+05306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Tedavisi Ankarada Nerede Yapılır

Öncelikle kadınlar vajinismus sorunu olduğunun farkına varmalıdırlar. Pekçok kadın vajinismus kelimesini daha önce hiç duymamıştır. Bu sorunu sadece kendisinin yaşadığını düşünür. Utanma  ve  suçluluk duygusu ile hiç kimseyle paylaşamazlar. Kadınlar  vajinismus sorununun  tedavisinde ne kadar gecikirse o kadar özgüvenlerini, umutlarını kaybederler. Bu yüzden tedaviyi ertelemeden en erken zamanda yapmalıyız.

Ankara’daki kliniğimize başvuran hastalar aslında tedavinin yarısını tamamlamış olur. Çünkü vajinismus sorununu kabul edip tedaviye başlama kararı almak en önemli basamaktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı kliniğimize başvurmadan önce başka merkezlerde tedavi denemeleri olmuş hastalardır. İşte bu kadınlar biraz daha ümitsiz olarak kliniğimize başvururlar.

Ancak doğru yöntemlerle tedavinin ne kadar hızlı ilerlediğini gördüklerinde özgüvenlerini tekrar kazanırlar. Kliniğimize gelen  her vajinismus sorunu yaşayan çiftten ayrıntılı bir öykü alınır. Kadına ve erkeğe bazı psikolojik testler uygulanır. Vajinismus sorunu yaşayan kadın jinekolojik olarak muayene edilir. Bu muayenenin amacı hem vajinismusun derecesini belirlemek hem de cinsel ilişki esnasında gerçekten  ağrı yaratabilecek patolojik nedenleri saptayabilmektir. Ağrı oluşturabilecek vulvar vestibülit, vajinit, candidiazis gibi enfeksiyöz nedenler varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.

Muayene Nasıl Yapılıyor?

Muayenede kızlık zarı da (Hymen) değerlendirilir. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında  kızlık zarı esner ve ağrısız bir ilişki olur. Ancak  nadiren de olsa bazı kızlık zarları cinsel ilişkide ağrı yaratacak şekilde kalın duvarlı ve yüksek kenarlı olabilir. Böyle hallerde kızlık zarına tamamen ağrısız küçük bir müdahale yapılabilir. Jinekolojik muayene sonrasında bilişsel terapiye başlanır. Kadın  vücudu  kadına  ve erkeğe görsel  materyaller ve maketler kullanılarak  en baştan tanıtılır.

Çoğu kadın kendi vücudunu ilk kez keşfeder. Yanlış bilgilerin yerine doğru bilgiler konulur. Mesela vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu kendi  vajenlerinin diğer kadınlara göre daha dar  olduğunu, kendi vajenlerinde bir duvar olduğunu  düşünürler. Bu düşüncelerinin doğru olmadığını kanıtlara dayalı olarak görmek  kadınlarda önemli bir rahatlama sağlar. Çiftler doğru bilgilerle donatıldıktan sonra davranışsal terapiye geçilir.

 

Yöntemler

Bu tedavi yönteminde cinsel davranışların da diğer davranışlar gibi öğrenmelere bağlı olduğu görüşü esas alınır.Bu tedavide amaç; cinsel ilişkide istenilmeyen davranışların yerine uyumlu davranışların kazandırılmasıdır. Cinsel uyumsuzluk yaratan davranışlar ortadan kalkınca denge ve düzen kendiliğinden sağlanmaktadır. Biz bunlara aşk oyunları diyoruz. Davranışçı terapide yapılan aşk oyunlarının sıralaması şöyledir:

1. İdeal ortamın oluşturulması: Çiftin kendi evlerinde yalnız olması,odalarında kadını  huzursuz edecek resim, fotoğraf, dini içerikli materyallerin olmaması gerekir.

2. Ayna Oyunları: Bilişsel terapide kadın vücudu ayrıntılı olarak anlatılan kadına bu kez  kendi vücudu üzerinden gerçekle bilgiler verilir. Ayna yardımıyla önce tüm vücuda  sonra   kendi dış genital ve vajen girişine bakılır. Bu kadınların çoğu aynada ilk kez kendine baktıklarını söylerler.

3. Erotik masaj oyunu (Sensitif focus): Kadın kendi vücudunu haz noktalarına masaj yaparak hisseder. Masaj esnasında kayganlaştırıcı yağlar kullanmasını öneririz. Bu masajı önce kendi kendine sonra da eşi tarafından yapılmasını öneririz. Bu oyunlar sonrası duygularını yazarak ifade etmesini isteriz.

4. Kegel egzersizleri (Pelvik taban kasları, vajen kasları veya aşk kasları) Vajinismus cinsel ilişkide vajen kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Kadınlar kegel egzersizleri ile ( vajen kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri) vajen kaslarını kontrol etmeyi  öğrenirler.

5. Nefes  ve gevşeme oyunu: Nefes alıp vererek gevşeme teknikleri öğretilir.

6. Güzel Sevişme Sanatı Oyunu: Tedavide amaç sadece  penis vajina birlikteliği değildir. Asıl amaç haz duyulan bir cinsel hayat sağlamaktır. Kısaca anlattığımız vajinismus tedavi süreci 3 seansta sonlanmaktadır. İl dışı ve yurt dışından gelen hastalarda zamandan kazanmak amacıyla geldiği gün tedaviye başlayıp günde 2 kez seanslara alınabilmektedir. Ankara da konaklayacak yerleri olmayan hastalara konaklama ilgili olarak anlaşmalı otellerden yer ayarlayabiliyoruz. Kadınlara vajinismus tedavisi için adet bitiminde başvurmalarını öneririz. Çünkü adet döneminde tedavi yapamıyoruz.

TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN. HAYATINIZI ERTELEMEYİN!

Hızlı İletişim ve Randevu
Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.