Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Kayseri

Vajinismus  tıp dilinde pevik taban kasları dediğimiz alt taban kaslarının (aşk kasları)kadının kontrolü dışında kasılması sonucu vajen girişinin kapanması ve dolayısıyla cinsel ilişkinin gerçekleşememesidir. Cinsellik evliliğin temelini oluşturan unsurlardan biridir.Cinsel birlikteliği gerçekleştiremeyen kadın kendine olan öz güvenini kaybeder.

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar kendilerini eşlerine karşı suçlu hissederler. Onlara göre diğer kadınlar gibi değildirler. Kendi vajenlerinin daha dar ve kısa olduğuna inanmışlardır. Tedavi süresi uzadıkça umutlar kırılır, eşiyle ilişkisel boyutta çatışmalar, kavgalar hatta cinsel fonksiyon bozuklukları başlayabilir. Bu yüzden tedaviyi en erken dönemde yapmakta fayda vardır.  

Vajinismus Tedavisi Kayseri, Hasta Öyküleri

Sizlere Kayseri’den vajinismus hastalarımızın sorularıyla cevap vermeye çalışacağım.

‘’İyi günler doktor hanım. Ben Kayseri ‘ye gelin olarak gittim. 1 senelik evliyim. Eşimle severek evlendim. Ancak birbirimizi çok sevmemize rağmen cinsel ilişkide bulunamadık. Çok korkuyorum. İçimde paramparça olacağıma dair bir korku var. Kadın doğum hekimine gittim. Kızlık zarın çok kalın değil ama madem çok korkuyorsun zarı alalım dedi. Ben de bir ümit aldırdım. Ama sonuç yine aynı. Eşimle ilişkide bulunamadık. Benim tedavim mümkün mü? Kızlık zarımın alınmasına rağmen niye ilişkide bulunamıyorum? Şimdiden teşekkür ederim.

’’ Size de iyi günler. Bazı kadınlarda kızlık zarı gerçekten ilişkiye müsaade etmeyecek kadar kalın ve yüksek  kenarlıdır. Ancak bu durum çok çok nadirdir. Anladığım kadarıyla sizin de aslında müdahaleye gerek olmayan yapıda bir kızlık zarınız varmış. Vajinismus tedavisinde kızlık zarı alımı yoktur. Biz vajinismus sorunu yaşayan kadına kendi vücuduna hükmetmeyi, kontrolün kendinde olmasını öğretiriz.

Böylece tedavi sonunda hastaların çoğunda hiçbir kanama olmadan cinsel ilişki gerçekleşir. Vajinismus tedavisinde pek çok yanlış tedavi metotları kullanılmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; İlki size de uygulandığı gibi kızlık zarı çıkarılmasıdır. Kas gevşetici, ağrı kesici, antidepresan gibi ilaç kullanımı. Anestezi verilerek cinsel ilişkiyi sağlamaya çalışmak ki en kabul edilemeyecek yöntem de budur. Çünkü kadının bilinci kaybolmuşken gerçekleştirilen cinsel ilişki tecavüzden başka bir şey değildir. Vajinismus tedavisi doğru metotlar kullanıldığında başarı şansı %100 olan bir hastalıktır.

Önemli olan cinsel terapist kimliği olan ve kadın vücudunu çok iyi bilen bir hekim kontrolüne girmektir.

Bir başka öykü

‘’Merhaba Esra hanım.Ben 10 senelik evliyim.Evliliğimin ilk 2 senesinde Kayseri’de tedavi arayışlarım oldu. Ancak tedaviden sonuç alamadım. Bu arda ben gebe kaldım. Araya gebelik de girince biraz daha erteledik. Sonra da eşimde isteksizlik başladı. Bazen sertleşme sorunu da oluyordu.

O uzaklaştıkça benim de işime geldi. 10 senedir birlikteyiz. Artık gündemimizde cinsellik hiç yok. Acaba çok mu geç kaldık?

’’Öncelikle hayatta hiçbir şeye geç kalınmış değildir. Yeter ki yürekten istekli olalım ve azimli olalım. Biz merkezimizde 10-18 sene senelik evli çiftleri de tedavi ettik. Vajinismus tedavisi geciktiğinde erkeklerde cinsel isteksizlik (libido kaybı), sertleşme sorunu  sıklıkla gördüğümüz bir sorundur.

Bu durum bize sıkıntı çıkarmamakta. Sizin tedaviniz devam ederken eşinizin tedavisi de aynı anda yapılabilmektedir. Vajinismus hastaları  ön  sevişmede sorun yaşamazlar. Bu yüzden de pek çok vajinismus hastası gebe kalır. Gebelikte de tedavi  yapabiliriz. Ancak istenilen evliliğin erken dönemlerinde gebelik yaşanmadan tedaviyi gerçekleştirmektir.

Leave a Comment

(1 Yorum)

  • Merve

    Merhaba ben kayseride yasiyorum ve 2.5 senelik evliyim bosanmak uzereyim eşimle gala birlikte oalamadik lütfen yardim edin bana

  • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.

    
    WhatsApp Bilgi Hattı