Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Artvin

Vajinismus hastalığının tedavisinde kullanılan ikinci yöntem, davranışsal terapidir. Bu yöntem aslında bilişsel terapinin devamı niteliğindedir. Bilişsel terapide hastanın vücut yapısındaki farkındalık sağlanır. Artvin vajinismus davranışsal yöntem ile hastanın farkına vardığı cinselliğini nasıl kontrol edeceği öğretilir. Bu açıdan en etkili yöntem, vajinismus davranışsal yöntemdir. Artvin ilinde de bu tür uygulamalar aynı şekilde yapılır.

 

Egzersizler davranışsal terapinin tamamını oluşturur. Yöntemin uygulanmasına ayna egzersizleri ile başlanır. Burada amaç, kadının cinsel organını gözlemleyerek onu tanımasıdır. Yapılan araştırmalarda, birçok kadın toplumun vermiş olduğu baskıdan dolayı, cinsel organını tam olarak tanımadığını ortaya koymuştur. Ayna cinsel organa tutularak hasta tarafından uzunca bir süre incelenir.
İkinci teknik ise masaj tekniğidir. Bilindiği üzere masaj, kan dolaşımının hızlanması için tüm vücuda uygulanır ve vücudun toksik maddelerden arınmasını sağlar. Cinsel bölgeye uygulanacak masaj ise bu bölgeye kan dolmasına ve hazzın artmasına yardımcı olur. Bir anlamda hasta cinsel organını masaj ile daha iyi tanır ve haz aldıkça da bilinçaltındaki korkuları yavaşça kaybolur.
Dokunma egzersizlerinden olan çubuk ya da fallus ile yapılan çalışmalar da davranışsal terapinin parçalarından bir tanesidir. İlk başlarda uygulanan ancak zararları olan parmak egzersizleri, günümüzde terk edilmiş durumdadır.

Vajinismus Davranışsal Yöntem ve Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri vajinismus tedavisindeki en önemli tekniklerden bir tanesidir. Artvin vajinismus davranışsal yöntem kapsamında uygulanan Kegel egzersizlerinde amaç vajinal kasların güçlendirilmesidir.
Peki ama vajinal kasların güçlendirilmesi neden bu kadar önemlidir? Birçok kadın pelvik alt tabanda bulunan ve genital organa kadar uzanan kasları kontrol edemez. İdrar tutamama ve aşırı kasılmanın nedeni de kasların kontrol edilememesinden kaynaklanır. Bu kasların kontrol edilmesi ile idrar tutma ve istemsiz kasılma gibi problemler ortadan kalkar.
Kegel egzersizlerine öncelikle tuvalette başlanmalıdır. İdrar yaparken idrarın sıkılıp bırakılması sağlanır. Bu işleme birkaç saniye boyunca devam edilir. Bu arada nefes kontrolünün de yapılması gerekir. İdrar tutarken nefes tutulur ve bırakılırken yavaşça nefes verilir.
Pelvik taban kaslarının kontrol edilmesi adına yapılan bir başka Kegel egzersizi de sırt üstü yatar pozisyonda kasların sıkılıp bırakılmasıdır. Pelvik bölüm bir miktar havaya kaldırılarak bu işleme devam edilir. Burada amaç, yerçekimine karşı direnç oluşturmak ve kasların daha fazla çalışmasını sağlamaktır.
Aynı işlem cinsel birleşme sırasında da yapılır. Penis vajina içerisinde iken kasların sıkılıp bir süre sonra bırakılması sağlanır. Bu egzersiz sayesinde cinsel birleşmeden daha fazla haz alınır. Ayrıca vajinada oluşabilecek sarkmaların da önüne bu egzersizler sayesinde geçilebilir.


Davranışsal terapi uygulamaları aynı zamanda ev ödevi olarak da kişilere verilir. Bu ev ödevlerinin erkek partnerler ile yapılması, kısa sürede sonuç alınması için gereklidir. Kadın erkek partneri ile beraber yaptığı egzersizlerden daha büyük keyif alır ve daha fazla istekli olur.
Davranışsal terapilerde ev ödevleri vajinismus hastalığının tedavisinde büyük önem taşır.


WhatsApp Bilgi Hattı