Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Ağrı

Vajinismus hastalığı günümüzde bazı teknikler kullanılarak çok kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır. Vajinismus tedavisi Ağrı ilinde etkili tekniklerle herkese uygulanabilir. Bu teknikler en etkili vajinismus tedavisidir.

Vajinismus hastalığının en etkili tedavisi teşhis edilmesidir. Birçok kadın bu hastalığın yalnızca kendisinde olduğunu zanneder ve sorununu kimseye anlatmaz. Ayrıca sorunun ne olduğunu da tam olarak bilmez. Yani sorunun vajinismus olduğunun farkında değildir. Oysa ki vajinismus hastalığı kökleri derinlerde olsa da kısa bir sürede tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Vajinismus Tedavisi ve Muayene Aşamaları

Sorunun farkına varıldıktan sonra tedavi için uzman bir jinekoloğa başvurulur. Vajinismus tedavisi Ağrı ilinde uzman bir jinekolog tarafından tedavi edilebilir.

Hastalığın tedavisinin başlangıcı kapsamlı bir muayenedir. Muayenede hastanın fizyolojik ve psikolojik özellikleri ortaya konur ve ayrıntılı bir tespit yapılır. Her ne kadar hastalığın nedeni %99 psikolojik olsa da %1’lik bir dilimde fizyolojik nedenlerde söz konusudur. Mesela kızlık zarı yapısı vajinismus başlangıcının sebeplerinden bir tanesidir.

Doğuştan gelen vajinal kusurlar da cinsel birleşme korkusuna neden olurlar. Vajinismusun temelinde yatan korkular aşırı kasılma sonucu ile kendisini gösterir.

Vajinismus teşhisini hasta olan kişiler hiçbir zaman tek başlarına yapamazlar. Uzman bir jinekoloğun yapacağı basit ve acısız bir muayene sonrasında tam anlamı ile teşhis koyulabilir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus hastalığı için geliştirilen iki tür teknik mevcuttur. Dünya çapında uygulanan bu teknikler, cinsel bilişsel ve davranışsal teknikler olarak bilinir. Bazı durumlarda hipnoz ile tedavi de uygulanan tekniklere eklenebilir.

Bilişsel yaklaşımlarda hastanın cinsel yapısı ortaya konur ve yanlış bilgileri doğruları ile değiştirilir. Birçok kadın genital bölgesi ile ilgili yanlış bilgilere sahiptir. Bu yanlış bilgiler öncelikle ailesinden kendisine aktarılır ve çoğunlukla cinsel bölgenin tabulaştırılması söz konusudur. Öncelikle kadının cinsel bölgesinin farkına varması sağlanır. Uzman jinekolog tarafından bu bilgiler hem kadına hem de eşine uygulamalı ve teorik olarak anlatılır.

Davranışsal yaklaşımda ise bazı egzersizler hasta tarafından uygulanır. Bu egzersizler teorik olarak edinilen bilgilerin uygulamaya geçirilmesidir. Vajinismus tedavisi Ağrı ilinde bütün yerlerde aynı teknikler uygulanır.

Bu egzersizler ve teknikler ev ödevi olarak da kadına ve eşine verilir. Bu noktada kadının eşinin desteği önemlidir.

Ayna yardımı ile yapılan egzersizlerde kişinin genital bölgesinin tanınması sağlanır. Masaj teknikleri ile de kişinin vajinal bölgesinin farkına varması sağlanır. Kegel egzersizleri vajinal ve genital bölgenin güçlendirilmesine yöneliktir. Bu uygulamalar arasında en önemlisi Kegel egzersizleridir. Vajinal kaslar ve pelvik alt taban kasları bu egzersizler yardımı ile güçlendirilir ve cinsel birleşme daha kolay bir hal alır. Aynı zamanda idrar tutma problemleri de bu egzersizler yardımı ile giderilebilir.

Egzersizlerin erkek partnerler ile yapılması psikolojik olarak kadının daha çabuk iyileşmesini sağlar.


WhatsApp Bilgi Hattı