Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus nedenleri  hakkında  bilim adamlarının  son 60 yıldır çeşitli  teorileri olmuştur.Bunları   başlıklar halinde toplayacak olursak ;

1.Psikolojik  nedenler

2.Fiziksel  nedenler

Vajinismusun %90 nedeni   psikolojik sebeplere bağlıdır. Bu psikolojik sebepler  bazen  kolayca  fark edilip  çözümlenirken bazen de  bilinçaltının derinlerine yerleşmiş  olup  daha uzun  ve ayrıntılı bir çalışma  gerektirebilir. Vajinismus  nedenlerinden bahsederken öncelikle  çocukluktan  başlamak istiyorum. Vajinismus daha çok kapalı toplumlarda görülür  demiştik. Bu toplumlarda kız çocukları annesinden, babasından veya evdeki  büyüklerinden  bacak arasını kapatması gerektiğini, cinsel organa dokunulmaması gerektiğini, cinsel içerikli konuların konuşulmasının ayıp olduğunu  öğrenerek büyürler.

 

Bu durumda çocuklar cinselliğin ayıp olduğu, cinsel arzu ve isteklerin  baskılanması gerektiği   mesajını alır. Böylece  yetişkin olup da cinsel istekleri olduğunda kendilerinde derin bir suçluluk duygusu hissederler. Pek çok  ailede anne ile baba el ele tutuşmaz, birbirlerini öpmez ve  hatta sevgi sözcükleri  bile kullanmazlar. Hatta bazı anneler  kendi yaşadığı kötü cinsel deneyimleri  çocuklarıyla paylaşarak  onların gelecekte Vajinismus sorunu yaşayan  kadınlar haline gelmesinin ilk adımlarını atarlar.

Annenin baba tarafından aşağılanması, değersizleştirilmesi hatta şiddet uygulanması  kız çocuğunda  kadının güçsüz, çaresiz olduğu duygusunu uyandırır. Bu çocuklar büyüdüklerinde güçsüz kadın olmayı reddeder. Vajinismus olmalarının  nedeni aslında kadın olmayı reddetmeleridir. Vajinismusun en önemli nedenlerinden biri de cinsel mitler denilen cinsel hurafeler yani doğruluğu olmayan yanlış inanışlardır.

PSİKOLOJİK NEDENLER

Cinsel mitlerin çoğu; kızlık zarının patlayacağı, oluk oluk kanayacağı, çok acıyacağı gibi kızlık zarı ile ilgilidir. Bir yandan acı veren durumlar düşünülürken bir yandan da ’’kızlık zarım ya kanamazsa‘’ kaygısı kadını Vajinismusa sürükler. Cinsel organların pis olduğu, cinsellikten erkeklerin zevk aldığı  kadınların sadece görevini yaptığı  gibi söylentiler de kadını olumsuz etkiler. Vajinismus  sorunu yaşayan kadınların hemen hemen  hepsi   kendi  vücutlarını   yeterince  tanımazlar.

VAJİNİSMUS NEDENLERİ
VAJİNİSMUS NEDENLERİ

Pek çok kadın vaginasının yerini bilmez. İnsanoğlunda bilinmeyen her şey kaygı uyandırır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda  en çok duyduğumuz  ifadeler; ‘’Kendinin diğer kadınlardan farklı olduğu, vagina deliğinin olmadığı, kendisin vaginasının dar  olduğu, cinsel ilişkiye girerse vaginasının parçalanacağı, çok kanamasının olacağı, penis vaginaya girdiğinde ya geri  çıkamazsa , penis içeri girerse vagina kirlenirse‘’ şeklindedir.

İşte bu yüzden Vajinismus tedavisinde ilk adım kadının vücudunu kendine tanıtmaktır. Vajinismuslu kadınların bir kısmı çocukluğunda cinsel taciz,tecavüz  ve şiddete  uğramıştır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde %4-%30 arasındadır. Bu çocukların %70’i 10 yaşın altındadır. Çocuklar cinsel taciz olaylarını genellikle gizlerler. Çünkü  bu durumdan kendini suçlarlar. Ailesine anlatırsa inanılmayacağından ve kızılacağından korkarlar.

Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu olarak unutmayı ve hiç  yaşanmamış gibi davranmayı seçerler. Bu çocuklar yetişkin olduklarında Vajinismus olarak karşımıza gelirler. Vajinismusun bir başka nedeni de kadının eşini sevmemesi, zorla evlendirilmesi, gibi evlilik problemlerinin olmasıdır. Kadınların bir kısmında da başlangıçta her şey normalken zor bir doğum, ağrılı bir jinekolojik muayene ve müdahale sonrası Vajinismus  gelişir. Bu duruma sekonder Vajinismus denir.

VAJİNİSMUS NEDENLERİ
VAJİNİSMUS NEDENLERİ

FİZYOLOJİK NEDENLER

Vaginisusn %10 nedeni  fizyolojik  nedenlere bağlıdır.En sık görülen nedenler; Vajinit (Vaginal enfeksiyonlar) Özellikle mantar enfeksiyonları kaşıntı ve tahrişe bağlı ağrılı ilişkiye neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar; Dış genitalde ağrılı ülsere lezyonlara bağlı ağrılı ilişki olur. Vulvar  vestibülit Sendromu PID (Pelvik ınflamatuar hastalık) Sistit, üretrit gibi idrar yolu enfeksiyonları Menopozda estrojen eksikliğine bağlı  vaginal kuruluk ve tahriş.


WhatsApp Bilgi Hattı