Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Nedir?

Vajinismus  cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban)  kasları  yani vageni  saran kasların , kadının isteği haricinde kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus  bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus  bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte  bizzat  yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler  bu fobinin gelişmesine neden  olur. Vajinismus  kapalı  toplumlarda  daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler  sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

 

Bu toplumlarda  çocukluktan  beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen  bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği  ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu   evlenmeden  önce  kadınların kötü cinsel tecrübelerini  paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki  sevdiği  eşi ile çok istemesine rağmen,  istem dışı vaginal  ve vücut kasılmaları nedeniyle  cinsel  birliktelik yaşayamaz. Vajinismus  eşlerini severek evlenen  kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet  iyidir. Ancak penisin  vagene girişi  sırasında  kendilerinin bile fark etmediği   kasılmalar nedeniyle  cinsel birliktelik gerçekleşmez.

VAJİNİSMUS NEDİR
VAJİNİSMUS NEDİR

Bu kasılmalar  bazı kadınlarda bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda,kalçalarda, kollarda veya sadece alt taban kaslarında olabilir. Sadece  alt taban kaslarında  kasılma olan  kadınlarda   penisin ucu vagene girer  fakat ilerleyemez. Çiftler bu durumu ‘’ bir duvar var, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu şekilde  gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan kadın vardır.

Vajinismus, kadının tedaviye  gelmesi  için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle  vajinismus  ‘’erteleme  hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki  vajinismus  tedavisi  %100 olan bir sorundur. Tek gereken kadının kendine ve cinsel terapistine güvenmesidir. Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri  zaman için üzüntü duyarlar. Tamamı  ‘’Keşke  daha önce tedaviye gelseydim’’ derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin.

VAJİNİSMUS NEDİR
VAJİNİSMUS NEDİR

WhatsApp Bilgi Hattı