Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus sorunları

Vajinismus Rehberi

Vajinismus tanımına birçok açıklama olabilir kısaca; fiziksel bir engel olmamasına rağmen korku, kaygı ve endişe sebebi ile kadının cinsel ilişkiye girememesi veya girmemesi durumudur.

 

Cinsel birleşme sırasında vajina penisin boyutuna göre kendini ayarlar, birleşme esnasında duruma bağlı olarak genişler. İlişki sırasında alt iç tarafındaki kasların kişinin kendi kontrolü dışında istemsiz kasılması sonucu ilişkiye girilememesi veya zor bir şekilde cinsel birleşme olması durumudur.

Bu kasılmaların şiddetine bağlı olarak kas kasılmaları, kalça, bel, karın ve ayaklara kadar olan kasılmalarda görülmektedir. Tedavi edilmeyen ve ileri düzeylerde olan hastalarda çene ve parmak kasları da kontrolsüzce kasılmaktadır. Bazı durumlarda vajina fazla sıkılarak cinsel birleşme sırasında ağrı, acı ve batmaya neden olabilmektedir.

Bu durumda ilişki tamamlanmayabilir. Kadın hiçbir zaman acısız bir birleşmede bulunamadıysa buna birincil Vajinismus ikincil olan tür ise uzun yıllar normal bir birleşme oluşmuş daha sonraki dönemlerde gelişmiş ise ikincil Vajinismus dur. Tıbbi bir sorun olarak travma oluşturan bir olay, doğum ve menopoz kaynaklı sorun olmaktadır.

Aslında bu kasılmaların nedeni bir nevi vücudun kendini koruma içgüdüsüdür. Cinsel acı hayatın her aşamasının da kadınları bir dönem mutlaka zorlamış ve hatta uzun birliktelikleri olan kadınlarda ara ara oluşan ağrı ve acılar meydana gelmektedir.  Devam eden her ağrılı ilişki mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavi edilmeyen ağrılı birleşmelerin zamanla vajinismusa dönüşebileceği unutulmamalıdır. Vajinismus birincil ve ikincil olmak üzere iki türlüdür. İki sininde tedavi edilebilir olması sadece oluşum açısından farklılıklar yaratmaktadır. Birincil vajinismus genelde ilk kez yapılan cinsel ilişki sırasında gerçekleşir.

Eş bu konuda giriş yapamaz ve vajinanın açıklığının olması gerektiği yerde önünde bir engel varmış gibi hissedilir bu nedenle giriş ya gerçekleşmez ya da imkânsızdır.

İkincil vajinismus ta daha ileri ki dönemlerde normal seyreden ilişkilerin büyük travma, zor doğum, enfeksiyonlar veya menopoz gibi etkenler neden olmaktadır. Vajinismus Belirtileri Vajinismus cinsel ilişkinin hiç olmaması durumunda kendini göstermez sadece yaşanılan pek çok durum vajinismus bulgusudur;

  • Cinsel birleşmenin yüksek ağrı ve acılı olması
  • Kadında oluşan kasılma nedeni ile penisin girememesi girmesi durumunda hareket edememesi
  • Partneri iterek birleşmeye engel olmak
  • Vajina içine tampon, fitil yerleştirememek ve parmakla asla müdahale edememek
  • Vajinal muayene olamama ultrasona girememe gibi belirtileri de mümkündür.

Vajinismus Sorunları ve Türleri

Vajinismus un kesin tanısı için jinekolojik muayene şarttır. Cinsel terapiler ile acısız ve ağrısız kısa sürede tedavi edilen bir hastalıktır. Vajinismus nedenleri psikolojik ve organik nedenler olmak üzere ikiye ayrılır. Psikolojik nedenler oldukça fazla olmakla birlikte organik nedenler tıpsal  bir neden olmakta ve % 10 yapısal bir sorun olmaktadır.

PSİKOLOJİK SORUNLAR

Bu kişilerde sorun bilinçaltının çok derinlerinde farklı şekillerde yatmaktadır. Bilinçsiz Çarpıtmalar Cinsellik, kızlık zarı, namus kavramı ve ilk evlilik gecesi ile ilgili anlatılan yanlış, korkutucu bilgiler neticesinde daha küçük yaşlarda bilinçaltında oluşan yanlış bilgi topluluğudur. Kızlık Zarı ve Namus Kızlık zarı ve koruması çok küçük yaşlarda ataerkil bir ailede ve çevrede devamlı bu konu üzerinde baskı yaratılmaktadır.

Eteğini ört, oranı açma, düzgün otur, sen kızsın, erkeklerden uzak dur, cinsellik kötü bir şeydir, bisiklete binme, yüksekten atlama gibi mesajlar çok küçük yaşlardan itibaren kızlık zarını çok kutsal bir şeymiş görmelerine ve üstün koruma çabalarına neden olmaktadır.  Bu mesajlar ile yetişen kadınlar evliliklerinde özellikle ilk gecede koruma içgüdüsü ile kendilerini kasarak birleşmeye istemsiz şekilde izin vermezler.

vajinismus sorunları

Vajinismus Diğer Sorunlar

Aşırı Dini ve Ahlak Yaşantısı Aşırı dini kurallara bağlı olarak yetiştirilmiş bireylerde kızlık zarını koruma da ilk gece sendromu ile başlamaktadır. En sık görülen vajinismus nedenlerindendir. Gerdek Gecesi Hikâyeleri Gerdek gecesi ile ilgili olarak daha önceden akraba ve arkadaşlardan duyulan abartılı hikâyelerden kaynaklanan önemli sorunlardan biridir.

İlk gecede çok kanama olur, aşırı derecede ağrı olur, patlar gibi günlerce tuvalete çıkamadım çok sancılı oldu veya en abartılısı kocamın organı çok büyüktü yırtıldı gibi abuk sabuk cümleler genç kadının aklına yerleşir ve düğün günü geldiğinde vajinismus ile ortaya çıkar. Cinsel Travma ve Olaylar Çocukluk, gençlik veya yetişkinlik döneminde ortaya çıkan travmalar vajinismus nedenleri arasındadır.

Taciz cinsel saldırı ve tecavüz, ensest ilişki, doğum vakasına şahit olma, fiziksel ve cinsel saldırıya maruz kalma gibi durumlarda ortaya çıkan türüdür. Bazı jinekolojik Hekim Muayeneleri Bazı jinekolog hekimlerin davranış, sözleri ve muayene sırasında gerçekleştirdikleri ağrılı kontroller bu hastalığa yakalanma nedeni olmaktadır.

Cici ve namuslu kız olma durumu mükemmeliyetçi kişiliklerde var olan bu sendrom cinsellik açısından katı görüşler ve kadın bedeni dokunulmazlığının aşırı derece abartılı bir düşünce yapısında olan kişilerde genellikle görülmektedir. Namuslu kadın figürleri altında sadece kocayı memnun etme içgüdüsü yerleştirilmiş olduğundan zamanla cinsel ilişki ağrılı olmakta ileri zamanlarda ikincil vajinismus gerçekleşmektedir. Organik sebepler Vajinismus un ana nedenleri psikolojik olduğu gibi %15 gibi bir oranda yapısal sorunlardan da kaynaklanmaktadır. Kızlık zarı, vajinal yapıda olağan dışı problemler organik sorunlara dahil olmaktadır.


WhatsApp Bilgi Hattı