Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Aydın

Tamamen psikolojik bir rahatsızlık olan Vajinismus hastalığı tedavisinde de çoğunlukla psikolojik tedavi yöntemleri kullanılır. Vajinismus telkin yöntemi psikolojik tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

Vajinismus hastalığının kökeninde de zaten aile ve toplum tarafından yapılan yanlış telkinler vardır. Kadın küçük yaşlarda ailesinden ve toplumdan cinsellik hakkında yanlış bilgiler alır. Bu yanlış bilgilerin yanı sıra cinselliğin bastırılması adına da bir sürü telkin bilinçaltına yerleştirilir. Bilinçaltına yerleştirilen bu telkinler, kadının cinsel kimliği ön plana çıktığında su yüzüne çıkar.

 

Daha çok evliliklerde ilk gecede telkin edilen yanlış bilgiler su yüzüne çıkar ve cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesine neden olur. Bilinçaltındaki korkular yüzünden kadınlar kendilerini istemsiz bir biçimde ve aşırı derecede kasarlar. Bu durum cinsel birleşmenin imkansız hale gelmesine neden olur. Bu durumun sonucu olarak da erkek partner ile kadın arasında olumsuz durumlar yaşanır ve bu durumlar boşanmaya kadar gidebilir.

Psikolojik telkin yöntemlerinden bir tanesi de Hipnoterapidir. Bu teknik sayesinde süreç hız kazanır. Yöntemde kişinin bilinçaltı temizlenir. Bu işlem doğru bilgilerin telkin edilmesi ile sağlanır. Burada önemli olan telkini yapacak olan uzman ile hasta arasında olumlu bir etkileşim yaşanmasıdır. Hasta uzman jinekoloğa güvenerek bir anlamda ondan gelen bilgileri almaya hazır hale gelir ve bu bilgileri bilinçaltına yerleştirir.

Doğru bilgiler yanlış olanlar ile değiştirildiğinde zaten tedavi yapılmış demektir.

Vajinismus telkin yöntemi ve klasik psikoterapi

Vajinismus kişilerde; özgüven azalması, depresyon, yoğun bir şekilde yaşanan panik atak ve diğer psikolojik sorunlara yol açar. Vajinismus telkin yöntemi psikolojik sorunların giderilmesine yönelik olarak uygulanır.

Aslında klasik psikoterapilerde ilaçlara başvurulması bir yönden hasta açısından olumsuz durumların oluşmasına neden olur. Psikiyatri ilaçları her ne kadar etkili olsa da tedavinin uzamasına neden olurlar. Uzun vadede işe yarasa da yan etkileri de mevcuttur. Özellikle hastalara verilen antidepresan ilaçlar bir noktadan sonra bağımlılık yapar.

Ayrıca bu tür ilaçlar hazzı olumsuz yönde etkiler ve hazzın yeterince yaşanmamasına neden olurlar. Tedavi süreci uzadıkça, hastalar daha fazla gergin ve umutsuz hale gelebilirler.

Vajinismusda doğru psikolojik yaklaşımlar

Tüm bu açılardan bakıldığında bilişsel ve davranışsal terapilerin daha sağlıklı olduğu görülebilir. Bazı durumlarda psikolojik tedavilerin psikologlar ve psikiyatrisler tarafından yapıldığı görülür. Aslında bu durum doğru değildir. Vajinismus her ne kadar psikolojik bir hastalık olsa da uzman jinekologlar tarafından tedavi edilmesi gereken cinsel bir hastalıktır.

Uzman jinekologlar tarafından uygulanan tedaviler her zaman için hastada güven duygusunun oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca vajinismus hastalığının fizyolojik yönleri de bulunur. Fizyolojik nedenler tedavi edilmeden, psikolojik nedenlerin tedavisine geçilmez. Tedavi süreci bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Bu süreçte en iyi uzman jinekologlar tarafından yönetilebilir.


WhatsApp Bilgi Hattı