Vajinismus Türleri | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus Türleri

vajinismus türleri nelerdir

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Kadınlarda vajina kanalının kişinin kontrolü dışında kasılması sebebiyle cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi vajinismus olarak nitelendirilir. Vajinal bölgede cinsel birleşme, muayene gibi tüm aksiyonların yapılamaması bu problemin belirtileridir. Vajinismus sorunu olan kişilerde vajina bölgesine tampon ve fitil uygulama, parmak sokma gibi aksiyonlar kasılmaya yol açar. Aynı zamanda jinekolojik muayene sürecinde de problemler yaşarlar.

Vajinismus sorunu olan kişilerde vajinal kanalın dış kısmındaki kaslar istemsiz bir şekilde kasılır. Bu kasılma son derece güçlüdür ve ısrarlı şekilde devam eder. Bu duruma bağlı olarak penis vajinaya giremez ya da ağrılı bir cinsel birleşme gerçekleşir.

Her kadında vajinismus farklı şekillerde ortaya çıkar. Cinsel ilişkiye girememe durumunda altta yatan nedene göre vajinismus türleri farklı şekilde sınıflandırılır.

Bu rahatsızlık kadınlarda ilk cinsel ilişki deneyimi sırasında görülebilir. Bunun dışında sağlıklı bir cinsel hayat olmasına karşın  yaşanan travmatik bir olay sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık ortaya çıktığı zamana göre de sınıflandırılır.

İçerikler

vajinismus belirtileri

1. Primer (Birincil) Vajinismus

Bu rahatsızlık kadınlarda cinsel ilişkinin bir defa bile olmamasıdır.  Ülkemizde ve dünyadaki vajinismus vakalarının önemli bir bölümü birincil vajinismus vakalarıdır. Bu rahatsızlığı olan kişilerin neredeyse tamamı bakiredir. Yapılan araştırmalar her 10 vakadan 9 tanesinin primer vajinismus olarak tanılandığını gösteriyor.

Bu vajinismus türü aynı zamanda yaşam boyu vajinismus olarak da isimlendiriliyor. Hastalar aylar hatta uzun yıllar boyunca evli olsalar da cinsel ilişki gerçekleşmez. Hastalar genellikle daha önce cinsel ilişkiye girmeyi deniyorlar. Ancak zorlu denemelere rağmen cinsel ilişki hiçbir şekilde gerçekleşemiyor.

2. Sekonder (İkincil) Vajinismus

Sekonder yani ikincil vajinismusta hastalar daha önce sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olurlar. Ancak hasta bazı cinsel veya genital travmalara bağlı artık cinsel ilişkiye giremez. Travmatik bir doğum deneyimi, düşük yaşama, kürtaj, kaba bir cinsel muayene deneyimi yaşama gibi durumlar vajinismusa yol açabiliyor. Aynı zamanda taciz ya da tecavüz olayları da sekonder vajinismus vakalarına yol açabilir.

Hastalarda daha önce cinsel ilişki başarılı bir şekilde yaşanır. Ancak sonradan cinsel ilişkiye girememe sorunu ortaya çıkabilir. Kadınlarda bazı travmatik olaylardan sonra cinsel isteksizlik, tiksinme ve uyarılma gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlar vajinismus ile karıştırılmamalıdır.

Vajinismus hastalarında çocuklu çiftler de kliniğimize başvuruyorlar. Bu hastalar vajinal doğum yapmalarına karşın cinsel ilişkiye girme konusunda problemler yaşayabiliyor.  Yani vajinal yolla doğum yapan hastalar dahi vajinismus problemleri yaşayabilirler.

3. Aparoni

Aparoni vakalarında çiftler çeşitli problemlerden dolayı cinsel ilişkiye giremezler. Yani bu terim cinsel ilişkiye girememe vakalarının genel olarak ifade edilmesidir. Özetle vajinismus da bir tür aparoni olarak görülüyor. Kadına, erkeğe ya da  çifte bağlı faktörler sebebiyle cinsel ilişkiye girmede problemler yaşayabilir.

4. Disparoni

Çiftlerin cinsel ilişkiye girilebilmesine karşın cinsel ilişki sırasında kadınların ağrı ve acı hissetmesidir. Yani diğer bir deyişle ağrılı cinsel ilişki olarak da nitelendirilebilir. Bu problem vajinismus sebebiyle görülebileceği gibi bazı fiziksel nedenler sebebiyle de görülebilir.

Kadınlar bu durumda cinsel ilişki anında ağrı ile birlikte acı, yanma ve batma gibi bazı hisleri de yaşar. Bazı vakalarda sekonder vajinismus ağrılı cinsel ilişkiye yol açabilir.  Bu rahatsızlık bazı fiziksel nedenlere bağlı olarak da yaşanabilir.

5. Vulvar Vestibulitis Sendrom (VVS)

Kızlık zarının alt bölümünde aşırı oranda duyarlılık ve hassasiyet oluşumuna yol açan sendromdur. Bu sendromda vajinismus, disparoni, orgazm olamama gibi birçok şikayet görülebilir. Kadınlarda cinsel ilişki anında vajinanın girişinde batma, yanma, ağrı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Kadınlarda cinsel ilişkinin ağrılı olması ve hiçbir şekilde yaşanamaması durumunda jinekolojik muayene yapılır. Muayeneden sonra ise vajina girişinde kızarık ve ödemli bir bölge varsa ucu pamuklu bir çubukla bölgeye dokunulduğunda duyarlılık oluşur. Bu durum sendrom için kesin teşhis olacaktır.

 Bu rahatsızlığın nedeni net olarak bilinmiyor. Tedavi süreci çok pratik bir cerrahi operasyonla yapılıyor.  Ortalama 15 dakikada tamamlanan bir operasyon ile bu sendrom tamamen ortadan kalkıyor.

Vajinismus türüne göre tedavi planlanması tedavi başarısını %100’e kadar çıkarıyor.

vajinismus türleri tedavisi

Vajinismus Türleri Tedaviyi Nasıl Etkiler?

Vajinimus türleri tedavi yöntemini etkilemektedir. Bu problem genel olarak daha önceki dönemde ortaya çıkan yanlış bilgi ve düşüncelere bağlı oluşuyor. Bu düşünceler ve bilgiler korku ve kaygıya yol açıyor. Bazı durumlarda altta vulvar vestibulitis sendromu gibi problemler olabiliyor. Bu durumda ortaya çıkan sekonder vajinismus probleminden kurtulmak adına cerrahi işlem yapılabilir. Fiziksel problemlerde farklı tedavi yöntemleri de uygulanabiliyor.

Birincil ve ikincil vajinismus vakalarında tedavinin amacı altta yatan nedeni ortadan kaldırmaktır. Bu süreçte bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri kullanılabilir. Aynı zamanda pelvik taban kas rehabilitasyonu da yapılabilir. Vajinismusun ne kadar süredir devam ettiği, türü ve süresine göre kişiye özel yaklaşımla bir tedavi uygulanır.

Vajinismus Türleri Nasıl Saptanır?

Vajinismus tanısında en önemli unsur ilk yapılan jinekolojik muayene ve ilk görüşmedir. Öncelikle ilk görüşmede hasta öyküsü dinlenir ve jinekolojik muayene yapılabilir. Daha sonra tüm bu değerlendirmeler dikkate alınarak kesin tanı koyulur.

Vajinismus türleri komplike bir inceleme sonrasında saptanır. En önemli adım olan değerlendirme sonrasında vajinismus türüne göre bir tedavi planı yapılır.

vajinismus türleri nasıl saptanır
TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

Vajinismus Tedavisi Yorumları

Ankara'da vajinismus tedavisi olan hastalarımızın yorumları size referans olsun. Tedavisini tamamladığımız binlerce hastamızın seçimi tesadüf olamaz. Vajinismus ile yaşadığınız kötü deneyimleri geride bırakmak için sizlere sağladığımız sonsuz destekle, kadın hastalıkları sorunlarınızı uzman doktorlarımızla birlikte aşabiliriz.

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.