+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nedir

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir? Vajinismus nedenleri  hakkında  bilim adamlarının  son 60 yıldır çeşitli  teorileri olmuştur.Bunları   başlıklar halinde toplayacak olursak ;

1.Psikolojik  nedenler

2.Fiziksel  nedenler

Vajinismusun %90 nedeni   psikolojik sebeplere bağlıdır. Bu psikolojik sebepler  bazen  kolayca  fark edilip  çözümlenirken bazen de  bilinçaltının derinlerine yerleşmiş  olup  daha uzun  ve ayrıntılı bir çalışma  gerektirebilir. Vajinismus  nedenlerinden bahsederken öncelikle  çocukluktan  başlamak istiyorum. Vajinismus daha çok kapalı toplumlarda görülür  demiştik. Bu toplumlarda kız çocukları annesinden, babasından veya evdeki  büyüklerinden  bacak arasını kapatması gerektiğini, cinsel organa dokunulmaması gerektiğini, cinsel içerikli konuların konuşulmasının ayıp olduğunu  öğrenerek büyürler.

Bu durumda çocuklar cinselliğin ayıp olduğu, cinsel arzu ve isteklerin  baskılanması gerektiği   mesajını alır. Böylece  yetişkin olup da cinsel istekleri olduğunda kendilerinde derin bir suçluluk duygusu hissederler. Pek çok  ailede anne ile baba el ele tutuşmaz, birbirlerini öpmez ve  hatta sevgi sözcükleri  bile kullanmazlar. Hatta bazı anneler  kendi yaşadığı kötü cinsel deneyimleri  çocuklarıyla paylaşarak  onların gelecekte Vajinismus sorunu yaşayan  kadınlar haline gelmesinin ilk adımlarını atarlar.

Annenin baba tarafından aşağılanması, değersizleştirilmesi hatta şiddet uygulanması  kız çocuğunda  kadının güçsüz, çaresiz olduğu duygusunu uyandırır. Bu çocuklar büyüdüklerinde güçsüz kadın olmayı reddeder. Vajinismus olmalarının  nedeni aslında kadın olmayı reddetmeleridir. Vajinismusun en önemli nedenlerinden biri de cinsel mitler denilen cinsel hurafeler yani doğruluğu olmayan yanlış inanışlardır.

PSİKOLOJİK NEDENLER

Cinsel mitlerin çoğu; kızlık zarının patlayacağı, oluk oluk kanayacağı, çok acıyacağı gibi kızlık zarı ile ilgilidir. Bir yandan acı veren durumlar düşünülürken bir yandan da ’’kızlık zarım ya kanamazsa‘’ kaygısı kadını Vajinismusa sürükler. Cinsel organların pis olduğu, cinsellikten erkeklerin zevk aldığı  kadınların sadece görevini yaptığı  gibi söylentiler de kadını olumsuz etkiler. Vajinismus  sorunu yaşayan kadınların hemen hemen  hepsi   kendi  vücutlarını   yeterince  tanımazlar.

Pek çok kadın vaginasının yerini bilmez. İnsanoğlunda bilinmeyen her şey kaygı uyandırır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda  en çok duyduğumuz  ifadeler; ‘’Kendinin diğer kadınlardan farklı olduğu, vagina deliğinin olmadığı, kendisin vaginasının dar  olduğu, cinsel ilişkiye girerse vaginasının parçalanacağı, çok kanamasının olacağı, penis vaginaya girdiğinde ya geri  çıkamazsa , penis içeri girerse vagina kirlenirse‘’ şeklindedir.

İşte bu yüzden Vajinismus tedavisinde ilk adım kadının vücudunu kendine tanıtmaktır. Vajinismuslu kadınların bir kısmı çocukluğunda cinsel taciz,tecavüz  ve şiddete  uğramıştır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde %4-%30 arasındadır. Bu çocukların %70’i 10 yaşın altındadır. Çocuklar cinsel taciz olaylarını genellikle gizlerler. Çünkü  bu durumdan kendini suçlarlar. Ailesine anlatırsa inanılmayacağından ve kızılacağından korkarlar.

Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu olarak unutmayı ve hiç  yaşanmamış gibi davranmayı seçerler. Bu çocuklar yetişkin olduklarında Vajinismus olarak karşımıza gelirler. Vajinismusun bir başka nedeni de kadının eşini sevmemesi, zorla evlendirilmesi, gibi evlilik problemlerinin olmasıdır. Kadınların bir kısmında da başlangıçta her şey normalken zor bir doğum, ağrılı bir jinekolojik muayene ve müdahale sonrası Vajinismus  gelişir. Bu duruma sekonder Vajinismus denir.

FİZYOLOJİK NEDENLER

Vajinismusun  %10 nedeni  fizyolojik  nedenlere bağlıdır.En sık görülen nedenler; Vajinit (Vaginal enfeksiyonlar) Özellikle mantar enfeksiyonları kaşıntı ve tahrişe bağlı ağrılı ilişkiye neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar; Dış genitalde ağrılı ülsere lezyonlara bağlı ağrılı ilişki olur. Vulvar  vestibülit Sendromu PID (Pelvik ınflamatuar hastalık) Sistit, üretrit gibi idrar yolu enfeksiyonları Menopozda estrojen eksikliğine bağlı  vaginal kuruluk ve tahriş. Vajinismus Nedenlerini Daha Doğru Anlamak İçin Vajinismus Nedir Sayfamızı Ziyaret Edebilirsiniz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.