+05306269889
Mithatpaşa Cad. No:51/2

Vajinismus Çözüm Yolları

Vajinismus çözüm yolları nelerdir

Vajinismus hastalığı günümüzde etkili tekniklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Önemli olan hastalığın belirtilerinin iyi analiz edilmesi ve uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. vajinismus çözüm yolları öncelikle çiftlerin olayın farkında olması ile başlar. Farkındalık en etkili vajinismus çözümüdür. Çorum ilinde olduğu gibi diğer illerde yaşayan çiftler için de aynı durum geçerlidir.

Öncelikle eşlerin durumu kabullenmeleri ve çözüm arayabilmeleri gerekir. Hastalık hakkında farkındalık oluştuktan sonra öncelikle yapılması gereken şey uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. Vajinismus hastalığının kökeninde psikolojik sorunlar yattığı için bazı çiftler çözümü psikologlarda ya da psikiyatristlerde arayabiliyorlar. Ancak sorun her ne kadar psikolojik olsa da cinsellik ile ilgilidir ve mutlaka bu nedenden dolayı uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır.

uzman jinekoloğun uygulayacağı tedaviler farklıdır ve hastalığın iyileşmesine yöneliktir. Dünya çapında denenmiş ve kabul görmüş bilimsel teknikler ile çok kısa sürede olmaktadır.

bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri günümüzde her uzman jinekolog tarafından uygulanır. Bilişsel terapide yapılan iş öncelikle hastanın anatomik yapısının farkına varmasıdır. Özellikle kadının vajinal ve genital bölgesi ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Yanlış olan bilgiler giderilmeye çalışılır. Aynı bilgiler kadının eşine de verilir. Bunun nedeni birçok erkeğinde aslında kadın anatomisi hakkında yanlış bilgilere sahip olmasıdır.

Vajinismus Çözüm Yolları

Davranışsal terapi, bilişsel terapinin tamamlayıcısı gibidir. Bilişsel terapide teorik bilgiler çiftlere çeşitli araçlar yardımı ile aktarılır. Vajinismus çözüm yolları farklı yöntemler ile belirlenir. Bu yolardan bir tanesi olan davranışsal terapide ise kadının cinsel organını yakından tanıması sağlanır.

Bu amaçla bazı teknikler uygulanır. Öncelikle hastanın başvurduğu yerde bu teknikler anlatılır. Daha sonra ev ödevi olarak kişiye uygulaması için verilir. Ayna tekniği bunlardan bir tanesidir. Ayna tekniğinde hasta vajinasını yakından tanır. Dış dudakları yana ayırarak, vajinasını daha yakından tanıması sağlanır.

Daha sonrasında uygulanan teknikler genel olarak dokunma ve hissetme üzerinedir. Masaj tekniği bunlardan bir tanesidir. Vajinismus çözüm yolları çoğunlukla kadının cinsellikten korkmamasını amaçlar. Masaj teknikleri kadının vajinasına dokunması ve onu hissetmesi üzerinedir. Vajina dışından başlar daha sonra içlerinde dahil edilmesi ile devam eder. Burada amaç kadının vajinasını hissetmesi ve korkulacak bir nesne olmadığını fark etmesidir.

Masaj teknikleri tek başına uygulanabildiği gibi eşlerin yardımı ile de yapılır. Ancak kontrol mutlaka kadında olmadır. Psikolojik durumun düzelebilmesi için bu gereklidir.

Masaj tekniklerinin yanı sıra çiftlerin beraber yapacakları aşk oyunları adı verilen tekniklerde vajinismus hastalığının tedavisinde uygulanan tekniklerdendir. Aşk oyunlarında öncelikle gerekli olan ortam hazırlanır. Hafif bir müzik, loş bir ortam çiftlerin daha rahat olmasını sağlar. Bu aşamada çiftler birbirlerine rahatlatıcı sözler söylerler, ön sevişmede aşk oyunlarının bir parçasıdır.

Kegel egzersizleri de vajinismus tedavisinde kullanılan en etkili tekniklerdendir. Burada amaç pelvik taban ve vajina kaslarının güçlendirilmesidir. Güçlenen kaslar ile cinsel birleşme sorunsuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kegel egzersizlerinin aslında ömür boyu yapılması gerekir ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi önemlidir.

 

Hızlı İletişim ve Randevu
Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.