Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus erkek psikolojisi

Anatomik ve psikolojik olarak erkelerin yapısı kadınlardan farklıdır. Erkekler genel olarak duygularını karşı cinse açıkça ifade ederler. Bu yüzden Burdur ilinde de  vajinismus etkisinden dolayı erkekler üzerinde olumsuz psikolojik etkiler görülür. Vajinismus erkek psikolojisi bu yönü ile ele alınmalıdır.

 

Gerek cinsel partnerleri ile olsun, gerekse eşleri ile olsun erkekler karşı cinsle paylaşım yapmayı severler. Eğer paylaşım yaptıkları karşı cinste herhangi bir uyumsuzluk varsa, bu erkekler açısından sorun demektir. Karşı cinse verilen tepkiler, erkeklerin yapısına göre farklılık gösterir. Kimisi öfke ile karşılarken, kimisi üzerinde durmayarak ve sessiz kalarak tepki gösterir.

Özellikle cinsel birlikteliklerde durum daha bariz olarak görülebilir. Birçok erkek cinsel açıdan tatmin olmak ister. Karşı cinsten bekledikleri tatmin duygusu karşılık bulmadığı zaman öfkelenir ya da tepkisiz kalarak ve pasif olarak ilişkiyi keserek, tepkilerini karşı tarafa gösterirler.

Özellikle evliliklerde yaşanan boşanmaların büyük bir yüzdesi, şiddetli geçimsizlik yüzünden olur. Aslında arka plandaki sorun cinselliğin azalması ve dolayısıyla paylaşımın da azalmasıdır.

Cinselliğin erkekler açısından bu kadar önemli olmasının nedeni hormonlardır. Testesteron hormonu erkeklerde salgılanan ve aynı zamanda seks hormonu olarak da bilinen en önemli hormondur. Erkeksi özelliklerin belirgin olarak ortaya çıkmasını sağlayan hormondur. Kıllanmanın olması, sperm sayısı ve diğer belirgin erkeksi özelliklerden hep bu hormon sorumludur.

Normal olan bir erkekte günde 5-6 mg kadar testesteron hormonu üretilir. Buna bağlı olarak seks hormonu olarak da bilinen Globuline (SHBG) hormonu da aslında testesteron hormonuna bağlıdır. Erkek libidosu ve ereksiyon sağlanması hep bu hormon sayesinde olur.

Vajinismus erkek psikolojisi, erkekler nasıl etkilenir?

Hormonların vermiş olduğu davranışlar incelendiğinde erkeklerin düzenli olarak cinsel birleşme yaşaması gerekir. Vajinismus erkek psiklolojisi en çok da burada görülür.

Düzenli olarak cinsel birleşme yaşamayan erkeklerde, hormonların da baskısı ile huzursuzluk ve öfke hali meydana gelir. Günlük olarak üretilen sperm sayısının da cinsellik üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Sperm fazlalığının dışarı atılması lazımdır. Bu bir tür enerji fazlalığıdır ve erkeklerde farklı şekillerde harcanır. Cinsel birleşme ya da cinsel haz yaşanması da enerji fazlalığının bir tür dışarı atılmasıdır.

Erkek anatomisinin düzenli olarak işlemesinden yola çıkılarak denilebilir ki, fazla olan enerjinin mutlaka atılması gereklidir. Vajinismus erkek psikolojisi, cinsel enerjinin dışarı atılmaması ile kendisini gösterir. Sorun yalnızca enerjinin dışarı atılması değil, psikolojik olarak da tatmin duygusunun yerine getirilmesidir.

Vajinismus hastalığından kadınlar nasıl etkileniyorsa, erkeklerde hastalığın sonuçlarından etkilenir. Erkek ile kadın arasındaki bağın en güçlü olduğu kurum, evlilik kurumudur. Erkeğin ve kadının birbirlerine bağlantı noktasının en yoğun olduğu an cinsel andır. Bu yüzden her iki tarafta doyuma ulaşamamış, çözüme bağlanmayan bir sorunun parçası olmuştur.

Bu sorun giderilmediği sürece, arka planda işlemeye devam eder ve giderek büyür.


WhatsApp Bilgi Hattı