Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus-tedavisi-nasildir.jpg

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus pek çok kadının başına geldiğinde adını duyduğu bir hastalıktır. Çünkü vajinismus paylaşılmayan ,çiftlerin tek başlarına yaşadığı bir sorundur. Vajinismus tedavisi  doğru yaklaşımlarla %100 dür. Yanlış tedaviler vajinismus hastasının ümidini kırar ve yeni bir tedaviye başlamasını zorlaştırır.İşte bu yüzden tedaviye başlamadan önce iyi araştırılmalı. Bu konuda tecrübeli, kadın vücudunu ayrıntısıyla bilen, doğru tedavi metotlarını uygulayan bir cinsel terapist edinilmelidir. Bizim kliniğimizde vajinismus hastaları  ücretsiz bir ön görüşmeye çağrılır. Bu görüşmede kadın yapılacak tedavi hakkında bilgilendirilir. Vajinismus ön görüşmesine gelen hasta tedavi ortamını, cinsel terapistini tanır ve kaygıları azalır.

 

Aslında bu anda tedavi başlamıştır.

Tedavi Süreci

      Tedaviye ister kadın ve erkek birlikte isterseler kadın tek başına başvurabilir. Tedavi için erkek şart değildir. Ancak erkek de tedaviye katılırsa süreç daha hızlı ilerler. Ayrıca erkek için de bu tedavi süreci bilgilendirici olacaktır.

      Tedaviye çiftlerden alınan ayrıntılı öykü ve testlerle başlanır. Vajinismus hastası, tamamen ağrısız bir jinekolojik muayeneden geçer. Bu muayene 10-15 saniyede biter. Hastanın izin vermediği hiçbir işlem yapılmaz. Jinekolojik muayenenin amacı  vajinismus hastalığının derecesini belirlemektir. Tüm bu öykü,testler ve jinekolojik muayene sonucu  bir tedavi yol haritası çıkarılır. Bu harita vajinismus hastası ile paylaşılır. Böylece kadının aklında hiçbir belirsiz adım kalmaz. Bu durum kadının endişelerini azaltır, kendine, cinsel terapistine güvenini artırır.

     Bir yandan çiftin ilişkisel iletişimi güçlendirilirken bir yandan da bilişsel terapiye başlanır. Bilişsel terapide  vajinismus hastasına kadın vücudu, haz noktaları öğretilir. Yanlış olarak bildiklerinin yerine doğruları konur. Erkek de tedaviye katılıyorsa  tüm bu bilgilendirme onunla da paylaşılır. Böylece çift arasındaki cinsel uyum da kuvvetlendirilmiş olur.

     Bilişsel terapi tamamlandığında davranışsal terapiye başlanır. Bu tedavi süreci  bazı  egzersizlerle ilerler. Bu egzersizlerin amacı; vajinismus sorunu yaşayan kadının cinsel ilişki sırasında kendi vücudunu kontrol edebilmeyi öğretmektir.

     Tüm bu  uzun uzun anlattığımız tedavi süreci sadece 3-4 seans sürer.Tedavi başarısı %100 dür. Tedavinize gecikmeden başlayın.


WhatsApp Bilgi Hattı