Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Hastaları Cinsel İlişkide Neler Yaşar

Vajinismus cinsel ilişkinin hiç gerçekleşememesi veya cinsel ilişkinin ağrılı olması halidir. Vajinismus hastaları ön sevişmede sorun yaşamazlar ancak sıra cinsel birlikteliğe gelince kadın ya kendini geriye çeker ya da eşini ittirerek  engel olur. Bazı hastaların sadece vageninde, bazı hastaların tüm vücudunda istemsiz kasılmalar olur. Erkek ve kadın vajendeki bu aşırı kasılmayı ‘’Bir duvar var burayı geçmek mümkün değil‘’ şekline ifade ederler.

 

Belirtiler

Çoğu vajinismus hastası bu davranışı şiddetli acı çekme korkusu, kızlık zarının patlayacağı ve çok kanayacağı korkusu nedeniyle yaptığını ifade eder. Bir kısım vajinismus hastası da  aslında korkmadığını ancak niye böyle davrandığını bilmediğini ifade eder. Bu hastaların geçmişinde kendisinin de unuttuğu ve bilinçaltına ittiği bir yaşanmışlık vardır.  Vajinismus cinsel ilişki fobisi olduğu kadar bir panik atak tablosudur.

VAJİNİSMUS HASTALARI
VAJİNİSMUS HASTALARI

Panik atak hastalarında görülen kalp çarpıntısı, solunumun hızlanması, ölecek gibi hissetme kaygısı bu hastaların çoğunda gördüğümüz bir tablodur.  Bazen bu cinsel ilişki korkusu  öyle büyür ki kadının sadece düşünmesi bile vajen kasılmalarına neden olabilir. Her cinsel ilişkiye umutla başlayan kadın başarısız oldukça kendini eşine karşı suçlu hisseder. Eşler çoğunlukla kibar ve anlayışlıdır. Vajinismus sorunu yaşayan  kadına uyum sağlayan bir eş  de sorunun çözülmesinin gecikmesinde bir etkendir.

VAJİNİSMUS HASTALARI
VAJİNİSMUS HASTALARI

Tedavinin gecikmesi  zamanla ikincil problemleri  beraberinde getirir. Bunlar cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, geç boşalma gibi vajinismus tedavisi sonrası çözülmesi gereken problemlerdir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar en kısa sürede tedavi olmaları gerekir. Tedavinin 3 gün gibi kısa sürede gerçekleştiği vajinismusta hayatı ertelemeye değmez.


WhatsApp Bilgi Hattı