+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Çözüm Yolları

Vajinismus çözüm yolları nelerdir

 

Vajinismus, kadın bireylerde görülen ve vajinanın girişinde yer alan kasların istem dışı kasılması sebebiyle cinsel ilişkiyi imkânsız kılan bir rahatsızlıktır. Vajina kaslarında ortaya çıkan istemsiz kasılmalar bireyin partneriyle yaptığı cinsel aktivite sırasında olabildiği gibi vajinaya herhangi yabancı bir nesne temas ettiğinde de gerçekleşebilmektedir. Doktor muayenesindeki temaslar, tampon kullanımında veya birey kendi parmağıyla vajinasına dokunduğunda bile kasılma refleksi tetiklenebilmektedir.

 

Kasılmanın oluşu cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirmenin yanı sıra dayanılmaz ağrılar ve korkuya bağlı nefes daralmaları da vajinismusun tipik belirtileri arasında yer alır. Cinsel aktivite girişiminin sona ermesinden hemen sonra kaslar gevşeyerek normal hale dönülür. Vajinismus bazı kadınlarla sadece cinsel ilişki sırasında görülürken bazen vajinaya temas eden her türlü yabancı nesne spazmı tetikleyebilmektedir. Bazı hallerde penisin girişinde sorun yaşanmazken ilişki yoğun bir ağrı ile gerçekleşir.

 

Vajinismus çözüm yolları

Vajinismus hastalığı günümüzde etkili tekniklerle kolaylıkla tedavi edilebilir. Önemli olan hastalığın belirtilerinin iyi analiz edilmesi ve uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. vajinismus çözüm yolları öncelikle çiftlerin olayın farkında olması ile başlar. Farkındalık en etkili vajinismus çözümüdür. Çorum ilinde olduğu gibi diğer illerde yaşayan çiftler için de aynı durum geçerlidir.

 


 

Öncelikle eşlerin durumu kabullenmeleri ve çözüm arayabilmeleri gerekir. Hastalık hakkında farkındalık oluştuktan sonra öncelikle yapılması gereken şey uzman bir jinekologdan yardım alınmasıdır. Vajinismus hastalığının kökeninde psikolojik sorunlar yattığı için bazı çiftler çözümü psikologlarda ya da psikiyatristlerde arayabiliyorlar. Ancak sorun her ne kadar psikolojik olsa da cinsellik ile ilgilidir ve mutlaka bu nedenden dolayı uzman bir jinekologdan yardım alınmalıdır.

 

uzman jinekoloğun uygulayacağı tedaviler farklıdır ve hastalığın iyileşmesine yöneliktir. Dünya çapında denenmiş ve kabul görmüş bilimsel teknikler ile çok kısa sürede olmaktadır.

 

bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleri günümüzde her uzman jinekolog tarafından uygulanır. Bilişsel terapide yapılan iş öncelikle hastanın anatomik yapısının farkına varmasıdır. Özellikle kadının vajinal ve genital bölgesi ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Yanlış olan bilgiler giderilmeye çalışılır. Aynı bilgiler kadının eşine de verilir. Bunun nedeni birçok erkeğinde aslında kadın anatomisi hakkında yanlış bilgilere sahip olmasıdır.

 

Klinik araştırmaların sağladığı verilere göre her 10 kadından birinde görülen vajinismus, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kadının ön sevişme esnasında haz alması ancak ilişki sırasında kendisini partnerine kapatmasının altında yatan sebepler,

 

 • Cinsellik korkusu
 • Hamilelik korkusu
 • Tıbbi sebepler
 • Fiziksel yetersizlik
 • Travma geçmişi
 • Aşırı heyecan
 • Güven eksikliği
 • Cinsel eğitimsizlik
 • Kültürel nedenler
 • Aile içi baskı, taciz, vb. gibi istenmeyen olaylardır

 

Ayrıca cinsel ilişkinin ağrılı olmasına pelvis iltihabı, over kisti, idrar yolları enfeksiyonu, romatizmal hastalıklar, vajina kuruluğu, vajina enfeksiyonları sebep olabilmektedir. Vajinismus oluşumuna temel oluşturan tüm faktörler, uzman bir hekim gözetiminde yapılacak muayenelerle ortadan kaldırılabilmekte, birey sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşabilmektedir.

 

Vajinismus, kadın bireylerde görülen ve vajinanın girişinde yer alan kasların istem dışı kasılması sebebiyle cinsel ilişkiyi imkânsız kılan bir rahatsızlıktır.

 

Vajinismus Tedavi Yöntemleri 

 

Vajinismus çözüm yolları arasında yer alan yöntemler her kadın için farklı uygulamalar gerektirebilmektedir. Bu sebeple uygulanacak yöntem doktor muayenesi sonrasında verilen tavsiyelere göre yapılmalıdır.

 • Kızlık zarının alınması
 • Psikoterapi uygulamaları
 • Vajinismus egzersizleri tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

 

Bazı hallerde kızlık zarının alınması vajinismus sorununun çözümüne katkı sağlamakla birlikte her türlü vakanın çözümünde etkili değildir. Kızlık zarı alınması oldukça basit bir cerrahi operasyonla dakikalar içerisinde yapılabilmektedir. Vajinismusun ortaya çıkış sebeplerinin büyük bölümünün psikolojik sorunlar olabileceğinden hareketle psikoterapi uygulamaları da gerekli görülebilmektedir. Genellikle eşlerin birlikte katılım sağlamasıyla yapılan seanslarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

Davranışsal terapi, bilişsel terapinin tamamlayıcısı gibidir. Bilişsel terapide teorik bilgiler çiftlere çeşitli araçlar yardımı ile aktarılır. Vajinismus çözüm yolları farklı yöntemler ile belirlenir. Bu yolardan bir tanesi olan davranışsal terapide ise kadının cinsel organını yakından tanıması sağlanır.

 

Bu amaçla bazı teknikler uygulanır. Öncelikle hastanın başvurduğu yerde bu teknikler anlatılır. Daha sonra ev ödevi olarak kişiye uygulaması için verilir. Ayna tekniği bunlardan bir tanesidir. Ayna tekniğinde hasta vajinasını yakından tanır. Dış dudakları yana ayırarak, vajinasını daha yakından tanıması sağlanır.

 

Daha sonrasında uygulanan teknikler genel olarak dokunma ve hissetme üzerinedir. Masaj tekniği bunlardan bir tanesidir. Vajinismus çözüm yolları çoğunlukla kadının cinsellikten korkmamasını amaçlar. Masaj teknikleri kadının vajinasına dokunması ve onu hissetmesi üzerinedir. Vajina dışından başlar daha sonra içlerinde dahil edilmesi ile devam eder. Burada amaç kadının vajinasını hissetmesi ve korkulacak bir nesne olmadığını fark etmesidir.
 

 

Masaj teknikleri tek başına uygulanabildiği gibi eşlerin yardımı ile de yapılır. Ancak kontrol mutlaka kadında olmadır. Psikolojik durumun düzelebilmesi için bu gereklidir.

 

Masaj tekniklerinin yanı sıra çiftlerin beraber yapacakları aşk oyunları adı verilen tekniklerde vajinismus hastalığının tedavisinde uygulanan tekniklerdendir. Aşk oyunlarında öncelikle gerekli olan ortam hazırlanır. Hafif bir müzik, loş bir ortam çiftlerin daha rahat olmasını sağlar. Bu aşamada çiftler birbirlerine rahatlatıcı sözler söylerler, ön sevişmede aşk oyunlarının bir parçasıdır.

 

Kegel egzersizleri de vajinismus tedavisinde kullanılan en etkili tekniklerdendir. Burada amaç pelvik taban ve vajina kaslarının güçlendirilmesidir. Güçlenen kaslar ile cinsel birleşme sorunsuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Kegel egzersizlerinin aslında ömür boyu yapılması gerekir ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi önemlidir.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.