+905306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Vajinismus Nedir?

 

Vajinismus nedir? Ya da vajinismus ne demek? Gibi sorulara cevap arayacağımız bu yazımızda sizler de vajinismus konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kadınlarda cinsel ilişkinin yalandığı bölge vajina olarak karşımıza çıkar. Vajina sadece cinsel ilişkinin yaşandığı bölge olmamakla birlikte idrar, adet ve doğum kanalı olma özelliği taşır. Bunların yanı sıra vajina kanalının adeta bir akordeon gibi esneme özelliğini de sahip olduğunu söylemek doğru olur. Kadınlarda 8 – 9 cm olan vajinal kanal esneme özelliği ile 16 – 18 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu esneme normal bir durumdur ve özellikle doğum sırasında oldukça önemli faydalar sağlar.

 

Vajinismus  cinsel ilişki sırasında pelvik taban(alt taban)  kasları  yani vageni  saran kasların , kadının isteği haricinde kasılması ile vagen girişinin daralması dolayısıyla ilişkinin imkansız ya da ağrılı hale gelmesidir.

 

Vajinismus, tam olarak vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. İstemsiz olarak kasılan vajinal kaslar, cinsel ilişkilerde ağrı ya da acı hissedilmesine neden olur. Daha doğrusu cinsel birleşmenin oldukça sorunlu bir şekilde gerçekleştiğini söylemek yanlış olmaz. Tabi vajinismusun ortaya çıkmasında birtakım nedenler vardır ve bu nedenleri ortadan kaldırmadan sağlıklı ve sorunsuz bir cinsel ilişki yaşamak mümkün olmaz.

 

Vajinismus  bir hastalık değildir. Vajinismus bir cinsel uyum sorunudur. Bilinçaltındaki sorunların bir sonucudur. Vajinismus  bir cinsel fobi sorunudur. Geçmişte  bizzat  yaşanan veya başkalarından duyulan abartılı ve kötü cinsel hikayeler  bu fobinin gelişmesine neden  olur. Vajinismus  kapalı  toplumlarda  daha sık görülen çocukluktan gelen yanlış öğretiler  sonucu gelişen bilinçaltı kaygı bozukluğudur.

 

Bu toplumlarda  çocukluktan  beri kız çocuklarına davranışsal ve duygusal olarak öğretilen, büyüdüklerinde vajinismusa neden olabilen  bazı öğretiler vardır. Cinsel organa dokunulmaması gerektiği, bacakların kapalı tutulması gerektiği  ve bunun gibi unsurlardır. Vajinismus ilk gece korkusudur. İlk gece korkusu   evlenmeden  önce  kadınların kötü cinsel tecrübelerini  paylaşması ile oluşur.

 

Kadın bu korkuyu aklında öyle büyütür ki  sevdiği  eşi ile çok istemesine rağmen,  istem dışı vaginal  ve vücut kasılmaları nedeniyle  cinsel  birliktelik yaşayamaz. Vajinismus  eşlerini severek evlenen  kadınlarda da görülür. Bu kadınlar sevişmeden zevk alırlar, cinsel istekleri gayet  iyidir. Ancak penisin  vagene girişi  sırasında  kendilerinin bile fark etmediği   kasılmalar nedeniyle  cinsel birliktelik gerçekleşmez.

 

Bu kasılmalar  bazı kadınlarda bacaklarını açamayacak kadar bacaklarda,kalçalarda, kollarda veya sadece alt taban kaslarında olabilir. Sadece  alt taban kaslarında  kasılma olan  kadınlarda   penisin ucu vagene girer  fakat ilerleyemez. Çiftler bu durumu ‘’ bir duvar var, duvara çarpıyor, mümkün değil ilerlemiyor’’ diyerek ifade ederler. Bu şekilde  gebe kalan birçok vajinismus problemi yaşayan kadın vardır.

 

Vajinismus, kadının tedaviye  gelmesi  için cesaretini zorlukla topladığı bir sorundur. Bu haliyle  vajinismus  ‘’erteleme  hastalığı‘’ olarak da adlandırılır. Kadının tedaviye gelmemesi için hep bir bahanesi vardır. Halbuki  vajinismus  tedavisi  %100 olan bir sorundur. Tek gereken kadının kendine ve cinsel terapistine güvenmesidir. Tedavi olan vajinismus sorunu yaşayan tüm kadınlar kaybettikleri  zaman için üzüntü duyarlar. Tamamı  ‘’Keşke  daha önce tedaviye gelseydim’’ derler. Keşke dememek için tedavinizi ertelemeyin.

 

 

Vajinismus Türleri Nelerdir?

 

Vajinismus hastalığının sınıflandırılmasında cinsel hayatın hangi dönemine rastladığı önemlidir. Bu yüzden vajinismus, ilk defa cinsel ilişki yaşayan kadınlar ortaya çıkabildiği gibi cinsel ilişkilerinde herhangi bir sorun olmayan kadınlarda da bir anda ortaya çıkabilir. Yani vajinismus hastalığı içinde bulunulan evreye göre primer ve sekonder vajinismus olarak ikiye ayrılır.

 

Primer Vajinismus Nedir ?

 

Primer vajinismus, ilk olarak cinsel ilişki yaşayan kadınlar görülür. Cinsel ilişki sırasında vajina kasılır ve kadın cinsel ilişkiye girme konusunda sıkıntı yaşar. Ayrıca bu tür durumlardaki kadınlar genelde vajina giren herhangi bir cisim karşısında kasılma yaşar. Bunun yanında vajinal muayene olmakta zorluk çektiklerini ve bunun yanında vajinaya herhangi bir şekilde ilaç ya da fitil koyulamadığını da söylemek doğrudur. Primer vajinismus hastalığına neden olan en önemli etken ilk gece korkusu olarak karşımıza çıkar.

 

Sekonder Vajinismus Nedir?

 

Sekonder vajinismus ise cinsel yaşantısı normal seyreden kadınlarda çeşitli travmalar sonucu ortaya çıkan bir vajinismus çeşididir. Bu travmalar arasında düşük, jinekolojik muayene, kürtaj ya da zor doğumlar gösterilebilir. Sekonder vaijinismus hastalığının ortaya çıkmasında ise bu tür travmalar vardır.

 

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

 

Genel olarak vajinismus hastalığı yapısal ve psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Ancak psikolojik nedenlerin hastalığın ortaya çıkmasında daha etkili olduğunu ve hatta bu oranın yüzde 90 seviyelerinde olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi, vajinismusun hem psikolojik hem de yapısal nedenlerine daha yakından göz atalım.

 

Vajinismus Psikolojik Nedenleri

 

Vajinismusun ortaya çıkmasında önemli bir yere sahip olan psikolojik nedenler, kadınlarda hiç beklenmedik anlarda vajinismus yaşanmasına neden olur. Peki, vajinismus konusunda etkili olan bu psikolojik nedenler nelerdir? Daha yakından bakalım.

 

 • Kadınlarda özellikle ilk gece korkusu vajinismus yaşanmasına neden olur. Kızlık zarı ya da namus kavramı gibi konular da kadınları etkileyen etmenler arasında yer alır. Bunların yanı sıra cinsellik hakkında bilinen yanlış bilgiler ya da çevreden duyulan bazı kavramlar ilk gece korkusunun ortaya çıkmasını sağlar.
 • Ayrıca kadınların ilk cinsel ilişkilerinde aşırı derecede acı çekmesi, kanama yaşaması, tecavüz ya da partneri tarafından istemediği halde ilişkiye zorlanması yine vajinismusun psikolojik nedenleri arasında yer alır.
 • Bunların yanı sıra cinsel ilişkilerde kadınların kendilerini yetersiz ya da başarısız hissetmesi yine vajinismus hastalığının meydana gelmesinde etkili olur. Tabi aşırı stres kaygı ve panik de yine bu sorunun ortaya çıkmasında etkilidir.
 • Kadınların vücudunu beğenememesi ve vücudunda bazı sorunlar görmesi psikolojik olarak etkilenmelerine ve partnerleri karşısına rahat bir şekilde çıkamamalarına neden olur. Bu kaygı ve endişeler vajinismusu da beraberinde getirir.
 • Kadının cinsel istismar, tecavüze ya da tacize uğraması, bunun yanında aile ya da akrabaları arasında ensest ilişki gibi durumlara maruz kalması vajinismus hastalığına neden olur.
 • Diğer yandan doğum videosu izlemek ya da anne ve babanın cinsel ilişkiye girmelerine şahit olmak da yine vajinismus sorunlarını gündeme getirir.

 

Vajinismus Yapısal Nedenleri

 

Vajinismus hastalığında psikolojik nedenlerin yanı sıra yapısal nedenlerden de bahsetmek mümkün olur. Psikolojik nedenlerin yanında fizyolojik nedenler de vajinismus hastalığının meydana gelmesine neden olabilir. Peki, yapısal yani fizyolojik nedenler nelerdir? Daha yakından inceleyelim.

 

 • Kadınlarda vajinanın kısa olması ya da vajinanın iç kısmında perde olması
 • Vajina içinde yer alan kızlık zarının normalden daha kalın ya da sert olması ve kızlık zarının daha yüksek kenarlar bulundurması şeklinde yapısal bozukluklar
 • Vajinal bölgede oluşan enfeksiyonlar
 • Bartholin kisti veya apsesi
 • Pelvik inflamatuar hastalığı
 • Vulvar vestibulitis rahatsızlığı

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Vajinismus tedavisi sürecinde  kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan ele alınması gerekir. Psikolojik kaynaklı sorunlar karşısında genelde çözüm kişinin kendisinde daha doğrusu zihninde olur. Bunun yanında fizyolojik kaynaklı sorunlarda ise çeşitli operasyonlar ile sorunun ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması mümkündür. Şimdi, genel olarak bir vajinismus tedavisi nasıl yapılır? buna bakalım.

 

 • Vajinismus tedavisinde öncelikle uygun bir gün için randevu alınır.
 • Daha sonra randevu sırasında uzman hekimler gözetiminde ve terapi havasında bir konuşma gerçekleştirilir ve cinsel ilişkide duyulan kaygı ve korkuların sebeplerini öğrenilmeye çalışılır.
 • Tedavi aşamasında önemli aşamalardan biri vajinismusa neden olan durumların belirlenmesi ve bunun ardından çözüm yoluna gidilmesidir. Bu yüzden öncelikle sorunun psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğu belirlenir.
 • Ayrıca çiftler ile yapılan konuşmalar ile süreç hakkında bilgilendirme yapılır ve bunun yanında onlara cinsel ilişki sırasında ve bu süreçte birbirilerine destek olmaları gerektiği anlatılır.
 • Fizyolojik sorunlar için gerekli tıbbi müdahaleler kısa zaman içerisinde yapılır. ancak vajinismus nedeni psikolojik sorunlardan dolayı kaynaklanıyor ise cinsel terapi gibi uygulamalar ile kişiye yardımcı olunur.
 • Psikolojik nedenlere bağlı vajinismus sorunlarında genel olarak bilgilendirme, psikoterapiler, davranışsal ve diğer karma tedaviler ile kişiye yardımcı olunmaya çalışılır. Bu şekilde süreci daha kısa sürede atlaması için gerekli tüm girişimlerde bulunulur.

 

Tedavi sürecinde önemli olan bazı etkenler vardır ve bunların başında çiftlerin tedaviye açık olma durumları gelir. Çünkü çiftler tedaviye ne kadar açıksa süreç o kadar kısa sürer ve vajinismus da o kadar kısa zaman içerisinde çözüme ulaşır. Ancak kadının ya da çiftlerin cinsel konularda çekingen davranması ya da tedaviye açık olmaması sürecin uzamasına ve cinsel ilişkilerde aynı sorunun devam etmesine neden olur.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
 • Vajinismus Tedavisi
 • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

 • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
 • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

 • Kızlık Zarı Dikimi
 • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

 • Jinekolojik Hastalıklar
 • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.