Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinismus çözüm yolları

Vajinismus hastalığı günümüzde etkili tekniklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Önemli olan hastalığın belirtilerinin iyi analiz edilmesi ve uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. vajinismus çözüm yolları öncelikle çiftlerin olayın farkında olması ile başlar. Farkındalık en etkili vajinismus çözümüdür. Çorum ilinde olduğu gibi diğer illerde yaşayan çiftler için de aynı durum geçerlidir.

 

Öncelikle eşlerin durumu kabullenmeleri ve çözüm arayabilmeleri gerekir. Hastalık hakkında farkındalık oluştuktan sonra öncelikle yapılması gereken şey uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. Vajinismus hastalığının kökeninde psikolojik sorunlar yattığı için bazı çiftler çözümü psikologlarda ya da psikiyatristlerde arayabiliyorlar. Ancak sorun her ne kadar psikolojik olsa da cinsellik ile ilgilidir ve mutlaka bu nedenden dolayı uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır.

uzman jinekoloğun uygulayacağı tedaviler farklıdır ve hastalığın iyileşmesine yöneliktir. Dünya çapında denenmiş ve kabul görmüş bilimsel teknikler ile çok kısa sürede olmaktadır.

bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri günümüzde her uzman jinekolog tarafından uygulanır. Bilişsel terapide yapılan iş öncelikle hastanın anatomik yapısının farkına varmasıdır. Özellikle kadının vajinal ve genital bölgesi ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Yanlış olan bilgiler giderilmeye çalışılır. Aynı bilgiler kadının eşine de verilir. Bunun nedeni birçok erkeğinde aslında kadın anatomisi hakkında yanlış bilgilere sahip olmasıdır.

Vajinismus çözüm yolları

Davranışsal terapi, bilişsel terapinin tamamlayıcısı gibidir. Bilişsel terapide teorik bilgiler çiftlere çeşitli araçlar yardımı ile aktarılır. Vajinismus çözüm yolları farklı yöntemler ile belirlenir. Bu yolardan bir tanesi olan davranışsal terapide ise kadının cinsel organını yakından tanıması sağlanır.

Bu amaçla bazı teknikler uygulanır. Öncelikle hastanın başvurduğu yerde bu teknikler anlatılır. Daha sonra ev ödevi olarak kişiye uygulaması için verilir. Ayna tekniği bunlardan bir tanesidir. Ayna tekniğinde hasta vajinasını yakından tanır. Dış dudakları yana ayırarak, vajinasını daha yakından tanıması sağlanır.

Daha sonrasında uygulanan teknikler genel olarak dokunma ve hissetme üzerinedir. Masaj tekniği bunlardan bir tanesidir. Vajinismus çözüm yolları çoğunlukla kadının cinsellikten korkmamasını amaçlar. Masaj teknikleri kadının vajinasına dokunması ve onu hissetmesi üzerinedir. Vajina dışından başlar daha sonra içlerinde dahil edilmesi ile devam eder. Burada amaç kadının vajinasını hissetmesi ve korkulacak bir nesne olmadığını fark etmesidir.

Masaj teknikleri tek başına uygulanabildiği gibi eşlerin yardımı ile de yapılır. Ancak kontrol mutlaka kadında olmadır. Psikolojik durumun düzelebilmesi için bu gereklidir.

Masaj tekniklerinin yanı sıra çiftlerin beraber yapacakları aşk oyunları adı verilen tekniklerde vajinismus hastalığının tedavisinde uygulanan tekniklerdendir. Aşk oyunlarında öncelikle gerekli olan ortam hazırlanır. Hafif bir müzik, loş bir ortam çiftlerin daha rahat olmasını sağlar. Bu aşamada çiftler birbirlerine rahatlatıcı sözler söylerler, ön sevişmede aşk oyunlarının bir parçasıdır.

Kegel egzersizleri de vajinismus tedavisinde kullanılan en etkili tekniklerdendir. Burada amaç pelvik taban ve vajina kaslarının güçlendirilmesidir. Güçlenen kaslar ile cinsel birleşme sorunsuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kegel egzersizlerinin aslında ömür boyu yapılması gerekir ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi önemlidir.

 


WhatsApp Bilgi Hattı