+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Doktoru

vajinismus doktoru kimdir

Vajinismus Doktoru

Vajinismus problemine ülkemizdeki ve tüm dünyadaki kadınlar arasında oldukça sık rastlanılmaktadır. Kadında bulunan bazı sorunlardan ötürü pelvik kaslarının cinsel ilişkiye müsaade etmemesi durumu olarak tanımlanır. Bu sorunlar çoğu zaman psikolojik, bazen de fizyolojiktir. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın çözüme giden ilk adımı doğru bir vajinismus doktoru tarafından bilgilendirilmektir.

 

Cinsellik doğal yaşamın bir parçasıdır ve uygun koşullarda gerçekleşmesinde herhangi bir yanlış yoktur. Problemin çıkış noktası genel olarak cinsel ilişki hakkındaki tabular, yanlış bilgilenmeler ve korkulardır. Özellikle küçük yaşlarda cinsellik hakkında yanlış bilgiler aşılanan kadınlar, bir evlilik yaptıktan sonra dahi cinsellik hakkında bildikleri şeyleri kafasından atamazlar. Bunun sonucunda da vücut kendini kasarak birlikteliği engeller. Kadının geçmişte yaşamış olduğu cinsel taciz, evliliğinde ilk birliktelikten itibaren cinsel ilişkiye zorlanması, eşi tarafından kaba davranılması, kadının cinsel isteklerinin göz ardı edilmeye çalışması da vajinismusun diğer sebeplerinden olabilmektedir.

 

Vajinismus Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

 

Vajinismus sebepleri ve tedavi yöntemleri. Vajinismusun en büyük sebebi %95 oranında psikolojiktir. O yüzden tercih edilmesi gereken ilk tedavi psikolojik yöntemler olmalıdır. Bunun yanı sıra bazı kadınlar dünyaya vajina darlığı, vajina yolu kısalığı veya kızlık zarı anormallikleri gibi problemlerle dünyaya gelmektedir. Fiziksel bir muayene ile böyle bir sorun tespit edildiğinde cerrahi operasyon yöntemiyle kolay bir şekilde tedavisi gerçekleştirilir.

 

Sağlıklı bir tedavi sürecinin gerçekleşmesi için öncelikle problemin tanısının tam olarak konulabilmesi gereklidir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanı tarafından hasta muayene edilmeli, cinsel ilişkiye engel olabilecek fizyolojik bir durumun tespiti sağlanmalıdır. Eğer hastada vajinal enfeksiyon ve kist, miyom gibi oluşumlar varsa ilk önce bunlar giderilmelidir. Vajinismus problemi yaşayan kişiler fiziksel muayene esnasında da çoğu zaman sıkıntı yaşayabilmektedir. Doktorunuzun sizi mutlaka doğru yönlendirmesi, sakin ve sabırlı davranması gerekmektedir. Fizyolojik bir sorun tespit edilemiyorsa sorunun psikolojik kaynaklı olduğu belirlenecektir.

 

Psikolojik tedavi alacağınız kişinin, mutlaka bu konu üzerinde uzman olması gerekmektedir. Öncelikle doktorunuz gerekli görüyorsa sizden çocukluk döneminden itibaren kişisel geçmişinizi, cinsellik hakkında düşüncelerinizi, korkularınızı, endişelerinizi doktorunuzla paylaşmanızı isteyecektir. Cinsellik hakkında yanlış bilgileriniz danıştığınız uzman tarafından düzeltilmelidir. Duruma uygun olarak zaman zaman eşinizin de dahil olacağı psikoterapi ve hipnoterapi seansları uygulamalarıyla hastanın cinsellik hakkında korkularını yenmeye çalışılacaktır. Eğer konu hakkında bilgili olmayan bir kişiye danışıyorsanız, yanlış yönlendirmeler sonucunda yalnızca vajinismus probleminizi yenememekle kalmayacak, daha büyük travmalar yaşamanıza sebep olacaktır.

 

Vajinismus Kendi Kendine Tedavi Edilebilir mi?

 

Vajinismus kendi kendine tedavi edilebilir mi ? Birçok hasta cinsel hayatını başkalarına anlatmaktan çekindiği için, vajinismusu başkalarından duymuş olduğu bilgilere dayanarak, kendi kendine yenebileceğini düşünse de başarılı olamamaktadır. Böylece daha fazla sürenin geçmesine, hatta probleminizin daha da büyümesine sebep olabilirsiniz. Vajinismusun her rahatsızlık gibi doğal bir durum olduğu, utanılacak bir şey olmadığı bilinmelidir. Sizin tercih ettiğiniz bir şey veya hatanız değildir.

 

Bazı kadınlar sorunlarını daha rahat anlatabilmek adına veya eşlerinin tercihleri bu yönde olduğu için kadın doktor arayışları içerisinde bulunurlar. Eşinizin isteklerinden ziyade sizin doktor seçiminiz ne yöndeyse o şekilde hareket etmelisiniz. Sizin istemediğiniz bir uzmana karşı önyargı oluşturabileceğinizden ötürü, sorununuzun çözümünde herhangi bir yararı olması beklenmemelidir.

 Seçtiğiniz doktorun sizinle iyi iletişim kurabilmesine, karşılıklı güven sağlanmasına, sizi anlayabilmesine ve rahatlatmasına önem vermelisiniz. Kliniğimiz ve vajinismus tedavisi ankara alanında yaptığımız çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.esr

 

Vajinismus; kişinin doğal yaşantısını sekteye uğratan, hayat kalitesini azaltan, psikolojik sağlık problemleri yaratan, sağlıklı bir evlilik süreci yaşamayı ve çocuk sahibi olmayı engelleyen ciddi bir rahatsızlıktır. Doğru tedavi uygulamalarıyla kısa süre içerisinde tamamen yok edilebilir. Tedavi süresindeki en önemli faktör doğru bir vajinismus doktoru tarafından takibinizin gerçekleşmesi olacaktır.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.