+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Tanısı

Vajinismus Tanısı Nedir

Vajinismus Tanısı

Vajinismus Tanısı. Vajinismus sıklıkla Türkiye gibi  kapalı toplumlarda görülen  önemli bir sorundur. Önemlidir çünkü tedavi edilmediğinde toplumları oluşturan ailenin temellerinin  sarsılmasına neden olabilir. Türkiye de her 10 kadından birinde görülür. Bu rakam hiç de azımsanmayacak bir rakamdır.

 

Vajinismus kadının cinsel ilişki esnasında alt taban kaslarının (tıp dilinde pelvik taban kasları)istemsiz ve kontrolsüz olarak kasılmasıdır. Pelvik taban kaslarına vajen kasları veya aşk kasları da denir. Vajeni saran bu kasların kasılması vajen girişinin kapanmasına ve penisin içeri girmesine engel olur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar  şiddetli kasılmaya bağlı bu  durumu yanlış yorumlayarak kendi vajenlerinin diğer kadınlardan farklı olduğu şeklinde algılarlar.

 

Onlara göre kendi vajenleri daha dar ve kısadır. Bazı vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda bu vajen kasılmalarına bacaklar ve kalça ve hatta tüm vücud kasılmaları eşlik eder. Kadın cinsel ilişki esnasında ya kendini geri çeker veya eşini ittirir. Zaman geçtikçe bu sorun kadının beyninde o kadar büyür ki cinsel ilişkiyi sadece düşünmek bile istemsiz ve kontrolsüz kasılmalara neden olabilir. Bu haliyle bakıldığında vajinismus bir panik atak halidir. Cinsel ilişki esnasında kalp atışları hızlanır, hızlı nefes alır. Hatta bazı kadınlar bu hallerini  ölecekmiş gibi hissediyorum  şeklinde ifade ederler.

 

Vajinismus tanısını kimler koyar?

 

Vajinismus tanısını kimler koyar? Kadınlar cinsel ilişkiye giremediklerinde bu sorunu çözmek için  bir süre çaba sarfederler. Kendi başlarına çözemediklerinde niçin cinsel ilişkide bulunamadıklarını anlayabilmek için doktora başvururlar. Yani  bu kadınlar tanılarını  kendileri koyarlar.

 

Ancak vajinismus  sadece cinsel ilişkiye girememek değildir .Bazı kadınlar cinsel ilişkiye girer ancak oldukça ağrılıdır. Jinekolojik muayene olamaz veya zor olurlar. Jinekolojik ulrasonografiye giremezler . Vajinal fitil kullanmazlar. Sözün kısası vajene her türlü girişte sorun yaşarlar. İşte bu kadınların vajinismus tanılarını da jinekologlar koyarlar. Bazı vajinismus sorunu yaşayan kadınlar bekar oldukları halde sadece rahat jinekolojik muayene olmak için tedavi olmak isterler.

 

Türkiye de gelenekler gereği gerdek gecesi kızlık  zarı kanaması önem arz eder. Ülkemizin hala birçok bölgesinde çarşaf gösterme adetleri devam  Bu adetler kadını hem psikolojik olarak baskı altına alır, kadında  ya kanamazsa kaygısı ve endişesi  uyandırır hem de  evlilik öncesi dinlediği kötü ilk gece anıları cinsel ilişkiden  korkmasına neden olur.Bu kadınlar ilk geceye  çok acıyacak ve çok kanayacak, eşimle kilitleneceğiz,  kimse bizi açamayacak gibi ön yargılar ve korkularla girer. Bu yüzden vajinismusa ilk gece korkusu da denir.

 

Kız çocuklarının büyüdükleri ortam vajinismusa yol açar mı?

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların birçoğunun babası otoriter bir kişiliğe sahiptir. Anne pasif ve güçsüzdür. Çocuklukta gördüğü bu aile tablosu  bilinçaltında model aldığı ancak reddetmek istediği bir pozisyon olduğu için cinsel ilişkiyi ve cinsel davranışları reddederken aslında kadınlığı reddeder.

 

Bizim gibi kapalı toplumlarda kız çocukları bekaretlerini korumanın ne kadar önemli olduğu, bacaklarının kapalı tutulması gerektiği, erkeklerle yakın ilişkilere girilmemesi gerektiği söylemleri ile büyütülür. Evlenme yaşı geldiğinde de bacaklarını açıp erkekle yakınlaşması gerektiği söylenir. Taa  çocukluktan beri bilniçaltında kodlanan bilgiler birden değişmiştir. İşte her  kadın  bu konuda başarılı olamaz. Sonuçta vajinismus sorunu ortaya çıkar.

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar ön sevişmede sorun yaşar mı?

 

Vajinismus ve ön sevişme. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların hemen  hepsi ön sevişmede sorun yaşamazlar. Hatta mastürbasyon yaparak orgazm da olurlar. Tek sorun penis vajen birlikteliğidir. Bazı çiftler buna uyum sağlar ve cinsel ilişki olmadan renkli bir cinsellik yaşarlar ve bundan zevk alırlar. Dolayısıyla vajinismusa bir cinsel uyum sorunu da diyebiliriz aslında. Erkek kadının vajinismus sorununa uyum sağlarsa bu şekilde yıllarca birlikte yaşayabilirler. Ancak bazen  erkek önceleri anlayışlı olsa da süre uzadıkça ilişki bozulur ve boşanmalar aldatmalar olabilir.

 

   İki türlü vajinismus sorunu  vardır:

   Primer vajinismus: Başından beri hiç cinsel ilişkide bulunamamasıdır.

   Sekonder vajinismus: Önceleri normal bir cinsel hayatı olan kadınların kötü bir cinsel deneyim (cinsel taciz,tecavüz), kötü bir jinekolojik muayene, kötü bir doğum öyküsü sonrasında gelişen vajinismus durumudur.

 

 Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar gebe kalabilir mi?

 

Vajinismus sorunu yaşayan biri hamile kalabilir mi? Evet kalabilir. Erkek üreme hücresi olan spermler çok hızlı hareket ederler. Vajinismus hastaları ön sevişmede sorun yaşamadıkları için sevişme sırasında dış genital bölgeye dökülen spermler gebeliğe neden olabilir. Hatta bu kadınların birçoğunun da kızlık zarı sağlamdır.

 

  Gebelik bazı hastalarda tedaviyi hızlandırır. Ancak bazı hastalarda da tedaviyi geciktirici bir faktör olur. Gebeliği bahane ederek tedaviyi erteler.

 

  Yukarıda anlatıldığı gibi doğal yollarla gebe kalan kadınların dışında vajinismus hastaları çoğunlukla tüp bebek yoluyla gebe kalırlar. Bu kadınlar da sezaryenle doğum yaparlar.

 

Vajinismus tedavisi sadece kadınla yapılabilir mi?

 

Evet eşi tedaviye katılmak istemeyen hastalar tek başına tedaviye kabul edilebilir. Bu şekilde başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak tedavi süresi bazı hastalarda uzayabilir.

 

Vajinismus eşler arasında bir cinsel uyum sorunudur. Bu yüzden vajinismus sorunu yaşayan kadın eşiyle beraber tedaviye gelirse tedavi daha hızlı olur . Erkek de tedavinin başında yapılan bilişsel terapiden faydalanır. Kadın vücudu hakkında, haz noktaları hakkında doğru bilgiler edinir. Ayrıca sonraki cinsel hayatları daha zevkli olacaktır.

 

Vajinismus erteleme hastalığı olarak da geçer. Çünkü bu hastaların bilinçli olarak yapmasalar da acıyacak korkusu, başarısızlık korkusu, utanç duyguları nedeniyle tedaviyi sürekli erteledikleri  saptanmıştır. Önemli olan tedaviyi ertelemeden yapmaktır. Vajinismus sorununu daha kapsamlı anlamak adına Vajinismus Nedir  Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.