Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus tedavi yorumları

Vajinismus; kadınların kendine olan özgüvenlerini azaltan, eşleriyle ayrılmaya hatta boşanmaya kadar varan problemler yaşamalarına neden olan, sosyal yaşamını sekteye uğratan, depresyon ve diğer bazı ruhsal sorunlara neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Vajinismus kadınlar arasında sık rastlanan bir rahatsızlık türü olsa da, tedavisinde başarı şansı çok yüksektir. Terapi seansları ve fiziksel tedaviler ile birlikte düzelmiş, normal yaşantılarına geri dönüş yapmış birçok kadın mevcuttur.

Bu yazımızda vajinismus tedavi yorumlarına yer veriyor ve kadınların neleri başarabildiklerine tanıklık etmenizi istiyoruz.

Fatma H. / 25 Yaşında:

Çocukluğumda herhangi bir cinsel eğitim almadan büyüdüm. Annemle veya ablalarımla bu konu üzerine konuşmanın ayıp olacağını bilirdim. Erken yaşta bir evlilik yaptım ve evliliğimin ilk gecesinde benden kaynaklı olarak cinsel birliktelik yaşamadık. Eşim bana anlayışlı davrandı ve sorun olmadı. Daha sonraları tekrar tekrar denedik fakat olumlu sonuca bir türlü ulaşamadık. Ayıp karşılanacağı için sorunumuzu da kimseye anlatamıyorduk. Aradan geçen 2 yılın sonunda artık pes etmiştik ki vajinismus diye bir şey olduğunu öğrendik. Belirtilerin birçoğunu yaşıyordum. Bir tedavi merkezine görüşmeye gittik ve vajinismus hakkında detaylı bilgi aldık. Rahatsızlığımın psikolojik olduğunu ve kısa süre içerisinde geçebileceğini öğrenince hemen tedaviye başladım. İlk seanstan itibaren kendimdeki değişikliklerin meydana geldiğini hissedebiliyordum. 3 seans gibi kısa bir süre sonunda vajinismusu tamamen yendim. Şu an hayattaki en büyük pişmanlığım, tedavi olmadan önce geçirdiğim zamanlardır.

Büşra T. / 35 Yaşında:

Ne yazık ki küçük bir kız çocuğuyken, en yakın arkadaşımın cinsel istismara uğradığına şahit oldum. Sanırım beynimden silemediğim bu olay yüzünden cinsellik konularından hep kaçındım. Daha sonralarda eğitim ve kariyer hayatını ön plana aldığım için evlilik benim için uzak bir konu oldu. 3 yıl önce bir adamla tanıştım ve ilk görüşte birbirimize aşık olduk, vakit kaybetmeden de evlendik. Her şey çok güzel gidiyorken vajinismus olduğum gerçeğiyle karşılaştık. Çocuk sahibi olmayı çok istiyordum ve bu olayın beni engelleyeceğini düşündüğüm için büyük bir endişeye kapıldım. Yaptığım araştırmalar sonucunda tedavi olmaya karar verdim ve klinik araştırmalarımızı yaptık. Tedaviye başladıktan sonra çocukluğumda yaşadığım talihsiz olayın izlerini henüz atamamış olduğumu öğrendim. Cinsellik hakkındaki korkularımı psikolojik terapilerle atlattım. Şu an mutlu bir evliliğim, bir de bebeğim var.

Nalan Y. / 32 Yaşında:

Kurumsal bir şirkette başarılı bir yöneticiyim. Eşimle üniversitede tanıştık, 5 yıl önce evlendik. Cinsel birliktelik yaşayamıyorduk, bunun nedenini anlamıyor ve devamlı kendimi suçluyordum. Bir jinekoloğa başvurduk ve kızlık zarımın yapısından ötürü vajinismus problemi yaşadığım teşhis edildi. Öncelikle cerrahi bir operasyondan geçmem gerektiğini söyleyince bir hayli tedirgin oldum. Fakat başka bir seçeneğim yoktu ve evliliğimde de sorunlar yaşamaya başladığım için her şeyin yolunda gitmesini istiyordum. Ameliyat hiç korktuğum şekilde gerçekleşmemişti. Dakikalar içerisinde tamamlanmış ve aynı gün toparlanmıştım. Operasyondan sonra bir süre psikolojik destek de aldım. Sonunda cinsel kimliğimi tam anlamıyla keşfetmiş bir kadındım ve eşimle olan tüm sorunlarım yok olmuştu. Ben vajinismusu atlattıktan sonra kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim.

Hülya E. / 28 Yaşında:

İlk evliliğimi küçük yaşlarda ailemin isteği üzerine yapmıştım. Eşimle evlenmeden önce birbirimizi tanımıyorduk. Evlendikten sonra bir anda eşimin baskısıyla karşı karşıya kaldım. Cinsel hayatımızda da bu baskıcı tavrını sürdürüyordu ve biz ilişkiye giremiyorduk. Durum böyle oldukça bana daha kötü davranmaya başlamıştı, ben ne yapsam çözüm olmuyordu. 1 senelik bir evlilikten sonra boşanmaya karar verdikten ve tekrar ailemin evine döndüm. Bir daha hiçbir şekilde evlilik yapmayı düşünmezken şimdiki eşimle tanıştım. Onunla görüşmeye başladıkça evliliğe olan tüm önyargılarım sonlandı. Yalnız bir sorun vardı ve vajinismus olabileceğimden şüphelendiğim için bu durumu ona da anlattım. Evliliğimize az bir süre kala tedaviye başladım ve 4 günde tüm problem yok oldu. Şu an çok mutlu bir evliliğim var ve yakın zamanda eşimle bebek sahibi olmayı planlıyoruz.


WhatsApp Bilgi Hattı