Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus çatı muayenesi

Vajinismus Çatı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vajinismus çatı muayenesi, vajinismuslu hastalar tarafından her zaman stres veren bir konu olmuştur. Bir kadın vajinismus olduğunda, vajinanın kasları, tampon ya da penis gibi bir şey girdiğinde sıkışıyor ya da spazm eylemleri göstermektedir. Ağrılı seks genellikle kadınların vajinismus taşıdığına dair ilk işaretidir. Ağrı sadece nüfuz ederek olur. Geri çekildikten sonra genellikle ortadan kaybolur, ancak her zaman olmaz. Vajinismus olan birçok kadın, tampon takarken veya bir doktorun iç pelvik muayenesinde rahatsızlık hisseder.

Vajinismus nedenleri:

Doktorlar, vajinismusun neden kesin olarak gerçekleştiğini bilmiyorlar. Genellikle endişe ve cinsel ilişki korkusu ile ilgili olabilen bu sebepler, doğuştan ya da sonradan meydana gelebilir. Enfeksiyonlar gibi diğer tıbbi sorunlar da ağrılı bir ilişkiye neden olabilir. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında ağrının altındaki nedeni belirlemek için bir doktor görmeniz önemlidir. Vajinismus, vajinanın etrafındaki kasların istemsizce sıkılmasına neden olur. Bu, biraz ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Vajinismus genellikle genital bölgeye dokunulduğunda oluşur. Bu, cinsel ilişkiden önce, tampon yerleştirmeye çalışmadan önce veya jinekolojik muayene sırasında olabilir. Birinin vajinismus yaşaması için çeşitli nedenler vardır. Bunlara fiziksel ve psikolojik faktörler dahildir:

  • çocuk doğurma
  • İYE, maya enfeksiyonu (pullan), kronik ağrı sendromları gibi tıbbi durumlar
  • Tecavüz, cinsel istismar veya saldırı
  • Tatsız cinsel ilişki
  • Hamile olma korkusu
  • Vajinanın herhangi bir penetrasyon için çok küçük olabileceğinden korkma

Vajinismus tedavisinde yardımcı olabilecek öz bakım teknikleri vardır.

Vücudunu tanıma: Vücudunuzu keşfetmek için kendinize biraz zaman ayırın ve sizin için iyi hissettiren şeyleri bulun. Rahatladığınızdan emin olun ve genital bölgede kendini hissetmeye başlayın.

vajinismus çatı muayenesi nasıl yapılır

Kendinize nüfuz etmeye çalışmadan önce vajinanızın dış kısmında ve çevresindeki gibi hissettiren şeylere alışın: Bununla rahat ve rahatlandıktan sonra, parmağınızı vajina içine nazikçe yerleştirmeyi deneyin. Bunu yapabilecek kadar rahat hissettiğiniz bir aşamaya geçmek günler veya haftalar sürebilir. Bunu yaptıktan sonra, parmak ile vajinanın etrafında dolaşın, daha hafifçe itin. Bunun yerine yağlanmış bir tampon yerleştirmeyi denemek isteyebilirsiniz. Bir şey eklemeden önce sakin ve rahat olduğundan emin olma yöntemini kullanın. Cinsel eşiniz varsa, cinsel organınıza dokunmalarını ve vajinanızın çevresinde olmalarına alışmalarını isteyebilirsiniz. Yine, parmağınızla nüfuz edebilecek kadar rahat hissetmeden önce zaman alacaktır.

Cinsel ilişki denemek istediğiniz bir aşamaya geldiğinizde, işleri biraz yavaşlatın ve acele etmeyin. Bu yöntemler yardımcı olmazsa, sizi bir cinsel sağlık uzmanına yönlendiren doktorunuza başvurun.

Vajinismusun sebebi nedir?

Çoğu durumda vajinismusun spazmının ağrı ya da ağrı beklentisi (duygusal ya da fiziksel ağrı) tetiklediğine inanılıyor. Vajinismus, bir şey göz yakınına yaklaştığında göz kapağının kapanma biçimine benzemekte ya da yakın gelecek bir yumruğa tepki olarak bir kas sıçrıyorsa, vajinismus vajinal bir titreme gibidir. Kadın, bunu istemese de, bir bakıma alanı korumaktadır. Bazı kadınlar cinsel ilişki konusunda korku ya da suçluluk duyuyor, bazıları fiziksel ağrı sorunları yaşıyor ve halen diğerlerinin durumu için açık bir nedeni yok. Vajinismus’un şaşırtıcı bir yönü, kadının herhangi bir endişe veya fiziksel problemle uğraşmasından sonra spazmın uzun süre kaldığıdır.

Cinsel ilişkide ağrı varsa, mutlaka vajinimmusum mudur?

Şart değil. Acı ilişki, birçok faktöre bağlı olabilir ve vajinismus en yaygın olanı bile değildir. Genellikle, diğer koşullara bağlı acı veren cinsiyet vajinismusa neden olabilir, bu nedenle vajinismusunuz olsa bile, altta yatan bir başka temel acı nedeni olabilir. Kronik ağrılı cinsel ilişkinin (veya ciddiyetine bağlı olarak seks için acı verici girişimlerin) en yaygın nedeni, birçok vulvar ağrı bozukluğundan biri olan vulvar vestibülit sendromudur (VVS). VVS herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve çoğunlukla belirgin bir nedeni yoktur ve genellikle görünür herhangi bir belirti yoktur. Vajinal açıklıkta, yakınında veya yakınında gelişmiş bir hassasiyettir.

Vulvanın herhangi bir yerine dokunmak zarar vermemelidir. Varsa, vulvar ağrı rahatsızlığınız olup olma ihtimaline bakmalısınız. Oldukça yaygındırlar ve nadiren teşhis edilirler. Çoğu doktor rutin olarak VVS için test yapmaz, ancak testte sadece belli alanların (vestibüler bezlerine karşılık gelir) bir Q ipucu ile alınıp ağrınızın olup olmadığını görebilirsiniz. Liken sklerozu (cilt rahatsızlığı), interstisyel sistit (mesaneyi içerir), gerekli vulvodini (neredeyse sürekli ağrıya neden olur) ve diğerleri gibi ağrılı ilişkiye neden olan diğer sorunlar da vardır. Bu koşullar birçok doktor tarafından fazlaca anlaşılamamış veya tanınmamıştır, bu nedenle bu bozuklukları olan kadınların (özellikle genç kadınların) çoğunun başlangıçta vajinismus ile yanlış teşhis edilmesi muhtemel. Bu bozukluklardan birine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, bir uzman tarafından tedavisi önerilir.

Vajinismus çatı muayenesi nasıl yapılır ya da yapılabilir mi?

Pek çok kadın, hepsi olmasa da, vajinismusun altında yatan nedenleri tedavi etmeyi gerekli bulmaktadır. Bazıları için, eğer duygusal sorunlar söz konusuysa bu tedaviyi içerecek ve başkaları için vulvar ağrı durumlarını tedavi etmek zorunda kalacaklardır, diğerleri ise başta bazıları başlangıçta kendi sorunlarına neden olanlara odaklanmaya ihtiyaç duymayabilirler (bazıları nedenini bile bilmiyor olabilirler) ve sadece Kasın kontrolüne odaklanın. Kasları kontrol etmeyi öğrenmek pek çok farklı şekilde yapılabilir. En yaygın yol, kas spazmının önceden öğrenilmemesi için vajinaya nazikçe giderek daha büyük nesneler (“dilatörler” adı verilir) yerleştirmektir.


WhatsApp Bilgi Hattı