Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus hastalığı kalıcı mıdır

Vajinismus Hastalığı Kalıcı mıdır?

Vajinismus hastalığı tedavisi aslında oldukça kolaydır. Vajina esneyebilen, bu sebeple de genişleyeyip uzayabilen bir yapıdadır. Bundan dolayı da vajinismus, kadın cinsel organının darlığı ya da başka türlü bir anormalliğinden dolayı meydana gelmez. Vajinismusu doğru yaklaşım ile yenmek mümkündür. Kas gevşetici ve sakinleştirici ilaçlar, ilişki öncesi gevşeme için alkol kullanmak, bitkisel ilaçlar, kızlık zarının aldırılması, narkoz altında cinsel ilişki, botoks tedavisi gibi birçok yöntemi kalıcı sonuç vermez. Vajinismusun tek ve kalıcı yöntemi uzman eşliğinde uygulanan tıbbi tedavi yöntemleridir. Aginismus, genital organlarda herhangi bir anormallik olmayan kadınlarda vajinanın açılması çevresindeki kasların istemsiz daralmasıdır. Sıkı kas kasılması cinsel ilişki veya penetrasyonu ağrılı veya imkansız olan herhangi bir cinsel aktivite yapar.

Vajinismus hastalığı olan çoğu kadın cinsel ilişkiye tolere edemez ve bazıları tampon kullanmaya izin veremez.  Kadınlara, kendi genital alanlarına dokunmaları, kademeli olarak vajinalarına yaklaşmaları ve ardından da vajene giderek geniş konileri öğretmeleri öğretilir. Bu egzersizler kadınların korktuğu acı olmadan cinsel ilişki kurmalarını sağlayabilir.

Vajinismus hastalığı nedir?

Vajinismus hastalığı; vajinal kaslar, kadınların cinsel ilişki arzusuna rağmen istemsiz sıkılır. Vajinismus genellikle kadınlar ilk cinsel ilişki girişiminde bulunur. Bununla birlikte, bazen sonradan gelişir, örneğin, başka bir faktör cinsel ilişki ilk kez acı verici hale getirdiğinde veya kadınlar duygusal sıkıntı çekerken cinsel ilişki girişiminde bulunduğunda. Cinsel ilişki acı verici olabilir, çünkü kadınlar korkuyor. Bu korku, kasları daha da sıkılaştırır ve cinsel ilişki girişiminde bulunduğunda ağrıya neden olur veya artar. Refleks reaksiyon gelişir ki vajinaya basıldığında veya bazen dokunulursa vajinal kaslar otomatik olarak (refleks olarak) sıkılır. Çoğu kadın cinsel ilişkiye veya penetrasyonu içeren herhangi bir cinsel faaliyete tolere edemez. Bazı kadınlar, bir tamponun sokulmasını tolere edemezler veya hiç denemek istememişlerdir. Bununla birlikte, vajinismuslu kadınların çoğunda penetrasyon içermeyen cinsel aktiviteler vardır.

vajinismus hastalığı

Vajinismus hastalığı ve tanısı

Tanı, sorunun kadının tanımına ve çocukluk ve ergenlik dönemi dahil medikal ve cinsel öyküsüne ve daha sonra pelvik muayene üzerine kuruludur. İncelemeyi olabildiğince tolere edilebilir kılmak için, doktorlar ne yaptıklarını ayrıntılı olarak açıklarken yavaşça hareket ederler. Cinsel organlarını görmek için kadınlara bir ayna sunabilirler ve bazı durumlarda doktorlar kadınların doktorun elini veya aletlerini vajinaya yönlendirdiğini önerebilir. Genellikle kadınların pelvik muayene yapılmadan önce tedavisi gerekir. Doktorlar, semptomlara neden olup olmadıklarını belirlemek için yaraları, enfeksiyonları veya diğer anormallikleri araştırırlar. Vajinismus sorun olduğunda, böyle bir anormallik bulunmaz.

Vajinsimus hastalığı tedavisi

Tedavi, vajinal kasların reflksif sıkılaştırılmasını ve vajina ve çevresine dokunduğunda oluşan ağrı korkusunu azaltmayı amaçlar. Bu refleksi zayıflatmak için, kadınlara belirli dokunaklı egzersizler vermeleri öğretilir.

İlk başta, kadınlar vajinal açıklığa yakın bir alana ağrıya neden olmaksızın dokunurlar. Her gün, acele etmeden vajinaya ne kadar yaklaşabildiklerini yavaşça arttırarak açılışa biraz yaklaşmalıdırlar. Açıklık çevresindeki dokulara dokunabilirler (labia adı verilir), labiyi açmaya çalışabilirler. Kadınların cinsel organlarını görmek için bir ayna kullanmaları önerilir. Vajinal açılımı daha da kolaylaştıracak şekilde, vaginal açılımı arttıran (bağırsak hareketi olduğu zaman olduğu gibi) aşağı katlanmayı öğretirler. Sonunda, kadınlar ağrıya neden olmaksızın vajinal deliğe dokunabilir. Ardından, parmaklarını vajina içine sokmaları, açılışı büyütmek ve eklemeyi kolaylaştırmak için parmaklarını takarken aşağı bastırmak ya da aşağıya doğru yatmaları talimatı verilmektedir.

vajinimus hastalığı tedavisi

Vajinismus hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bu egzersizleri yapıp acı çekmedikleri zaman, vajinaya konulan koni şekilli girintileri kullanmaya başlayabilirler. Bir insert 10 ila 15 dakika bekletilir. Daha sonra vajinal kaslar basınç altına girer. Kadınlar bir ek ile rahatça geçtiğinde, kademeli olarak vajinadaki basıncı artıran giderek daha büyük ekler kullanırlar. Sonunda, kadınlar eşlerini vajene bir insert koymaya davet ederler. Böylece, kadınlar vajinal kasları rahatlatmayı ve refleksif sıkmayı geçersiz kılmayı öğrenirler.

Eşi ağrıya neden olmadan koniyi taktıktan sonra, çiftin cinsel aktivitesi eşin penisiyle kadının genital alanına dokunmayı, ancak vajinayı girmeden içerebilir.

Ancak bu adımları tamamladıktan sonra çift cinsel ilişkiyi tekrar yapmalıdır. Doktorlar genellikle kadınların eşinin penisini tuttuğunu ve vajinaya kısmen veya tamamen yerleştirdiklerini eklemeyi yerleştirdikleri gibi önerirler. Bazı kadınlar bu noktada cinsel ilişki sırasında en üst sırada olmaktan daha rahattırlar. Bu süreç, bazı erkekler aşırı temkinli davranır ve itmek için isteksiz olur ya da ereksiyonlarını kaybedebilirler. Bir fosfodiesteraz inhibitöründen (sildenafil, tadalafil veya vardenafil gibi) yararlanabilirler. Bu tedaviler sonucu vajinismus hastalığı kolaylıkla tedavi edilmektedir.


WhatsApp Bilgi Hattı