Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisinde Yanlış Yöntemler

Vajinismus hastalığı ülkemizde her 10 kadından birinde görülmektedir. Batılı ülkelerden ziyade Doğu ve Ülkemizde daha sık görülmektedir. Nedeni ise baskıcı tutumla yetişen kadınların yanlış ve kirli bilgiler ile dolu olan zihin ile ilk gece abartılı korku sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu konuda bilim alanı olarak bu tarz bir bölüm olmadığından bazı hekimler kendini geliştirerek bu konuda hastalara yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.

 

Yetersiz donanım sonucu hastalara yanlış tedavi uygulamaları çiftleri yanlış tedavi yollarına başvurmalarına neden oluyor. Vajinismus tedavisi şuan günümüzde bilimsel yöntemler ile 3 seansta bitmektedir. Vajinismus hastalarının pek çoğundaki ortak kaygı ilişkide ağrı, acı, parçalanma ve kilitlenme gibi korkuları yaşarlar.

Vajinismus Yanlışlar

Vajinismus tedavisi bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu hastalıkta teşhis önemlidir. Kızlık zarından kaynaklı anormal durumların sebep olduğu Vajinismusta cerrahi müdahale gereklidir. Jinekolojik değerlendirme ile kesin tanı konulması oldukça önemlidir. Vajinismusta gereksiz ve yanlış yöntem uygulamaları hem gereksiz ve işe yaramaz hemde zaman kaybıdır sadece. Gereksiz yere yapılan kızlık zarı ameliyatları, oturma banyoları, kayganlaştırıcılar, kremler uyuşturucu ilaçlar, alkol gibi anestezi ile ilişki denemeleri asla önerilmeyen yöntemlerdendir.

Kişinin kaygısı tedavi edilmeden uygulanan her yöntem hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu rahatsızlığın cinsel bir sorun olarak görmeyip şarlatan hocalar tarafından muska, kurşun, okuma gibi yöntemlerle çözülebileceği kanısına vararak bu tuzağa düşen kişilerde epey fazladır. Çözüme ulaşamayan tüm çabalar çiftlerde maddi manevi kayıplara neden olmakta karamsarlıkları devasa boyutlara gelmektedir. Bu sorun profesyonel destek alınmadan tedavi edilemez.

 

 

Kalıcı bir çözüme ulaşmak için kişiye özel, bilimsel ve etik yöntemler ile günümüz bilgi birikiminde kalıcı sonuç alınan tedaviler arasındadır. Bu tedavi içerisinde pelvik egzersizleri oldukça önemlidir. Vajinal kasların daha sistemli çalışması kadının kendine ait bölümleri tanıması ve yüzleşmesi bu tedavi sırasında kesin ve hızlı sonuç için oldukça önemlidir. Kızlık zarı ve vajinaya ait  bazı sorunlarda cerrahi basit yöntemler ile çözüme kavuşturulabilmektedir.


WhatsApp Bilgi Hattı