Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus doktoru

Vajinismus Doktoru

Vajinismus problemine ülkemizdeki ve tüm dünyadaki kadınlar arasında oldukça sık rastlanılmaktadır. Kadında bulunan bazı sorunlardan ötürü pelvik kaslarının cinsel ilişkiye müsaade etmemesi durumu olarak tanımlanır. Bu sorunlar çoğu zaman psikolojik, bazen de fizyolojiktir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın çözüme giden ilk adımı doğru bir vajinismus doktoru tarafından bilgilendirilmektir.

Cinsellik doğal yaşamın bir parçasıdır ve uygun koşullarda gerçekleşmesinde herhangi bir yanlış yoktur. Problemin çıkış noktası genel olarak cinsel ilişki hakkındaki tabular, yanlış bilgilenmeler ve korkulardır. Özellikle küçük yaşlarda cinsellik hakkında yanlış bilgiler aşılanan kadınlar, bir evlilik yaptıktan sonra dahi cinsellik hakkında bildikleri şeyleri kafasından atamazlar. Bunun sonucunda da vücut kendini kasarak birlikteliği engeller. Kadının geçmişte yaşamış olduğu cinsel taciz, evliliğinde ilk birliktelikten itibaren cinsel ilişkiye zorlanması, eşi tarafından kaba davranılması, kadının cinsel isteklerinin göz ardı edilmeye çalışması da vajinismusun diğer sebeplerinden olabilmektedir.

Vajinismus sebepleri ve tedavi yöntemleri

Vajinismusun en büyük sebebi %95 oranında psikolojiktir. O yüzden tercih edilmesi gereken ilk tedavi psikolojik yöntemler olmalıdır. Bunun yanı sıra bazı kadınlar dünyaya vajina darlığı, vajina yolu kısalığı veya kızlık zarı anormallikleri gibi problemlerle dünyaya gelmektedir. Fiziksel bir muayene ile böyle bir sorun tespit edildiğinde cerrahi operasyon yöntemiyle kolay bir şekilde tedavisi gerçekleştirilir.

Sağlıklı bir tedavi sürecinin gerçekleşmesi için öncelikle problemin tanısının tam olarak konulabilmesi gereklidir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanı tarafından hasta muayene edilmeli, cinsel ilişkiye engel olabilecek fizyolojik bir durumun tespiti sağlanmalıdır. Eğer hastada vajinal enfeksiyon ve kist, miyom gibi oluşumlar varsa ilk önce bunlar giderilmelidir. Vajinismus problemi yaşayan kişiler fiziksel muayene esnasında da çoğu zaman sıkıntı yaşayabilmektedir. Doktorunuzun sizi mutlaka doğru yönlendirmesi, sakin ve sabırlı davranması gerekmektedir. Fizyolojik bir sorun tespit edilemiyorsa sorunun psikolojik kaynaklı olduğu belirlenecektir.

vajinismus doktoru kimdir

Psikolojik tedavi alacağınız kişinin, mutlaka bu konu üzerinde uzman olması gerekmektedir. Öncelikle doktorunuz gerekli görüyorsa sizden çocukluk döneminden itibaren kişisel geçmişinizi, cinsellik hakkında düşüncelerinizi, korkularınızı, endişelerinizi doktorunuzla paylaşmanızı isteyecektir. Cinsellik hakkında yanlış bilgileriniz danıştığınız uzman tarafından düzeltilmelidir. Duruma uygun olarak zaman zaman eşinizin de dahil olacağı psikoterapi ve hipnoterapi seansları uygulamalarıyla hastanın cinsellik hakkında korkularını yenmeye çalışılacaktır. Eğer konu hakkında bilgili olmayan bir kişiye danışıyorsanız, yanlış yönlendirmeler sonucunda yalnızca vajinismus probleminizi yenememekle kalmayacak, daha büyük travmalar yaşamanıza sebep olacaktır.

Vajinismus kendi kendine tedavi edilebilir mi?

Birçok hasta cinsel hayatını başkalarına anlatmaktan çekindiği için, vajinismusu başkalarından duymuş olduğu bilgilere dayanarak, kendi kendine yenebileceğini düşünse de başarılı olamamaktadır. Böylece daha fazla sürenin geçmesine, hatta probleminizin daha da büyümesine sebep olabilirsiniz. Vajinismusun her rahatsızlık gibi doğal bir durum olduğu, utanılacak bir şey olmadığı bilinmelidir. Sizin tercih ettiğiniz bir şey veya hatanız değildir.

Bazı kadınlar sorunlarını daha rahat anlatabilmek adına veya eşlerinin tercihleri bu yönde olduğu için kadın doktor arayışları içerisinde bulunurlar. Eşinizin isteklerinden ziyade sizin doktor seçiminiz ne yöndeyse o şekilde hareket etmelisiniz. Sizin istemediğiniz bir uzmana karşı önyargı oluşturabileceğinizden ötürü, sorununuzun çözümünde herhangi bir yararı olması beklenmemelidir. Seçtiğiniz doktorun sizinle iyi iletişim kurabilmesine, karşılıklı güven sağlanmasına, sizi anlayabilmesine ve rahatlatmasına önem vermelisiniz.

Vajinismus; kişinin doğal yaşantısını sekteye uğratan, hayat kalitesini azaltan, psikolojik sağlık problemleri yaratan, sağlıklı bir evlilik süreci yaşamayı ve çocuk sahibi olmayı engelleyen ciddi bir rahatsızlıktır. Doğru tedavi uygulamalarıyla kısa süre içerisinde tamamen yok edilebilir. Tedavi süresindeki en önemli faktör doğru bir vajinismus doktoru tarafından takibinizin gerçekleşmesi olacaktır.


WhatsApp Bilgi Hattı