Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Balıkesir

Vajinismus hastalığının belirtileri birden fazladır ve bazı durumlarda bu belirtiler bazı davranışlarla karıştırılabilir. Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Cinsel birleşme sırasında yaşanan aşırı kasılma belirtileri en önemli vajinismus belirtileridir.

Cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi en önemli belirtiler arasındadır. Bu durum aşırı kasılma sonucunda gerçekleşir. Kadın istemsiz olarak kendisini aşırı derece kasar. Kasılma tüm vücutta meydana gelebileceği gibi sadece vajen bölgesinde de olabilir.

 

Kadın kendi arzusuna rağmen cinsel ilişkiye giremez. Aynı durum kadının vajina içerisine herhangi bir yabancı cisim almaması olarak da kendisini gösterir. Bazı durumlarda cinsel ilişki sırasında belirtiler görülmeyebilir.

Partner ile cinsel birleşmeden kaçınma, korkma ve denemeyi dahi düşünememe belirtilerden bir tanesidir. Disparoni (ağrılı cinsel birleşme) bir başka vajinismus belirtisidir. İlişki sırasında kadın bacaklarını sıkıca kapatır.

Değişik pozisyonlarda bile cinsel ilişki çok zor bir hal alır. Bazı durumlarda cinsel birleşme yarım olarak gerçekleşir. Penis tam olarak vajina içerisine giremez. Vajina içerisinde ped ve tampon yerleştirilememesi de bir başka belirtidir. Aynı şekilde vajina içerisine parmak sokamama da belirtiler arasında yer alır.

Herhangi bir nedenden dolayı jinekolojik muayeneden korkulması, jinekolojik masaya çıkamama gibi durumlarda görülebilir. Vajinal muayenelerin yaptırılmaması ve testlerden korkmada belirtilerden bazılarıdır.

Vajinismus belirtileri ve tanı koyulması

Aslında vajinismus bir belirtidir. Hastalık olmasından ziyade içsel sıkıntıların dışa vurumudur. Vajinismus belirtileri bu yönü ile düşünülerek tanı koyulabilecek durumdadır.

Cinsel ilişkiler birçok durumda sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Ön sevişmelerde genel olarak herhangi bir sorun yoktur. Ancak cinsel birleşme durumuna gelindiğinde sıkıntılar baş gösterir. Çoğu durumda kadın partnerini eli ile iter. Bazı durumlarda tüm vücutta kasılmalar meydana gelir ve cinsel birleşme gerçekleşmez.

Burada panik atak benzeri bir durum söz konusu olabilir. Her şey güzel giderken bir anda bozulma aşmasına gelir. Bu belirtiler gözlemlendikten sonra derhal uzman bir jinekolog yardımına başvurulmalıdır.

Vajinismus belirtileri tespit edildikten sonra tanısı tam olarak koyulmalıdır. Uzman bir jinekolog tarafından yapılacak kapsamlı bir muayene sonrasında tam olarak tanı koyulabilir. Uzman jinekolog tarafından yapılacak olan ağrısız ve basit bir muayene işleminden sonra tanı koyulur ve tedaviye geçilir.

Sorun psikolojik olduğundan dolayı uzman bir jinekolog yardımı ile çözümlenmelidir. Tanı koyulması aslında hastalığın tedavisinin yarısıdır. Birçok kadın kendilerinde bir sorun olduğunu bilmekte ancak sorunun yalnızca kendilerine ait olduğunu zannetmektedir. Çözümü oldukça basit olan bu hastalık tanı koyulmadığı zaman evliliklerde birçok sorunlara yol açar.

Birçok durumda boşanmaların nedenini de bu hastalık oluşturur. Bu yüzden zamanında müdahale oldukça önemlidir. Uzman bir jinekolog yardımı ile çok kısa sürelerde hastalık tedavi edilebilir.

Hastalığın tedavisinde eşlerin beraber hareket etmeleri gerekir.


WhatsApp Bilgi Hattı