Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Hastalarının En Büyük Fobileri

Vajinismus cinsel birleşme sırasında erkek cinsel organına karşı istem dışı kas kasılmaları sonucu oluşan bir tepkidir. Fiziksel değil psikolojik bir sorundur. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de doğum yapıldığında Vajinismusun geçmesidir. Doğum sonrası vajinismus geçmez. Vajinismus hastalarının önemli fobileri vardır ve durum hayatlarını kâbusa çevirir;

  • Normal doğum
  • Kapalı yer korkuları
  • Evde yalnız kalmak
  • Diş hekimi korkusu
  • Doktor korkusu
  • Jinekolojik muayene
  • Çeşitli hayvan korkuları

 

Vajinismus ile devam eden bu fobiler kişinin günlük yaşantısını da oldukça kötü etkiler. Yarattığı psikolojik sorunlardan dolayı gebelik ve doğum sonrasında da devam eder. Vajinismus hastalarının hiç cinsel birleşme yapmadan tüp bebek gibi yöntemlerle gebe kalıp doğum yaptığı bilinmektedir.

 

Vajinismus Tedavi ve Korkular

Fakat vajinismus tedavisi mutlu bir aile hayatı açısından kesinlikle yapılması gereklidir. Hemen herkeste bazı şeylere karşı korku duyarlılığı olmaktadır. Bu duyarlılık bazı kadınlarda yanlış ve kirli bilgi öğrenimi yüzünden vajinismusa neden olmaktadır. Bekâret ve namus kavramının en baskılayıcı olan toplum ve aile yapılarında kadın o bölgenin kesinlikle korunması gerekli kutsal bir şey gibi hissetmesi vajinismusa neden olmaktadır.

Geçmiş zamanlarda maruz kalınan cinsel travma ve tacizlerde bu sorunun oluşmasında ana nedenlerden biridir. İlk birleşmede himen olarak adlandırılan kızlık zarının cinsel birleşme için fiziksel engel değildir. Zar vajinayı kapatmaz ve kanama ve ağrı zarın yırtılmasından dolayı oluşmaz. Üstelik her 10 kadından 4 ünde kanama gerçekleşmez.

Kanama bekâret göstergesi değildir. Her toplumda vajinismus görülebilir fakat doğu ülkelerinde daha sık görülmektedir. Vajinismusun tüm dünya standartlarında kabul gören tedavisi cinsel terapidir. Vajinismus tedavisi daha kısa sürede ve sonuç odaklı neredeyse %98 olumlu sonuç veren bir tedavi sürecidir.

 

Vajinismus hastalarının birçoğunda jinekolojik muayene korkusu vardır. Bu tedavi sürecinde hastalığın boyutunu öğrenmek için yapılması gereken bir uygulamadır. 10 sn kadar kısa bir sürede gerçekleşir ve hastanın kontrol sırasında rahatlatılması o istemediği takdirde yapılmaması gereken bir kontroldür. Vajinismus kadınlarının korkularının geçmesi tedavi sonunda bir çoğu ortadan kalkar.


WhatsApp Bilgi Hattı