Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus kliniği

Vajinismus Kliniği

vajinismus kliniği

Vajinismus, tedavisi mümkün olan ancak tedavi edilmediğinde hayat boyu sürebilen bir rahatsızlıktır. Kadında bulunan kasların yapısının ilişkiye engel olması, eşleriyle cinsel birliktelik sürdürememesi durumudur. Varsa öncelikle fizyolojik problemler ortadan kaldırılmalı, daha sonrasında çiftlere psikolojik terapi uygulanmaktadır. Eğer vajinismus olduğunuzdan şüpheleniyorsanız teşhis ve tedavi için bir vajinismus kliniğine başvurmalısınız. Bir kadına vajinismus teşhisi konulabilmesi için öncelikle birtakım belirtilerin yaşanıyor olması gerekmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kadın, vajinasının içerisine parmağını sokamaz.
  • Doktor tarafından vajinadan yapılması gereken muayeneye izin vermez.
  • Tampon, vajinal fitil, vajinal krem kullanamaz.
  • İlişkiye başlamadan önce kasılır ve penisin girişine izin vermez.
  • Cinsel ilişkinin ona acı ve ağrı vereceğini düşünür.
  • Partnerini çok istese dahi cinsel birleşmeden kaçınır.

Vajinismus doğumdan itibaren veya sonradan oluşabilmektedir. Yaklaşık %95 oranında psikolojik sebeplerle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. En temel sebebi kız çocuklarının yetiştirilme tarzıdır. Erkek çocuklarına cinsel kimlikleri hakkında hiçbir baskı yapılmazken, kız çocuklarının cinsel kimliği gizlenmeye çalışılır. Ailenin, yakın çevrenin hatta eşlerin baskıcı tutumu bile vajinismus için sebep olabilmektedir. Çocuklara cinselliğin ayıp veya kötü bir şey olduğu söylenmemeli, uygun bir dille anlatılmalıdır. Vajinismus olan kadın, cinsel ilişki esnasında kendini istem dışı olarak kasar. Bu onun tercih ettiği bir durum değildir. Birlikteliği istiyor olsa dahi vücudunun kontrolünü sağlayamaz. Onun için böyle bir durumda kadın asla suçlu konumuna sokulmamalıdır. Problemin ne olduğunun tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle fiziksel bir muayene yapılmalıdır. Fiziksel muayene sonrası psikolojik tedavilere başlanır.

vajinismus kliniği seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Vajinismus kliniği seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Tedavi için özellikle büyükşehirlerde çok sayıda vajinismus kliniği mevcuttur. Hangisini seçeceğiniz sizin ihtiyaçlarınıza, maddi durumunuza ve tercihlerinize bağlı olarak değişecektir. Örneğin; vajinismus problemi yaşayan bazı kadınlar daha rahat hareket edebilmek adına tercihlerini kadın doktorlardan yöne kullanırlar. Ancak eş baskısı yüzünden, istemediğiniz bir doktora gidecek olmanız size fayda sağlamayacaktır. Gideceğiniz kliniğin size ne gibi katkılar sağlayacağını, hangi tedavi yöntemlerini kullandığını, ücretlendirmenin ne olduğunu, seansların süresini, başarını oranını önceden araştırmanız yararınıza olacaktır. Mümkün ise internet ortamından kliniğin ismini aratıp, daha önce o merkezde tedavi olmuş kişilerin yorumlarını da okuyabilirsiniz.

Vajinismus kliniğini seçerken bir diğer etken de, ikamet ettiğiniz yere olan uzaklığıdır. Kolay ulaşamadığınız yere bir süre sonra gitmekte problemler yaşayabilmeniz ve seanslarınızı aksatmanız söz konusu olabilmektedir. Tedavi sürecinde seansların hiçbiri atlanmamalı, devamlılık sağlanmalıdır. Eğer bulunduğunuz şehirden başka bir şehirdeki kliniğe gidecekseniz, konaklayacağınız yeri önceden belirlemelisiniz. Bazı kliniklerin bu konuda size yardım sağlayabilmesi de mümkündür. Genellikle tedavinin başarıyla sonuçlanması birkaç seans sonucunda gerçekleşse de, bazı hastaların seanslarının 6 ay hatta 1 sene sürebildiği de unutulmamalıdır.

Gideceğiniz klinik seçeneklerini belirledikten sonra yüz yüze görüşmelere katılabilirsiniz. Genellikle ilk görüşmeler ücretsiz olarak yapılmakta ve hasta-doktor arasında etkileşim sağlanmaya çalışılmalıdır. Size en uygun olanı bulduktan sonra tedavi sürecini başlatabilirsiniz. Tedavi seansının zamanını, problemi olan kadının adet dönemleri dışında olduğu bir günde belirlemelisiniz.

Vajinismus kader değil, çözümü olan bir rahatsızlık durumudur. Sizin için doğru olan kliniği seçemediğinizde yalnızca sorununuz çözümlenmediği ile kalmaz, büyük bir hayal kırıklığı da yaşarsanız. Böylelikle tedavi olabileceğinize dair umutlarınız tükenir, maddi olarak zarara gider ve zaman kaybedersiniz. Bu konu üzerinde uzmanlık yapmış profesyonel kişiler eşliğinde vajinismus problemini kolay bir şekilde halledebilir, aile hayatınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Başarıya giden en önemli kriterlerden biri olan vajinismus kliniğini belirlemek olacaktır. Tedavi olmak için geç kalınmamalı, vajinismusu yeneceğinize dair kendinizden emin olmalısınız.


WhatsApp Bilgi Hattı