Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus Tedavisi ankara

resim

Ülkemizde binlerce kadın vajinismus rahatsızlığına sahip olsa da, bir çoğu vajinismus tedavisi konusunun farkında bile değildir. Bu nedenle vajinismus tedavisi konusuna değinmeden önce, vajinismus nedir bunu açıklamak gerekir.

Vajinismus, vajinal kasların cinsel birleşme esnasında ya da birleşme öncesinde istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Zaman zaman oldukça sık bir şekilde ağrılı bir cinsel birleşmenin oluşmasına neden olur. Birleşmeden hemen sonra kanama gözlemlenebilir. Her ilişki öncesinde kasılmalar yaşanması, ya da ilişki esnasında kasılmadan dolayı ağrı hissedilmesi, vajinismus belirtisidir.

Oldukça önemli olan vajinismus sorunu, genellikle halk arasında ilk gece korkusu olarak da anılmaktadır. Kadın partnerin arzu etmesine rağmen vajina içerisine tampon, fitil, penis ya da parmak gibi bir cismi alamaması, ya da jinekolojik muayene olamaması olarak da tarif edilebilir.

Genel anlamda sorunun altındaki ana sebep psikolojik nedenler olsa da, vajinismus tedavisi olmadan psikiyatri ile çözülmesi ya da psikolojik tedavi ile geçmesi mümkün değildir.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Geçici, basit bir koku değildir ve ciddi bir rahatsızlıktır. Kadın hastalığı olarak nitelendirilebilecek bu durum, tedavi sonrasında tamamen ortadan kaldırılabilir. Eğer sizin de vajinismus sorununuz varsa, en kısa sürede uzman bir doktor eşliğinde vajinismus tedavisi olmanız gerekmektedir. Doğru tanı ve doğru tedavi, kısa süre içerisinde bu sorundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Cinsel birliktelik esnasında hissedilen acı, esasında kasların gereğinden fazla kasılmasından kaynaklanmaktadır. Erkek bireyin cinsel ilişkiye zorlaması, durumun daha kötü bir hal almasını ve psikilojik – fiziksel hasarın artmasına neden olabilir. Ağrılı bir süreç olan vajinismus, yalnızca cinsellik konusunda değil, aynı zamanda normal doğum esnasında da oldukça ağrılı bir süreç yaratabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda  iletişim  ve bilgiye ulaşım kanallarının kolaylaşması ile vajinismus hastalığı daha çok bilinir hale gelmiştir. Bu yüzden vajinismus tedavisi  için   erken başvuran hasta sayısı artmıştır. Tedaviye erken başlamak her hastalıkta olduğu gibi vajinismus hastalığının  tedavisini de kolaylaştıran en önemli faktördür. Vajinismus tedavi edilmediğinde beraberinde yeni problemlerin eklenmesiyle daha karmaşık hale gelen bir sorundur.

Şimdi bu ilave problemlerin neler  olabileceğini ana hatları ile ele alacağız.

**Kadında psikolojik problemler başlar. Bu kadınların çoğu derecesi değişmekle birlikte depresyondadırlar. Sinirli ve mutsuzdurlar. Arkadaş ve akraba ilişkileri zayıflamıştır. Cinsel ilişki esnasında panik atak hali içindedirler. Cinsel ilişki esnasında  vücutlarının bazı bölümleri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kasılır. Kalp atışları hızlanır. Nefes alış verişleri hızlanır. Nefes açlığı çekebilirler.

’’Kendimi ölecekmiş gibi hissediyorum’’ sözünü vajinismus sorunu yaşayan hastaların çoğundan duyarız. Tüm bu bulgular panik atağı işaret eder. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bu problemlerini kimseyle paylaşmazlar. Çünkü  yoğun bir utanç duyarlar. Bu sorunu içlerinde taşımak zamanla omuzlarında ağır bir yük haline gelir. Bu durum kadını yavaş yavaş depresyona itekler. Kendilerini diğer kadınlardan farklı görürler.

Onlara göre kendi vajenleri   diğer kadınlardan daha dardır. Bu  yüzden de başka kadınlara karşı öfkelidirler. Özgüvenleri düşüktür. Eşlerine karşı kadınlık görevlerini yerine getirememiş olmanın suçluluğunu taşırlar. Gün içerisinde ne yaparlarsa yapsınlar akılları sürekli bu konuyla meşguldür. Çalışan kadınların iş performansları düşer, dalgındırlar, konsantrasyonları  düşüktür.

Vajinismus Tipleri Nelerdir?

Daha önce cinsel ilişkide bulunan ya da bulunmayan her kadın, vajinismus olabilmektedir. Vajinismus tipleri ya da farklı bir ifade ile vajinismus türleri ikiye ayrılmaktadır.

  • Primer Vajinismus
  • Sekonder Vajinismus
Primer Vajinismus

Kas kasılmalarından ötürü daha öncesinde herhangi bir şekilde ağrı olmaksızın cinsel birleşme yaşamayan kişilere Primer Vajinismus adı verilmektedir. Primer tipte olan kişiler, yalnızca ilk jinekolojik muayenede ya da ilk cinsel ilişkide ortaya çıkar.

Sekonder Vajinismus

Daha önceden normal bir şekilde ağrısız ilişki yaşayan kişilerin, sonradan ağrılı, sancılı ya da kanamalı ilişki yaşaması ise Sekonder Vajinismus tipinin özelliklerindendir. Çok düşük ihtimalle de olsa, cerrahi müdahaleler sonrasında yeniden ilişkiye giremezler.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunudur. Sağlıksız ve yanlış birleşmeler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi, ağrı korkusu, dengesiz ya da aşırı tutucu cinsel eğitim, şiddet, aile korkusu, güvensizlik ve tecavüz de sebep olabilir.

Vajinismus Tedavisi Etkenleri

**Vajinismusun bir de sosyal boyutu  vardır. Kendileri ile birlikte evlenen arkadaşlarının çocukları olmaya başlamıştır. Ailelerden gelen çocuk istekleri  çifti zor duruma düşürmeye başlar. Bu tarz konuşmalar muhatap olmamak için aile ve arkadaş çevresinden uzaklaşmaya başlarlar. Sosyal hayatta yalnızlaşma olur. Ailelerin çocuk isteği baskılarına dayanamayan çiftler  çocuk istediklerinde iki çözüm yolu görürüz. Bir kısım vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda sorunun çözülmesinde hızlandırıcı bir faktör olurken bir kısım vajinismus hastalarında çözümü geciktirir.

Bu vajinismus hastaları çoğunlukla tüp bebekle çocuk sahibi olma yoluna giderler. Gebelik süreci de bu vajinismus hastaları için tedaviyi geciktirmek için önemli bir bahane olarak kullanılır. **Tedavi geciktikçe erkek ve kadında ilave cinsel sorunlar başlar. En çok görülen cinsel fonksiyon bozukluğu cinsel isteksizliktir (Libidoda azalma).

Kadın ve erkek  başarısız olacağı bir cinsel eyleme girmek  istemeyecektir. Biz kliniğimizde tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşlerinde tedavi sonrası ereksiyon problemlerini ve  sıklıkla görüyoruz. Bu durumun tedavisini de ayrıca yapıyoruz. Erkeklerde erken boşalma  sorunu da zaman zaman karşımıza çıkmakta. Cinsellik evliliğin temelinde önemli bir yer tutar. Cinsellik yaşanamadığında çiftler kadın ve erkek arasında ilişkisel problemler yaşanabilir.

Boşanma ile veya aldatma ile sonuçlanan evlilikler  olabilir. Bunun yanında erkek  cinselliği bırakıp vajinismus sorunu yaşayan kadına uyum sağlar. Kadın ve erkek iki ev arkadaşı gibi uzun yıllar yaşayabilirler. Bu durumda bile evlendikten sonra üzerinden yıllar geçse de vajinismus hastalığının tedavisi mümkündür. İşte vajinismus tedavisi yaparken tüm bu anlattığım ilave sorunlarla zaman kaybetmemek için tedavinin erken planlanması gerekir.

Vajinismus Tedavisi Aşamaları

Şimdi vajinismus tedavisi Ankara alanında bizim kendi kliniğimizde yaptığımız vajinismus tedavi protokolünü anlatalım. Kliniğimize gelen birçok çift tedirgin ve kaygılıdır. Kimseye açmadıkları en mahrem konularını paylaşacaklardır. Biz çiftlere sıcak, samimi ve huzurlu bir ortam sağlarız. Kadın ve erkeğe ayrı ayrı, onları daha iyi tanımak için testler uygulanır. Vajinismus sorunu yaşayan kadın jinekolojik muayene yapılır. Bu muayene sadece 5-10 saniye sürer ve tamamen ağrısızdır. Muayene esnasında hiçbir alet kullanılmaz. Vajinismus derecesi belirlenir. Tüm bu ön hazırlık sonrası kişiye özel tedavi programı hazırlanır.

Tedavi aşamaları tek tek vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkekle paylaşılır. Tedaviye bilişsel terapi dediğimiz cinsellik, kadın vücudu  ile bilgilendirme ile başlarız. Tedavinin bu aşamasında kadın kendi vücudu ile ilgili gerçekleri öğrenir. Kendinin de diğer kadınlar gibi cinsel ilişkiye müsaade edecek kadar vajeninin geniş ve uzun olduğunu bizzat kanıtlarıyla öğrenir. Böylece kadının kaygı ve endişeleri iyice azalır. Kendine güveni artar.

Bilişsel terapi devam ederken vajinismus sorunu yaşayan kadın ve erkek  arasında ilişkisel terapi  ile kadın ve erkek arasındaki evlilik bağlarını kuvvetlendirmeye ve cinsel duyguları güçlendirmeye fayda eder. Vajinismus sorunu yaşayan pek çok kadın eşiyle severek evlenir. Cinsel ilişkiye giremeyen kadın  zamanla  eşiyle mümkün olduğunca bir araya gelmemeye hatta aynı anda yatmamaya gayret gösterirler.

Böylece birbirlerinden uzaklaşmaya ,ortak paylaşımları azalmaya başlar. Vajinismus tedavisinde sonraki  aşama  davranışsal tedavidir. Bu aşamada kadına çeşitli egzersizler vasıtasıyla kendi vücuduna hükmetmeyi öğretiriz. Tedavi öncesi olan istemsiz ve kontrolsüz kasılmaların önüne geçmeye çalışılır. Bu egzersizler ayna egzersizleri, nefes egzersizleri, kegel egzersizleri gibidir. Bu egzersizlerin her biri öncelikle kliniğimizde kadına öğretilir. Sonrasında ev ödevi olarak verilir.

Vajinismus Tedavisi Aşamaları

Evde kendi kendine yapması istenir. İl dışından gelen hastalarımız sabah kliniğimizde  tedaviye gelebilirler. Böylece daha hızlı bir tedavi süreci elde etmiş oluruz. İl dışından gelecek hastalarımız için konaklama ile ilgili yardımlarımız olmaktadır. Ev ortamında kalacak hastalar kendilerine uygun bir ortam oluşturmaları gerekir. Tedavi genellikle 3 seansta sonlanır. Tüm vajinismus hastalarının ortak söylemi ‘’Keşke daha önce gelseydim ‘’olmuştur. Vajinismus kadın ve erkeğin  tüm hayatını etkiler.

Mutsuz ve yalnız geçen yıllarına üzülürler. Vajinismus tedavisi sonrası erkekte ilave cinsel fonksiyon bozuklukları olduysa bunlar tedavi edilir. Her hastalıkta olduğu gibi vajinismus ta da tedaviye sorunun en başında başlamak önemlidir. Tedavi ne kadar gecikirse o kadar ilave cinsel ,psikolojik, sosyal sorunlar ortaya çıkar. Kendinde bir sorun olduğunu kabul etmek  ve güvenebileceği ,kendini rahatça ifade edebileceği bir merkez seçmek birinci basamaktır.

Kadının kendine ,seçtiği merkeze ve cinsel terapistine güvenmesi çok önemlidir. Vajinismus tedavisi %100 dür. Bunu bilerek kendinize güvenin ve tedaviye gecikmeden başlayın. Hayatınızı  geciktirmeyin.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır, Nasıl Yapılır?

Cinsellik, çiftler arasında vazgeçilmeyen doğal bir aktivitedir. Cinsel yaşantı olmadan, sağlıklı bir ilişki sürdürebilmek pek mümkün değildir. Cinsel birlikteliğe engel olan bu sağlık sorunu, ancak bu konuda uzman olan biri tarafından çözülebilmektedir. Terapiler ile çözülmesi mümkün değildir. Oldukça ciddi olan bu sorun, ağrı sırasında nefes kesebilecek kadar keskin bir acıyı da beraberinde getirmektedir.

Cinsel ilişkiye girememe sorunu bulunan kişiler, genellikle doktora gitmek istemezler ya da bu durumu utanılacak bir hastalıkmış gibi görürler. Oysa ki bu durum, her kadının başına gelebilecek bir durumdur.

Vajinismus tedavisi, kesin sonuç veren bir tedavidir. Tedavi öncesinde kadın, gerçekten tedavi olmak istemeli ve bu konuda kendini telkin etmelidir. Bunun yanı sıra, cinsel terapistinden çekinmemeli ve güvenmelidir. Tedavi öncesinde hasta kişiden kişisel ve ailesel bilgiler alınmaktadır. Buna ek olarak cinsel öyküleri dinlenmekte, sorunun ilk ortaya çıkışı tespit edilmektedir. Sonrasında ise cinsel birleşmeyi engelleyen unsurları öğrenebilmek adına jinekolojik muayene uygulanmaktadır. Eğer kızlık zarı cinsel birleşmeyi zora sokacak durumdaysa, müdahale edilerek zar çıkartılabilir. Tüm bu işlemlerin ardından, çiftlere kadının vücudu tanıtılarak istemsiz pelvik kasılmalarının istemli hale getirilmesi öğretilir. Bunların ardından çiftin sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girmeleri sağlanır.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus Hastalarımızın Başarı Hikayeleri

Vajinismus Tedavisi Nasıl Oluyor?

Son yıllarda iletişim ve bilgiye ulaşım kanallarının kolaylaşması ile vajinismus hastalığı daha çok bilinir hale gelmiştir. Bu yüzden vajinismus tedavisi için erken başvuran hasta sayısı artmıştır.

Vajinismus Tedavisinde Eş Desteği

Bu sorunu içlerinde taşımak zamanla omuzlarında ağır bir yük haline gelir. Bu durum kadını yavaş yavaş depresyona itekler. Kendilerini diğer kadınlardan farklı görürler.

Tedavi olan Vajinismus Hastamız

vajinismus bir erteleme hastalığıdır ve evde tek başınıza tedavi olamazsınız. Mutluluğunuzu ertelemeyin . 1-3 gün arası tedavi süresiyle kısa zamanda bu hastalıktan kurtulun .

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

    Sohbete Başla
    Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
    Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.