Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur?

Vajinismus  cinsel ilişkinin pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları nedeniyle imkansız veya ağrılı olmasıdır. Vajinismus  tanısı nasıl  konur? Bazı hastalar hiç cinsel ilişkide bulunamaz. Bazı hastalar cinsel ilişkide bulunur ancak oldukça ağrılıdır.

Bazı hastalar vajene fitil veya tampon koyamazlar. Bazı hastalar jinekolojik ultrasonografiye giremezler. Tüm bu sorunları yaşayan hastalar vajinismus olarak adlandırılırlar. Ankara’daki kliniğimizde tedavi için başvuran hastalar öncelikle jinekolojik muayeneye alınırlar. Bu muayene kesinlikle ağrısız  olup, hiçbir alet kullanılmadan yapılır. Muayenenin amacı; vajinismusun derecesini belirlemektir.

 

Sonrasında çiftleri daha yakından tanımak amacıyla çeşitli testler yapılır. Jinekolojik muayene ve testlerin değerlendirilmesi sonucunda kişiye özel tedavi programı çıkartılır. Bu tedavi programı tedaviye gelen çiftlerle paylaşılır. Akılda hiç soru işareti kalmayacak şekilde hasta ile ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunulur. Bilişsel aşamada kadının kendi vücudu önce kendine ve sonra da eşine çeşitli  görseller ve maketler aracılığıyla  kanıtlara dayalı olarak tanıtılır.

Kendi vücudunu öğrenen kadın vücudunu kontrol edebilme yeteneğini kazanacaktır. Yukarıda vajinismusun kontrol dışı kasılmalarla seyretttiğini söylemiştik. İşte bu kasılmalara söz geçirebilir hale gelmek vajinismusun asıl tedavisini oluşturur.  Davranışsal terapi ile cinsel aktiviteler hakkında öğretiler hayat geçirilir. Son aşamada ise haz verici bir cinsel hayat için ve kalıcı bir tedavi için yapılması gerekenler öğretilir.

VAJİNİSMUS TANISI
VAJİNİSMUS TANISI

Tedavi Süresi

Kliniğimize tedaviye gelen hastaların hemen hepsi 3 seansta  sonuç alabilmektedir. Tedavide tek amaç penis vajen birlikteliği değildir. Asıl amaç kalıcı olarak haz verici bir cinsel hayat kazanılmasını sağlamaktır.   Tedavi ettiğimiz hastalardan ortak duyduğumuz söz ’’Keşke daha önce gelseydik.’’ Cinsel mutluluğunuzu ertelememek için, evliliğinizin temelleri sarsılmadan, başka cinsel fonksiyon bozuklukları eklenmeden tedavi olunması şarttır.

Vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Tedaviyi ertelemek için bahaneler üretmeyin. Keşke dememek için mümkün olduğunca erken tedaviye gelin. Ankara’da  konaklama il dışından gelecek hastalar için konaklama ile ilgili tüm hastalarımıza yardımcı oluyoruz. Tedavi sürecini olabildiğince hızlandırıyoruz. Bazı hastalarımızı günde 2 kez görüyoruz ve tedavi 2 günde sonuçlanabiliyor.  Tedavi ücreti   vajinismus derecesine göre değişmektedir.

VAJİNİSMUS TANISI
VAJİNİSMUS TANISI

WhatsApp Bilgi Hattı