Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Psikolojisi

Vajinismus hastalığından hem kadın hem de erkek olumsuz olarak etkilenir. Kadınlar bu durumdan daha çok etkilenirler. Çankırı ilinde de vajinismus psikolojisi birçok kadını etkiler.

 

Cinsellik genel anlamda bireylerin sosyal yaşamlarının önemli bir parçasıdır. Bu durum erkeklerde daha önemli hale gelir. İnsan sosyal bir varlıktır ve birbiri ile etkileşime girer. Bu ihtiyaç her iki cins için de geçerlidir. Sosyalleşmenin bir parçası da cinsel ilişkidir. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına evlenirler.

Denilebilir ki cinsellik yalnızca biyolojik bir ihtiyaç değildir. Cinsellik sırasında aynı zamanda ortak olan duygularda paylaşılır. Yani cinselliğin yüksek oranda psikolojik bir tarafı da vardır.

Vajinismus bu ihtiyacın giderilmesindeki en büyük engellerden bir tanesidir. Sebebi de tamamen yanlış bilgi ve bilinçaltına yerleşen korkulardır. Bir anlamda küçük yaşlarda kadınların sosyalleşmesi baltalanır. Ailede ve yakın çevrede verilen yanlış bilgiler ve konulan yasaklar sonrasında, kadın kendisini koruma altına alır ve bu durum evliliklerde daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar.

Vajinismusda genel olarak vajinanın dış kısmının 1/3’ü istemsiz olarak kasılır. Genelde bu kasılmalar cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Ön sevişmede herhangi bir sorun görülmez.

Cinsel birleşmede yaşanan bu reddetmelerin en önemli nedeni, kadının kafasında canlandırdığı olumsuz düşüncelerdir. Bu olumsuz düşüncelere geçmişte bilinçaltına yerleşen bilgiler neden olur.

Küçük yaşlarda ailede yaşanan şiddet, cinsel taciz, tecavüze şahit olma, kadınların cinsellik ile ilgili korkutulması gibi nedenler bilinçaltında olumsuz düşüncelerin yerleşmesine neden olur. Bu olumsuz düşünceler bir tür kuluçka dönemine girer ve zamanı geldiğinde ortaya çıkarlar. Evliliklerde özellikle ilk gecede ortaya çıkan bu olumsuz düşünceler, cinsel birleşme sırasında doruk noktasına ulaşır ve kadının partnerini reddetmesi ile sonuçlanır.

Vajinismus iki şekilde ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi ağrılı ilişkidir. Yani cinsel birleşme yaşansa ile zorlu ve ağrılı olur ve çoğu zaman yarıda kesilir. İkincisi ise cinsel birleşmenin yaşanmamasıdır. İşte bu noktada devreye aşırı ve istemsiz kasılmalar, partnerin vücut ile ya da vücudun bir parçası ile itilmesi olarak gerçekleşir.

Vajinismus psikolojisi, erkeklerin psikolojik durumları

Erkekler de vajinismusdan olumsuz bir şekilde etkilenir. Cinsel birleşme yaşanmadığında erkeğin tepkisi yapısına göre farklılık gösterir. Vajinismus psikolojisi erkeklerde kadınlardan olduğundan farklıdır.

Bazı erkekler tepkilerini öfke olarak gösterir. Bazı durumlarda kadına şiddet uygulandığı da olur. Bazı erkekler ise tepkilerini anlayışlı olmaktan yana kullanırlar. Ancak anlayış bir noktadan sonra sona erebilir. Genelde sorun uzun süre devam ettiğinde ve çözüm bulunamadığında erkekler durumu kabullenmek istemezler.

Sorunun çözümü bulunamazsa evlilikler tehlikeye girer. Birçok evliliğin son bulmasının nedeni aslında vajinismus hastalığının tedavisinde geç kalınmasıdır. Sorun büyük olsa da çözümü oldukça basittir. Burada önemli olan hastalığa zamanında müdahale edilebilmesidir.

Vajinismus psikolojisi erkekleri belki de kadınlardan daha çok etkiler.


WhatsApp Bilgi Hattı