Randevu Telefon: 0312 235 33 11 Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA
Çalışma Saatlerimiz: Pazartesi-Cumartesi 9:00 – 18:00 Pazar: Kapalı
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Blog
Genital Estetik
Jinekoloji
Kızlık Zarı
Mesleklere Göre Vajinismus
Pelvik Cerrahisi
Tüp Bebek
Vajinismus
Vajinismus Başarı Öyküleri
Vajinismus Hastaları
Vajinismus Hastalığı

Öncelikle kadınlar vajinismus sorunu olduğunun farkına varmalıdırlar. Pekçok kadın vajinismus kelimesini daha önce hiç duymamıştır. Bu sorunu sadece kendisinin yaşadığını düşünür. Utanma  ve  suçluluk duygusu ile hiç kimseyle paylaşamazlar. Kadınlar  vajinismus sorununun  tedavisinde ne kadar gecikirse o kadar özgüvenlerini, umutlarını kaybederler. Bu yüzden tedaviyi ertelemeden en erken zamanda yapmalıyız.

Ankara’daki kliniğimize başvuran hastalar aslında tedavinin yarısını tamamlamış olur. Çünkü vajinismus sorununu kabul edip tedaviye başlama kararı almak en önemli basamaktır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bir kısmı kliniğimize başvurmadan önce başka merkezlerde tedavi denemeleri olmuş hastalardır. İşte bu kadınlar biraz daha ümitsiz olarak kliniğimize başvururlar.

Ancak doğru yöntemlerle tedavinin ne kadar hızlı ilerlediğini gördüklerinde özgüvenlerini tekrar kazanırlar. Kliniğimize gelen  her vajinismus sorunu yaşayan çiftten ayrıntılı bir öykü alınır. Kadına ve erkeğe bazı psikolojik testler uygulanır. Vajinismus sorunu yaşayan kadın jinekolojik olarak muayene edilir. Bu muayenenin amacı hem vajinismusun derecesini belirlemek hem de cinsel ilişki esnasında gerçekten  ağrı yaratabilecek patolojik nedenleri saptayabilmektir. Ağrı oluşturabilecek vulvar vestibülit, vajinit, candidiazis gibi enfeksiyöz nedenler varsa öncelikle bunlar tedavi edilmelidir.

Muayene Nasıl Yapılıyor?

Muayenede kızlık zarı da (Hymen) değerlendirilir. Çoğunlukla cinsel ilişki esnasında  kızlık zarı esner ve ağrısız bir ilişki olur. Ancak  nadiren de olsa bazı kızlık zarları cinsel ilişkide ağrı yaratacak şekilde kalın duvarlı ve yüksek kenarlı olabilir. Böyle hallerde kızlık zarına tamamen ağrısız küçük bir müdahale yapılabilir. Jinekolojik muayene sonrasında bilişsel terapiye başlanır. Kadın  vücudu  kadına  ve erkeğe görsel  materyaller ve maketler kullanılarak  en baştan tanıtılır.

Çoğu kadın kendi vücudunu ilk kez keşfeder. Yanlış bilgilerin yerine doğru bilgiler konulur. Mesela vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğu kendi  vajenlerinin diğer kadınlara göre daha dar  olduğunu, kendi vajenlerinde bir duvar olduğunu  düşünürler. Bu düşüncelerinin doğru olmadığını kanıtlara dayalı olarak görmek  kadınlarda önemli bir rahatlama sağlar. Çiftler doğru bilgilerle donatıldıktan sonra davranışsal terapiye geçilir.

Yöntemler

Bu tedavi yönteminde cinsel davranışların da diğer davranışlar gibi öğrenmelere bağlı olduğu görüşü esas alınır.Bu tedavide amaç; cinsel ilişkide istenilmeyen davranışların yerine uyumlu davranışların kazandırılmasıdır. Cinsel uyumsuzluk yaratan davranışlar ortadan kalkınca denge ve düzen kendiliğinden sağlanmaktadır. Biz bunlara aşk oyunları diyoruz. Davranışçı terapide yapılan aşk oyunlarının sıralaması şöyledir:

1. İdeal ortamın oluşturulması: Çiftin kendi evlerinde yalnız olması,odalarında kadını  huzursuz edecek resim, fotoğraf, dini içerikli materyallerin olmaması gerekir.

2. Ayna Oyunları: Bilişsel terapide kadın vücudu ayrıntılı olarak anlatılan kadına bu kez  kendi vücudu üzerinden gerçekle bilgiler verilir. Ayna yardımıyla önce tüm vücuda  sonra   kendi dış genital ve vajen girişine bakılır. Bu kadınların çoğu aynada ilk kez kendine baktıklarını söylerler.

3. Erotik masaj oyunu (Sensitif focus): Kadın kendi vücudunu haz noktalarına masaj yaparak hisseder. Masaj esnasında kayganlaştırıcı yağlar kullanmasını öneririz. Bu masajı önce kendi kendine sonra da eşi tarafından yapılmasını öneririz. Bu oyunlar sonrası duygularını yazarak ifade etmesini isteriz.

4. Kegel egzersizleri (Pelvik taban kasları, vajen kasları veya aşk kasları) Vajinismus cinsel ilişkide vajen kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Kadınlar kegel egzersizleri ile ( vajen kaslarını kasıp gevşetme egzersizleri) vajen kaslarını kontrol etmeyi  öğrenirler.

5. Nefes  ve gevşeme oyunu: Nefes alıp vererek gevşeme teknikleri öğretilir.

6. Güzel Sevişme Sanatı Oyunu: Tedavide amaç sadece  penis vajina birlikteliği değildir. Asıl amaç haz duyulan bir cinsel hayat sağlamaktır. Kısaca anlattığımız vajinismus tedavi süreci 3 seansta sonlanmaktadır. İl dışı ve yurt dışından gelen hastalarda zamandan kazanmak amacıyla geldiği gün tedaviye başlayıp günde 2 kez seanslara alınabilmektedir. Ankara da konaklayacak yerleri olmayan hastalara konaklama ilgili olarak anlaşmalı otellerden yer ayarlayabiliyoruz. Kadınlara vajinismus tedavisi için adet bitiminde başvurmalarını öneririz. Çünkü adet döneminde tedavi yapamıyoruz.

TEDAVİ İÇİN GEÇ KALMAYIN. HAYATINIZI ERTELEMEYİN!

Yorum Ekle

Eposta adresini gözükmeyecektir. * ile işaretli yerleri doğru doldurunuz.

Penis Buyutme