+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Evlilik süreci ortak bir hayatı paylaşmak kadar üremek ve cinselliği de barındıran bir birlikteliktir. Evliliğin içerisinde cinsellik yetersiz ya da hiç olmazsa eşlerin birbirine olan bağları zamanla kopmaya başlar. İlk başlarda idare eden ve tolerans tanıyan çiftler zamanla birbirlerinde uzaklaşarak tahammülsüzlük başlar. Bir süre sonra evlilik kurumu yavaş yavaş tükenmeye başlar.

 

Bazı hastalarda şahit olunan durum erkek eşlerin ilk yıllarda oldukça anlayışlı ve duygusal yaklaşımlarından sonra tahammülsüz, şiddete başvuran, aşırı sinirli eşler haline dönüştükleridir. Aile ve çevreninde baskısı eşleri değiştirmektedir. Vajinismus; kadının eşi yada cinsel partneri ile ilişkiye girmek istemesine rağmen istem dışı ağrı ve acı endişesi ile pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye girmeyi engellemesine vajinismus denilir.

 

Kadın cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı endişesi yüzünden kendini koruma altına almak istemektedir. Bu durum erkeğin bilinçaltında istenmeme, sevilmeme, beğenilmeme gibi düşünceler oluşmasına neden olmaktadır. Vajinismus hastalığının birçok sebebi olmamasına rağmen en kötüsü geçmişte yaşanılan taciz ve tecavüz durumlarının oluşturduğu travmalardır.

 

Ülkemizde bu hastalığın görülme oranı her 10 kadından 3 ünde görülmesidir. İlişki sırasında refleks şeklinde ortaya çıkan kasılmalar bel, boyun, sırt, bacaklar ve hatta ileri durumlarda kollar ve elleri de kapsamaktadır.  Bilinçaltında geçmişten gelen kötü düşünceler yüzünden kadın eşine izin vermez hatta çoğu zaman koruma içgüdüsü ile itebilir.

 

Sevginin ve aşkın sembolü olan cinsellik sekteye uğraması halinde erkekte reddedilmeye bağlı olarak öfke, zamanla eşinden uzaklaşma kadında ise utanç ve suçluluk duygusuna neden olmakta aile bağları zamanla kaybolmaktadır. Ülkemizde cinsel terapi alanında eğitim görmüş jinekologların yetersiz olması tedavi olan çiftlerin çoğu zaman başarısızlık ile sonuçlanması bu hastalığı yenme konusunda olan inançlarını zayıflatmaktadır.

 

Vajinismus Nedenleri?

 

Vajinismus bizim ve bizim gibi ülkelerde oldukça sık rastlanmaktadır. Vajinismus son yıllarda çiftler arasında daha rahat paylaşılan ve eşlerin birlikte çözüm aradığı bir hastalık haline gelmiştir. Vajinismus %90 oranında psikolojik %10 oranında ise genital anatomi ve kadın hastalıklarının neden olduğu bir hastalıktır. Psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus hastalığı hastaların kendilerini kontrol edemediği istem dışı kasılmalar meydana gelmektedir.

 

 • Cinsellik, kızlık zarı, ilk gece hurafeleri gibi etraftan duydukları aslı olmayan yanlış ve abartılı bilgi kirliliği
 • Özellikle ağrı ve kanama ile ilgili anlatılan aşırı abartılı söylemler
 • Yetiştiğimiz toplumda cinsellik, kızlık zarı, namus gibi kavramların çok baskıcı bir şekilde kızlık zarının çok özel bir şekilde korunması gerekliliği ile yetişme
 • Cinsellikle ile ilgili önceden yaşanmış travma yaratacak taciz, istismar ve tecavüz ciddi vajinismus sorunudur
 • Hiçbir nedeni olmayan açıklanamayan vajinismus da bazı kadınlarda var olmaktadır
 • Doğal genital yapı sorunları da vajinismus nedenleri arasındadır çok olmamakla birlikte %10 luk bir kısım ile kadın hastalıkları bu hastalığa neden olmaktadır.

 

Vajinismus Tedavisi

 

Vajinismus nedenleri farklı olduğu halde tedavisi mümkün olan bir psikolojik bir sorundur. Vajinismus Tedavisi Ankara alanında çalışmalar yürüten kliniğimize tedavi olamaya gelen danışanın hikâyesi dikkatli bir şekilde dinlenir. 

Hissettikleri ve duyguları anlaşılmaya çalışılır. Vajinismus tedavinde problemi yenebileceğine inanmak önemli bir adımdır. Vajinismus tedavisi rahat ve kısa bir süreçtir. Hastaların en çok merak ettikleri durum tedavide ne ile karışılacakları vajinal muayenede ağrı ve acı hissedecekleri korkusundan çoğu zaman tedaviyi sürekli ertelemektedirler.

 

Hasta zorlanmadan kolay bir şekilde muayene edilir hatta vajinal muayene nin neden yapılması gerektiği hastaya anlatılır. Tedavide en önemli nokta çift terapisidir. Hastaya göre değişmekle birlikte 4 seans gibi kısa sürede tedavi gerçekleştirilir. Şehir dışında gelen hastalar için daha yoğun terapiler programlanır. Vajinismus tedavisi kolay olan bir hastalıktır burada önemli olan daha sağlıklı bir kadın olmak için tedaviye karar vermektir. En ideal olan tedavi şekli eşlerin birlikte tedaviye katılmalıdır.

 

Çünkü bu sorun kadını olduğu kadar erkeği de ilgilendiren bir süreçtir. Erkeğinde eşinin yanında olması ve ona destek vermesi gerekmektedir. Vajinismus hastalığı bir erteleme hastalığı olduğundan tedavisi de genelde ertelenir. Fakat bilinmelidir ki vajinismus tedavi edilmediği takdirde sorunlar daha büyüyerek aile birliğinin bozularak boşanmalara kadar yol açacağıdır.

 

Vajinismus tedavisi %90 oranında başarılı olunmaktadır %10 luk başarısızlık kısmında ise eş desteği olmaması ve çevre baskısı neden olmaktadır. Vajinismusta terapi süreci hastanın psikolojik olarak ön hazırlığı, daha sonra kaygı ve endişelerinin netleşmesi, hasta ve hekim ortak bir şekilde çözüm yollarının belirlenmesi ve sonuca ulaşmasıdır. Bunun için ertelemeden tedaviye başlamak gerekmektedir. En çok merak edilenlerden biride vajinismus tedavisinden sonra tekrarlar mı? Vajinismus eğer hastaya uygun tedavi şekli uygulanmış ve tedavi sonrası herhangi bir cinsel saldırı ve şiddet türü bir olay yaşamamışsa asla tekrarlamaz.

 

Vajinismus Yanlış Tedaviler

 

Vajinismus hastaları genellikle doktora başvurmadan önce birçok yöntem denemektedirler. Ancak bu tedavi ve yanlış yöntemler kişileri hiçbir sonuca ulaştırmaz. En sık karşılaşılan yanlış yöntemler;

 

 • Kadının ilişki öncesi alkol alması
 • Birliktelik öncesi kas gevşetici ve sakinleştirici alınması
 • İlişki öncesi vajinaya buhar tutulması, sıcak su banyosu
 • Uyuşturucu krem yada kayganlaştırıcı krem uygulanması bunların hiçbiri işe yaramayan yöntemlerdir.

 

Aynı zamanda kızlık zarının ameliyat ile aldırılması anestezi altında cinsel birleşme, muayene sırasında hekim gözetiminde cinsel ilişkiye girilmesi de oldukça saçma bir yöntemdir. Yapılması gereken ilk şey tedaviye karar verdikten sonra bir profesyonel bir destek alınmasıdır. Vajinismus profesyonel bir destek olmadan kesinlikle tedavi edilemez.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.