Vajinismus Parmak Egzersizleri | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus 25 Mayıs 2021

Vajinismus parmak egzersizleri kadınlarda meydana gelen istemsiz vajina kasılmaları karşısında uzman hekimler tarafından önerilen bir tedavi yöntemidir. Bu egzersizler ile vajinismus sorunu için çözüm aranır ve genelde başarı oranı yüksek olan bir tedavi süreci olma özelliği taşır. Vajinismus yaşayan kadınların birçoğu çeşitli çözüm yöntemleri ile karşı karşıya kaldıkları bu sorun karşısında çözüm üretmeye çalışır. Ancak çözüm konusunda ilk olarak yapılması gereken öncelikle uzman bir hekime görünmek ve bunun ardından tavsiye edilen uygulamalar ışığında soruna çözüm bulmaya çalışmak olur.

Vajinismus Nedeni Nedir?

Pek çok kadında cinsel ilişki sırasında yaşanan istemsiz kasılmalar vajinismus olarak adlandırılır. Genelde bu tür durumlarda cinsel ilişkiler kadınlar açısından ağrılı geçer. Hatta hiçbir şekilde cinsel ilişki yaşamayan kadınların da olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tedavi edilebilen bir sorun olan vajinismus için farklı tedavi yöntemlerinden bahsetmek mümkündür. Bunlardan biri de vajinismus parmak egzersizleri olarak ön plana çıkar. Şimdi, vajinismus parmak egzersizleri ile ilgili daha detaylı bilgiler vermeye çalışalım.

İncelemek İsteyebilirsiniz: Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Tedavisinde Uygulanan Parmak Egzersizlerinde Amaç Nedir?

Vajinismus tedavisinin bir parçası olan parmak egzersizlerinde birinci amaç kadınların vajinal bölgesini tanımasıdır. Genel olarak birçok kadın genital bölgesini tanımadığı için çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalır ve bunlardan biri de vajinismus olarak karşımıza çıkar. Hatta bazı kadınların vajinal bölgesine bakamadığını ve bunun yanında dokunma konusunda dahi sıkıntı çektiğini söylemek doğru olur. Parmak egzersizlerindeki amaç ise kadınların öncelikle genital bölgeleri ile barışması ve onu keşfetmesidir. Ayrıca parmak egzersizleri ile genital bölgedeki kasların kontrolünü sağlamak da mümkün olur.

Vajinismus Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisinde önemli bir konumda yer alan parmak egzersizleri ile yaşanan bu sorunun üstesinden gelmek ve yenmek mümkün olabilir. Bunun için yapılması gerekenler ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Vajinismusta parmak egzersizleri genel olarak her hafta bir boğum şeklinde serçe parmaktan başlanarak yapılır. Bu teknik tam olarak parmakların vajina içerisine sokulmasına dayanan bir teknik olma özelliği taşır.
 • Serçe parmağın her hafta bir boğumu vajina içerisine sokulduktan ve üçüncü boğuma gelindikten sonra sırada orta parmak yer alır.
 • Orta parmak her insanda serçe parmağa göre bira daha kalın ve uzundur. Yani parmak egzersizlerinde orta parmak bir sonraki aşama olarak adlandırılabilir.
 • Her hafta orta parmağın da bir boğumu vajina içerisine sokulduktan sonra sıra işaret parmağına gelir.
 • Parmak egzersizleri yaparken her zaman doğru nefes almak gerekir. Egzersizler sırasında doğru nefes alıp vermek sürecin daha kolay bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.
 • Vajinismus parmak egzersizleri tedavisinde tek parmak işlemleri sona erdikten sonra sırada iki parmak egzersizleri yer alır.
 • Tek parmaktan sonra iki parmak vajina içerisine sokulmaya çalışılır. Bu esnada kişinin tam olarak rahatlaması ve gevşemesi gerekir.
 • Bunların ardından bir sonraki süreç ise eşle yapılan parmak egzersizleri olmaktadır. Eşle yapılan parmak egzersizlerinde öncelikle iki parmak vajina içerisine sokulur ve parmaklar vajina içinde açılmaya çalışılır.
 • Eğer kadının eşi parmaklarını vajina içerisinde rahat bir şekilde açabiliyorsa artık kadın cinsel birleşme için hazır hale gelmiştir. Genelde iki parmağın açılması sonrasında cinsel ilişki önerilir.

İncelemek İsteyebilirsiniz: Vajinismus Tedavisi

Kadınlar vajina içi kıvrıntılı bir organ olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kadınların kendi vajinalarını tam olarak tanımaları bu kıvrımların hissedilebilmesi açısından önemli bir konumda yer alır.

Diğer yandan vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri yaparken unutulmaması gerekenlerden biri kişinin rahatlamasıdır. Çünkü egzersizler sırasında ne kadar rahatlama olursa yapılan uygulamalar da o denli etkili ve kolay olur. Bu egzersizler aynı zamanda penisin vajina içerisine girişini taklit etmektir. Rahatlama ve gevşeme olmasının ardından ise parmak egzersizleri hem daha kolay hem de acısız ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kişinin çok fazla gergin olması ya da sinirli bir ruh hali içinde bulunması parmak egzersizlerinin de zorlaşmasına neden olur. Eğer kişi gergin ve sinirli bir durumdaysa parmak egzersizlerini ertelemesi ve daha sonra yapması tavsiye edilir.

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizleri Yapmak Kolay Mıdır?

Vajinismus tedavisi sürecinde parmak egzersizleri yapmak genel olarak çok zor olmasa da her kadın için çekici olmayabilir. Yani kadınlar genelde vajinal bölgelerine dokunmak istemedikleri için egzersiz yaparken de zorlanabilir. Ancak kadının cesaretini toplayarak ilk girişimi yapmasının ardından gerisi kendiliğinde gelecek ve egzersizleri eksiksiz bir şekilde yapmaya başlayacaktır. Ayrıca parmak egzersizleri kadının genital bölgesini tanıma konusunda önemli bir konumda yer aldığı için faydalı bir uygulama olarak görülür.

Parmak Egzersizleri İle Vajinismus Tamamen Tedavi Edilebilir Mi?

Genel olarak bakıldığında eğer cinsel ilişkiye girme konusunda ciddi yapısal problemler ya da ağır travmalar söz konusu değil ise parmak egzersizleri ile etkili sonuçlar elde edilebilir. Bunun yanında kadınlar vajinal organı tam olarak tanıdığı ve ona yabancı olmadıkları için de yine bir avantaj söz konusudur. Ancak bazı durumlarda ise parmak egzersizleri sorunun tedavi edilmesinde yeterli olmayabilir ve farklı tedavi yöntemlerini de denenmesi gerekebilir.

Parmak Egzersizleri Vajinismusta Kesin Çözüm Müdür?

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri ile yaşadıkları soruna çözüm getiren kadınların olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bazı durumlarda sadece parmak egzersizleri yeterli olmaz. Ya da uzman doktorun tedavi için gerekli gördüğü yöntem kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden öncelikle uzman hekimler tarafından çeşitli incelemeler yapılır ve bunun ardından tedavi yönteminin ne olacağına karar verilir. Çünkü farklı şekillerde de vajinismus tedavisi yapılmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Diğer Yöntemler Nelerdir?

Kadınların cinsel ilişki sırasında istemsiz olarak vajinal kasılmalar yaşamasına neden olan vajinismus, parmak egzersizleri dışında farklı yöntemlerle de tedavi edilebilir. Bunlardan biri de cinsel terapi olarak karşımıza çıkar. Cinsel terapi sırasında hem kadınla hem de eşi ile sohbet havasında konuşmalar gerçekleştirilir. Cinsel terapi sırasında amaç kadının daha önce yaşadığı bir travma olup olmadığını daha doğrusu vajinismusun altında yatan sebebin ne olduğu öğrenilmeye çalışılır. Bu şekilde sorunun kaynağına inilmeye ve kökten çözüm üretilmeye çalışılır.

Diğer yandan terapi sırasında cinsellik ile ilgili bilgiler verilir ve kadının yabancı olduğu konularda bilgi sahibi olması sağlanır. Daha doğrusu kadının hem vajinal bölgesini hem de cinselliğe dair birçok detay hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olunur. Bu sayede vajinismus sorununu daha hızlı ve kolay bir şekilde çözmek mümkün olur.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.