Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Evlilik hayatında cinsellik önemli  yer tutar. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda  hayatı incelerken  üç grupta incelemek gerekir:   

Vajinismus sorunu yaşayan kadının hayatı   

Evliliğin ilk başlarında   çiftler sabırla  kendi kendilerine  çözüm ararken  zaman ilerledikçe umutsuzluğa kapılırlar. Çoğu kadın kadın tekrar başarısızlık yaşamamak adına eşiyle yalnız kalmamaya çalıştığını, mümkünse eşinden önce veya sonra uyumaya  gayret gösterdiğini  ifade eder. Sürekli  bahaneler uydurmak kadını ister istemez  yorar. Kendini  yorgun, bitkin, yılgın hissetmeye başlar. Gün içerisinde  ne yaparsa yapsın aklından hiç çıkmayan bir problem haline gelir. Bu da günlük işine konsantrasyonunu azaltır ve iş hayatı olumsuz etkilenebilir.  

 

Vajinismusta sosyal hayat   

Vajinismus  sadece kadının hayatını değil , erkeğin ve hatta ebeveynlerin de hayatını etkiler. Vajinismus sorunu yaşayan  kadınlarda depresyon bulguları sıklıkla görülür. Bu kadınlar   kendilerini değersiz hissederler, özgüvenleri oldukça düşüktür. Diğer kadınları kolayca yaptıkları bir olayı kendi yapamamaktadır. Bu durum kendini diğer kadınlardan faklı hissetmesine neden olur. Tabii ki bu ruh hali sosyal hayatını da etkiler. Genellikle öfkeli ve sinirlidirler. Ebeveynlerin ve arkadaşlarının  çocukla ilgili soruları zamanla onlardan uzaklaşmasına  neden olur.  

Vajinismusta  erkeğin hayatı

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri  genellikle anlayışlı ve kibardır. Bir kısım çiftler zamanla birbirleriyle iyi bir ev arkadaşı gibi yaşamaya alışırlar. Cinsel istek her iki tarafta giderek azalır (libidoda azalma). Böyle bir birliktelik de vajinismusun  tedavisinin bir kat daha gecikmesine neden olur. Bazı çiftlerde vajinismus tedavisi olmadığında kadın ve erkek arasında tartışmalar başlar. Zamanla evliliği temelleri sarsılır. Genellikle kadın eşine karşı kendini suçlu hisseder.

VAJİNİSMUS HAYATI NASIL ETKİLER
VAJİNİSMUS HAYATI NASIL ETKİLER

Eşinin daha iyi bir evlilik yapabilmesi  için boşanmayı isteyebilir. Erkek de kadının cinsel ilişkide bulunamamasını  kendisiyle ilgili olduğunu düşünebilir. Erkek, kendi yetersizliğinden dolayı  kadının kendini istemediğini düşünebilir. Erkek bu durumda eve geç gelerek  veya incir çekirdeğini doldurmayacak durumlardan büyük kavgalar çıkararak eşi ile cinsel ilişki ortamından  uzaklaşma yolunu seçebilir. Bu kısır döngünün sonu genellikle boşanma ile biter.

Önemli olan vajinismusun  tedavi gerektiren bir sorun olduğunu kabul edip  bu konuda  başarılı bir klinikte tedaviye başlamaktır. Tedaviye sorunun en başında başlanması tüm bu olumsuz sonuçlarla karşılaşılmasını önlemiş olur.Tedaviye ne kadar erken başlanırsa mutluluğu o kadar erken yakalarsınız.


WhatsApp Bilgi Hattı