+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisi Nasıldır

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? Son yıllarda  iletişim  ve bilgiye ulaşım kanallarının kolaylaşması ile vajinismus hastalığı daha çok bilinir hale gelmiştir. Bu yüzden vajinismus hastalığının tedavisi  için   erken başvuran hasta sayısı artmıştır. Tedaviye erken başlamak her hastalıkta olduğu gibi vajinismus hastalığının  tedavisini de kolaylaştıran en önemli faktördür. Vajinismus tedavi edilmediğinde beraberinde yeni problemlerin eklenmesiyle daha karmaşık hale gelen bir sorundur.

 

Şimdi bu ilave problemlerin neler  olabileceğini ana hatları ile ele alacağız.

 

**Kadında psikolojik problemler başlar. Bu kadınların çoğu derecesi değişmekle birlikte depresyondadırlar. Sinirli ve mutsuzdurlar. Arkadaş ve akraba ilişkileri zayıflamıştır. Cinsel ilişki esnasında panik atak hali içindedirler. Cinsel ilişki esnasında  vücutlarının bazı bölümleri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kasılır. Kalp atışları hızlanır. Nefes alış verişleri hızlanır. Nefes açlığı çekebilirler.

 

’’Kendimi ölecekmiş gibi hissediyorum’’ sözünü vajinismus sorunu yaşayan hastaların çoğundan duyarız. Tüm bu bulgular panik atağı işaret eder. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bu problemlerini kimseyle paylaşmazlar. Çünkü  yoğun bir utanç duyarlar. Bu sorunu içlerinde taşımak zamanla omuzlarında ağır bir yük haline gelir. Bu durum kadını yavaş yavaş depresyona itekler. Kendilerini diğer kadınlardan farklı görürler.

 

Onlara göre kendi vajenleri   diğer kadınlardan daha dardır. Bu  yüzden de başka kadınlara karşı öfkelidirler. Özgüvenleri düşüktür. Eşlerine karşı kadınlık görevlerini yerine getirememiş olmanın suçluluğunu taşırlar. Gün içerisinde ne yaparlarsa yapsınlar akılları sürekli bu konuyla meşguldür. Çalışan kadınların iş performansları düşer, dalgındırlar, konsantrasyonları  düşüktür.

 

Vajinismus Tedavi Etkenleri 

 

**Vajinismusun bir de sosyal boyutu  vardır. Kendileri ile birlikte evlenen arkadaşlarının çocukları olmaya başlamıştır. Ailelerden gelen çocuk istekleri  çifti zor duruma düşürmeye başlar. Bu tarz konuşmalar muhatap olmamak için aile ve arkadaş çevresinden uzaklaşmaya başlarlar. Sosyal hayatta yalnızlaşma olur. Ailelerin çocuk isteği baskılarına dayanamayan çiftler  çocuk istediklerinde iki çözüm yolu görürüz. Bir kısım vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda sorunun çözülmesinde hızlandırıcı bir faktör olurken bir kısım vajinismus hastalarında çözümü geciktirir.

 

Bu vajinismus hastaları çoğunlukla tüp bebekle çocuk sahibi olma yoluna giderler. Gebelik süreci de bu vajinismus hastaları için tedaviyi geciktirmek için önemli bir bahane olarak kullanılır. **Tedavi geciktikçe erkek ve kadında ilave cinsel sorunlar başlar. En çok görülen cinsel fonksiyon bozukluğu cinsel isteksizliktir (Libidoda azalma).

 

Kadın ve erkek  başarısız olacağı bir cinsel eyleme girmek  istemeyecektir. Biz kliniğimizde tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşlerinde tedavi sonrası ereksiyon problemlerini ve  sıklıkla görüyoruz. Bu durumun tedavisini de ayrıca yapıyoruz. Erkeklerde erken boşalma  sorunu da zaman zaman karşımıza çıkmakta. Cinsellik evliliğin temelinde önemli bir yer tutar. Cinsellik yaşanamadığında çiftler kadın ve erkek arasında ilişkisel problemler yaşanabilir.

 

Boşanma ile veya aldatma ile sonuçlanan evlilikler  olabilir. Bunun yanında erkek  cinselliği bırakıp vajinismus sorunu yaşayan kadına uyum sağlar. Kadın ve erkek iki ev arkadaşı gibi uzun yıllar yaşayabilirler. Bu durumda bile evlendikten sonra üzerinden yıllar geçse de vajinismus hastalığının tedavisi mümkündür. İşte vajinismus tedavisi yaparken tüm bu anlattığım ilave sorunlarla zaman kaybetmemek için tedavinin erken planlanması gerekir.

 

Tedavi Aşamaları 

 

Şimdi bizim kendi kliniğimizde yaptığımız vajinismus tedavi protokolünü anlatalım. Kliniğimize gelen birçok çift tedirgin ve kaygılıdır. Kimseye açmadıkları en mahrem konularını paylaşacaklardır. Biz çiftlere sıcak, samimi ve huzurlu bir ortam sağlarız. Kadın ve erkeğe ayrı ayrı, onları daha iyi tanımak için testler uygulanır. Vajinismus sorunu yaşayan kadın jinekolojik muayene yapılır. Bu muayene sadece 5-10 saniye sürer ve tamamen ağrısızdır. Muayene esnasında hiçbir alet kullanılmaz. Vajinismus derecesi belirlenir. Tüm bu ön hazırlık sonrası kişiye özel tedavi programı hazırlanır.

 

Tedavi aşamaları tek tek vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkekle paylaşılır. Tedaviye bilişsel terapi dediğimiz cinsellik, kadın vücudu  ile bilgilendirme ile başlarız. Tedavinin bu aşamasında kadın kendi vücudu ile ilgili gerçekleri öğrenir. Kendinin de diğer kadınlar gibi cinsel ilişkiye müsaade edecek kadar vajeninin geniş ve uzun olduğunu bizzat kanıtlarıyla öğrenir. Böylece kadının kaygı ve endişeleri iyice azalır. Kendine güveni artar.

 

Bilişsel terapi devam ederken vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkek  arasında ilişkisel terapi  ile kadın ve erkek arasındaki evlilik bağlarını kuvvetlendirmeye ve cinsel duyguları güçlendirmeye fayda eder. Vajinismus sorunu yaşayan pek çok kadın eşiyle severek evlenir. Cinsel ilişkiye giremeyen kadın  zamanla  eşiyle mümkün olduğunca bir araya gelmemeye hatta aynı anda yatmamaya gayret gösterirler.

 

Böylece birbirlerinden uzaklaşmaya ,ortak paylaşımları azalmaya başlar. Vajinismus tedavisinde sonraki  aşama  davranışsal tedavidir. Bu aşamada kadına çeşitli egzersizler vasıtasıyla kendi vücuduna hükmetmeyi öğretiriz. Tedavi öncesi olan istemsiz ve kontrolsüz kasılmaların önüne geçmeye çalışılır. Bu egzersizler ayna egzersizleri, nefes egzersizleri, kegel egzersizleri gibidir. Bu egzersizlerin her biri öncelikle kliniğimizde kadına öğretilir. Sonrasında ev ödevi olarak verilir.

 

Vajinismus Ev Ödevleri 

 

Evde kendi kendine yapması istenir. İl dışından gelen hastalarımız sabah kliniğimizde  tedaviye gelebilirler. Böylece daha hızlı bir tedavi süreci elde etmiş oluruz. İl dışından gelecek hastalarımız için konaklama ile ilgili yardımlarımız olmaktadır. Ev ortamında kalacak hastalar kendilerine uygun bir ortam oluşturmaları gerekir. Tedavi genellikle 3 seansta sonlanır. Tüm vajinismus hastalarının ortak söylemi ‘’Keşke daha önce gelseydim ‘’olmuştur. Vajinismus kadın ve erkeğin  tüm hayatını etkiler.

 

Mutsuz ve yalnız geçen yıllarına üzülürler. Vajinismus tedavisi sonrası erkekte ilave cinsel fonksiyon bozuklukları olduysa bunlar tedavi edilir. Her hastalıkta olduğu gibi vajinismus ta da tedaviye sorunun en başında başlamak önemlidir. Tedavi ne kadar gecikirse o kadar ilave cinsel ,psikolojik, sosyal sorunlar ortaya çıkar. Kendinde bir sorun olduğunu kabul etmek  ve güvenebileceği ,kendini rahatça ifade edebileceği bir merkez seçmek birinci basamaktır.

 

Kadının kendine ,seçtiği merkeze ve cinsel terapistine güvenmesi çok önemlidir. Vajinismus tedavisi %100 dür. Bunu bilerek kendinize güvenin ve tedaviye gecikmeden başlayın. Hayatınızı  geciktirmeyin.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.