Vajinismus Nedenleri | Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus Nedenleri

vajinismus nedenleri

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle vajinismusun isteğe bağlı olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Vajinismusun altında yatan neden genellikle tam olarak belirlenemese de aşağıdaki durumlar vajinismusa neden olabilir:

 • Cinsel taciz veya istismara maruz kalan veya tanık olmak
 • Vajinal mantar enfeksiyonları
 • Travmatik doğum veya jinekolojik cerrahi öyküsü
 • İlk buluşmanın çok acı verici olduğuna inanmak
 • Fiziksel travma (aseksüel travma)
 • Vulvar Vestibulit Sendrom ( net bir klinik bulgusu olmayan, iyileşme sürecinde ağrıya neden olabilen bir durum)
 • Aile içi şiddete maruz kalma
 • Karı koca arasındaki güven kaybı
 • Kontrolü kaybetme korkusu
 • Yetersiz cinsel performans hissi

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların bilinçsizce kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinismus ilk geceden itibaren çiftler için büyük bir sorun olabilse de her cinsel ilişki durumu vajinismus olarak kabul edilmemelidir. Vajinismus sorunu vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkiye ihtiyaç duyulsa dahi penisin vajinaya girememesi durumudur.

vajinismus nedenleri nelerdir

Vajinismusun Temel Nedeni Zihinde Başlar

Vajinismus her tür çevre ve ailede yetişmiş kadında ve her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Merkezimize 20’li yaşlarda evlilik hayatının başında bu sorunu yaşayan çiftler kadar uzun yıllar cinsel birleşme yaşayamamış çiftler de gelmektedir.

Vajinusmus nedenlerine baktığımızda cinsellik hakkında edindiğimiz yanlış bilgi ve deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Zihninde edindiği bu yanlış bilgiyi değiştirmeyen bir kadının bu sorundan kurtulması çok mümkün değildir.  

Cinsel ilişkiye ayıp, günah ya da kötü bir faaliyet gözüyle bakıldığı kaygı duyacağı bir ortamda yetişen kadınlar ilişkiye girerken kendilerini suçlu hissederler. Öyle ki; sanki çok acı çekecekler ya da yırtılma ve çok kan akacak korkusu yaşamaları sonucu vajina kaslarını istemli ya da istemsiz olarak kasarak vajina bölgesinin kapanmasına yani vajinismusa neden olmaktadır.

Ata kültürüne oldukça bağlı olarak yetişen toplumumuzda cinselliği sadece erkeğe özgü olduğu ve kadınlara cinselliğin bir görev bilinciyle verilmesi sonucu kadın ister evlilik öncesi ister evlilik sonrası ilişki yaşasın hala cinsel ilişkiye bir tabu ve görev bilinciyle bakmakta ve bu da vajinismus sorunun toplumumuzda diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha sık görülmesine neden olmaktadır.

Psikolojik Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri tıbbi bağlamda vajina girişinde yer alan kasların kişinin kendi isteği ve kontrolü dışında kasılmasıdır. Bu kasların neden kasıldığı yada bazı kadınların ilk cinsel deneyimlerinde hiçbir kaygı yaşamazken bazılarının ciddi sıkıntı yaşıyor olmasının kişiden kişiye değişen pek çok farklı sebebi olabilir. Bu nedenle merkezimize başvuran tüm çiftlerimize öncelikle detaylı bir değerlendirmede bulunarak bir çözüm yolu sunuyoruz.  

Vajinusmus hastalarımızın içinde en sık karşılaştığımız nedenlerin başında şunlar geliyor;

 • Kişinin edindiği eksik, yanlış ve abartılı bilgiler
 • Yaşadığımız toplumun ve büyüdüğümüz aile çevresinin cinselliğe bakış açısı
 • Çok erken yaşlarda kişinin şahit olduğu yaşadığı bir cinsel travma ve tatsız deneyimleri

Bu noktadan değerlendirildiğinde vajinusmus nedenlerinin %90 bilinçaltı kaynaklı psikolojik sebeplerden kaynaklanmakta sadece %10 gibi küçük bir oranda vajinadaki yapısal ya da diğer adıyla organik problemler nedeniyle vajinismus durumu ortaya çıkmaktadır. Yapısal vajinismus nedenleri kızlık zarının yüksek kenarlı ya da kalın olması, vajina içerisinde yer alan ara bölmeler gibi nedenler olup çok düşük olasılıklar ile kadınlarda görülmektedir.

psikolojik vajinismus nedenleri
TÜM SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

Vajinismus Tedavisi Tamamlanan Hastalarımızın Yorumları

Ankara'da vajinismus tedavisi olan hastalarımızın yorumları size referans olsun. Tedavisini tamamladığımız binlerce hastamızın seçimi tesadüf olamaz. Vajinismus ile yaşadığınız kötü deneyimleri geride bırakmak için sizlere sağladığımız sonsuz destekle, kadın hastalıkları sorunlarınızı uzman doktorlarımızla birlikte aşabiliriz.

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.