+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Gebeliğe Engel mi?

vajinismus gebeliğe engel mi

Vajinismus Gebeliğe Engel mi?

Çözümlenmemiş vajinismus, gebelik sırasında bazı zorluklar gösterebilir, ancak normalde gerçek vajinal doğum sürecini engellemeyecektir. Doğum sırasında bir kadının serviksi ve vajinal kanalının mevcut olması halinde vajinismus uyarılarını dikkate almayarak dilate (genleşmesi veya genişlemesi) ve otomatik olarak devam etmesine neden olan hormonlar aktive edilir. Bu sebeple vajinal kanal açılır ve bebek ilerledikçe bu yapılar uzayarak bebek doğum kanalı dışına çıkar (vajinismusdan olumsuz bir etkisi olmadan). İstenirse epiduraller gibi ağrı kesici ilaçlar genellikle verilebilir.

 

Gebelikte ,Vajinismus İçin Tedavi Seçenekleri

 

Geblikte vajinismus için tedavi seçenekleri. Doğum doğal olarak vajinismus olmayan kadınlarda olduğu gibi doğal olarak gerçekleşse de, pelvik muayene ve diğer doğum öncesi / doğum öncesi prosedürler veya doğum komplikasyonları sırasında tıbbi müdahaleler ile zorluklar yaşanabilir. Bu nedenle, kadınların vajinismuslarını doğumdan önce çözmeyi düşünmeleri önerilir. Tedavi seçeneklerinin uygulanabilirliğini teyit etmek ve herhangi bir tedavi yönteminin getirdiği risklerin bulunmamasını sağlamak için bir doktora danışmanın gerekli olduğunu lütfen unutmayın.

 

Tedavi edilmemiş vajinismus’lu kadınlar, cinsel ilişki kuramıyorlarsa hamile kalmalarının mümkün olup olmadığını merak ediyorlar. Eğer hamile kalırsa doğal doğumun vajinal açılımı gererek kendi önceden var olan vajinismusunu tedavi edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Gerçek şu ki, birincil vajinismus olan bazı kadınlar, herhangi bir şekilde penetrasyon yapmamış olsa bile, gebe kalmışlardır. Bir kadın vajinal açıklığın yakınında ejakülasyon yaparsa ve sperm yumurtalıklara kadar yükselirse, bir kadın hamile kalabilir. Buna “sıçrama hamileliği” denir. Bir bebeğin vajinal yolla doğması vajinal kasları uzatabilir, ancak vajinal penetrasyon ile ilişkili korku ve endişeyi tedavi etmez. Vajinismus, penetrasyon korkusu ve kaygısından kaynaklandığı düşünülen vajinal kasların istemsiz sıkıştırılmasıdır. Bu nedenle, bir çocuğun doğal vajinal doğumundan sonra bile vajinismus kalabilir.

 

Erkek üreme sistemindeki hormonal kimya sperm sağkalımına elverişli olduğunda, erkek yumurtlamaya götüren hafta boyunca genital dudaklarıyla ejakülürse, bir kadın hamile kalabilir. Bir başka deyişle, hala bakire oldukları halde zaten anne-baba olan birçok hasta vardır.

 

Vajinismus Gebelikte Komplikasyonlara Neden Olur mu?

 

Vajinismus gebelikte komplikasyonlara neden olur mu ? Vajinismus ağrılı bir hastalıktır, çoğunlukla vajinusmuslu kadınlar pelvik tabanın istemsiz spazmları ve vajinanın sıkışması nedeniyle cinsel ilişki kuramazlar. Bu bozukluğu olan kadınların da jinekolojik muayene ve tampon kullanma sorunları vardır. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kadınlar genellikle hamile olduktan sonra endişeler dünyasına girerler. Bununla birlikte, bu endişeler genellikle kolaylıkla çözülmüştür. Vaginisumus normalde hamilelik veya vajinal doğum ile herhangi bir komplikasyona neden olmaz. Bir kadın doğum yapmak üzere olduğunda, vücudundaki hormonlar vajinal boşluğunun genişlemesine ve açılmasına neden olur. Bu, doğal olarak tüm kadınlarla olur.

 

Bir kadının rahim ağzı tabakası ve tıpasının genişlemesi ve inceltilmesi, doğum sırasında ortaya çıksın bile, herhangi bir vajinismus komplikasyonundan çok daha güçlüdür. Doğal doğum süreci, herhangi bir vajinismus semptomunu üstesinden gelip zorlar. Bu bozukluğu olan bir çok kadın doğal olarak her yıl doğum yapmaktadır ve hiçbir komplikasyon söz konusu değildir. Vajinismusuz bizimkinin doğum sırasında endişelenmesi gereken tek şey, epiduralin ne zaman ve isterse istemesidir. Vajinismus hiç doğum komplikasyonlarına neden olmaz. Vajinismusun gebelik sırasında neden olabileceği tek sorun standart muayene ve işlemler ile yapılır.

 

Vajinismuslu birçok kadın istemsiz vajinal kapanma sıklıkla muzdarip olduğundan, standart vajinal muayene çok zor olabilir. Bu sorun, doğum sırasında da, bir kadın ne kadar genişlediğini ve lekelenildiğini görmek için kontrol edildiğinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, ortaya çıkarsa bu sorunun üstesinden gelmenin birkaç yolu vardır. Vajinismuslu kadınların çoğunun gebelik ve doğum sırasında çok az veya hiç sorunu bulunmamasına rağmen, vajinismusun hamile kalmadan önce iyileştirilmesi önerilir. Hamilelik beklenmedik bir şekilde gerçekleşirse, mümkün olan en kısa sürede bir doktora gitmek ve tedaviye başlamak her zaman en iyisidir. Bu yalnızca hamilelikle ilgili muayene ve işlemlerin daha pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak kadınların daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

 

Hamile kalırken, kadınlar her ufak şey hakkında endişelenirler ve bir kadının vajinismus gibi herhangi bir rahatsızlığı olduğunda endişeleri artar. Vajinismus için hamile kalmadan önce tedaviye başlamak en iyisidir, ancak tedavi almadan önce hamile kalırsanız yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Doktorunuz memnuniyetle bir tedavi planı ve sizinle oluşabilecek herhangi bir sorunu çözecektir. Doktorunuz herhangi bir soruyu cevaplayabilir ve gebelik ve doğumla ilgili endişelerinizi hafifletebilir. Vajinismuslu kadınların birçoğunda tıpkı diğer kadınların yaptığı gibi çocuğu var. Onların doğum süreci farklı değildir ve pek çoğu hiç sorun yaşamamaktadır. Vajinismus ve gebelik konusunda endişelenecek çok az şey var. Doğru doktor, tedavi planları ve bilgisi ile vajinismuslu herhangi bir kadın, mutlak ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilir ve tamamen normal doğum yapabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bunları hekiminizle görüşmek en iyisidir.Vajinismus Tedavisi Ankara alanında başarılı vaka çalışmalarının sosyal medya kanallarımız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.