Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus genetik midir

Vajinismus Genetik midir?

Vajinismus’un kalıtsallığı, durumun ailenden miras alıp almadığına veya ailelerden “geçip geçmediğine işaret eder. Bir durumun kalıtım derecesi, genetiğin hastalığa ne kadar önemli olduğuna bağlıdır. Genellikle genetik hastalıklar kalıtsaldır, kısmen genetik hastalıklar bazen kalıtsaldır ve genetik olmayan hastalıklar kalıtsal değildir.  Peki, bu aşamada ‘vajinismus genetik midir?’’ sorusunun cevabı ne olacak diye sorulursa, vajinismus sorununun sebebi genetik olmamaktadır.

Vajinismus nedir?

Vajinismus, rahatsızlık, yanma, ağrı, nüfuz etme sorunları veya cinsel ilişkide bulunamamasına neden olan vajinal sızdırmazlıktır. Vajinismus ayrıca genito-pelvik ağrı / penetrasyon bozukluğu (DSM-V) olarak da bilinir. Vajinismus, cinsel ilişki girişimi sırasında vajinanın istemsiz sızdırmazlığının bulunduğu bir durumdur. Sızdırmazlığa aslında vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları neden olur. Kadın doğrudan kontrol etmez veya sızdırmazlık meydana gelmez; Istemsiz pelvik bir yanıttır. Kas tepkisinin sızdırmazlık veya nüfuz etme sorununa neden olduğunun farkında bile olmayabilir.

Bazı durumlarda vajinismus sızdırmazlığı cinsel ilişki sırasında yanma, ağrı veya tutunmaya neden olabilir. Diğer durumlarda penetrasyon zor veya tamamen imkansız olabilir. Vajinismus, bilinçsiz ilişkilerin ana nedenidir. Sızdırmazlık o kadar kısıtlayıcı olabilir ki vajinaya açılma tamamen kapanır ve adam penisini koyamaz. Vajinismus ağrısı cinsel girişim durdurulduğunda sona erer ve genellikle cinsel ilişki ağrı veya rahatsızlık nedeniyle durdurulmalıdır.

Vajinismus çeşitleri:

Primer Vajinismus

Bir kadın, pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları nedeniyle hiçbir zaman ağrısız ilişki kuramamış durumuna primer vaginismus adı verilir. Primer vajinismus olan bazı kadınlar tampon ve / veya pelvik muayene tamamlayamazlar. Birçok çift, birincil vajinismus nedeniyle ilişkilerini tamamlayamıyor.

İkincil Vajinismus

Vajinismus, daha sonraki yıllarda da keyifli bir ilişki sonrasında da gelişebilir. İkincil vaginismus olarak bilinen bu durum genellikle tıbbi durum, travmatik olay, doğum, ameliyat veya yaşam değişikliği (menopoz) ile ortaya çıkar.

Vajinismus ile ilgili bilinmesi gerekenler

Vajinismus devam eden cinsel ağrının yaygın bir nedeni olup aynı zamanda cinsel olmayan (tartışmasız) evliliğin temel nedeni kadardır. Cinsel ağrı, yaşamın her aşamasında kadınları etkileyebilir; Hatta yıllarca rahat seks yapmış kadınlar bile. Cinsel ilişki sırasında geçici olarak rahatsızlık yaşamak alışılmadık bir şey değil, devam eden sorunlar teşhis ve tedavi edilmelidir. Vajinismus durumunda kadının kadına yaklaşmasıyla PC kas grubu (koyu renklerle gölgeli) istemsizce vajinal girişi sıkıştırarak cinsel ilişki ağrısını zorlaştırıyor veya penetrasyon başarılı olabilir, ancak yanma, rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Vajinismus tedavi edilebilir mi?

Vaginismus oldukça tedavi edilebilir ve tedavinin normal sonucu vajinismustan tamamen kurtulmaktır. Başarılı vajinismus tedavisi anestezi,  ameliyat, hipnoz veya başka herhangi bir kompleks invaziv teknik gerektirmez. Basit bir program takiben, çoğu çift için ağrısız ve zevkli ilişki elde edilir.Vajinismus sorunun yaygın olarak mevcut olduğu unutulmamalı ve tedavi için geç kalınmadan başvurulmalıdır.


WhatsApp Bilgi Hattı