Arabic AR English EN German DE Turkish TR

Vajinismus | Nedenleri

resim

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların bilinçsizce kasılması sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinismus ilk geceden itibaren çiftler için büyük bir sorun olabilse de her cinsel ilişki durumu vajinismus olarak kabul edilmemelidir. Vajinismus sorunu vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması ve cinsel ilişkiye ihtiyaç duyulsa dahi penisin vajinaya girememesi durumudur.

Vajinismus nedenleri

Öncelikle vajinismusun isteğe bağlı olmadığı iyi anlaşılmalıdır. Vajinismusun altında yatan neden genellikle tam olarak belirlenemese de aşağıdaki durumlar vajinismusa neden olabilir: Cinsel taciz veya istismara maruz kalan veya tanık olan Vajinal mantar enfeksiyonları Travmatik doğum veya jinekolojik cerrahi öyküsü Genel kaygı İlk buluşmanın çok acı verici olduğuna inanıyorum Fiziksel travma (aseksüel travma) basınç Vulvanın vestibuliti adı verilen ve net bir klinik bulgusu olmayan ancak iyileşme sürecinde ağrıya neden olabilen bir durum. Aile içi şiddete maruz kalma Karı koca arasındaki güven kaybı Kontrolü kaybetme korkusu Yetersiz cinsel performans hissi

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus her tür çevre ve ailede yetişmiş kadında ve her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Merkezimize 20’li yaşlarda evlilik hayatının başında bu sorunu yaşayan çiftler kadar uzun yıllar cinsel birleşme yaşayamamış çiftler de gelmektedir. Vajinusmus sorununun temel nedenine baktığımızda cinsellik hakkında edindiğimiz yalnış bilgi ve deneyimlerden kaynaklanmaktadır. Zihninde edindiği bu yalnış bilgiyi değiştirmeyen bir kadının bu sorundan kurtulması çok mümkün değildir.  

Cinsel ilişkiye ayıp, günah ya da kötü bir faaliyet gözüyle bakıldığı kaygı duyacağı bir ortamda yetişen kadınlar ilişkiye girerken kendilerini suçlu hissederler. Öyle ki; sanki çok acı çekecekler ya da yırtılma ve çok kan akacak korkusu yaşamaları sonucu vajina kaslarını istemli ya da istemsiz olarak kasarak vajina bölgesinin kapanmasına neden olmaktadır. Ata kültürüne oldukça bağlı olarak yetişen toplumumuzda cinselliği sadece erkeğe özgü olduğu ve kadınlara cinselliğin bir görev bilinciyle verilmesi sonucu kadın ister evlilik öncesi ister evlilik sonrası ilişki yaşasın hala cinsel ilişkiye bir tabu ve görev bilinciyle bakmakta ve bu da vajinismus sorunun toplumumuzda diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha sık görülmesine neden olmaktadır.

Vajinismus Ne Sıklıkta Görülmektedir?

Bu konuda yapılan araştırmalar evli kadından birisinde vajinismus sorununun yaşandığını göstermektedir. Bu oran her ne kadar çok yüksek gibi görünmese de bu sorun nedeniyle çözüm arayan kişi sayısına göre böyle bir istatistik oluşturulduğu için bu problemi dile getirmeyen ya da doktora başvurmayan kişi sayısı gözetildiğinde bu oranın çok daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

Vajina Kasılmaları Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Vajinismus sorununa neden olan etmen vajina kaslarının kasılmasıdır. Vajina çok yoğun bir kas dokusuna sahip bir vücut bölümü olduğu için bu bölgenin kaslarının kasılması sonucu kadının vajinası daralmakta ve bazen neredeyse kapanmakta ve ilişki sırasında herhangi bir zorlamada cinsel ilişkide ağrı ve çok yoğun bir acı durumunun yaşanmasına neden olmaktadır. Kadın bu kasılmaların yaşandığının bilincinde olabileceği gibi bilinçli bir şekilde kasılmaya neden olmuyor da olabilir. Yapılan araştırmalar bilinçsiz kasılma durumlarının daha sık yaşandığını, kadının ilişki sırasında bacaklarını kapatma ve erkeği iterek kendinden uzaklaştırma gibi davranışlarda bulunduğunu göstermektedir.

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri partnerlerin ilişki sırasında gözlemleyebileceği birtakım belirtilerden oluşmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Cinsel ilişkinin bir türlü gerçekleşemiyor olması
 • Kadının jinekolojik muayeneden korkması ve bu nedenle gerçekleşen kasılmalar sonucu vajina girişinin kapanıp muayenenin gerçekleşememesi
 • Kadının tampon takamaması (Regl döneminde)
 • Kadının cinsel ilişki sırasında çok yoğun ağrı hissetmesi
 • Kadının cinsel ilişki sırasında kendini bir türlü rahat hissedememesi ve sürekli tetik halinde, gergin olması
 • Vajinaya parmak sokulamaması
 • Kadının cinselliği korkutucu ve tabu faaliyet olarak düşünmesi
 • Erkeğin penisinin sadece bir kısmının vajinaya girebilmesi ya da hiç girememesi nedeniyle cinsel ilişki yaşayamama
 • Kadının genital bölgesine bakamaması ya da genital bölgesini pis ya da ayıp bir bölge olarak görmesi

Bu vajinismus belirtileri bakımından bir ya da birkaçını kendinizde gözlemliyor ya da partnerinizde böyle bir durumun olduğunu düşünüyorsanız endişelenmenize ya da korkmanıza hiç gerek yoktur. Bizimle iletişime geçtiğinizde size en kısa zamanda yardımcı olmaya çalışıyor ve bu sorunu en kısa sürede atlatmanızı sağlıyoruz. Bu konuyu kendi aranızda çözmeye çalışmanız iki tarafı da cinsel ilişkiden soğutabileceği ve kadının ilişkiye girme korkusunu arttırabileceği için profesyonel bir destek almanız bu sorunu aranıza soğukluk girmeden ve problem derinleşmeden geride bırakmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Vajinismus nedenleri tıbbi bağlamda vajina girişinde yer alan kasların kişinin kendi isteği ve kontrolü dışında kasılmasıdır. Bu kasların neden kasıldığı yada bazı kadınların ilk cinsel deneyimlerinde hiçbir kaygı yaşamazken bazılarının ciddi sıkıntı yaşıyor olmasının kişiden kişiye değişen pek çok farklı sebebi olabilir. Bu nedenle merkezimize başvuran tüm çiftlerimize öncelikle detaylı bir değerlendirmede bulunarak bir çözüm yolu sunuyoruz.  

Vajinusmus hastalarımızın içinde en sık karşılaştığımız nedenlerin başında kişinin edindiği eksik ,yalnış ve abartılı bilgiler , yaşadığımız toplumun ve büyüdüğümüz aile çevresinin cinselliğe bakış açısı, çok erken yaşlarda kişinin şahit olduğu yaşadığı bir cinsel travma ve tatsız deneyimler vajinusmus nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu noktadan değerlendirildiğinde vajinusmus nedenlerinin %90 bilinçaltı kaynaklı psikolojik sebeplerden kaynaklanmakta sadece %10 gibi küçük bir oranda vajinadaki yapısal ya da diğer adıyla organik problemler nedeniyle vajinismus durumu ortaya çıkmaktadır. Yapısal nedenler kızlık zarının yüksek kenarlı ya da kalın olması, vajina içerisinde yer alan ara bölmeler gibi nedenler olup çok düşük olasılıklar ile kadınlarda görülmektedir.

Primer Vajinismus Nedir?

Vajinismus türleri arasında en sık karşımıza çıkan Primer Vajinismus kişinin hiçbir şekilde eşiyle ilişkiye giremediği ve halen bakire olduğu durumlardır. Vajinusmus türleri aarasında en sık karşılaşılan primer vajinusmus rahatsızlığını yaşayan kadın yüzeysel boyutta cinsel ilişki yaşayabilir hatta orgazm bile olabilir ama cinsel birleşme aşaması gerçekleşmeyecektir.
Cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşmez ve bu zamanla cinsel isteksizlik problemine dönebilir . Yaşanan bu sorunlar karşısında sorunu tek başına çözmeye çalışmak çiftleri daha çok çözümsüzlüğe itecek ve çok kolaylıkla halledilebilecek bu sorunu kafalarında daha büyük bir hale getirmelerine neden olacaktır.

Vajinismusun Tedavisinde Süreci Kısaltıyoruz

Vajinismus %100 tedavi edilebilecek bir cinsel sorun olup eşlerin birbirine anlayışla yaklaşması, tedaviye açık olmaları halinde çözülememesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı zamanda bu konuda sizlere yardımcı olacak, size yeteri özen ve hassasiyeti gösteren tedavi sürecimiz ile vajinismus tedavisi süreci oldukça kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bilindiği üzere çiftler arasında yaşanan cinsel problemler zamanla çiftlerin arasındaki duygusal ilişkiye de zarar verdiği için bu sorunun bir an önce çözülmesinde fayda vardır. Bu süreçte gerilebileceğinizi ya da çekingen davranacağınızın farkında olarak sizi daha da kasacak, sizi suçlayan, hoyratça tedavi anlayışına kesinlikle karşıyız. Bu konuda bizimle iletişime geçtiğinizde size en kısa sürede dönüş yapıyor ve vajinismus tedavisini başarıyla, ilgi ve destek ile gerçekleştiriyoruz. Daha önceden yardımcı olduğumuz sayısız çift bu sorunu geride bırakarak sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşama sahip olmuşlardır.

Cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşmez ve bu zamanla cinsel isteksizlik problemine dönebilir . Yaşanan bu sorunlar karşısında sorunu tek başına çözmeye çalışmak çiftleri daha çok çözümsüzlüğe itecek ve çok kolaylıkla halledilebilecek bu sorunu kafalarında daha büyük bir hale getirmelerine neden olacaktır.

Vajinusmus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavi sürecinde psikolojik ve fizyolojik nedenleri bir arada ele almak gerekir. Psikolojik kaynaklı vajinismus vakalarında sorunun nedeni kadının zihnindedir ve zihindeki engele beden bir tepki geliştirmektedir. Bu iki etkenin bir arada ele alınmadığı tedaviler başarı ile sonuçlanmaya uzak tedavilerdir. Vajinismus sorunu yaşayan tüm hastalarımıza söylediğimiz şudur ki; vajinismus sorunu çözümü kolay bir problemdir. Doğru bir uzmandan alınan psikoterapi süreci ile kadının bilinçaltındaki sorunları etkili bir şekilde çözülebilir.
Rahatsızlıkla ilgili bedende yaşanan kasılma ve rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için bazı ufak uygulamalarla hastalarımıza ev ödevleri verir ve süreçte gelişmeleri takip ederiz.

Hangi Vajinismus Tedavileri Uygulanmamalıdır?

Vajinismus nedeniyle partnerlerin uyguladığı ya da bazı kliniklerin hastalara dayattığı uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar sorununuzu daha da derinleştirebileceği için bu tedavilerden uzak durmanızı şiddetle öneririz:

 • Eğer kadında yapısal bir sorundan dolayı vajinismus hastalığı yaşanmıyorsa bu durumda kızlık zarının ameliyatla çıkarılması vajinismus tedavisinde işe yaramayacaktır.
 • Kas gevşetici ilaçlar kadının cinsel ilişki sırasında daha çok gerilmesine ve kendisini savunmasız hissetmesine neden olarak sorunu daha ileri bir noktaya taşıyabilmektedir.
 • Antidepresan tedavisi vajinismus sorunu nedeniyle depresyona giren kişilerde işe yarayan bir tedaviyken; depresyonda olmayan kadında daha kötü sonuçların oluşmasına neden olabilir.
 • Anestezi altında cinsel ilişkiye girme hukuka ve hastanın psikolojisine tamamen aykırı ve ona geri dönülmez bir zarar verebilecek bir uygulamadır ve kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Klinikte cinsel ilişkiye girme etik ve kanuni açıdan doğru olmayan bir uygulama olup bu tedavi yöntemine başvurmamanız gerekmektedir.
 • Vajinismus ilaçla tedavi edilecek bir rahatsızlık değildir bu sorunu tedavi edebileceğini iddia eden hap, krem ve jel ilaçlardan uzak durunuz.
 • Alkol alıp cinsel ilişkiye girmeye çalışma kesinlikle işe yaramayan ve çiftleri ilişkiden soğutan bir durumdur.
Vajinismusun Tedavisini Nasıl Gerçekleştiriyoruz?

Size daha önceden örnek verdiğimiz tedavi süreçlerini kınıyor ve hastalarımızın psikolojik açıdan daha zor duruma düşmemesi ve tedavi sürecinin uzamaması adına, kanuna ve etik kurallara uygun şekilde sizlere tedavi imkanı sunuyoruz. Böylelikle sürecinizi en kısa sürede atlatmanızı sağlayacak ve partnerinizle aranıza soğukluk girmeden ya da cinsel ilişkiye girme konusunda iki tarafta da korku yaratmayacak bir tedavi anlayışı ile sizlere hizmet veriyoruz. Sizlere sunduğumuz vajinismus tedavi sürecini şu şekilde gerçekleştiriyoruz:

 • Bize başvurmanızın ardından size uygun ve çalışma takvimimize uygun bir randevu günü ve saati belirliyoruz.
 • Randevu sırasında sizinle konuşuyor ve bu konuyla alakalı çekincelerinizi azaltıyoruz. Bu sorunun tamamen çözülebileceğinden bahsediyor ve tedavi sürecimiz hakkında bilgi veriyoruz.
 • Daha önceden de söylediğimiz gibi vajinusmus rahatsızlığına neden olan sebepler çok yüksek olasılıkla psikolojik nedenlerdir. Ancak tedavimizde fiziksel bir sebeple bu durumun ortaya çıkabileceği ihtimalini tamamen göz ardı etmemek adına fiziksel muayene de gerçekleştiriyoruz. Fiziksel muayene ile bu sıkıntının nedeninin fiziksel olup olmadığına kesin bir kanaat getirerek tedavi sürecini ona göre belirliyoruz
 • Çiftleri süreç hakkında bilgilendiriyor ve süreçte birbirlerine destek olmaları gerektiğini söylüyoruz.
 • Eğer fiziksel bir sorun yoksa kadının bilinçaltında cinsel ilişkiye karşı duyduğu psikolojik tepkileri değiştirerek sağlıklı ve mutlu bir birliktelik gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaç duydukları tedaviyi sunuyoruz. Bu tedaviler arasında bilgilendirme, psikoterapiler, davranışsal tedaviler ve diğer karma tedaviler yer almaktadır.
 • • Tedavinin işleyiş süresi vajinismus sorununun temellendiği olguya, çiftlerin tedaviye ne kadar açık olduğuna göre değişim göstermekle birlikte vajinismus tedavisi Ankara ile sizin süreci en rahat ve kolay şekilde atlatmanız için üzerimize düşeni yapıyoruz.
Acı Bir Gerçek: Vajinismus

Kadınlarda cinselliği gerçekleştirilmesini sağlayan anatomik bölge “vajina” cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra doğum ve idrar kanalının geçtiği bir organdır. 8-9 cm’ lik vajinanın esnek özellikleri sayesinde cinsel ilişki ve doğum sırasında 16-18 cm. kadar genişlemektedir.Vajinismus vajinal kasların istem dışı kasılmasıyla cinsel birlikteliğe engel olması ya da ağrılı cinsel ilişki sorunudur. Bilinçaltına yerleşmiş korkular ve yanlış cinsel bilgilendirmeler neticesinde vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kasların istem dışı olarak kasılır. Böylece cinsel ilişkinin gerçekleşmesi olanaksız hale gelir. Bu pelvik kasların arasında en fazla bilinen PC, pubokoksigeus kasıdır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar başta pubokoksigeus kası (PC) olmak üzere cinsel birleşme anında pelvik kaslarının istemsizce kasmaktadır. Vajinismus sadece çevrelerin değil tüm dünyada sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Vajinismuslu kadınlar bunu “orada etten bir duvar” var şeklinde tarif etmektedir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar, kasılmaların yalnızca vajina girişinde değil, fiziksel olarak karın, bacak bel, gibi vücudun pek çok bölgelerinde görülebilen ağrı şeklinde tarif etmektedirler. Bu nedenle de çiftlerde ilişki denendiğinde bölgelerinde yaygın olarak görülebilen kas ağrıları birazcık da vajinismus derecesi ile ilişkilidir.

Vajinismusta Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Vajinismus durumunda vajinaya parmak ya da herhangi bir şeyin girmesi olası değildir Diğer bir vajinismus yaklaşımında PC (pelvik)kaslarında ortaya çıkan istemsiz kasılma benzer biçimde bu vajinal refleks sadece cinsel ilişki sırasında değil – kadınlar jinekolojik muayene, olurken, tampon kullanımında vajinaya parmak sokulması şeklinde ortaya çıkabilir. Birbirine aşk ile bağlı çiftleri belki de cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey yolunda giderken, cinsel ilişki denemeleri sırasında ortaya çıkan bu durum kadında panik atak benzeri bir tutum” gelişmesine sebep olur. Son derece mutlu bir halde ön sevişmeler sonrasında cinsel birliktelik sırasında kadının istem dışı kendisini kasmasıyla bacaklarını kapatır, eşini iter ve kendini kilitler. Vajina bölgesindeki ıslanmada azalır, kuruluğa dönüşür. Vajinismusta ortaya çıkan bu panik atak durumu bilinçaltındaki cinsellikle ilgili edinilmiş yanlış bilgilere bağlıdır. Tedavi edilmediğinde çiftler arasında gerisi dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir.

Bu panik atak benzeri durumda kalp atışında hızlanma, nefese nefese kalma şeklinde görülebilen ve kadının kendini, kasması nedeniyle bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olmayan bir durumdur. Vajinismus ile cinsel ilişki tam olarak tamamlanamaz. Vajinismus sorunu olan kadınlarda, vücut ve beyin hiçbir zaman cinsi ilişkiye yönelik olumlu bir denemeye sahip değildir. Kadınlarda görülebilen bu olumsuz cinsel mesajlar oldukça çeşitlidir ve bu mesajlar vajina kaslarının istem dışı kasılmaların tetiklemektedir. Bu kasılmaların ağrı ve kadının cinsellikle ilgili beklentileri cevabında cinsi ilişki imkânsız ve bazen de oldukça ağrılı bir hale gelebilir. Sahip olunan sorun zamanla bir cinsel mesele halinden öte bir “aile problemine” dönüşebilir ve git gide büyüyerek çifteler arasında geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. O yüzden bir an önce bir uzman dr dan destek almak önemlidir.

Başka bir vajinismus yaklaşımıyla vajinismus bir “erteleme hastalığı” dır. Kariyer, kadının kontrolcü tutumu, bu sorununu kendi kendine aşarım düşüncesi gibi daha pek çok farklı bahanelerle tedaviyi devamlı erteleme durumu söz konusu olabilmektedir. Vajinismus sorunundan gereksiz biçimde kaçınan hastalar birkaç seanslık kolay bir tedavi programından sonra olumlu sonuçlarını görürler.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi ile ilgili yapılan çalışmalarda istemsiz kasılmaların kontrol alınarak bunun tamamıyla ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Tedavideki temel unsur ise kas belleğinin yeniden oluşturulması ve kadının pelvik kaslarını kontrol etmeyi öğrenilmektedir. Bu da bilişsel ve davranışsal terapiler ile mümkündür. Günümüzde vajinismus sorunu yaşayan ve tedavi gören hastalar ortalama 3 ya da 4 gün içinde kesin ve kalıcı sonuca ulaşmaktadır.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

Vajinismus Hastalarımızın Başarı Hikayeleri

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Hemen Arayın:+90 530 626 98 89

  Sohbete Başla
  Merhaba Web Sitemize Hoş geldiniz. Yardıma ihtiyacınız varsa bize yazmaktan çekinmeyin. Mesajınıza en kısa sürede cevap verilecektir.
  Ayrıca bizlere WhatsApp hattımızdan da ulaşabilirsiniz: 0 530 626 98 89 Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.