Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Türleri

Vajinismus kadının cinsel hayatının hangi döneminde başladığına göre sınıflandırılır. Daha ayrıntılı olarak söylersek cinsel hayatın  başında mı yoksa başlangıçta normal iken  sonradan  vajinismus problemi yaşamasıdır. Tedavi protokolü her  sınıf için aynıdır. Tedavi başarısı %100 ve 3-4 seans gibi kısa sürelidir.

İki tür vajinismus  vardır:

PRİMER VAJİNİSMUS

İlk cinsel ilişkiden itibaren penis vajina birlikteliğinin olmaması veya ağrılı olmasıdır. Bu kadınlar sadece  ilişki  sırasında değil vajene herhangi bir  şeyin girişinde sıkıntı yaşarlar. Mesela; *Jinekolojik muayene  ya hiç olamazlar ya da zorlukla ağrılı muayene olabilirler. Vajene fitil koyamazlar. Vajene  parmak sokamazlar. Primer vajinismusun en önemli nedeni  kadınların  ilk gece korkusudur.

 

Etraftan duydukları  abartılı ilk gece anıları  ,özellikle hiç yaşanmamış fakat dilden dile dolaşan cinsel hurafeler  kadında korkuya neden olarak primer vajinismusa neden olur.

SEKONDER VAJİNİSMUS

Öncesinde  zevk veren veya vermeyen bir cinsel  hayatı  olmuş ancak  zor bir doğum, düşük, kürtaj, ağrılı bir jinekolojik muayene sonrası  vajinismus gelişmesidir. Anlaşılacağı gibi sekonder vajinismusun altında da korku yatmaktadır. Sekonder vajinismus  sorunu yaşayan kadınlar bir süre kendi kendilerine bu sorunu aşmaya çalışırlar. Ancak  hemen hepsi  tecrübeli bir cinsel terapiste ihtiyaç duyarlar. Biz kliniğimizde bu hastalarımızı  öncelikle ağrısız ve kısa süren bir jinekolojik muayeneye alırız.

Bu muayenede cinsel ilişki sırasında ağrı yaratabilecek  kötü iyileşmiş doğum izleri, enfeksiyonlar gibi nedenler saptanır ve tedavisi en hızlı şekilde  gerçekleştirilir. Bir kısım hasta sadece  jinekolojik tedavi sonrası iyileşir. Ancak çoğunlukla temelde psikolojik nedenler yattığından  profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. Tedavi protokolü kişiye özel hazırlanır. Bilişsel, davranışsal ve gerekirse hipnoterapi kullanılarak genellikle  3 seansta  başarı elde edilir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ
VAJİNİSMUS TÜRLERİ

Başarı %100 dür. Hatta çoğu hastamız  eskisinden daha iyi bir cinsel hayata kavuştuğunu ifade etmiştir. Vajinismus  tıp dilinde aşağıdaki iki durumda da  neden olarak geçer:

APARONİ

Cinsel ilişkinin hiç olamamasıdır. Aparoninin altında organik patolojiler  olduğu gibi vajinismus da olabilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar vajen kaslarını (pelvik taban kasları) istemsiz ve kontrolsüz olarak  o kadar kuvvetli kasarlar ki  cinsel birliktelik imkansız olur.

DİSPARONİ

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulmasıdır. Disparoninin altında pek çok organik patoloji yatmaktadır. Kliniğimizde biz öncelikle bu patolojileri saptayıp tedavi etmekteyiz.Sonrasında vajinismus  tedavisine başlamaktayız. Böylece vajinismus sorunu yaşayan kadınlar asıl ağrı yaratacak nedenin tedavi edildiği düşüncesiyle rahatlar ve vajinismus tedavisi daha kolaylaşır. Sebebi ne olursa olsun vajinismus mutlaka tedavi edilmelidir. Kadın bir ömür boyu sürecek  mutluluğunu ne kadar erken yakalarsa  etrafına  o kadar mutluluk verecektir.

VAJİNİSMUS TÜRLERİ
VAJİNİSMUS TÜRLERİ

WhatsApp Bilgi Hattı