Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Hastaları Gebe Kalabiliyor

Vajinismus çiftlerin cinsel yaşamlarının yanı sıra duygusal ilişkilerinin de zarar görmesini sağlayan psikolojik bir rahatsızlık. Bunun yanı sıra çevrelerinde çocuk sahibi olmaları açısından uygulanan baskı ile durum daha ciddileşmektedir.

Vajinismus Tedavisi ve Gebelik

Bu baskıdan kaçmak için çiftler tüp bebek yöntemi ile gebe kalabiliyorlar. Vajinismus tedavisi açısından da oldukça faydalı olan tüp bebek yöntemi ile gebe kalıp tedavilerinin de daha kısa sürede bitmesini sağlamaktadırlar. Bebek aile bağlarını güçlendirdiği için kadın tedavi sırasında oldukça rahat hissetmektedir.

 

Halk arasında cinsel soğukluk olarak adlandırılan hastalık aslında psikolojik ve fiziksel bir sorundur. Ön sevişme sırasında haz dolu olan kadın ilişki sırasında kendini istem dışı kasarak ilişkiyi engellemektedir. Vajinismus pek çok neden den dolayı ortaya çıkabilir. Bunların içinde çocukluk geçirilen cinsel travma, taciz, katı toplum düzeni, günah gibi kavramların, ilk gece korkularının abartılı şekilde dillendirilmesi en büyük nedenlerinden biridir.

Vajinismus ne kadar kadın ile ilgili sorun gibi görünse de çiftlerin ortak sorunlarıdır. Bu nedenle çiftin birbirini suçlamadan vajinismus tedavisi sırasında karı-koca ikili seanslar daha etkili olmaktadır. Kocanın bu konuda daha anlayışlı ve önemseyen tavırları vajinismus tedavisi ve çocuk sahibi olmanın yollarını sonuna kadar açmaktadır.

Uzun seneler boyunca kadının yaşça baya ilerlemesi sonucu çiftler çocuk sahibi olmak için tüp bebek, aşılama gibi yöntemlere başvurarak oldukça başarılı sonuçlar almaktadır. Çocuk sahibi olunduktan sonra Vajinismus tedavisi daha kolay olmaktadır. Çocuk sahibi olduktan sonra çevre bakılarının ortadan kalkması ile psikolojik olarak rahatlayan anne tedaviye daha erken cevap vererek ömür boyu süren bir mutluluğa yeniden başlamaktadır.

 

Vajinismus hastalarının tüp bebek tedavilerine başlamadan önce yapılması gereken vajinal muayeden canları yanacak düşüncesinden dolayı oldukça korkmaktadırlar. Bunun için tedavi öncesi yapılacak tüm vajinal muayenelerin anestezi altında yapılabilir olması bilgisi verilerek kadının rahatlaması sağlanmalıdır. Tüp bebek merkezlerine başvuran kadınların rutin kısırlık testleri, kan örnekleri, hormon tetikleri, yumurtalık rezervi kontrolleri yapılarak tedaviye başlanmalıdır. En sağlıklısı vajinismus tedavisi olarak doğal yollardan bebek sahibi olmaya çalışmaktır.


WhatsApp Bilgi Hattı