+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Çeşitleri

vajinismus çeşitleri

 

 

Vajinismus Çeşitleri, Vajinismus kadınlarda vajinal kasların istem dışı kasılması sebebiyle cinsel ilişkiyi olanaksız hale getiren bir rahatsızlıktır. Kadınların yaşamlarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra eşler arasındaki bağları da kötü yönde etkileyen vajinismus, belli sebeplere dayalı olarak ortaya çıkabildiği gibi, sebepsiz olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kadının kendisini cinsel ilişkiye kapatması ve herhangi bir cismin vajinaya girişine izin vermemesi şeklinde özetlenebilecek vajinismus, cinsel aktivite denemelerinde çoğu zaman ağrılı bir şekilde ilerlediği için, kadınlar açısından büyük sorun teşkil etmektedir.

 

Uzun süreli olarak devam veya tedavi edilmediğinde hem cinsel yaşamı hem de aile bağlarını etkileyen vajinismus, evliliklerin sonunu getirebilecek derecede olumsuzluklara sebep olmaktadır. Daha önceleri sağlıklı bir cinsel tabloya sahip olan kadın bireylerin de yaşaması muhtemel olan bu durum, tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Her kadında farklı belirtiler gösterebilmesine rağmen, bazı genel belirtiler vajinismusun varlığını teyit etmeye yeterlidir.

 

 • Vajinal kasların istemsiz kasılması
 • Jinekolog muayenelerinde ağrı-acı hissi
 • İlişki sırasında zorlanma ve ağrı
 • Zarar görme endişesi
 • Orgazm yoksunluğu
 • Cinsel isteksizlik vajinismus belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

 

Vajinismus çeşitleri nelerdir ? Vajinismus bazen bir sebebe dayalı olarak görülebildiği gibi, hiçbir sebebe dayanmadan ortaya çıkması da mümkün olabilen bir rahatsızlıktır. Genel belirtileri benzerlik göstermekle birlikte, bireylerde farklı vajinismus çeşitleri görülebilmektedir.

 

 • Primer Vajinismus ( birincil vajinismus)
 • Sekonder ( ikincil) vajinismus
 • Global ( küresel) vajinismus
 • Durumsal vajinismus

 

Primer Vajinismus: Kadının yaşamı boyunca cinsel ilişki sırasında ağrılardan etkilenmesi durumu birincil (primer) vajinismus olarak adlandırılmaktadır. Genellikle ilk cinsel ilişki girişimiyle başlayan bu durum, kadının cinsel yaşamını tam bir kâbusa çevirir. Primer vajinismus yaşayan kadınlar ilişki esnasında vajinal kasları istemsiz olarak sıkarak, erkeğin cinsel organının girişini imkânsız kılar. Ağrının eşlik ettiği bu durum, nefes alamama, panik ve korku ile birlikte yaşanır.

 

Sekonder (İkincil) Vajinismus: Kadının önceki dönemlerde herhangi bir cinsel sorunu olmamasına rağmen, sonradan ortaya çıkan durum, sekonder (ikincil) vajinismus olarak adlandırılır. Birdenbire ortaya çıkabilen bu tür durumlar yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabildiği gibi, menopoz, travma, doğum, ameliyat, kişisel yada ailevi sorunlar sebebiyle tetiklenerek kendini gösterebilmektedir. Bu tür oluşumlarda rahatsızlığın tedavi edilmesini takip eden dönemlerde bireyin ilişki sırasında yaşadığı ağrı devam edebilmektedir. Buna sebep olan şey, vücudun vajinismusa yol açan belirtilere tepki verme alışkanlığı geliştirmiş olmasıdır.

 

Global (Küresel) Vajinismus: Vajinismus belirtileri ortaya çıkmış, birey vajinismusa dayalı ağrıları yaşamış olmasına rağmen ortada belirli bir sebebin olmadığı durumlar küresel vajinismus olarak adlandırılmaktadır.

 

Durumsal Vajinismus: Bu tür vajiismuslar, belirli bir nesneye veya sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin kadının cinsel yaşamı sorunsuz bir şekilde devam etmekte iken, jinekolog tarafından tampon yerleştirilmesi sırasında ağrı hissedebilmektedir. Bu tür vajinismuslar görece diğer vajinismus çeşitlerine göre daha kolay baş edilebilirdir.

 

Vajinismus farklı yöntemlerle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu tür durumlarla karşılaşan birey en kısa süre içerisinde uzman bir hekim tarafından muayene edilerek uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Vajinismus tedavisinde cinsel eğitim, duygusal terapiler, genişletme ve yerleştirme eğitimleri, pelvik taban kaslarına yönelik egzersizler tavsiye edilmektedir.

 

 

Vajinismus kadınlarda vajinal kasların istem dışı kasılması sebebiyle cinsel ilişkiyi olanaksız hale getiren bir rahatsızlıktır.
Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.