+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Psikolojisi

Vajinismus Psikolojisi Nasıldır

Vajinismus Psikolojisi

Vajinismus hastalığından hem kadın hem de erkek olumsuz olarak etkilenir. Kadınlar bu durumdan daha çok etkilenirler. Çankırı ilinde de vajinismus psikolojisi birçok kadını etkiler.

 

Cinsellik genel anlamda bireylerin sosyal yaşamlarının önemli bir parçasıdır. Bu durum erkeklerde daha önemli hale gelir. İnsan sosyal bir varlıktır ve birbiri ile etkileşime girer. Bu ihtiyaç her iki cins için de geçerlidir. Sosyalleşmenin bir parçası da cinsel ilişkidir. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına evlenirler.

 

Denilebilir ki cinsellik yalnızca biyolojik bir ihtiyaç değildir. Cinsellik sırasında aynı zamanda ortak olan duygularda paylaşılır. Yani cinselliğin yüksek oranda psikolojik bir tarafı da vardır.

 

Vajinismus bu ihtiyacın giderilmesindeki en büyük engellerden bir tanesidir. Sebebi de tamamen yanlış bilgi ve bilinçaltına yerleşen korkulardır. Bir anlamda küçük yaşlarda kadınların sosyalleşmesi baltalanır. Ailede ve yakın çevrede verilen yanlış bilgiler ve konulan yasaklar sonrasında, kadın kendisini koruma altına alır ve bu durum evliliklerde daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar.

 

Vajinismusda genel olarak vajinanın dış kısmının 1/3’ü istemsiz olarak kasılır. Genelde bu kasılmalar cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Ön sevişmede herhangi bir sorun görülmez.

 

Cinsel birleşmede yaşanan bu reddetmelerin en önemli nedeni, kadının kafasında canlandırdığı olumsuz düşüncelerdir. Bu olumsuz düşüncelere geçmişte bilinçaltına yerleşen bilgiler neden olur.

 

Küçük yaşlarda ailede yaşanan şiddet, cinsel taciz, tecavüze şahit olma, kadınların cinsellik ile ilgili korkutulması gibi nedenler bilinçaltında olumsuz düşüncelerin yerleşmesine neden olur. Bu olumsuz düşünceler bir tür kuluçka dönemine girer ve zamanı geldiğinde ortaya çıkarlar. Evliliklerde özellikle ilk gecede ortaya çıkan bu olumsuz düşünceler, cinsel birleşme sırasında doruk noktasına ulaşır ve kadının partnerini reddetmesi ile sonuçlanır.

 

Vajinismus iki şekilde ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi ağrılı ilişkidir. Yani cinsel birleşme yaşansa ile zorlu ve ağrılı olur ve çoğu zaman yarıda kesilir. İkincisi ise cinsel birleşmenin yaşanmamasıdır. İşte bu noktada devreye aşırı ve istemsiz kasılmalar, partnerin vücut ile ya da vücudun bir parçası ile itilmesi olarak gerçekleşir.

 

Vajinismus psikolojisi, erkeklerin psikolojik durumları

 

Erkekler de vajinismusdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Cinsel birleşme yaşanmadığında erkeğin tepkisi yapısına göre farklılık gösterir. Vajinismus psikolojisi erkeklerde kadınlardan olduğundan farklıdır.

 

Bazı erkekler tepkilerini öfke olarak gösterir. Bazı durumlarda kadına şiddet uygulandığı da olur. Bazı erkekler ise tepkilerini anlayışlı olmaktan yana kullanırlar. Ancak anlayış bir noktadan sonra sona erebilir. Genelde sorun uzun süre devam ettiğinde ve çözüm bulunamadığında erkekler durumu kabullenmek istemezler.

 

Sorunun çözümü bulunamazsa evlilikler tehlikeye girer. Birçok evliliğin son bulmasının nedeni aslında vajinismus hastalığının tedavisinde geç kalınmasıdır. Sorun büyük olsa da çözümü oldukça basittir. Burada önemli olan hastalığa zamanında müdahale edilebilmesidir. Vajinismus psikolojisi erkekleri belki de kadınlardan daha çok etkiler.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.