Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Eskişehir

Vajinismus ülkemizde oldukça sık görülen ancak dile getirilmeyen  bir hastalıktır.Vajinismus sosyokültürel olarak her kesimde görülür. Hem kırsal kesimde hem sehirde, hem okumuş hem okumamış kesimde görülebilir. Bu yüzden tüm toplumu ilgilendiren bir sorundur.

   Kliniğimize Eskişehir’den de gelen vajinismus hastaları da oldukça fazladır. Eskişehir Ankara ya hızlı trenle 1 saat mesafededir. Otobüs veya özel araçla karayolu ile ulaşım 2-2.30 saattir. Dolayısıyla ulaşım oldukça kolaydır. Eskişehir den gelen hastalarımız için anlaşmalı otelimizde konaklama ile ilgili yardımlarımız olmaktadır. Merkezimiz Ankara’nın merkezinde, Kızılay’da olduğu için Eskişehir gibi il dışından gelen hastalarımız için ulaşım açısından oldukça rahat bir konumdadır.

 

 

Vajinismus Tedavisini Nasıl Yapıyoruz?

   Eskişehir gibi il dışından vajinismus tedavi merkezimize gelen hastalarımıza niçin tedavi için bulundukları ilin dışına çıktıklarını sorduğumuzda iki cevap alırız;

  1. Ankara büyük bir il. Biz vajinismus sorunu yaşadığımızı herkesten sakladığımız için bulunduğumuz ilde tedavi olursak kazara tanıdık birine rastlarız. Bu da bizi utandırır .

      2. Bulunduğumuz ilde vajinismus tedavisini yapan profesyonel bir merkezin olmamasıdır.

  Vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Özellikle bulundukları ilde vajinismus tedavisi için güvenilir  bir merkez olmadığında kadınların ellerine önemli bir bahane geçmiş olur. İl dışına gitmek bu kadınlar için bir kat daha zordur. Halbuki tedavi 3 seansta bitecektir. İl dışından gelen vajinismus hastalarımıza günde 2 seans tedavi uygulayacak şekilde yoğunlaştırılmış bir tedavi programı uygulanmaktadır. Bu şekilde tedavi süresi oldukça kısaltılmış olur.

   Vajinismus sorunu doğru merkezlerde tedavi  edildiği zaman başarısı %100 olan bir hastalıktır. Vajinismus hastaları tedavi  olacakları  cinsel terapisti seçerken :

**  Bu konuda tecrübesi olan, kadın vücudunu ve kadın psikolojisini iyi değerlendirebilen bir cinsel terapist seçmelidirler. Her kadın doğum hekimi vajinismus hastalığını tedavi etmek için eğitim almamıştır. Çünkü kadın hastalıkları ve doğum eğitimi sırasında vajinismus tedavi eğitimi verilmemektedir. Yine cinsel terapi eğitimi almamış psikolog ve psikiyatri doktoru da vajinismus  hastalığını tedavi edemeyebilir.

**Tedavi olacakları merkez  hijyen ve steril şartlara uygun olmalı.

**Merkezde çalışan ekip sıcak, samimi, huzurlu ve güven veren bir ortam hazırlamalıdırlar. Vajinismus tedavi merkezinde çalışanlar  güler yüzlü ve anlayışlı olmalıdırlar. Vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkek kendilerini rahat hissetmelidirler. Çünkü bu hastalar zaten kaygılı, endişeli ve çoğu değişen derecelerde depresyondadırlar.

**Vajinismus sorunu yaşayan kadın hem kendine güvenmeli hem de cinsel terapistine güvenmelidir.

   Vajinismus tedavi merkezimize gelen hastalarımız geldiği gün ön görüşme ve muayenesi yapılır. Jinekolojik muayene sadece vajinismus hastalarının değil pek çok kadının korkulu rüyasıdır. Ancak muayeneden sonra korkularının yersiz olduğunu kendileri de anlarlar.

Neler Yapıyoruz?

   Vajinismus hastalarının jinekolojik muayenesinde asla hiçbir alet kullanılmaz. Muayene tamamen ağrısızdır. Jinekolojik muayene süresi sadece 10-15 saniyedir. Jinekolojik muayenenin iki amacı vardır:

1. Vajinismus hastalığının derecesini belirlemek

2. Cinsel ilişki esnasında gerçekten ağrı yaratacak bir patoloji varsa bunların tanısının konulması ve tedavi edilmesidir. Özellikle cinsel ilişki esnasında ağrı nedeniyle  ilişkiye giremeyen hastalarda  genital patolojiler tedavi edildiğinde tüm sorun çözülebilmektedir.

  Muayene sonrası  kişiye özel bir tedavi programı çıkarılır ve bu program çiftle paylaşılır. Böylece tedavi sırasında neler olacağını bilmek vajinismus hastasını da rahatlatır.

  Kliniğimizde parmak egzersizi yapılmamaktadır. Tüm çalışanlarımız kadın personeldir. Bünyemizde Kadın doğum hekimimiz aynı zamanda cinsel terapi eğitimi almış bir hekimdir. Ayrıca yine cinsel terapi eğitimi almış psikoloğumuz ve yardımcı personellerimiz vardır.

   Vajinismus hastalığının  tedavisi sadece kadının katılımıyla da olabilir. Özellikle Eskişehir gibi il dışından gelen hastalarımızın eşleri işleri nedeniyle  tedaviye katılamamaktadır. Bu tedavide sorun yaratmaz. Yine bazı vajinismus sorunu yaşayan hastalarda  eşler  tedaviye bir gün katılır. Tedavinin son gününde yani cinsel birlikteliğe kadının hazır olduğu günde katılması da tedaviye olumlu katkı sağlar.

   Vajinismus tedavisine Ankara dışından gelecek hastalarımıza tavsiyemiz adet bitiminde tedaviye gelmeleridir. Adet sonrasında tedavinin tamamlanması ile cinsel birlikteliğe ara verilmemesi tedaviyi olumlu etkiler. Ancak bazen strese bağlı olarak adet düzensizliği yaşayan kadınlarda veya tedavi için müsait  oldukları  zaman adet dönemine gelen hastalarda  sıklıkla tercih etmemekle birlikte adeti erteleyecek ilaç kullanımı da yapabiliyoruz.

  Eskişehir veya başka bir il farketmez il dışından tedaviye gelmek vajinismus hastalarımızı korkutmasın. Vajinismus hastalarının bir çoğu yanlış tedavilerle umutlarını kaybederler. Bu yüzden yeni bir tedaviye cesaretlerini toplamaları zaman alabilir. Bu yüzden vajinismus tedavisi için başka bir ile gitmek zorunda kalsalar da sonunda mutlu bir cinsel hayat ve mutlu bir evlilik hayatı onları beklediği için hiç sorun olmamalıdır.

   Vajinismus hastalarımıza son söylememiz gereken özetle; Kendinizi emanet edebileceğiniz güvenilir ve tecrübeli bir merkez bulduğunuzda mesafeler kısalacaktır.Önemli olan sizin tedavi olmanızdır.


WhatsApp Bilgi Hattı