+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Genetik midir?

Vajinismus Genetik midir?

 

Vajinismus Genetik midir?

Vajinismus’un kalıtsallığı, durumun ailenden miras alıp almadığına veya ailelerden “geçip geçmediğine işaret eder. Bir durumun kalıtım derecesi, genetiğin hastalığa ne kadar önemli olduğuna bağlıdır. Genellikle genetik hastalıklar kalıtsaldır, kısmen genetik hastalıklar bazen kalıtsaldır ve genetik olmayan hastalıklar kalıtsal değildir.  Peki, bu aşamada ‘vajinismus genetik midir?’’ sorusunun cevabı ne olacak diye sorulursa, vajinismus sorununun sebebi genetik olmamaktadır.

 

Vajinismus Nedir? 

 

Vajinismus, rahatsızlık, yanma, ağrı, nüfuz etme sorunları veya cinsel ilişkide bulunamamasına neden olan vajinal sızdırmazlıktır. Vajinismus ayrıca genito-pelvik ağrı / penetrasyon bozukluğu (DSM-V) olarak da bilinir. Vajinismus, cinsel ilişki girişimi sırasında vajinanın istemsiz sızdırmazlığının bulunduğu bir durumdur. Sızdırmazlığa aslında vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları neden olur. Kadın doğrudan kontrol etmez veya sızdırmazlık meydana gelmez; Istemsiz pelvik bir yanıttır. Kas tepkisinin sızdırmazlık veya nüfuz etme sorununa neden olduğunun farkında bile olmayabilir.

 

Bazı durumlarda vajinismus sızdırmazlığı cinsel ilişki sırasında yanma, ağrı veya tutunmaya neden olabilir. Diğer durumlarda penetrasyon zor veya tamamen imkansız olabilir. Vajinismus, bilinçsiz ilişkilerin ana nedenidir. Sızdırmazlık o kadar kısıtlayıcı olabilir ki vajinaya açılma tamamen kapanır ve adam penisini koyamaz. Vajinismus ağrısı cinsel girişim durdurulduğunda sona erer ve genellikle cinsel ilişki ağrı veya rahatsızlık nedeniyle durdurulmalıdır.

 

Vajinismus Çeşitleri: 

 

Primer Vajinismus

Bir kadın, pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları nedeniyle hiçbir zaman ağrısız ilişki kuramamış durumuna primer vaginismus adı verilir. Primer vajinismus olan bazı kadınlar tampon ve / veya pelvik muayene tamamlayamazlar. Birçok çift, birincil vajinismus nedeniyle ilişkilerini tamamlayamıyor.

 

İkincil Vajinismus

Vajinismus, daha sonraki yıllarda da keyifli bir ilişki sonrasında da gelişebilir. İkincil vaginismus olarak bilinen bu durum genellikle tıbbi durum, travmatik olay, doğum, ameliyat veya yaşam değişikliği (menopoz) ile ortaya çıkar.

 

Vajinismus İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 

 

Vajinismus ile ilgili bilinmesi gerekenler. Vajinismus devam eden cinsel ağrının yaygın bir nedeni olup aynı zamanda cinsel olmayan (tartışmasız) evliliğin temel nedeni kadardır. Cinsel ağrı, yaşamın her aşamasında kadınları etkileyebilir; Hatta yıllarca rahat seks yapmış kadınlar bile. Cinsel ilişki sırasında geçici olarak rahatsızlık yaşamak alışılmadık bir şey değil, devam eden sorunlar teşhis ve tedavi edilmelidir. Vajinismus durumunda kadının kadına yaklaşmasıyla PC kas grubu (koyu renklerle gölgeli) istemsizce vajinal girişi sıkıştırarak cinsel ilişki ağrısını zorlaştırıyor veya penetrasyon başarılı olabilir, ancak yanma, rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

 

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi? 

 

Vajinismus tedavi edilebilir mi ? Vaginismus oldukça tedavi edilebilir ve tedavinin normal sonucu vajinismustan tamamen kurtulmaktır. Başarılı vajinismus tedavisi anestezi,  ameliyat, hipnoz veya başka herhangi bir kompleks invaziv teknik gerektirmez. Basit bir program takiben, çoğu çift için ağrısız ve zevkli ilişki elde edilir.Vajinismus sorunun yaygın olarak mevcut olduğu unutulmamalı ve tedavi için geç kalınmadan başvurulmalıdır.
 

 

MUTLAKA OKUMALISIN! Kızlık Zarı Dikimi

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.