Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Bolu

Vajinismus ülkemizde her 10 kadında bir görülen ancak çiftlerin aralarında sır olarak saklı kalan bir hastalıktır. Vajinismus hastalığının temelinde yatan en sık neden arkadaşlardan duyulan kötü ilk gece anıları ve kızlık zarı korkularıdır. Bizim gibi kapalı toplumlarda, kızlık zarının önemi sıklıkla hatırlatılarak büyütülen kız çocukları, büyük bir titizlikle korudukları bu değerli varlıklarını günün birinde  kaybetmekten korkarlar.

 

Bu yaşa kadar bacaklarının kapalı kalması söyleyerek büyüyen kız çocuklarına birden bacaklarını açması söylenir. Bilinçaltında bu ikilemi aşamayan kadınlar işte vajinismus hastası olurlar. Vajinismus hastası birçok kadından hep aynı sözü duyarız; ’’Aslında çok istiyorum eşimle cinsel birliktelik yaşamayı ama bir türlü olmuyor yapamıyorum.

Ben de anlayamıyorum bir şey beni durduruyor’’. İşte bu  kadınları durduran şey bilinçaltına yıllarca işlemiş ilk gece korkusu, kızlık zarının patlayacağı, oluk oluk kanayacağı korkusudur. Ankara’daki vajinismus tedavi merkezimize; Bolu, Düzce, İzmit, Sakarya, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale gibi illerden pek çok vajinismus hastası şifa bulmuştur.

Vajinismus hasta öyküleri

Size Bolu’dan bir vajinismus hastamızın bize sorduğu soruyu cevaplamak istiyorum.

**‘’Merhaba doktor hanım. Ben 3 senelik evliyim. İstanbul’da bir psikologa tedavi için gittim. Bana parmak egzersizini anlattı ve evde bu egzersizleri yapmamı  istedi. Ama ben yapamadım. Çok ümidi kırıldı. Şimdi tedavi olmak istiyorum ama yeniden bir ümitsizlik yaşarsam diye çok korkuyorum. Evliliğim sıkıntıda. Tedavi için masraf edip ya başarılı olmazsa diye korkuyorum.

 

’’ Bu vajinismus hastamızın ses tonundan, konuşmasından ne kadar umudunun kırıldığını, depresyonda olduğunu anlayabiliyordum. Öncelikle siz bu durumda olan tek kadın değilsiniz. Sizin gibi binlerce kadın var ülkemizde. Eğer doğru tedavi metotları uygulanırsa her vajinismus hastası tedavi olabilir. Bundan emin olabilirsiniz. Biz vajinismus tedavi merkezimizde asla parmak egzersizi kullanmıyoruz. Düşünün genital bölgesine dokunamayan hasta parmağıyla  vajene giriş yapabilirmi? Yapamaz tabii ki. Hiç merak etmeyin. Sizin gibi umutları kırılmış, evlilik problemleri ileri safhada birçok hastayı tedavi ettik. Sizi de siz bize ve kendinize birazcık da olsa güvenirseniz tedavi ederiz.

**‘’Hayırlı günler  doktor hanım. Ben size Bolu dan ulaştım. 9 aylık evliyim. Eşimle cinsel birlikteliğimiz henüz olmadı. Aramızda büyük sorunlar başladı. Aileler bebek beklentisi içinde. Araştırdığıma göre bazı vajinismus hastaları tüp bebekle bebek sahibi olabiliyormuş. Sizce ne yapmalıyım?

 

’’Evet bazı vajinismus hastaları aşılama veya tüp bebek yöntemiyle gebe kalırlar. Hepsi de kendilerinin değil ailelerin isteği nedeniyle gebe kalırlar. Bazen gebelik isteği vajinismus hastalığını tedavi  için hızlandırıcı bir faktör olurken bazen de bir erteleme hastalığı olan vajinismus için tedaviyi geciktirici bir bahane olur. İşte tam da bu yüzden en doğrusu vajinismus tedavisinden sonra gebe kalınmasıdır. Zaten tedavi süresi 2-3 gün gibi çok kısa bir süredir. Bu tedavi süresine hiçbir vajinismus  hastası inanamaz.Hastalarımızın hepsinden aynı sözü duyarız. ’’Benim için o kadar zor bir olayı nasıl 3 günde çözebilirsiniz?’’ Biz çözeriz. Bunun da pek çok örneği var zaten.


WhatsApp Bilgi Hattı