Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tedavisi Adıyaman

Vajen bölgesi, kadınların cinsel ilişkiye girmesinde ve doğum yapmasında önemli bir fonksiyona sahiptir. Bu görevleri doğru bir şekilde yerine getirebilmek adına donanımlı olan vajen bölgesinde birçok kas bulunur. Vajinismus tanımı, vajen kaslarının istem dışı ve aşırı kasılması olarak belirtilebilir.

Vajinismus aslında bir algıdır. Fizyolojik ve psikolojik kaynaklıdır. En çok da psikolojik nedenlerden kaynaklanır. İstemsiz kasılmalar en çok da pelvis taban kaslarında meydana gelir. Cinsel birleşme sırasında kadın penis geçişine izin vermez. Bu yüzden cinsel birleşme gerçekleşmez.

Cinsel birleşmelerde ilk olarak, vajinanın üçte birini oluşturan perineal kaslar kasılır. Bu kaslar normal bir cinsel birleşmede kadının kontrolü altındadır. Cinsel birleşmenin gerçekleşmediği durumlarda ise bu kaslar istemsiz bir biçimde ve aşırı derecede kasılır.

 Vajinismus Belirtileri

Tüm bedende yaşanan istemsiz kasılmalar tipik belirtilerdendir. Bunun yanı sıra bacakların sıkıca kapatılması, korku, panik atak benzeri davranışlar, kaçınma tepkisi gibi belirtiler de vajinismus belirtisi olarak görülür. Vajinismus tanımı, aslında belirtiler üzerinden de yapılabilir.

Sorun yalnızca vajen bölgesindeki kasılmalardan ibaret değildir. Vajinismus hastalığında bölgesel kasılmaların yanı sıra tüm vücutta meydana gelen kasılmalar söz konusudur. Bu kasılmalar cinsel ilişkiyi olumsuz bir şekilde etkiler. Birçok durumda cinsel birleşmenin gerçekleşmemesine neden olurlar.

Panik atağa benzer ani çıkışlar, tüm vücudun aşırı derecede kasılması, kişinin bacaklarını kapatması, partnerini eli ile itmesi, bilincin açık olmasına rağmen kontrolün kaybedilmesi gibi durumlar ile bu hastalıkta sıklıkla karşılaşılabilir.

Buradaki durum kişinin bilinçaltında geçmişten gelen bilgiler ile oluşan fiziksel tepkilerden ibarettir.

Vajinismusun temelinde yanlış bilgilendirme, aile ve toplum baskısı ana nedenleri oluşturur. Birçok toplumda özellikle cinsellikle ilgili yasaklar ve tabular hep kadınlar üzerinden işlenir. Kadının cinselliğinin yanlış olduğu sıklıkla tekrarlanan bilgiler arasındadır.

Erkekler korkulacak objelermiş gibi tanıtılır. Birçok toplumda bu ve buna benzer yanlış bilgilerden bir kurallar bütünü ortaya çıkar. Tabu diye adlandırabileceğimiz bu kurallar bütünü, zamanla kişilerin bilinçaltında birikir ve bir noktadan sonra patlama noktasına gelir.

Bu yüzden vajinismus psikofizyolojik bir hastalıktır. Psikolojik yönü ağır basmakla beraber, fizyolojik yönü de bulunur.

Vajinismus hastalığının fizyolojik yönü, doğuştan gelen fizyolojik kusurlar ve kızlık zarının yapısı olarak değerlendirilebilir. Bazı kadınlarda bulunan kızlık zarı yapısı, cinsel birleşmeye engel olacak düzeydedir.

Cinsel ilişkilerde yaşanan bazı psikolojik durumlar, vajinismus belirtisi olarak görülmemelidir. Bazı kadınlarda cinsel birleşme öncesinde bazı korkular bulunabilir. Bu korkular özellikle ilk gece ortaya çıkar ve kısa bir süre sonra kaybolurlar. Yanma, acı ya da kanama olacağı korkusu birçok kadında ilk gece yaşanan korkulardandır.


WhatsApp Bilgi Hattı