+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Tedavisi Ankara

vajinismus tedavisi ankara nerede

vajinismus tedavisi ankara

 

 

Vajinismus, bayanların ilk cinsel deneyimi ile ortaya çıkabildiği gibi, doğum sonrasında vajinusmus rahatsızlığı oluşan hastalar da görülmektedir. Fakat cerrahi bir sorun ya da çözüm gerektirmez. Vajinismus şikayeti psikolojik çözüme ihtiyaç duyar. 

Vajinusmus tanısı; Vajinismus, cinsel birleşme esnasında vajina girişindeki kasların istem dışı kasılmasıdır. Oluşan kasılmalar, cinsel ilişkinin acılı bir şekilde gerçekleşmesine ya da hiç gerçekleşmemesine neden olur.

Vajinusmus oluşturan sebepler; Vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının kişinin iradesi dışında kasılmasıdır. Bu tür bir rahatsızlığa sahip bireyler cinsel ilişki sırasında rahatsızlık hissinin yanı sıra, acı isteksizlik ve yanma gibi sorunlar yaşamaktadır.

Kadınların cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyen rahatsızlık, çoğu zaman herhangi bir belirti göstermeden ortaya çıkar. Birçok kadın için sürpriz bir şekilde gelişen bu durum, istemsiz kasılmaların farklı sebeplerden oluşabileceğine dair bir düşünce sebebiyle tedavinin ertelenmesine sebep olabilmektedir.

Bilinç dışı ve istemsiz bir durum olması sebebiyle, bireylerde kafa karışıklığı yaratan bu durum farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ankara da vajinismus tedavisi kliniğimizde kolayca uygulanabilir. Çözüme odaklı bilimsel ve kalıcı yöntemlerle tedavi edilerek bireyin yaşam konforu yeniden sağlanabilmektedir.

vajinismus tedavisi ankara

 

Vajinismus Nedir?

 

Vajinismus, yukarı da anlattığımız tanımıyla psikolojik bir Travmadır. Halk arasında abartılı bir rahatsızlık olarak görülse de “Vajinismus, kolay tedavi edilebilir bir cinsel işlev bozukluğudur.” Cinsel ilişki sırasında istemsiz olarak gerçekleşen vajinal kas spazmı olarak tarif edilen rahatsızlık, Türkiye de yaygın bir rahatsızlıktır. Kas spazmının gerçekleştiği bölge vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarıdır. Cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan huzursuzluk ile aynı zamanda seyreden ağrılı haller sonucunda vücut otomatikman kasları bilinçsizce kasar.

Bu eylemin altındaki sebep vücudun kendisine gelebilecek bir zarara karşı önlem alma içgüdüsüdür. Kasılma sonrasında cinsel ilişki bazen çok büyük bir acı içerisinde gerçekleşirken, bazı hallerde kadın vajinaya hiçbir şeyin girişine izin vermez. Her cinsel deneyimde katlanarak şiddetini artıran bu durum ağrı döngüleri oluşturarak fiziksel sorunlara neden olduğu gibi psikolojik rahatsızlıkların ve cinsel isteksizlik ortaya çıkmasına sebep olur.

Böyle bir durumla karşılaşan kadın öncelikle yaşadığı sorunun farkına varmalıdır. Benim bunca yıllık kişisel tecrübemde karşılaştığım kadınların pek çoğu yaşadığı sorun nedeniyle özgüvenlerini, umutlarını hatta cinselliğe olan ilgilerini kaybetmişlerdi. Ankara’daki kliniğimize başvuran hastalar aslında tedavinin yarısını tamamlamış olur. Çünkü bu sorunu kabul edip tedaviye başlama kararı almak en önemli basamaktır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı Ankara’da kliniğimize başvurmadan önce başka merkezlerde tedavi denemeleri olmuş hastalardır. İşte bu kadınlar biraz daha ümitsiz olarak kliniğimize başvururlar. Ancak doğru yöntemlerle tedavinin ne kadar hızlı ilerlediğini gördüklerinde özgüvenlerini tekrar kazanarak yeni bir başlangıç yaparlar.

 

Vajinusmus Tedavisi Nasıl Başlar?

 

Vajinusmus rahatsızlığı her hasta da pelvik kas spazmı olarak başlasa da, spazmı tetikleyen unsurlar ve tedavi yol haritası farklılık gösterir.

 • Kliniğimize gelen her vajinismus sorunu yaşayan çiftten ayrıntılı bir öykü alınır.
 • Kadına ve erkeğe bazı psikolojik testler uygulanır.
 • Vajinismus sorunu yaşayan kadın jinekolojik olarak muayene edilir.
 • Bu muayenenin amacı hem vajinismusun derecesini belirlemek hem de cinsel ilişki esnasında gerçekten ağrı yaratabilecek patolojik nedenlere kadar sorunu saptayabilmektir.
 • Ağrı oluşturabilecek vulvar vestibülit, vajinit, candidiazis gibi enfeksiyöz nedenler varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

 

 Vajinismus tedavisi, kişinin yaşadığı vajinismus sorununun derecesine göre belirlenmeli ve kişiye has bir tedavi uygulanmalıdır. Daha önce de ifade ettiğim gibi vajinismus sorununun temelinde kişinin geçmişten oluşturduğu korku ve kaygılar yatmaktadır.

Her hastanın hikaye öyküsü farklı olduğundan yaşadığı korku ve endişeleri partneri ile olan durumu aynı değildir. Bu nedenle tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir. Bu aşamada kliniğimize başvuran tüm hastalarımıza hastalık öyküsü son derece titiz bir dinleyerek korku ve endişe oluşturan kaynakları öncelikle çok iyi tespit ediyoruz.

Kişinin oluşturduğu Kaygı ve endişe oluşturan düşüncelerin ve bilgilerin yerine doğru bilgiye aktararak Öncelikle hastanın kaygı ve stres düzeyini azaltıyor bilinçaltında oluşturdu Oluşturduğu kaygı ve korku algılarını yok ediyoruz.

 

 

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 

Vajinismusta tedavi süreleri hastaya göre değişmekle beraber genelde kliniğimizde tüm hastalarımız 3-4 seansta vajinismus problemlerini yenmektedir.

“Sosyal Medya Hesaplarımızdan ya da youtube kanalımız üzerinden tek seansta vajinismus sorununu yenmiş hastalarımızın videolarını izleyebilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerimizden pek çok konuğumuzun hizmet aldığı bir tedavi alanıdır. Kliniğimize en sık yöneltilen sorulardan biri;

‘’vajinismus sorununu kendim çözebilir miyim?’’ olmaktadır.  Bu aşamada hastalarımıza verdiğim cevabı sizlerle de paylaşmak isterim. Hayır Kendi Kendinize çözmeyi Beklemeyin !! Unutmamalısınız ki Vajinismus sorunu sizin iradeniz dışında ve elinizde olmadan gelişen bir durumdur.

Süreci anlamak adına kendinize bir süre tanımlayabilirsiniz. Ama verdiğiniz bu zaman ilişkinize zarar veriyor ve özgüveninizi zedeliyor ise bu sürede harcayacağınız enerjiyi yaşadığınız sorunun çözümü için harcayabilirsiniz.

vajinismus tedavisi

 

Vajinismus Rahatsızlığının Yaygın Görülme Sebepleri

 

 Bir tür ruhsal rahatsızlık olarak da değerlendirilen vajinismus, Türkiye’de oldukça yaygın görülen bir cinsel sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsel işlev bozukluğu olarak kategorize edilen bu tür rahatsızlıklar, doğal nedenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi, zaman içinde psikolojik sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkmış olabilir.

Bu konuda Türkiye’de yaklaşık her 10 kadından birinde görülerek % 10 seviyesinde olan vajinismus, yurt dışındaki birçok ülkede sadece %2 seviyelerinde görülmektedir. Bu farklı oluşturan sebeplerin başında cinselliğe ait tabuların ve korkular sebep olabilir ancak, Bunun dışında,     

 • Cinsellikle ilgili bilgisizlik
 • Aile ve çevrede oluşan baskı ve korkular
 • Travma yaratan cinsel yaklaşımlarla ( taciz vb.) karşı karşıya kalınması
 • Bireyin kendine veya partnerine karşı güven eksikliği
 • Kadının kendini ifade etmekte zorlanması

Vajinismus gerek kadın, gerekse partnerinin cinsel yaşamında olumsuz etki eden bir cinsel işlev bozukluğudur. Genel kanının aksine, birçok farklı yöntemle tedavi edilmesi mümkün olan vajinismus, tüm etkenlerin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanan tedavilere sahiptir. Bu süreçte ilk basamak, bu durumu oluşturan sebeplerin tespit edilmesi ve kadına vajinismusun ne olduğunun anlatılmasıyla başlar.

 • Vajinismusa sebep teşkil eden fiziksel sorunlar incelenmeli,
 • Bireye kendi genital anatomisi hakkında bilgi sahibi olması konusunda destek sağlanmalıdır.

Bu sorunla karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka kadın genital bölgesi konusunda deneyimli kadın doğum hekiminden destek almalıdır. Bu konuda çiftler öncelikle bilmelidir ki; bu tür rahatsızlıkların kendiliğinden geçmesi mümkün olmayacağı gibi, sorunun daha da derinleşerek çözümsüzlük kazanması ihtimal dâhilindedir.

Ankara da yaptığımız klinik tedavilerinde rahatlıkla gözlemlediğimiz konulardan biri vajinismus olduğunu kabul edip bu durumu aşmak için erken tedavi sürecini başlatan çiftler birkaç seansta sorunu çözüp kliniğimizden teşekkür ederek ayrılmışlardır.

Pek çok hanımın çok zor şeyler yaşadığını biliyorum ve tereddütlerinizi anlıyorum. Lütfen sayfamızda bulunan hasta yorumları ve diğer sosyal medya hesaplarımıza yapılan hasta yorumları konularını inceleyin. Sizden önce pek çok hanımın bugün hissettiklerinizi yaşadığını ve artık yaşamı boyunca karşılaşmamak üzere bu sorunu aştığını göreceksiniz.

 

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur?

Vajinismus tanısı nasıl konur? Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar, huzursuzluk, panik hali gibi semptomlar sebebiyle birçok kadın yaşanan bu durumdan şüpheye düşer. Kadının jinekolojik muayenesi sırasında hastanın hikâyesi ile vajinismusun tanısı konulmakta, tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. Tanının konulması adına yapılan Jinekolojik muayene, oluşan belirtilerin başka bir sebebe bağlı olarak oluşup oluşmadığı hakkında kesin bir yargıya varılmasına olanak sağlar.

Medikal Tanı

 

Kadınların cinsel ilişki sırasında yaşadığı sıkıntılar çoğu zaman vajinismusu işaret etmekle birlikte, tıbbi doğrulama zor olabilmektedir. Vajinismusa medikal tanı konulabilmesi bazı hallerde birkaç farklı doktor ve uzman muayenesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Yapılan ilk muayeneler sonucunda hastada herhangi tıbbi bir sorun görülmemesi durumunda ise, tanı konulamamakta veya yanlış tanı sebebiyle sorun ötelenebilmektedir.

Kadın genital bölgeleri hakkında uzmanlık seviyesinde olmayan birçok doktor, vajinismus tedavisi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu sebeple sorunun teşhisi ile ilgili muayenenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşır.

Hasta ile doktor arasında bu tür sorunların konuşulması bazı bireyler için büyük zorluklar içerebilmekte, hasta utanma ve sıkılma gibi sebeplerden dolayı rahatsızlığın tanımlamasını zorlaştırabilmektedir. Ancak uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimi bu tanıyı doğrulayabilecek öngörüye sahiptir.

Farklı etkenlere bağlı ve kişiye özel sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilen vajinismus gibi ağrılı cinsel ilişki sorunlarında, cinsel ilişki ile ilgili sorunlar yanlış ele alındığından veya hiç değerlendirilmediğinden dolayı yanlış tanı alınmakta veya değerlendirme dışı bırakılmaktadır.

Bunun önüne geçilmesi adına, bu alanda konusunda uzman, kadın hastalıkları ve doğum hekimi ile tedaviyi sürdürmeli, birey tedavi süresini sabırlı ve istikrarlı bir şekilde sürdürmelidir.

Bu tür sorunların çözümüne yönelik bilgilerin sunulduğu internet sitemizde vajinismustan dolayı sıkıntı çeken kadınlara destek vermeyi amaçlıyoruz. Ankara da bulunan kliniğimizde bulunan uzman kadın doğum gurubumuz, kadınların pelvik sağlık sorunları ve tedavi yöntemleri ile ilgili özel eğitimlerden geçmiş uzman bir guruptur. Tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının bu tür sorunların çözümleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmayacağı akılda tutularak, özellikle tanı konulması adına yapılacak olan ilk muayenelerin uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmasına özen gösterilmesi gereklidir.

 

Kadın genital bölgeleri hakkında uzmanlık seviyesinde olmayan birçok doktor, vajinismus tedavisi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu sebeple sorunun teşhisi ile ilgili muayenenin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşır. Hasta ile doktor arasında bu tür sorunların konuşulması bazı bireyler için büyük zorluklar içerebilmekte, hasta utanma ve sıkılma gibi sebeplerden dolayı rahatsızlığın tanımlamasını zorlaştırabilmektedir. Ancak uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimi bu tanıyı doğrulayabilecek öngörüye sahiptir.

 

Farklı etkenlere bağlı ve kişiye özel sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilen vajinismus gibi ağrılı cinsel ilişki sorunlarında, cinsel ilişki ile ilgili sorunlar yanlış ele alındığından veya hiç değerlendirilmediğinden dolayı yanlış tanı alınmakta veya değerlendirme dışı bırakılmaktadır. Bunun önüne geçilmesi adına, bu alanda konusunda uzman , kadın hastalıkları ve doğum hekimi ile tedaviyi sürdürmeli, birey tedavi süresini sabırlı ve istikrarlı bir şekilde sürdürmelidir.

 

Bu tür sorunların çözümüne yönelik bilgilerin sunulduğu internet sitemizde vajinismustan dolayı sıkıntı çeken kadınlara destek vermeyi amaçlıyoruz. Ankara da bulunan kliniğimizde bulunan uzman kadın doğum gurubumuz, kadınların pelvik sağlık sorunları ve tedavi yöntemleri ile ilgili özel eğitimlerden geçmiş uzman bir guruptur. Tüm kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının bu tür sorunların çözümleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmayacağı akılda tutularak, özellikle tanı konulması adına yapılacak olan ilk muayenelerin uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmasına özen gösterilmesi gereklidir.

 

vajinismus tanısı

 

Vajinismus Teşhisinde Pelvik Muayene

 

Tanı konulmasında Pelvik muayene oldukça önemlidir. Bu konuda vajinismusu teşhisi amacıyla yapılan muayeneler, soruna sebep olabilecek fiziksel ve medikal durumların tek tek incelenmesi ve ekarte edilmesi, hastanın cinsel öyküsünün alınması ve jinekolojik incelemeyi kapsamaktadır. Vajinismusa neden olan sebepler bazen tek bir neden olabildiği gibi, bazı hallerde birkaç farklı etkene bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Uzman bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sağlam bir tanı oluşturmak adına cinsel ilişki sırasında ağrının nerede ve ne sıklıkta yaşandığı, hangi zamanda ve ne tür şartlarda ortaya çıktığı konularını irdeleyerek analiz yapmakta, olası farklı sorunları vajinismustan ayırmaya çalışmaktadır.

Bazı hallerde cinsel birleşme esnasında meydana gelen ağrı ve kasılmalar, jinekolojik muayene esnasında görülmeyebilmektedir. Burada itibar edilmesi gereken tek şey, kadının cinsel ilişki sırasında acı duyduğu ile ilgili söylemi olmalıdır.

Bu sorunla karşılaşan bazı kadınlar muayene sırasında, pelvik kaslarda meydana gelen kasılmalar sebebiyle muayene olmaktan kaçınmaktadır. Bu tür durumlar, uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimi tarafından hastaya destek sağlanması ve muayene sırasında uygun spektum kullanılması halinde aşılabilmektedir.

Bu konuda tanı için doktor muayenesine başvuran kadınların birçoğunun vajen yapısı normal olmasına karşın, bazı hekimler pelvik kaslarda oluşan kasılmaları vajina darlığı veya kızlık zarı yapısının darlığına bağlamaktadır. Bu tür durumlarda vajen genişletme işlemini gerekli görerek yanlış bir tedavi yolu seçmiş olurlar.

 

Vajinismus Tanı ve Tedavisi İçin Kriterler

Vajinismusu ortaya çıkaran sebepler her bir bireyde farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple hastaya tanı konulurken cinsel öykünün önemi büyüktür. Birçok farklı sebebe bağlı olmakla birlikte, vajinismusu tanımlamak adına öne çıkan kriterler,  Vulvar ağrılardır.

 

vajinismus tedavisi kriterler

 

Korku ve vajinal ilişkiden kaçınmak  

 

Vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki birbirinden farklı iki ayrı rahatsızlıktır. Sorun kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından ayırt edilmelidir. Vajinal kas spazmı vajinismusun önemli belirtilerinden biri olmakla birlikte, artık tanı koymak için yeterli bir kıstas olarak görülmemelidir. Vajinismus bireyin yapısal özellikleri veya ruhsal sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, bazı hastalarda herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da ortaya çıktığı görülmektedir.

Vajinismusun oluşumunda %90 oranında etkili olan faktör ruhsal nedenlerdir. Fakat bu konuda günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri, tedavinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için vajinismusu oluşturan etkenlerin tamamını bilmeyi zorunlu kılmaz.

Yaşadıkları sorun sebebiyle cinsel yaşamında isteksizlik sorunu yaşayan birçok kadında ağrı, beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.  Ağrının yanı sıra bu tür sorunlarda cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve huzursuzluk olduğu gibi açıklanamayan bir kasılma meydana gelir. İlişki esnasında ortaya çıkan ağrı, vajen çevresinde yer alan pelvik kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkar. Kadının iradesi dışında gelişen bu durum, zaman içinde kadının cinsel ilişkiden kaçınma sebebi haline gelir.

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan ağrıya sebep olan etkenler psikolojik ve fiziksel nedenlerin bir birleşimi şeklinde de tezahür edebilir. Vücut ağrı beklentisine karşı zaman içinde bir savunma geliştirerek koruma amaçlı olarak vajen kaslarını kasar.

Bu durum ruhsal bir etmen iken, kasılma sonucunda cinsel birleşme esnasına ortaya çıkan ağrı durumu fiziksel bir rahatsızlığa dönüşür. Bazı kişilerde kasılma sonucu cinsel ilişki imkânsız hale gelirken, bazı kadınlarda oldukça zor bir şekilde gerçekleşen ilişkiler söz konusu olmaktadır. İlişkiye bu durum göz ardı edilerek devam edildiğinde ağrı artarak rahatsızlık daha yoğun bir hal alır. İlişki sırasında sürekli artan ağrılar vücut tarafından verilen tepkiyi daha yerleşik bir hale getirerek vajinismus ağrı döngüsü yaratır.

Vajinismusu tetikleyen bir başka etken de, eşlerin cinsel birleşme öncesi ön sevişmenin yetersiz oluşu veya vajinal kuruluk olabilir. Bu tür basit fiziksel olaylar veya kadının ilişki öncesi duyduğu endişe vajinismusun bir belirtisi olan cinsel ilişkiden korkma halini tetikleyebilmektedir. Sorun pelvik taban kaslarının istemsiz olarak kasılması sebebiyle ortaya çıktığı için, durdurulamaz.

Bazı kadınlar başlangıç dönemlerinde cinsel ilişkiye kendilerini hazır hissederek istekli olabilir. Fakat ilişki sırasında ortaya çıkan ağrı ilişkinin başarısız hale gelmesine, dolayısıyla başarısızlığın yarattığı hayal kırıklığı sebebiyle ilerleyen zamanlarda cinsel isteğin azalmasına sebep olur.

Bu durum kadının bilinçli olarak yarattığı bir durum değildir ve cinsel ilişki her iki cinse de haz veren cinsel bir aktivitedir. Rahatsızlık sebebiyle cinsel ilişkide bulunamamak eşlere sıkıntı ve huzursuzluk verir. Kadının cinsel ilişki esnasında vereceği olumsuz cinsel mesajlar, korku ve ağrı endişesi sorunun belirtilerinin her geçen gün artmasına sebep olmaktadır.

Vajinismusta Fiziksel Sebepler

Vajinismus, kadın bireylerin her birinde farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir cinsel sorundur. Ruhsal sebeplerin dışında fiziksel etkenler de hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

 • Doğum
 • Hastanın tıbbi durumu
 • Yaşla ilgili değişimler
 • Pelvik travmalar
 • Cinsel travmalar

Doğum: kadınlarda vajinismusa sebep olan fiziksel sebeplerden biri doğumdur. Normal olarak gerçekleşen veya doğum sırasında zorlanma görülen vajinal doğumlar, doğum sonrası oluşan yaraların geç veya kötü iyileşmesi, ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar ve sezaryenle yapılan bazı doğumlar vajinismusu yaratan fiziksel sebepler arasında yer almaktadır.

Hastanın tıbbi durumu: Vajinismusu yaratan fiziksel unsurlar arasında, kadın bireyin tıbbi durumu da yer alır. Bireyin rahatsızlık sebebiyle sorun yaşadığı dönemde yaşanan idrar yolu enfeksiyonları, genital bölgelerde oluşan mantar enfeksiyonları, pelvik tümörler, kist ve kanser oluşumları, liken planus (genital bölgede oluşan cilt problemleri), liken skleroz (kaşıntı ve ağrıyla seyreden dermatolojik rahatsızlıklar), egzama, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genital yapıda doğuştan gelen anomaliler de vajinismusun oluşumuna neden olabilir.

Yaş değişimleri: kadının yaş ilerlemesine bağlı olarak menopoz dönemine girmesi ve hormonal değişimler de vajinismusun oluşumuna etki edebilmektedir. Bunun yanı sıra, vajinal kuruluk, yetersiz ön sevişme, vajinal kayganlığın sağlanmaması sonucunda acı veya rahatsızlık hissi diğer fiziksel etkenler arasında sayılabilmektedir.

Pelvik travmalar: hastanın yaşamış olduğu bir pelvik ameliyat veya hasta adına zor geçen pelvik muayeneler de, vajinismus oluşumuna etki eden fiziksel sebepler arasında bulunmaktadır.

Cinsel travmalar: hastanın muayene öncesi yaşanması muhtemel cinsel ve fiziksel saldırılar, suiistimal, ırzına tasallut gibi sebepler de önemli etkenlerdir. Bunların yanı sıra hastanın kullanmakta olduğu ilaçların yan etkileri de rahatsızlığa sebep olabilmektedir.

Fiziksel Olmayan Sebepler

 

Sıklıkla tekrarladığımız gibi, vajinismusun ortaya çıkma sebepleri her bir bireyde farklı olabilmektedir. Bu yüzden fiziksel sebeplerin yanı sıra ruhsal faktörler de hastalığın oluşumunda büyük pay sahibi olabilmektedir.  

 

 • Geçmişte yaşanan sarsıcı olaylar
 • Korkular
 • Stres
 • Evlilik birliğinde yaşanan sorunlar

Tabular vajinismusun ortaya çıkma sebepleri arasında yer alan ve fiziksel olmayan sorunlar olarak listelenen sebeplerdir.

Geçmişte yaşanan sarsıcı olaylar: bireyin geçmişinde yer alan ve duygusal çöküntüler yaşamasına sebep olan cinsel şiddet veya bu tür olaylara tanıklık etmek ilerleyen dönemlerde beklenmedik zamanlarda vajinismusun oluşumuna sebep olabilmektedir. Ayrıca hane içerisinde şiddete maruz kalmak ve bastırılmış kötü hatıralar da bireyin psikolojik rahatsızlık duyma sebepleri arasında yer almaktadır.

Korkular: kadının vajinismusla tanışması sonrası cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı duyacağına dair korkular, kanama ve yırtılma korkusu gibi hisler vajinismusu tetikleyen etkenler arasında yer alır. Bazı kadınlarda hamile kalma korkusu da sorunun oluşumunun temelinde yatan sorunlardan biri olarak müşahede edilmiştir.

Stres: Çağımızın en büyük hastalığı olan stres, birçok hastalık oluşumunu tetiklediği gibi, vajinismusun da ortaya çıkma sebepleri arasındadır.  Çiftlerin cinsellikle ilgili eksik bilgilere sahip olması, önceki cinsel deneyimlerde başarısızlık, cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, performansla ilgili kaygılar, sağlıksız cinsel düşünceler, travmalar sonucu oluşan suçluluk duygusu ve genel endişe hali, vajinismusun oluşum sebepleri arasında gösterilmektedir.

Evlilik sorunları: eşler arasında yaşanan bazı sorunlar kadında ruhsal sorunların baş göstermesine sebep olabilmektedir. Eşten şiddet görme, eş tarafından kabul görmeme, duygusal yakınlık eksikliği, eşe karşı duyulan güvensizlik, suiistimale uğrama gibi nedenler de vakalarda görülen sebepler arasında listelenmiş bulunmaktadır.

Tabular: özellikle kapalı toplumlarda ruhsal sorunların temelini oluşturan en önemli etkenlerden biri tabulardır. Ailenin aşırı korumacı olması, ebeveynlerin fazla katı olması, çevre ve aile baskısıyla hemen her şeyin ayıp ve günah olarak değerlendirilmesi, sarsıcı cinsel sahnelere şahitlik etmek, cinsel bilgisizlik, bekâreti her şeyin üzerinde tutan geleneksel düşünceler bireyde vajinismusun oluşmasının temelinde yer alan nedenler arasındadır.

 

 

Vajinismus Tedavisi Ankara

 

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde görev yapan uzman kadın hastalıkları ve doğum hekimlerimiz, gerek vajinismus sorunlarının tedavilerinde, gerekse orgazm sorunları, cinsel isteksizlik, kızlık zarı sorunlarının tedavileri konusunda hizmet vermektedir. Kadın cinsel sorunlarının yanı sıra erkeklerde ereksiyon sorunları, erken boşalma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hipnoterapi, evlilik terapisi ve çift taraflı cinsel problemlerle ilgili sorunların çözümüne yönelik olarak da destek sağlamaktadır.

Önemli cinsel sorunların temel sebeplerinden biri olan vajinismus, evli çiftler açısından hayati derecede önemli bir sorun haline dönüşebilmektedir. Cinselliği evliliğin atardamarı olarak düşündüğümüzde, vajinismusa bağlı oluşan sorunların aile birliğine ne kadar ağır hasarlar verebileceği çok daha iyi anlaşılacaktır. Eşler arasında sağlıklı bir cinsel yaşam olmaması halinde, bireylerin evlilikleri mutlu bir birlikteliğe hiçbir surette dönüşmeyecektir.

Çünkü cinsel yaşamın düzenli ve sorunsuz sürdürülmesi, evlilikte çıkabilecek farklı sorunların giderilmesine katkı sağlar. Hatta cinsel birlikteliklerinden keyif alan çiftler arasında sevgi ve saygı artacağı gibi, birbirlerine olan sadakatleri de güçlenecektir.

Vajinismus sebebiyle cinsel yaşamlarında sorun olan birçok çift, bu sorunu bazen uzun yıllar boyunca yaşamakta, hatta birçok evli çift bu sorunları sebebiyle çocuk sahibi bile olamamaktadır. Vajinismus sebebiyle oluşan sorunlar, üstesinden gelinmediği takdirde eşler arasındaki sosyal yaşam da olumsuz etkilenmekte ve sorunun getirdiği yükler zamanla birçok ruhsal sorunun ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

 

Vajinismus Belirtileri

 

 Vajinismus rahatsızlığı birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Ruhsal ve fiziksel risk faktörlerine hastalığın oluşumuna ve gelişimine sebep olmakta, hasta birçok kadın için beklenmeyen bir dönemde de başlayabilmektedir. Vajinismus hastalığı bireyde açıklanamayan bir huzursuzluk hali ile kendini gösterebildiği gibi bazı kişilerde,  

 • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrılar
 • Vajinaya giriş sırasında stres ve korku hali
 • İstemsiz kasılmalar
 • Jinekolojik muayenelerde tedirginlik ve kaçış
 • İlişki sırasında yanma ve batmalar
 • Cinsel ilişki sırasına panik atak yaşanması şeklinde de kendisini gösterebilmektedir.

Bu konuda tecrübemiz bize göstermediktedir ki her bir kadında farklı belirtiler gösterebilmesi sebebiyle vajinismus tedavilerinin kişiye özel olarak uygulanması gerekir. Bu yüzden vajinismusu bir kadın hatası olarak değerlendirmekten kaçınarak ortaya çıkan belirtiler doğrultusunda tedavi programları düzenlenmelidir.

 

Vajinismus Tedavisi Ankara Doktorları

 

Vajinismus Belirtileri Farklılık Gösterebilir Mi?

Vajinismus, her yaşta kadın bireyde görülebilen bir hastalıktır. Herhangi bir sorun yaşamamış ve cinsel yaşamı sorunuz bir şekilde yürüyen sağlıklı bir bireyde bile beklenmedik bir zamanda ortaya çıkabilmektedir.

Her kadında farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, her bir vajinismusla tanışan kadın bu sorunu farklı şiddetlerle de yaşayabilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneler de dâhil olmak üzere vajinalarına hiçbir şey yerleştirmez. Buna mukabil, bazı hastalar vajina bölgelerine tampon, fitil koyabilir ve jinekolojik muayeneleri sorunsuz olabilirken, cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilmektedir.

 

Ağrı ve acı duymasına rağmen bazı kadınlar cinsel ilişkiye girmekle birlikte, ilerleyen süreç birey için daha fazla acılı ve ağrılı olabilmektedir. Tüm bu etkilerin sonucunda kadınlarda ilerleyen süreçlerde cinsel ilişkiye karşı isteksizlik baş göstermekte, hatta her geçen gün artan ağrı ve acılar yüzünden cinsel ilişkiden kaçınır hale gelmektedir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Çeşitleri

 

İdeal bir vajinismus tedavisi çözüm odaklı, rahat uygulanabilir ve hasta adına rahat geçebilecek bir süreçte ilerlemeli, kısa bir sürede sonuçlanmalı , bilimsel ve kalıcı çözümler içermelidir. Vajinismuslu hastaların en büyük korkusu olan acı ve ağrının olmadığı tedavi yöntemleri tercih edilmeli, kadının acıya karşı olan duyarlılığı tedavinin her aşamasında göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü ağrı ve acı veren tedaviler sebebiyle bazı hastanın tedaviden kaçınması olağan bir davranış olacaktır. Bu sebeple en ideal tedavi,

 • Kolay uygulanabilir
 • Kişiye özel
 • Bilimselliği kanıtlanmış tedavi yöntemlerinin kullanılması
 • Çözümlerin kalıcı olması
 • Tedavinin makul sürelerde bitmesi Tedavi ortamının rahatlatıcı olması
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Tarafından yapılıyor olması

Tedavi kolay uygulanabilir olmalıdır: tedavi programlarına dâhil edilen egzersizler her hasta açısından kolay uygulanabilir olmalıdır. Bazı kliniklerde önerilen parmak egzersizleri vajina ve kaslarını tanımak amacıyla verilmekle birlikte, bazı hastaların bu tür yöntemlerden rahatsızlık duyduğu veya uygulamada başarısız olduğu görülmektedir. Bu sebeple uygulanacak egzersizlerin genel kabul görmüş hareketler olmasına özen gösterilmelidir.

Kişiye özel tedavi: vajinismus her bir kadın bireyde farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cinsel sorundur. Bu sebeple tedavi sürecinin kişinin sorunları baz alınmak suretiyle özelleştirilerek yapılması gerekir.

“Vajinismus tedavilerinde standart bir tedavi protokolü olmamalı, bilişsel ve davranışsal terapiler bireyin yaşadığı sorunlar temelinde şekillendirilmelidir.”

Uygulanan tedaviler bilimsel olarak kanıtlanmış olmalıdır: uygulanan tedavilerin bilimselliği kanıtlanmış yöntemler çerçevesinde yapılması, kadın bireyleri küçük düşüren, utandıran, rencide eden ve etik değerlerden uzak tedavi yöntemlerinden kaçınılmalıdır.

Çözümlerin kalıcı olması: yüzeysel ve sorunu derinlemesine irdelemeyen tedavi yöntemleri bireyde geçici bir rahatlama yaratmakta, ileriki dönemlerde rahatsızlık yeniden nüksedebilmektedir.

Bu sebeple bireyin yaşam boyunca sağlıklı bir cinsellik yaşayabilmesine olanak sağlayan tedavilerin uygulanması gereklidir. Kliniğimizde özellikle davranışsal terapiler uygulayarak öğrenme şeklinde sürdürülmekte, birey uygulayarak öğrendiği için sorunu kalıcı bir biçimde çözüme kavuşturulmaktadır.

Tedavi süreçleri makul sürelerde olmalıdır: Vajinismus hastalığı kadın için çok zor katlanılan bir cinsel sorundur. Bu sebeple, uygulanacak tedavinin kısa bir sürede kadının üzerindeki bu yükü kaldırması gereklidir.

Uygulanan tedavinin kısa olması hastaya moral motivasyon desteği sağlayacağı gibi, ekonomik olarak da yük getirmeyecektir. Kliniğimizde uygulanan tedaviler yaklaşık 3 günlük süreleri kapsamakta, ileri düzeylerde sorunu olan hastalarımız ise 4-5 gün içerisinde tedavileri gerçekleştirilerek sorunları kalıcı olarak giderilmektedir.

Genel olarak her gün 1,5- 2 saat seansta sistematik duyarsızlaştırma egzersizleri yapılmakta, hastanın şahsi durumuna bağlı olarak ayarlanabilen randevularla haftada 2-3 seans uygulanmaktadır. Tedaviye gelecek olan hastalarımızın tedavi günlerinde adet kanaması olmaması tavsiye edilmekte, fakat tedavi hasta talebine bağlı olarak başlatılması gerekiyorsa, hekimlerimiz tarafından verilen ilaçlarla adet dönemi ertelenebilmektedir.

Tedavi yapılan ortam rahatlatıcı olmalıdır: bunun için tedaviler diğer tedavilerde olduğu gibi steril ortamlarda yapılmalı, hasta kendisini güvende hissetmelidir. Bu sebeple tedaviler rahat ve ferah bir klinik ortamında samimi ve güler yüzlü personel tarafından uygulanmalıdır. Ayrıca tedavi amacıyla farklı şehirlerden gelen hastalara konaklama desteği sağlanmalı, bu sayede tedavi süresi hasta adına mümkün olduğu kadar kolaylaştırılmalıdır.

 

 

Muayene Nasıl Yapılıyor?

 

Muayenede kızlık zarı da (Hymen) değerlendirilir. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında kızlık zarı esner ve ağrısız bir ilişki olur. Fakat nadiren de olsa bazı kızlık zarı türleri cinsel ilişkide ağrı yaratacak şekilde kalın duvarlı ve yüksek kenarlı olabilir.

Böyle hallerde kızlık zarına tamamen ağrısız küçük bir müdahale yapılabilir. Jinekolojik muayene sonrasında alanında uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımız tarafından bilişsel terapiye başlanır. Kadın vücudu kadına ve erkeğe görsel materyaller ve maketler kullanılarak en baştan tanıtılır.

Çoğu kadın kendi vücudunu ilk kez keşfeder. Yanlış bilgilerin yerine doğru bilgiler konulur. Mesela bu sorunu yaşayan kadınların çoğu kendi vajenlerinin diğer kadınlara göre daha dar olduğunu, kendi vajenlerinde bir duvar olduğunu düşünürler. Bu düşüncelerinin doğru olmadığını kanıtlara dayalı olarak görmek kadınlarda önemli bir rahatlama sağlar. Çiftler önce doğru bilgilerle donatıldıktan sonra davranışsal terapiye geçilir.

 

Vajinismus Neden Kaynaklanır?

Kadın cinsel organı olan vajina genital bölgede yer alan ve 8-10 cm uzunluğa sahip bulunan bir organdır. Enlemesine ve uzunlamasına olmak üzere genişleme kapasitesine sahip bulunan kadın cinsel organı, cinsel ilişki ve doğumun gerçekleştiği bölge olup, bağ ve kas dokulardan meydana gelmektedir.

Vajinanın içerisinde bulunan katlantılı yapı sayesinde cinsel ilişkide haz alma gerçekleşmekte, katlantılı yapı aynı zamanda vajinanın esnemesine olanak sağlamaktadır. Vajinismus, cinsel ilişki sırasında bireyin kendi iradesi dışında kasılmalara bağlı olarak ortaya çıkmakta ve cinsel ilişkiyi zor veya imkânsız hale getirmektedir.

Meydana gelen kasılmalar sadece vajinada değil, vücudun tümünde ve vajinanın 1/3 alt kısmında oluşmaktadır. Ortaya çıkan bu durum, cinsel aktivitenin gerçekleşmesini engellemektedir.

 

Erkek Vajinadaki Kasılmaları Nasıl Hisseder?

Vajinismus rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kadın birey, istem dışı oluşan kasılmalar sırasında vajinaya bir cisim girmesini engellemek adına savunma pozisyonu alır. Kadında oluşan istem dışı kasılmalar, erkekte etten bir duvara çarpma veya aşılması güç bir etten duvarla karşılaşma hissi yaratır. Bu problemi yaşayan kadınların bu tür sorunları vajinismus tedavi süreçlerinde zaman içinde yeniden oluşturulan kas belleği sayesinde giderilebilmektedir.

Tedavi süresi sonrasında bireyin yeniden oluşan kas belleği, PC kasını kendi iradesine bağlı olarak kasıp gevşetebilmesini sağlar. Böylece, istemsiz kasılmalar sebebiyle oluşan cinsel ilişki, artık sorunsuz bir şekilde yapılabilir hale gelir.

Vajinismus tedavisindeki ana gaye, bilimselliği kanıtlanmış tekniklerin kullanılarak kadındaki kaygı düzeyini en asgari seviyeye çekebilmektir. Tedaviyi başarılı kılan özel teknikler sayesinde kadın vajina ve PC kaslarını kontrol edebilir hale gelir. Vajinismus kadında zihin ve vücut olarak vajinaya girişe karşı bir kas belleği veya şartlı bir tepki oluşturmaktadır.

Kadının belleği, vücuda giriş sebebiyle oluşabilecek acıdan dolayı acı çekeceği şeklinde bir beklentiyi kaydetmiştir. Bu sebeple acıya karşı savunma amacıyla oldukça güçlü olan PC kasını cinsel birleşmeyi imkânsız kılacak şekilde kasar ve girişi tıkar. Anlık bir tepki olan bu durum, normal bir insanın ani gelişen bir şeye verdiği tepki gibi otomatik olarak gelişir. Her ne kadar kadın bunu yapmak istemese bile, belleğinde kaydetmiş bulunduğu acı beklentisi, kasılmanın kendiliğinden oluşmasına sebep olur.

Fakat PC kasını istemsiz olarak kasmak kadını acıdan kurtarmayacağı gibi, daha fazla acı duymasına sebep olur. Oluşan spazm hali yanma ve acıya sebep olarak vajina girişini herhangi bir cismin girişine tamamen kapatabilmektedir.

 

PC Kası Nedir?

 Aşk kası olarak da adlandırılan PC kası hem kadında, hem de erkekte bulunan bir kas çeşididir. Tıbbi literatürde ‘’ pubococcygeus’’ olarak anılan PC kası anüs ve pelvis yüzeyinin büyük bir bölümünü saran bir kas grubudur. Kadınların vajina içlerinde dairesel bir biçimde yer alan bu kas gurubu, dışkı ve idrarın istem dışı boşaltılmasını engeller.

Kadınlarda PC kasının güçlü olması, orgazmı kolaylaştırmakta, cinsel hazzı artırmaktadır. Vajinismus olan kadınlarda istemsiz olarak kasılan PC kasları, hiçbir zaman gevşemeyen ve sürekli olarak kısmen kasılı olan bir kas gurubudur.

Ancak ihtiyaç hissettikleri anda harekete geçmeye hazır bir durumda olan PC kasları, birey farkında bile olmadan güçlü bir şekilde sıkışırlar. İstediğimiz an sıkıp, istediğimiz an gevşetebildiğimiz yani bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak kullanabildiği kaslar, vajinismus problemi olan kadınlarda kişinin iradesi dışında kasılmaktadır.

Fakat bu sorundan mustarip bir kadının cinsel birleşme sırasında istemsizce kasılması hali, tüm pelvik kasları etkileyerek karın, bacak, göz, yüz, sırt ve ayak parmaklarına kadar yaygınlaşabilmektedir.

Vajinismus Tedavisinde PC Kasları

 

Vajinismus tedavisi sırasında vajinal kasların cinsel ilişkiye verdiği tepkinin farklılaşması adına kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarımızca eğitimler verilmektedir. Bu süreç başarılı bir tedavi sürecinde anahtar işlevine sahiptir.

PC kaslarının bilinçli bir şekilde yönetilebilmesi sağlandığında birey yönetimi artık eline alabilmekte, istemsiz kas sıkışmalarını kontrol ederek bilinçaltında yerleşmiş bulunan şartlı reflekse bağlı etkileri değiştirebilmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı kontrolünde yapılan etkin eğitim programı vücut ve zihni bir bütün olarak ele almaktadır. Uygulanan tedavi sonrasında ise kadın cinsel birleşmeyi artık acı duymadan, kasılmadan ve istemsiz spazmlara maruz kalmadan tamamlayabilmektedir.

 

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismusa yönelik olarak yapılan ve bilimselliği kanıtlanmış tedaviler, artık bireyin yaşadığı sorunlar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Vajinismus tedavisi,    Birincil ve İkincil vajinismus şeklinde gruplandırılarak yapılır.

Birincil Vajinismus Nedir?

 

Böyle bir sorununun PC kaslarının kasılmasına bağlı olarak yaşanması ve oluşan ağrı sebebiyle cinsel ilişkide bulunamama hali birincil vajinismus olarak adlandırılır. Bu tür vajinismus oluşumları kadının ilk cinsel ilişkisinde ortaya çıkar.

Erkek bu tür durumla karşılaştığında ilişkide bulunamaz ve vajen açıklığında bir duvarla karşı karşıya kaldığı hissine kapılır. Bu gibi durumlarda cinsel birleşme her iki taraf için de oldukça zor veya imkânsız hale gelir. Birincil vajinismus, artık eşlerin cinsel birliktelik yaşayamadan ayrılmalarına ve aile birliğinin bozulmasına sebep olan en yaygın sebeptir.

Birincil vajinismus çeken kadın bireyler vajen bölgelerine tampon veya fitil yerleştiremediği gibi, jinekolojik muayenelerde de sorun yaşamaktadır. Cinsel birleşme sırasında oluşan kasılmalar sadece vajinaya bir şeyin yerleştirilmesi halinde ortaya çıkmakta, bu çaba sona erdiğinde kaslar yeniden eski haline dönmektedir.

Kasılma esnasında bazı kadınlarda vücut kasları da eş zamanlı olarak kasılmakta, panik atak benzeri bir durumla karşılaşan birey ani solunum durmalarıyla bile karşılaşabilmektedir.

İkincil Vajinismus Nedir?

Normal ve ağrısız bir cinsel yaşama sahipken, yaşamının herhangi bir döneminde ağrı, kasılma ve acının eşlik etmesi sebebiyle artık cinsel ilişkiye girilememesi hali ikincil vajinismus olarak değerlendirilmektedir. Bu tür durumlar genellikle geçici pelvik ağrılar ve buna bağlı olarak oluşan hastalıklar sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Herhangi bir sorun yaşanmazken ortaya çıkan bu durum, bireyin geçirdiği bir ameliyat veya travma sebebiyle oluşabileceği gibi, enfeksiyon, doğum veya menopoza bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Yapılan tetkiklerde bazı kişilerde hiçbir sebep olmadan da bu tür vajinismus oluşumlarının yaşandığı gözlemlenmiştir.

 

Vajinismus Derecesi

 

Vajinismus farklı sebeplere bağlı olarak her bireyde farklı şekillerde tezahür edebildiği gibi, etkileri ve şiddeti de her bireyde farklı olabilmektedir. Vajinismus oluşumlarının değerlendirilmesi ve sınıflandırılması 1978 yılında Lamont adında bir bilim adamı tarafından yapılmış bulunmaktadır.

Lamont vajinismus sorunları sebebiyle başvuran hastaların öyküleri ve jinekolojik muayenede elde edilen bilgiler doğrultusunda vajinismusu 4 ayrı guruba ayırmıştır. Daha sonraki dönemlerde farklı bulgular sebebiyle vajinismus 5 guruba ayrılmak suretiyle incelenmeye başlanmıştır.

Düzey vajinismus vakaları: vajinismusun en hafif haliyle yaşandığı düzeydir. Bu tür hastalar tedavi sırasında hekim tarafından verilen telkinler doğrultusunda vajinal kasılmaları kontrol edebilmektedir. Bu düzeyde olan hastaların geçmişlerinde vajinismus oluşumuna temel teşkil edebilecek cinsel bir travmaya rastlanmaz. Sınırlı da olsa penis girişine izin verirler.

Düzey Vajinismus vakaları: bu tür hastalar sınırlı olarak penis girişine izin verseler de, zamanla hissedilen ağrı sebebiyle cinsel ilişkiden kaçınma eğilimi gösterirler. Orta derecede vajinismus formu olarak değerlendirilen bu durumdaki hasta parmağı ile vajen girişine dokunabilir. 2.Düzey vajinismus hastalarına tedavi sırasında verilen eğitimlere ve telkinlere rağmen muayene süresince pelvik kaslarını kasmayı sürdürürler.

Düzey vajinismus vakaları: orta düzeyi olarak değerlendirilen vajinsimsun üzerindeki durumlar 3. Düzey olarak adlandırılmaktadır. Bu düzeydeki hastalar, cinsel ilişki esnasında şiddetli kasılmalar gösterir. Vajina girişine dahi dokunamayan bu tür hasta gurubu, daha önce hiçbir cinsel ilişki yaşamamıştır. Bu tür hastalar hekim tarafından yapılacak olan jinekolojik muayene girişimleri esnasında kendilerini kasarak muayeneye engel olmaya çalışırlar.

Düzey vajinismus vakaları: ileri derecede vajinismus vakaları 4. Düzey olarak değerlendirilmekte, bu düzeydeki hastalar cinsel birleşme esnasında korku ve endişeye kapılmaktadır. Bunun sonucu olarak pelvik kaslarda ve vücutta kasılma meydana gelir. İlişki sonrasında bireyin yeniden normal hale dönmesi zaman alır. Bu tür hastalar jinekolojik muayene esnasında kalçalarını kaldırarak ve bacaklarını kapatarak muayeneye engel olmaya çalışır.

Düzey Vajinismus vakaları: ağrı ve acının en şiddetli şekilde yaşandığı vajinismus formudur.  Cinsel birleşme anı geldiğinde birey korku ve endişeyle birlikte panik atak tablosu oluşturur. Oldukça geç ve zor sakinleşen bu tür hastalar hekim tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında yoğun korku hali yaşarlar. Titreme, ağlama krizleri, hızlı şekilde soluk alıp verme, bayılma nöbetleri, bulantı, kusma gibi belirtiler gösteren 5. Düzey vajinismus hastaları jinekolojik muayeneye izin vermez. Vajinismus tedavilerini planlamak açısından bireyin vajinismus düzeyini tespit etmek son derece önemlidir.

Yöntemler

Tedavi yönteminde cinsel davranışların da diğer davranışlar gibi öğrenmelere bağlı olduğu görüşü esas alınır.Bu tedavide amaç; cinsel ilişkide istenilmeyen davranışların yerine uyumlu davranışların kazandırılmasıdır. Cinsel uyumsuzluk yaratan davranışlar ortadan kalkınca denge ve düzen kendiliğinden sağlanmaktadır. Biz bunlara aşk oyunları diyoruz. Davranışçı terapide yapılan aşk oyunlarının sıralaması şöyledir:

İdeal ortamın oluşturulması: Çiftin kendi evlerinde yalnız olması,odalarında kadını huzursuz edecek resim, fotoğraf, dini içerikli materyallerin olmaması gerekir.

Ayna Oyunları: Bilişsel terapide kadın vücudu ayrıntılı olarak anlatılan kadına bu kez kendi vücudu üzerinden gerçekle bilgiler verilir. Ayna yardımıyla önce tüm vücuda sonra  kendi dış genital ve vajen girişine bakılır. Bu kadınların çoğu aynada ilk kez kendine baktıklarını söylerler.

Erotik masaj oyunu (Sensitif focus): Kadın kendi vücudunu haz noktalarına masaj yaparak hisseder. Masaj esnasında kayganlaştırıcı yağlar kullanmasını öneririz. Bu masajı önce kendi kendine sonra da eşi tarafından yapılmasını öneririz. Bu oyunlar sonrası duygularını yazarak ifade etmesini isteriz.

Kegel egzersizleri (Pelvik taban kasları, vajen kasları veya aşk kasları): Vajinismus cinsel ilişkide vajen kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Kadınlar kegel egzersizleri ile ( vajen kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri) vajen kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler.

Nefes ve gevşeme oyunu: Nefes alıp vererek gevşeme teknikleri öğretilir.

Güzel Sevişme Sanatı Oyunu: Tedavide amaç sadece penis vajina birlikteliği değildir. Asıl amaç haz duyulan bir cinsel hayat sağlamaktır. Kısaca anlattığımız vajinismus tedavi süreci 3 seansta sonlanmaktadır.

İl dışı ve yurt dışından gelen hastalarda zamandan kazanmak amacıyla geldiği gün tedaviye başlayıp günde 2 kez seanslara alınabilmektedir. Ankara da konaklayacak yerleri olmayan hastalara konaklama ilgili olarak anlaşmalı otellerden yer ayarlayabiliyoruz. Kadınlara vajinismus tedavisi için adet bitiminde başvurmalarını öneririz. Çünkü adet döneminde tedavi yapamıyoruz.

Vajinismus ve Gebelik

 

 Gebeliğin oluşması,  yeterli miktarda spermin vajina içerisine girişiyle mümkün olmaktadır. Vajinismus hastaları tam anlamıyla bir cinsel birleşme yaşamamakla birlikte eşlerinin vajina dışına boşalmaları durumunda nadiren de olsa gebelik mümkün olabilmektedir.

Erkeğin vulva adı verilen dış genital bölgeye boşalması sonrasında yüzme yeteneğine sahip olan spermler vajinayasonrasında da rahme ve tüplere ulaşarak bir yumurtayı döllemek suretiyle gebeliği başlatabilmektedir. Bu şekilde gebelik mümkün görünmekle birlikte son derece ender görülen bir durumdur.

 

Vajinismus Hastaları Nasıl Çoçuk Sahibi Olabiliyor?

 Vajinismus düzeyine bağlı olarak bazı hastalar penisin vajinalarına kısmen girmesine izin vermekte, böylece yumurtaların döllenmesi mümkün olabilmektedir. Aksi durumlarda yani, kadının vajinaya hiçbir cismin girişine izin vermediği hallerde ise, vajina dışına boşalma yoluyla gebelik nadiren de olsa oluşabilmektedir. Bu tür durumlar oluşan gebelik spermlerin yüzme kabiliyetine sahip olmaları sebebiyle gerçekleşir. Bunların dışında,

Vajinismus olan ancak evlilikleri süresince bir veya birkaç kez cinsel ilişki yaşanmış olması ve bu ilişkiler neticesinde gebeliğin ortaya çıkması halinde  Sancılı olmakla birlikte cinsel ilişkiyi gerçekleştirebilen çiftlerin ilişkileri sonrasında vajina içerisine bırakılan spermler tarafından yumurtanın döllenmesi halinde gebelik mümkün olabilmektedir.

Vajinismus Hastalığının Tedavisi

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde kadınların en büyük cinsel sorunlarından biri olan ve pelvik kasların istemsizce kasılması sonrası oluşan vajinismus tedavileri başarıyla uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kliniğimizde uygulanan tedaviler arasında    

 • Cinsel isteksizlik
 • Orgazm sorunları
 • Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrıların tedavisi
 • Hipnoterapi
 • Hipnoz tedavileri
 • Akupunktur
 • Sertleşme sorunları
 • Geç boşalma
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi,
 • Aile terapileri
 • Seks terapileri uygulanmaktadır.

 Vajinismus kadınlarda görülen diğer cinsel sorunlara oranla daha yüksek başarı yüzdesiyle tedavi edilebilen bir sorundur. Başarı oranı % 100 olan vajinismus tedavilerinde çiftler ortak olarak ele alınmakta, ortadaki sorunu her iki tarafında algılaması sağlanmaktadır. Çiftlerin birlikte katıldığı tedavi programlarında erkeğin de sorumluluk alması ve çözüme katkı sağlaması tedavinin ana düşüncesidir.

Vajinismus tedavi seçenekleri hekimler arasında birçok tartışmaya da yol açmaktadır. Bazı hekimler vajenin girişi kısmını açmak adına himenektomiyi uygun görmekte veya girişe kolaylık sağlayacak cerrahi müdahaleleri gerekli görmektedir. Fakat cerrahi yaklaşımlar vajinismus tedavisinde hiçbir zaman tek başına etkili değildir. Bazı hekimler vajinismus olan hastaların tedavisinde ağır korku sebebiyle oluşan fobik bir reaksiyon oluştuğunu düşünerek psikoterapi ile tedaviyi önermektedir.

Kadın hastalıkları konusunda uzman bir hekim tarafından 1970 yıllarında ortaya atılan bir görüşte ise, vajinal dilatosyonu içeren davranış terapisi uygulanarak vajinismus olan hastaların kolayca tedavi edilebileceğini öne sürülmüştür. Tüm bu sebepler doğrultusunda vajinismus tedavisi 4 ana kategoride toplanarak incelenmelidir.

Pelvik Taban Fizyoterapisi

Pelvik taban egzersizlerinin vajinismus tedavisinde kullanılmasının ana gayesi, bireyin vajinal kaslar üzerindeki farkındalığını artırmak ve kontrol edebilmesini sağlamaktır. Bu tür egzersizlerde

 • Solunum ve gevşeme
 • Lokal Doku Desantizasyonu
 • Vajinal Dilatatör
 • Pelvik taban Biyofeedback
 • Manuel terapi

 

Genel Psikoterapi

Vajinismus sebebi ile tedaviye başvuran hastalara farklı psikolojik tedavi yöntemleriyle müdahale edilmektedir. Evlilik terapisi, cinsel terapi, hipnoz gibi yöntemleri kapsayan psikolojik tedaviler, evlilik problemleri olan, kötü cinsel deneyimler geçirmiş olan, aile içerisinde katı kurallarla eğitim alan kişilerde oldukça etkili şekilde kullanılmaktadır.

Tedavi öncesi eşlerle yapılan görüşmelerde vajinismusu yaratan ruhsal sebeplerin altında yatan unsurlar tespit edilerek kadın-erkek eş zamanlı olarak terapiye alınmaktadır. Muayene sırasında çiftin cinsel ilişki öyküleri ve farklı cinsel sorunları da irdelenerek en doğru terapi biçimi oluşturulur.

 

Davranışsal Terapi

Vajinismus problemi vajinal dilatasyonu içeren davranışsal cinsel ilişki terapisi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Bu tür terapiler de ilk önce jinekolojik muayene yapılmakta, sonrasında ise çiftlere vajinal kas spazmı fiziksel olarak gösterilmektedir. Sonraki aşamada vajina girişine duyarsızlığın geliştirilmesi amacıyla giderek büyüyen ölçülerde dilatatör kullanılır.

Bu tedavi yöntemi sayesinde bireyin vajinsimus sebebiyle yaşadığı psikolojik sorunların çözümüne da katkı sağlanır. Bireyde vajinaya giriş sebebiyle oluşan korku ve girişten kaçınmayı düzelten tedaviler 3 seanstan oluşan ve ortalama 2 saat sürelerle uygulanır. Bu tedavi yöntemi cinsel fonksiyonu ve vajinismus gelişimini kapsayan eğitim sürecinin ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Davranışsal tedavi sürecinde uygulamayı yürüten uzmanlar tarafından,

 • Vajinismus tüm yönleriyle hastaya anlatılmalı
 • Vajinismus oluşumuna sebep olabilecek etkenler analiz edilmeli
 • Kadına genital anatomi ve pelvik kaslarla ilgili bilgiler verilmeli
 • Pelvik kasların nasıl kontrol edilebileceği öğretilmeli
 • Vajina girişini genişletmek adına çapları giderek artan dilatatör kullanılmalı
 • İlişki sırasında ortaya çıkan ağrıların ortadan kaldırılması adına gevşeme egzersizleri uygulanmalıdır.

 Böylece davranışsal terapi sonrasında hastanın pelvik kaslarında oluşan ağrılar, yanma, batma sorunları ortadan kaldırılarak, cinsel ilişkiye girememe sorunu tamamen çözüme kavuşturulmaktadır. Davranışsal tedavi sonrasında elde edilen sonuç çiftlerin yaşamlarını değiştirmekte, cinsel birleşme deneyimleri ağrısız ve zevkli bir hale dönüşmektedir.

 

ankara vajinismus tedavisi

 

Ankara’da Vajinismus Tedavisi Nerede Yapılıyor?

Kadınların cinsel yaşamlarını adeta bir kâbusa dönüştüren bir rahatsızlık olan vajinismus , cinsel ilişki sırasında yanma, acı ve ağrı hissi duyulması ve hiçbir şekilde cinsel aktivitenin yerine getirilememesi durumudur. Buna sebep olan, vajina girişinde yer alan kasların istemsizce kasılması sonucunda ilişkiyi engellemesidir. Hem tüm dünyada hem de Türkiye’de oldukça sık görülen bu durum çoğunlukla psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Modern toplumlarda daha az görülen vajinismus sorununun ülkemizde görülme sebepleri arasında, cinsel ilişki konusunda eksik bilgiler, olumsuz söylenti ve tabular, cinsel baskılar, cinsel travmalar, özgüven eksikliği, eşe karşı duyulan güvensizlik yer almaktadır.

Bu kadar farklı psikolojik ve fiziksel oluşum sebebine karşın, uzman hekimler vasıtasıyla ve doğru tedavi yöntemleriyle oldukça kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Ankara ve çevre illerden vajinismus tedavisi için başvuru yapacak olan hastalarımız, sitemizde yer alan iletişim numaraları, sosyal medya adreslerinden bize ulaşarak sorunları ile ilgili en geniş bilgileri alabilir, kliniğimizi ziyaret ederek tedavi yöntemlerimizi yakından görebilirler.

 

Ankara Vajinismus Doktoru

Vajinismus kadınların ve çiftlerin hayatını kabusa çevirebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus tedavisi alma kararı almış her kadın öncelikle iyi araştırmalı ve tedavi olacağı doktoru titizlikle seçmelidir. Tedavi sürecinde doktorun bu alandaki tecrübesi, geçmiş vakalardaki başarı oranı hatta kliniğin yeterli sterilizayon imkanlarına sahip olup olmaması oldukça önemlidir. Unutmayın doktorunuzla kuracağınız bağ güvenilir olursa kendinizi psikoloji açıdan daha rahat ve daha güvende hissedeceksinizdir.

Ankara Vajinismus tedavisi Alanında pek çok başarılı meslektaşımın bulunduğu bir ildir. Bu alanda Ankara Kızılay da Bulunan Kliniğimizde tüm ekibimle beraber pek çok başarılı vakaya ulaştık. Türkiye’nin hangi ilinde yaşarsanız yaşayın kliniğimizden randevu alarak en kısa sürede tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Tedavi Ücretleri

 Kadınların en büyük korkularından ve cinsel sorunlarından biri haline gelen vajinismus, bireyin tedaviyi kabul etmesi halinde oldukça kısa sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Günümüzde birçok kadının kurtulmak için mücadele verdiği vajinismus, bir cinsel sorun olması sebebiyle kadınlar açısından zor kabullenilebilen bir sorundur. Genital bölgede yaşanan bir sorun olması sebebiyle birçok kadın muayene olmak konusunda çekingenlik göstermekte ve bu sebeple doktor muayenesi konusunda çekingenlik göstermektedir.

Birçok kadın vajinismus sorununu normal bir hastalık olarak kabullenmekte zorlanmakta, klinik yardım almaktan kaçınmaktadır. Oysa vajinsimus cinsel sorunlar arasında en yüksek yüzdeyle başarı sağlanan bir hastalıktır.

Kadın bireyler cinsel birleşme anında istemsiz kasılmalar, yanma, vajinal bölgelerinde ağrı ve acı hissettiğinde mutlaka uzman bir jinekoloğa başvurmalı, doğru tedavi yöntemleriyle sorunun giderilmesini sağlamalıdır. Aksine davranışlar yanlış bir davranış biçimi olmasının yanı sıra, sorunun her geçen gün daha da derinleşmesine sebep olacaktır.

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde tedavi fiyatları ekonomik olarak aile bütçesini sarsmayacak düzeyde tutulmakta, bilimselliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri uygulanarak yaşanan sorunlar kalıcı olarak çözüme kavuşturulmaktadır. Kliniğimizde vajinismus tedavi fiyatları jinekolojik muayene sonrasında hastanın sorunu doğrultusunda belirlenmektedir.

Muayene sonucunda hastanın hangi yöntemle tedavi edilmesi gerektiği, tedavinin kaç seans sürmesi gerektiği tespit edilmektedir. Vajinismus tedavileri uzman jinekologlarımız tarafından kişiye özgü planlamalar yapılarak uygulanmaktadır.

Tedavinin kaç seans süreceği ve hastamızın tam olarak iyileşmesi için ne kadar süre gerekeceği hesaplandıktan sonra fiyatlandırma yapılmaktadır. Vajinismus tedavi fiyatlarımızı Ankara’ da bulunan kliniğimizi ziyaret ederek öğrenebilir, muayene sonrasında tedavi periyotları hakkında geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Tedavi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

 

Vajinismus tedavisi birçok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilen bir cinsel hastalığın iyileştirilmesi sürecidir. Fiziksel ve psikolojik olarak iki farklı kategoride incelenen vajinismus, tedavi ile ilgili doğru yöntemler kullanılması durumunda oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus tedavisine karar veren hastaların genel sorularından biri vajinismus tedavisinin nasıl ve ne kadar ücret karşılığı yapıldığıdır. Kliniğimizde uzman jinekologlar tarafından yapılan vajinismus tedavisi kullanılan tedavi yöntemine ve tedavinin ne kadar süreceğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir.

Kliniğimizde uygulanan vajinismus tedavileri hekim tarafından muayene sonrası planlanan seanslara bölünmek suretiyle yapılmaktadır. Bu sebeple tedavi ücretini belirleyen faktör, uygulanacak seans sayısıdır.

Vajinismus sorununun çözümü için tedavi talep eden hastalar öncelikle jinekolojik muayeneden geçirilmekte ve tedavinin kaç seans olarak planlanacağı kararlaştırılmaktadır. Sonrasında hasta tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirilerek süreç hakkında fikir sahibi olması sağlanmaktadır.

Tedavi seans sayısına göre belirlenmekte, seansların sıklığı fiyatta herhangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Fiyatı belirleyen asıl unsur seansların sıklığı değil, sayısıdır. Tedavinin türü de fiyat belirlemelerinde önemlidir.

Vajinismus Tedavi fiyatları psikolojik veya fizyolojik yöntemlere göre de farklılıklar gösterebilmektedir. Vajinismus tıbbi çevrelerde cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılan bir sorundur. Daha önce hiçbir cinsel deneyim yaşamamış olan bireylerde genellikle evlilik ile başlayan bu sorun, cinsel ilişkiye girme teşebbüsü ile kendisini göstermektedir. Çiftler arasında cinsel ve psikolojik sorunların oluşmasına kaynak teşkil eden vajinismus, tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Günümüzde tedavi için başvuru yapan hastalar arasında 7-8 yıl hiçbir cinsel aktivite gerçekleştirememiş çiftler bulunmaktadır. Vajinismus olan bir kısım hasta 1.düzeyde rahatsızlık yaşadığı takdirde hafif ve çabuk bir tedavi süreci sonrası normal cinsel yaşamına kavuşabilmektedir. İleri evrelerde vajinismus olan hastaların tedavi süreçleri ise diğerlerine nazaran daha uzun sürebilmektedir.

 

Vajininismus tedavileri bireyin hem zihnen hem de bedenen çalışmasını gerektirecek bir süreci kapsar. Bazı hallerde vajinismus uzman hekimlerin uyguladığı tedavi yöntemleri ve hastanın gayretleri sonucunda çok çabuk bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus tedavi aşamalarında hastaların korkuları, yaşadıkları travmaların etkileri, çarpık ilişkiler sebebiyle zihinde oluşan kötü düşünceleri, güven eksiklikleri ve ilişki sorunları gibi devam eden faktörler üzerinde çalışmalar yapılır. Bu tür çalışmalar sonucunda hekim tarafından hastaya uygulanacak bireysel tedavi planı hazırlanır. Vajinismus tedavisinde en önemli adım, bireyde kendi hastalığı hakkında farkındalık yaratmaktır. Böylece birey de kendi durumunun farkına vararak çözüm arayışına girmektedir.

Vajinismus uzun zamandır rahatsızlık veren bir sorun olabileceği gibi, herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın da ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu yüzden vajinismus hiç fark edilmeden aniden de ortaya çıkabilmektedir.

Türkiye’de her 10 kadından birinde görülmesine rağmen tedavi amaçlı olarak doktora giden kadın oranı oldukça düşüktür. Hastalık hakkında edinilen yanlış bilgiler ve bireyin kafasındaki cinsellik tanımı muayene sırasında hekim tarafından verilen bilgilerle tedaviye yönlendirmeyi sağlamalıdır.

Oldukça kolay tedavi edilen bir hastalık olmasına rağmen çok kısıtlı sayıda başvuru yapılmakta, tedavinin yüksek maliyetler içereceği gibi yanlış düşünceler bireyleri tedaviden alıkoymaktadır. Oysaki tedavinin ne kadar süreceği hastanın tamamen kendisine bağlıdır.

Sorununu kabul ederek çözüm yoları arayan ve tedavilere cevap veren bireylerin tedavisi oldukça kısa süreler içerisinde sona ermektedir. Bu sebeple vajinismus tedavisinde ortaya çıkabilecek fiyatlandırma hastaya bağlıdır.

Vajinismus Tedavisi Neden Gereklidir?

 

Vajinismus ve farklı cinsel sorunların tedavisine yönelik olarak hizmet veren kliniğimizde bilimselliği kabul görmüş tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Her geçen gün tedavi usulleri ve hasta yaklaşımları konusunda daha da profesyonelleşen kliniğimiz, hasta memnuniyeti odaklı çalışmalarla hizmet vermektedir.

Alanında uzmanlaşmış hekim kadrosuyla son derece yüksek kalite standartlarına sahip olan kliniğimize başvurabilir, yaşamınızı olumsuz etkileyen vajinismus ile mücadeleye bizimle başlayabilirsiniz. Tedavi sürecinde her koşulda sizi destekleyerek tedavinin en başarılı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olan ekibimiz, cinsel yaşamınızı size yeniden armağan etmeyi birincil görevimiz olarak kabul etmektedir.

Vajinismus hem kadını, hem de erkeği gerek cinsel yönden, gerekse ruhsal yönden olumsuz şekilde etkileyen bir süreçtir. Tedavisi oldukça kolay ve kısa sürede yapılabilen hastalık, tedavi edilmediğinde her geçen gün daha da büyüyen sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.  Evlilik birliğinin bozulması, eşler arasında huzursuzluğun artması, ailede sevgi ve saygı ortamının bozulması vajinismus sorununun yansımaları arasında yer almaktadır.

 

 

Bu tür sorunlar ile karşı karşıya olan kadın zaman içinde yalnızlaşmakta ve sosyal yaşamından koparak içine kapanık bir yaşamı tercih etmektedir. Erkek açısından da bu tür durumlar önemli sorunlar yaşanmasına sebep olmakta, eşlerin zaman içinde birbirine karşı güvenleri her geçen gün azalmaktadır. Bu sebeple yazımızda belirttiğimiz sorunların yaşanmaması adına en kısa sürede bir hekime başvurarak tedavinin kısa zaman içerisinde başlatılması gereklidir.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.