Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Afyon

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan vajinismus hastalığının en önemli nedeni psikolojiktir. Bazı toplumlarda daha sık görülmesinin nedeni de budur. Vajinismus nedenleri az bir oranla fizyolojik kusurlardan ya da sorunlardan da kaynaklanabilir.

Sorunun kaynağı tamamen eğitimdir. Eğitimin öncelikle aileden başladığını düşünecek olursak, kişiler ilk olarak bilgilerini ailelerinden alırlar. Alınan bilgi yanlış ise temel hatalı olacağından dolayı, ilerleyen zamanlarda üzerine konulan bilgiler de yanlış olacaktır. Özellikle bazı toplumlarda cinsel anlamda bilgilendirme, kişilere son derece yanlış bir şekilde aktarılır.

 

Aynı durum toplumumuz için de geçerlidir. Cinsellik hakkında verilen bilgiler eğitici olmaktan çok yanlış ve korkutucudur. Cinsellik özellikle kız çocuklarına korkutucu bir şeymiş gibi anlatılır. Kız çocuklarına seks ve cinsellik pis ve korkulacak bir şeymiş gibi anlatılır. Genelde cinsel birleşmeler zararlı ve can yakıcı oluyormuş gibi anlatılır.

Aile ve toplum tarafından kısıtlı olarak verilen bu yanlış bilgiler zamanla kadınların bilinçaltına yerleşir ve evlendikleri zaman ilk gecede sorun yaşamalarına neden olur.

Kadınların Sorunlarını Anlatamamaları

Sorun kadın belli bir yaşa gelene kadar büyüyerek devam eder. Birçok kadın yalnızca bu sorunun kendisinde olduğunu zanneder. Vajinismus nedenleri birçok kez ihmal edilecek kadar arka plana itilir.

İlk gecede cinsel birleşme yaşamayan kadınların partnerleri genelde durumun daha da kötüye gitmesine neden olurlar. Cinsel birleşme yaşamayan erkek partner sinirlenir ve kadının psikolojisine bir de suçluluk duygusu eklenir.

Kadın sadece kendisinin bu sorunu yaşadığını zanneder ve tedavi olmak için herhangi bir çaba göstermez. Olay öyle bir noktaya gelir ki, birçok çift bu sebepten dolayı boşanma aşamasına gelir.

Ancak unutulmamalıdır ki kadın ve erkeğin fizyolojik yapısı farklıdır. Seks evliliğin önemli parçalarından bir tanesidir. Burada yapılması gereken sorunun farkındalığının bulunmasıdır. Vajinismus tedavisi günümüzde başarılı ve etkili teknikler ile kısa bir süre sonra sonlandırılabilir.

Sağlıklı bir cinsel yaşam ve evlilik için vajinismus hastalığının acilen tedavi edilmesi gereklidir. Sorun çoğunlukla psikolojik olduğu için tedavi de etkili psikolojik yöntemler kullanılır.

Yöntemlerin uygulanmasından önce kapsamlı bir muayene ile kişinin sorunun kaynağına inilir. Her ne kadar genel olarak sebepler aynı olsa da her kadının yaşadığı sorun ya da sorunun kaynağı kadına özeldir.

Bazı durumlarda fizyolojik engellerden dolayı da vajinismus hastalığı başlangıcı olabilir. Doğuştan gelen kusurlar ve kızlık zarı türü fizyolojik nedenlerden bazılarıdır.


WhatsApp Bilgi Hattı