+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Terapisi

Vajinismus Terapisi Nedir

Vajinismus Terapisi

Vajinismusun oluşma sebebi çok yüksek bir ihtimalle kişinin psikolojik durumundan kaynaklanmaktadır. Psikolojik probleme dayanan rahatsızlıkta tek çözüm yolu vajinismus terapisi ile tedavi uygulamasıdır.

 

Kişinin geçmişinde cinsel taciz veya tecavüz gibi olaylar yaşanması, evliliğinde kaba davranışlarla ilişkiye girilmeye çalışılması, çocukluk döneminde cinsel kimliğinin oluşmamış olması, ilişki yaşamanın ayıp olarak benimsetilmesi, ilişki esnasında canının acıyacak olması endişesi gibi olumsuz davranışlar kişinin vajinismus olabilmesinde büyük rol oynar. Vajinismus olan kadınların bazıları ilişkiye girmek isterler fakat vücudunu kontrol edemediği için kasları buna izin vermez. Eşleriyle ön sevişme yaşadığında bundan haz alabilir, hatta orgazm olabilir. Bu tür problemlerin çözümü biraz daha kolaydır. Ancak bazı kadınlar ise kendilerine bir erkeğin yakınlaşmasından dahi rahatsız olabilirler.

 

Korku ve endişe onlar için en üst düzeydedir. Bu durumda olan kişilerin sorunları da tamamen çözülebilir fakat süre olarak biraz daha uzun olabilir. Cinsel ilişki; kadının ve erkeğin fiziksel ve ruhsal olarak birleşmesi, iki tarafında da karşılıklı olarak zevk alabilmesidir. Doğru şekillerde uygulandığında veya herhangi bir fiziksel rahatsızlık olmaması durumunda acı ve ağrı durumu söz konusu değildir.

 

Kendinizde vajinismus belirtileri görüyor ve bu durumdan şüpheleniyorsanız öncelikle bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekecektir. Doktorunuz sizi gerekli görmesi durumda seks psikiyatristlerine veya bu konu üzerinde uzmanlık geliştirmiş olan jinekologlara yönlendirecektir. Eğer vajinismus sizin sosyal çevrenizle ilişkilerinizi, evliliğinizi, aile yaşantınızı etkilemişse bu sorunlarınızın çözümü için de psikolog yardımı almanız gerekebilir. Vajinismus mutlaka güvenilir ve işinde uzmanlaşmış kişiler tarafından tedavi edilmelidir. Her jinekolog veya psikiyatr seks alanında bilgili değildir.

 

Vajinismus Terapisi Nedir?

 

Vajinismus terapisi nedir ? Vajinismus terapisi, vajinismus sorunun kolayca tedavi edilmesini sağlayan tüm yöntemleri kapsar. Bu yöntemler:

 • Vajinal dilatörler

Penetrasyon zorlukları veya ağrıları olan kadınlar için, hastaları ” vajinal dilatörler” kullanmayı öğretmeyi içeren, birçok jinekolog tarafından desteklenen bir terapidir. Bunlar, birkaç santim uzunluğunda ve kalem inceliğinden ince bir penisin çevresine kalınlık aralığı olan küçük çubuklardır. Bir kadın en küçük çapı olanı kendisine yerleştirmeye başlar ve daha sonra aylarca kademeli olarak en büyüğüne kadar gelişme kat edebilir.

 

Bu prosedür genellikle oldukça başarılıdır. Aslında ‘dilatör’ler onu vajinayı genişletmiyor ancak hastanın rahatlamasına ve vajinasında bir şey olduğu düşüncesine alışmaya yardım ediyorlar.

 

 • Cinsel terapi

Cinsel terapi, vajinismus terapisi yani tedavisi için en önemli aşamadır. Bu terapide kadın kendi vücudunun biyolojisini keşfeder ve cinsellik hakkında bir uzmandan doğru bilgiler alarak yanlış düşüncelerini yeniden revize eder.

 

Vajinismus olan kadın kliniğe gelir ve sorunuyla, çoğunlukla orada olmak üzere eşiyle konuşur.  Genellikle, doktor hastaya bir ayna verir, böylece onun vulvayı görmesini sağlar. Asla daha önce görmemiş olabilir ve bazen görünümü şaşkınlığa sebep olabilir. Bu aşamadan sonra kadına cinsellik ve kendi vajinası ile ilgili gerçek ve doğru bilgiler verilir. Hastanın vajinasına bir şey girme korkusu ortadan kaldırılır. Ancak eğer iki eş de gerçekten tedavinin başarısı için istekli olursa tedavi yüzde yüz başarı ile sonuçlanacaktır.

Vajinismusun Neden Olduğu Güçlükler

 

Vajinismusun neden olduğu güçlükler. Vajinismusun üç sonucu vardır. Öncelikle, kadının başarılı bir cinsel ilişki kurması neredeyse imkânsızdır, çünkü cinsel ilişkide bulunulursa yani erkek partner samimi olmaya ya da onu teşvik etmeye çalışırsa, vücut istemsizce çok güçlü bir şekilde kasılır. Birçok durumda penetrasyon zor veya tamamen imkansız olabilir. Vajinanın içine parmak veya penis sokma girişimleri, kasların sıkı bir kasılmasıyla karşılaştığı için ağrı, yanma veya batmaya neden olur. Ayrıca muhtemelen herhangi bir ıslaklık olmaz, bu nedenle giriş olursa vajina kuru olur ve bu ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir.

 

Ancak vajinismus sorunu, kadının cinsel dürtüsü olmadığı ya da cinsel ilişkiye girmek istemediğini ortaya koymaz. Vajinismus sorunu olan kadınlar da her kadın gibi cinsel ilişki için arzulu olabilir. Ancak kaslar istemsizce kasılmaktadır.  Vajinismus sorunu olan kadınlar orgazm ulaşabilir – klitoris alanına erişim zorluk nedeniyle bu kolay değil, ancak imkansız değildir. Vajinismus terapisi sayesinde vajinismus sorunu kolayca tedavi edilebilir.

 

İkincisi, vajinismus, kadının kaliteli sağlık hizmeti almasını de engeller. Çünkü jinekolojik muayene yapmak neredeyse imkansız olacaktır.

Bu nedenle, vajinismuslu kadınların tıbbi kayıtları, yaşamlarında hiç bir smear testi yapılmadığını göstermekte.

Üçüncü olarak hasta adet dönemlerinde yalnızca ped kullanabilir. Bu durumda tampon kullanımı söz konusu değildir.

 

Vajinismus Neden Oluşur?

 

Vajinismus neden oluşur ? Vajinismus, kadınlarda oldukça yaygın görülür ve büyük sıkıntıya neden olan bir durumudur ve sıklıkla ilişkileri etkileyebilir.

 

İki Çeşit Vajinismus Var:

 

Primer vajinismus, durum her zaman mevcuttur ve bir kadının vajinismus nedeniyle hiç ağrısız ilişki kuramadığı durumlarda ortaya çıkar.

İkincil vajinismus, hayatın her aşamasında kadınları daha sonraki bir aşamada etkileyebilir. Bu daha az yaygındır. Yani kadın cinsel hayatta aktiftir ancak meydana gelen herhangi bir olay kadının sonradan vajinismus olmasına sebep olabilir.

 

Primer Vajinismus:

Bu vajinismus çeşidinde genellikle yetiştirilme tarzı sebep olarak görülür. Cinselliğe bakış açısının oldukça kapalı olması gibi durumlarda yaygın olarak görülür.

 

Bu talihsiz ve yanlış inançlar aşağıdakileri içerebilir;

 • Cinsel ilişkinin oldukça ağrılı ve acılı olduğu inancı,
 • Cinselliğin kirli olduğu düşüncesi
 • Kadının vajinasını çok küçük ve dar zannetmesi
 • Vajina içine giren herhangi bir şeyin içerde yaralanmaya yol açacağı.

Evlilik durumunun tüm stres ve travmalarının bir sonucu olarak, birkaç durumda erkeklerin iktidarsız hale geldiğini (ya da kısmen) etkilediğini belirtmek gerekir.

 

İkincil Vajinismus:

Bu daha az yaygındır ve bazı üzücü ve tramvatik olaylarda vajinal hasar gören veya tecavüze uğrayan veya cinsel tacize maruz kalan kadınlarda görülür.

Travmatik tecrübe türü, kadının koruyucu bir reaksiyon olarak vajinismus geliştirmesine neden olabilir. Bazen, vajinismus ikincil olarak, bazı endişeli jinekolojik durumlara (endometriozis veya postmenopozal vajinit gibi) neden olur. Ayrıca tıbbi durumlar, epizyotomi, obstetrik gözyaşı, travmatik olaylar, ilişki sorunları, cerrahi veya menopoz bozuklukları tarafından da tetiklenebilir. Bazen kadınlar, kanser gibi ciddi bir hastalık döneminden sonra vajinismus geliştirir. Pek çok durumda, uzun yıllar ağrısız ilişki yaşamış olan bu kadın, cinsel ilişkiye teşebbüslerle devam eden istemsiz vajinal sızdırmazlığa neden olan koşullandırılmış bir yanıt geliştirecektir.

 

Vajinismus Terapisi ve Hasta – Doktor İlişkisi

 

Hasta ve doktor birbirine açık olmalı, arada karşılıklı güven ilişkisi oluşturulmalıdır. Vajinismus terapilerinde öncelikle hastanın cinsellik hakkında doğru bildiği yanlışlar öğrenilir. Korkularının ve endişelerinin temelini, geçmişinde veya şu anda hayatını etkileyen büyük olayları anlatması istenir. Duygular açığa çıkması, içine atılan şeylerin dışa vurulması kişiyi rahatlatır. Hastaya duygularını nasıl kontrol etmesi gerektiğini, korku ve endişelerinin ise nasıl yok edilmesi gerektiği anlatılacaktır.

 

Terapiler yalnızca doktorun muayenehanesinde geçirilen süreden ibaret değildir. Öğrendiklerinizin ışında size ve eşinize birtakım ödevler de verilecektir. Ev ortamınızda öncelikle vücudunuzun rahatlaması için gevşeme ve nefes egzersizleri yapmanız istenecektir. Vajinismus, vücudun kendini istemsizce kasması problemi olduğu için bunları uygulamak önemlidir. Daha sonra kadının kendi bedeninden utanmaması gerektiği anlatılır ve vücudunu dokunarak tanıması istenir. Eğer başarabiliyorsa kendine haz vermesi, orgazm olabilmesi söylenir.

 

Bazı kliniklerde terapilerin son aşaması olarak parmak egzersizi vardır. Parmak egzersizi, öncelikle gevşeme hareketlerini tamamladıktan sonra kadının vajinası içerisine kendinin veya eşinin parmağının bir boğumunu, daha sonra tamamını sokma ile yapılır. Vajinismus problemi çeken kadınlar için bu çalışma oldukça sabır ister. Bazı kliniklerde ise hastayı daha fazla strese sokmamak için parmak egzersizi istenmemektedir. Bir kadın bu egzersizi başarıyla tamamlıyor olsa da, cinsel ilişki esnasında yine başarısız olabilmektedir.

 

Terapilere sorununuzun tamamıyla çözülüp, eşinizle sıkıntısız bir şekilde cinsel birleşme yaşayana kadar devam etmelisiniz. Yarıda bırakılan terapiler sizi çözüme ulaştırmayacak, hatta belki aşılması daha zor psikolojik sorunlara neden olacaktır. Hastanın ihtiyacına göre terapi seanslarının sayısında değişmeler olabilir. Bazı hastalar 3-4 seans içerisinde vajinismusu tamamen yenerken, bazılarında ise bu sayı 8-10 aralığına çıkabilmektedir.

 

Vajinismus terapisinde en önemli şey kadının tedaviye hazır olması ve zihinsel olarak rahat olabilmesidir. Vajinismusu yenmek için geç hareket etmemeli, en sağlıklı yöntemin bir uzman eşliğinde tedavi edilmek olduğu unutulmamalıdır.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.