+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir

vajinismus nasıl tedavi edilir

 

Vajinismus dünya genelinde oldukça yaygın olarak görülmekte olan bir cinsel sağlık problemidir. Vajinismus oluşmasına temel teşkil eden sebepler psikolojik ve yapısal sebepler olarak iki başlık altında incelenmekte, elde edilen bulgular ışığında farklı tedavi yöntemleri kullanılarak sorunun çözümü amaçlanmaktadır. Yapısal sebepler soruna %10 oranında kaynak oluştururken, %90’lık bölümü bireyin psikolojik yapısına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Vajinismus’un gelişmesine temel oluşturan psikolojik etkenler arasında oldukça yaygın görülen ilk gece korkusu, namus kavramı ve kızlı zarı ile ilgili geleneksel çekinceler, cinsel tecrübesizliktir. Bireyin içine kapanık oluşu ve yarım ve yanlış bilgilerle cinselliği yorumlaması da vajinismus oluşumunda önemli bir etkendir. Tüm bunların dışında erken dönemlerde yaşanan cinsel travmalar, taciz, ilişkiye zorlanma gibi sebeplerde ilerleyen dönemlerde vajinismus oluşumuna temel teşkil edebilmektedir.

 

Kadının kendisini gerek fiziksel gerekse biyolojik olarak yetersiz görmesi, sürekli yeis hali, stres ve kavgalı aile ortamları da psikolojik sebepler arasında yer almaktadır. Aile içi çarpık ilişkiler, ebeveynlerin cinsel ilişkilerine şahit olma, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan korku halleri de vajinismus oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.

 

Vajinismus Oluşumuna Sebep Olan Yapısal Sorunlar

 

Vajinismus oluşumuna sebep olan yapısal sorunlar nelerdir ? Vajinismus oluşumunda psikolojik etkenler ağırlıklı olmakla birlikte, bazı yapısal nedenler de hastalığın oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenler arasında,

 

 • Kızlık zarının yapısındaki bozukluklar(zarın normalden kalın ve sert oluşu, yüksek kenarlara sahip olması)
 • Vajinanın kısa olması
 • Bartholin kisti ve apsesi (vajina girişinde yer alan sağlı sollu 2 adet kese şeklinde bezde oluşan apse ve kist oluşumları)
 • Pelvik inflamatuar hastalığı ( yumurtalık, rahim ve rahim boynunda oluşan enfeksiyonlar)
 • Vulvar Vestibilitis hastalığı ( vajina girişinde keskin ağrı, batma ve acı duyma)
 • Vajinal enfeksiyonlar yer almaktadır.

 

Vajinismus dünya genelinde oldukça yaygın olarak görülmekte olan bir cinsel sağlık problemidir. Vajinismus oluşmasına temel teşkil eden sebepler psikolojik ve yapısal sebepler olarak iki başlık altında incelenmekte, elde edilen bulgular ışığında farklı tedavi yöntemleri kullanılarak sorunun çözümü amaçlanmaktadır.

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

 

Vajinismus tedavi yöntemleri. Vajinismusa sebep olan yapısal sorunlar, uzman hekim muayenesi sonrasında yapılacak basit cerrahi operasyonlar sonucunda çözülebilmektedir. Sorunun kaynağında büyük oranda etkili olan psikolojik sorunlar ise, davranışsal ve bilişsel cinsel tedavi yaklaşımlarıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine göre nispeten yeni bir tedavi yöntemi olan hipnoz tedavileri de bazı durumlarda yararlı olabilmektedir. Vajinismus tedavilerinde uygulanan bilişsel yaklaşımlar, bireyin geçmişte edindiği yanlış bilgilerin düzeltilmesi şeklinde yürütülmektedir. Tedavi sürecinin sonunda bireyin cinselliğe bakış açısının değiştirilmesi ve cinsellik konusunda farkındalık kazanması amaçlanmaktadır.

 

Davranışsal yaklaşımlar olarak adlandırılan ‘’ vajinismus egzersizleri’’, sorunun çözümünde önemli oranda mesafe kaydedilmesini sağlamaktadır.

 • Masaj seansları,
 • Parmak egzersizleri,
 • Kegel egzersizleri( vajina etrafını saran kasların güçlendirilmesi),
 • Gevşeme egzersizleri
 • botoks uygulamaları
 • vajinal dilatatör çalışmaları vajinismus tedavisinde davranışsal tedavinin birer parçasıdır.

 

Erkek Eşe Uygulanan Tedaviler

 

Erkek eşe uygulanan tedaviler nelerdir ? Birçok kadın-erkek birey için hala yıkılması zor bir tabu olarak karşımıza çıkan cinsellik, erkek eşlere de uygulanması gereken davranışsal tedavilerle bir nebze olsun daha net anlaşılır hale gelecektir. Çünkü erkekteki muhtemel ürolojik problemler de vajinsmus oluşumuna temel teşkil edebilmektedir. Bazı durumlarda kadında herhangi bir sorun görülmemekle birlikte erkekteki cinsel isteksizlik hali, sertleşme problemi ve erken boşalma zamanla kadında vajinismus belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Vajinismus tedavileri genel bir yaklaşımdan çok, bireye özgü yapıldığı takdirde elde edilen sonuçların daha başarılı olduğu da bir gerçektir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.