Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus Hakkında 6 Yanlış İnanış

 

Kadınlarda görülen cinsel fonksiyon bozukluklardan biri olan temeli psikolojik olan bu rahatsızlığa vajinismus denilir. Vajinismus hakkında yanlış bilineneler nelerdir? O yanlış bilinen düşüncelerin ve eylemlerin doğru yanlış şeklinde cevaplamasını sizler için hazırladık. Vajinismus ve vajinismus tedavisi hakkında her şey; Y- Vajinismuslu Kadınlar Frijittir D- Bu tanım cinsel soğukluk anlamına gelmektedir. Ve oldukça kırıcı bir tanımdır. Vajinismusu olan çoğu kadının cinsel istek kısmında hiçbir sorunu yoktur.  Seks esnasında ağrı ve acı duyan bir kadının cinsellikten kaçınması oldukça doğaldır.

Vajinismus Tedavisi ve yanlış inanışlar

Vajinismus sorunu ile uğraşan birçok kadının klitoris uyarılması ile orgazm olduğu ve bu sürece çabuk geldiği de bilinmektedir. Vajinismus tedavisi boyunca bu tarz bir cinsel birliktelik yaşayan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Y- Vajinismus Zamanla Düzelir D- vajinismus kendiliğinden düzelecek bir rahatsızlık değildir. Ve mutlaka profesyonel bir yardım alınmalıdır.

Erken tedavi sonucun daha hızlı olmasını sağlamaktadır. En kötüsü de bu durumu kabullenmek birçok kişinin de bu durumda olduğu avuntularıyla yaşamaktır. Y- Kendini Zorlayarak Bu Duruma Devam Edilmelidir! D- Ağrı ve acı varken ilişkiye girmeye çalışmak durumu daha da kötüleştirir. Zorlamanın hiçbir yararı yoktur ve vajinismus tedavisi başlayana kadar bu duruma girilmemelidir.

Y- Vitamin, Cinsel İçerikli Film İzlemek, Alkol Bu Rahatsızlığı Tedavi Eder? D- Bu tarz şeylerin hiç biri Vajinismusu tedavi edemez. Ancak ana tedaviye yardımcı olabilir. Y- İlişki Sırasında Ağrı Olması Gayet Normaldir? D- İlk birliktelikte ağrı olması gayet normaldir. Sonraki ilişkilerde ağrı olması vajinal bir sorundur. Tedavi edilmesi gereklidir. Y- Vajinanın Dar Olması Bu Rahatsızlığa Neden Olur D- Vajinismusta vajinal kasların istemsiz kasılması söz konusudur.

Bu durum ilişkiyi imkansız kılar. Fakat normal bir kadında vajinanın dar olması bu duruma sebep olmaz. Esneme kapasitesine bağlı olduğundan vajinismusa neden olmaz. Vajinismusun tedavi edilmemesi gibi bir şey mümkün değildir. Tamamıyla tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Fiziksel bazı sıkıntılar vajinismus a neden olabilir ancak bu durumda çok nadir olarak cerrahi bir müdahale gerekebilir. Genel anlamda tedavisi oldukça basit ve kolaydır. Vajinismuslu kadınlar geçmişte cinsel istismara uğramıştır diye bir genelleme yapmak oldukça saçma olacaktır. Bu bazı kişilerde görülebilir ve nedenlerden sadece biridir.


WhatsApp Bilgi Hattı