaşan cinsel hurafeler  kadında korkuya neden olarak primer vajinismusa neden olur.

 

SEKONDER VAJİNİSMUS

 

Öncesinde  zevk veren veya vermeyen bir cinsel  hayatı  olmuş ancak  zor bir doğum, düşük, kürtaj, ağrılı bir jinekolojik muayene sonrası  vajinismus gelişmesidir. Anlaşılacağı gibi sekonder vajinismusun altında da korku yatmaktadır. Sekonder vajinismus  sorunu yaşayan kadınlar bir süre kendi kendilerine bu sorunu aşmaya çalışırlar. Ancak  hemen hepsi  tecrübeli bir cinsel terapiste ihtiyaç duyarlar. Biz kliniğimizde bu hastalarımızı  öncelikle ağrısız ve kısa süren bir jinekolojik muayeneye alırız.

 

Bu muayenede cinsel ilişki sırasında ağrı yaratabilecek  kötü iyileşmiş doğum izleri, enfeksiyonlar gibi nedenler saptanır ve tedavisi en hızlı şekilde  gerçekleştirilir. Bir kısım hasta sadece  jinekolojik tedavi sonrası iyileşir. Ancak çoğunlukla temelde psikolojik nedenler yattığından  profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. Tedavi protokolü kişiye özel hazırlanır. Bilişsel, davranışsal ve gerekirse hipnoterapi kullanılarak genellikle  3 seansta  başarı elde edilir.

Başarı %100 dür. Hatta çoğu hastamız  eskisinden daha iyi bir cinsel hayata kavuştuğunu ifade etmiştir. Vajinismus  tıp dilinde aşağıdaki iki durumda da  neden olarak geçer:  Vajinismus Sorununun Çözümü İçin Daha Detaylı Bilgi İçin Vajinismus Tedavisi Sayfamıza Göz Atmanızı Tavsiye Ederiz.

 

APARONİ

 

Cinsel ilişkinin hiç olamamasıdır. Aparoninin altında organik patolojiler  olduğu gibi vajinismus da olabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajen kaslarını (pelvik taban kasları) istemsiz ve kontrolsüz olarak  o kadar kuvvetli kasarlar ki  cinsel birliktelik imkansız olur.

 

DİSPARONİ

 

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Disparoninin yani halk arasındaki tanımıyla ağrılı cinsel ilişki sorununun  altında pek çok organik patoloji yatmaktadır. Kliniğimizde biz öncelikle bu patolojileri saptayıp tedavi etmekteyiz.Sonrasında vajinismus  tedavisine başlamaktayız.

Böylece vajinismus sorunu yaşayan kadınlar asıl ağrı yaratacak nedenin tedavi edildiği düşüncesiyle rahatlar ve vajinismus tedavisi daha kolaylaşır. Sebebi ne olursa olsun vajinismus mutlaka tedavi edilmelidir. Kadın bir ömür boyu sürecek  mutluluğunu ne kadar erken yakalarsa  etrafına  o kadar mutluluk verecektir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.