Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismus nedir? Ya da vajinismus ne demek? Vajinismus, tam olarak klitoral kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. İstemsiz olarak kasılan vajinal kas, cinsel ilişkide güçlü ağrı ya da acı hissedilmesine neden olur. Daha doğrusu birleşmenin oldukça sorunlu olarak gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz.

Tabi vajinismusun ne demek olduğunu bu kadar basit bir şekilde açıklarken, vajinismusun ortaya çıkmasına sebebiyet veren birtakım nedenleri de incelememiz gerekir. Bu nedenleri ortadan kaldırmadan sağlıklı ve sorunsuz bir cinsel ilişki yaşamak mümkün olmaz. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer ile vajinismus hastalığını aşabilir, sağlıklı bir cinsel hayatın sandığınız kadar uzakta olmadığını anlayabilirsiniz. Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizden randevu alarak, uzman doktorlarımız eşliğinde bu problemin cinsel hayatınızı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
vajinismus nedir

Önce Vajina Yapısını Tanıyalım

Vajinismus hastalığını anlamak ve vajinismus nedir sorusunun yanıtını daha iyi anlamak için öncelikle vajinayı tanımamız gerekir.  Cinsel ilişkinin yaşandığı bölge vajina olarak karşımıza çıkar. Vajina sadece cinsel ilişkinin yaşandığı bölge olmamakla birlikte idrar, adet ve doğum kanalı olma özelliği taşır.

Bunların yanı sıra vajina kanalının adeta bir akordeon gibi esneme özelliğini de sahip olduğunu söylemek doğru olur. Kadınlarda 8 – 9 cm olan vajinal kanal esneme özelliği ile 16 – 18 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu esneme normal bir durumdur ve özellikle doğum esnasında oldukça önemli faydalar sağlar.

Vajinismus cinsel ilişki sırasında pelvik taban (alt taban) kasların yani vageni saran kasların , kadının isteği haricinde anormal kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da acılı ve ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus Bir Hastalık Değil, Cinsel Fobi Sorunudur

Vajinismus nedir sorusuna verilecek tek bir yanıt yoktur. Çünkü vajinismus bir hastalık değildir; vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte bizzat yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler bu fobinin gelişmesine neden olur. Vajinismus, kapalı toplumlarda daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış temel öğretiler sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

Bu toplumlarda çocukluktan beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen öğretiler, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilir. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismusun ne demek olduğu araştırılırken bunlar asla göz ardı edilmemelidir.

vajinismus
Kızlık Zarımı Aldırsam Vajinismus'u Yener Miyim?

Vajinismus, İlk Gece Korkusudur

Vajinismus nedir sorusu sorulduğunda sıklıkla telaffuz edilen “ilk gece korkusu” üzerine birçok şey okuyabilirsiniz. İşin aslı; vajinismus, ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu evlenmeden önce kadınların kötü tecrübelerini paylaşması ile oluşur.

Kadın bu korkuyu gereksiz yere aklında öyle büyütür ki sevdiği eşi ile çok istemesine hatta uyarılma yaşanmasına  rağmen, istem dışı vaginal ve vücut kasılmaları nedeniyle engel hisseder, cinsel birliktelik yaşayamaz. Vajinismus eşlerini severek evlenen bireylerde de görülür. Bu kadınlar sevişmeden haz alırlar, cinsel istekleri gayet iyidir. Ancak penisin vagene girişi esnasında kas, kendilerinin bile fark etmediği spazmlar nedeniyle birliktelik gerçekleşmez.

Vajinismus Nasıl Yaşanır?

Vajinismus hastalığı sebebiyle eşlerin yaşadığı sorunlar oldukça yıpratıcı bir süreci de beraberinde getirir. Vajinismusun sebep olduğu kasılmalar bazı vakalarda  bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda, kalçalarda, kollarda veya sadece pelvik alt taban kaslarında olabilir.

Sadece pelvik alt taban kaslarında kasılma olan hastalarda penis ucu vagene girer fakat ilerleyemez.

Eşler bu durumu “bir duvar var hissi, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor” diyerek ifade ederler. Bu durumda ilişkiye girememe sorunu yaşamasına rağmen, gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan insan vardır.

vajinismus tedavisi
vajinismus problemi

Vajinismus Tedavisi %100 Kesin Olan Bir Hastalıktır

Vajinismus, kişinin tedaviye gelmesi için cesaretini zorlukla topladığı bir problemdir. Bu haliyle vajinismus nedir sorusuna “erteleme hastalığı” olarak da yanıt verilir. Kadınların tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki vajinismus bir kaç seansta tedavisi %100 kesin  olan bir sorundur. Bu sorunu aşmanın tek yolu kişinin yaşadığı sorunun nedeninin farkında olması, kendine ve  terapistine güvenmesidir.

Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri zaman için üzüntü duyarlar.  Klinik hastalarımızın pek çoğu “Keşke daha önce tedaviye gelseydim” derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin, yaşadığınız bu soruna nasıl son vereceğinizi öğrenin.

TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi ve tanı sürecinde tedavinin yöntemlerini belirlerken kadınların hem ruhsal hem de fizyolojik açıdan ele alınması gerekir. Kadınlar açısından ön sevişme esnasında hiçbir problem yokken birleşme anı geldiğinde kadının kendini kasarak ilişki reddetmesi durumu vajinismusun en belirgin belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu süreçte kadınların yapması gereken en önemli şey Vaninismus tedavisi Ankara uzman doktorlarına başvurarak bu durumun gerçek nedenlerinin öğrenilmesi ve sonrasında uygun bir tedavi yöntemi ile tıbbi olarak tedavi edilmesidir. Bazen evliliklerin bitme aşamasına kadar gelmesi bu sorunun ne kadar ciddi problemleri olduğunun en önemli kanıtıdır. Bilinmelidir ki kadınlar doğru tedavi yöntemleri sayesinde Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulabilir ve daha düzenli bir cinsel yaşama kavuşabilirler.

Psikolojik kaynaklı sorunlar karşısında genelde çözüm kişinin kendisinde daha doğrusu zihninde olur. Bunun yanında fizyolojik kaynaklı sorunlarda ise çeşitli cerrahi operasyonlar ile bu kasılmaların ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Şimdi, genel olarak bir  tedavi süreci  nasıldır? buna bakalım.

 • Ankara vajinismus tedavisinde öncelikle uygun bir gün için randevu alınır.
 • Daha sonra randevu sırasında uzman jinekolog gözetiminde ve terapi havasında bir konuşma gerçekleştirilir ve kadından cinsel ilişkide yaşanan kasılmaların ve  korkuların sebeplerini öğrenilmeye çalışılır.
 • Tedavi aşamasında önemli aşamalardan biri vajinismusa neden olan durumların belirlenmesi ve bunun ardından çözüm yoluna gidilmesidir. Bu yüzden öncelikle sorunun psikoloji kökenli mi yoksa fizyolojik mi olduğu belirlenir.
 • Ayrıca çiftler ile yapılan konuşmalar ile süreç hakkında bilgilendirme yapılır ve bunun yanında onlara cinsel ilişki sırasında ve bu süreçte birbirlerine destek olmaları gerektiği anlatılır.
 • Fizyolojik sorunlar için gerekli tıbbi müdahaleler jinekolojik muayene sonrası  kısa zaman içerisinde yapılır. ancak sorun  ruhsal problemlere dayanıyor ise  terapi gibi uygulamalar ile kişiye yardımcı olunur.
 • Psikolojik nedenlere bağlı vajinismus sorunlarında genel olarak bilgilendirme, psikoterapiler, davranışsal ve diğer karma tedaviler ile kişiye yardımcı olunmaya çalışılır. Bu şekilde  süreci daha hızlı ve  kısa sürede atlanması için  tüm girişimlerde bulunulur.
 • Kegel egzersizleri ile kaslarınızın esnemesi sağlanır.

Ülkemizde  tedavi sürecinde önemli olan bazı etkenler vardır ve bunların başında hastanın tedaviye açık olma durumları gelir. Çünkü çiftler tedaviye ne kadar açıksa süreç o kadar kısa sürer ve sorunda bilinç dışı geliştirdiği korkular giderilerek bedensel tepki kısa süre içerisinde çözüme ulaşır. Ancak çiftlerin cinsel konularda çekingen davranması ya da tedaviye gerekli oranda açık olmaması sürecin uzamasına ve ilişkilerde aynı sorunun devam etmesine neden olur.

Tedavisini Tamamladığımız Hastalarımızın Yorumları

Ankara'da vajinismus tedavisi olan hastalarımızın yorumları size referans olsun. Tedavisini tamamladığımız binlerce hastamızın seçimi tesadüf olamaz. Vajinismus ile yaşadığınız kötü deneyimleri geride bırakmak için sizlere sağladığımız sonsuz destekle, kadın hastalıkları sorunlarınızı uzman doktorlarımızla birlikte aşabiliriz.

En Çok Merak Edilen Vajinismus Soruları

Vajinismus tedavisi Ankara kliniğimizde başarılı bir şekilde kadın hastalıkları ve doğrum uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer eşliğinde gerçekleşmektedir. Vajinismus nedir, vajinismus belirtileri ve nedenleri nelerdir, vajinismus türleri nelerdir, kimlerde görülür gibi sorular en sık karşılaştığımız sorulardır. Bu sorulara kısaca yanıt verdik. Vajinismus tedavisi için Ankara'daki kliniğimizden randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında pelvik taban (alt taban) kasların yani vageni saran kasların , kadının isteği haricinde anormal kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da acılı ve ağrılı hale gelmesidir.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismusun birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Kadınlar bazen bu belirtilerden bir tanesini yaşarken bazen birden fazlasını kendinde görebiliyor. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey vajinismus bir  cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismusun belirtileri şöyle  sıralanabilir;

 

 • Kadınların eşi ile  ilişkiden korkması ve birleşmeyi hiçbir biçimde  deneyememesi
 • Cinsel ilişkilerin  ağrılı ve çok zor geçmesi
 • Vajina bölgesine hiçbir koşulda pet ya da tampon yerleştirilememesi
 • Genital alana kadınların bakamaması ve dokunamaması
 • İlişki esnasında kadının kendini sıkması kas ağrıları ve bacaklarını kapatarak açmak istememesi, bir nevi kasların kilitlenmesi hadisesidir
 • Vajinal ultrasona girememesi

 

Vajinismus belirtileri sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vajinismus nedenleri nelerdir?

Genel olarak vajinismus nedenleri, yapısal ve psikolojik  problemler dolayısıyla ortaya çıkar. Ancak psikolojik nedenlerin rahatsızlığın  ortaya çıkmasında daha etkili olduğunu ve hatta bu oranın yüzde 90 seviyelerinde olduğunu söylemek mümkündür. Vajinismusun hem psikolojik hem de yapısal sorunlara daha yakından göz atmak için Vajinismus Nedenleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vajinismus türleri nelerdir?

Vajinismus sorununun sınıflandırılmasında cinsel hayatın hangi dönemine rastladığı önemlidir. Bu yüzden vajinismus, ilk defa  ilişki yaşayan kişilerde  ortaya çıkabildiği gibi cinsel ilişkilerinde herhangi bir sorun olmayan kişiler de bir anda bu sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

 

Yani vajinismus sorunu  içinde bulunulan evreye göre ikiye ayrılır;

 • Primer vajinismus
 • Sekonder vajinismus

Primer ve sekonder vajinismus hakkında merak ettikleriniz varsa Vajinismus Türleri sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vajinismus kimlerde görülür?

Vajinismus rahatsızlığı birçok kişide görülebilen cinsel bozukluklardan biridir. Genellikle toplum arasında bu rahatsızlığın sadece bekâr kızlarda ilk gece korkusu olarak görüldüğünü düşünebilir. Ancak vajinismus çeşitli nedenlere bağlı olarak evli kadınlarda da ilerleyen süreçte ortaya çıkabiliyor.

Çeşitli ağrılı jinekolojik muayeneler sırasında düşük ya da kürtaj gibi durumlarda veya cinsel istismar gibi durumlarda evli kadınlarda çok fazla görülüyor. Aynı zamanda bekâr kızların kafasına işlenen ilk gece korkusu ve kızlık zarı konusundaki çevreden edinilen bilgiler evlendikten sonra vajinismusa neden olan önemli faktörlerden biridir.

Vajinismusun ilişkiler ve kadınlar üzerindeki etkisi nedir?

Vajinismus kadınlar üzerinde özgüveni düşüren ve kadınların kendini birçok bakımdan eksik hissetmesine neden olan ciddi bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bazen kadınların bu durumdan dolayı depresyona girmesi, kendinde kusur aramaya başlaması ve sürekli olarak partnerleri ile tartışma içerisine girmesi muhtemel durumlar arasındadır.

 

Mutlaka uzman doktor yardımı ile tedavi edilebilecek olan bu rahatsızlıklar için kadınların anatomik yapıları hakkında  yeterli bilgiye sahip olması ve vajinismus nedir sorusunun cevabını bilmesi son derece önemlidir. Bekâr ya da evli fark etmeksizin birçok kadınla görülebilen vajinismus rahatsızlığı ilişkileri zedeleyen ve kadınların kendine olan güvenini bitiren çok ciddi bir rahatsızlık olarak da algılanabilir.

Bu alanda yaşadığınız tüm süreçlerde youtube kanalımızda yer alan videoları izleyebilir, bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Vajinismus Hakkında Her Şey

Ankara'daki kadın hastalıkları tedavi merkezimizde vajinismus tedavisi ve tüm jinekolojik hastalıkların tanı ve tedavilerini başarıyla gerçekleştirmekteyiz. Vajinismus hakkındaki yayınlarımıza göz atarak daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz?

vajinismus
Vajinismus Parmak Egzersizleri
TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN
  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.