+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

vajinismus belirtileri

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Kadınlar bize çeşitli sorularla gelebilir.’’Vajinismus nasıl anlaşılır? Hangi bulgularla vajinismus tanısı konur? Vajinismus belirtileri nelerdir?’’ Şimdi bu soruları yanıtlayacağız. Vajinismus sadece cinsel ilişkiye girememek değildir. Aşağıda belirtilen şikayetler de vajinismus tanısını koydurur.

 

Cinsel ilişki sırasında yanma, acı, ağrı olması.

 

Cinsel ilişki esnasında vagende, bacaklarda, kalçada veya tüm vücutta kasılmaların olması.

 

Jinekolojik muayenenin ağrılı olması veya hiç olamaması. Muayene sırasında hastayı sakinleştirmekle kasılmalar rahatlayıp ağrısız yapılabilir. Sakinleştirmeye rağmen vajinal, bacak ve kalçalarda kasılmalar devam ediyor ve muayene olamıyorsa ileri derece vajinismus olabilir.

 

Hastanın vajinal fitil kullanamaması da vajinismustur.

 

Hastanın genital bölgesine dokunamaması, vajene parmağını sokamaması da vajinismustur.

 

Hastanın vajinal ultrasonografiye girememesi.

 

Vajniismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle çocuklukta sorunlu bir evde büyümüştür. Babaları otoriter anne güçsüzdür. Vajinismus hastalarının hepsi değişen derecelerde depresyondadır. Hemen hepsi karamsardır. Kendilerini çaresiz, mutsuz hissederler. Kendilerine özgüvenleri eksiktir. Ne yaparsa yapsınlar akıllarının bir köşesinde bu başarısızlık, yenilmişlik duygusu içlerinden çıkmaz. Genel olarak öfkelidirler.

 

Kendilerinin diğer kadınlardan farklı olduğunu, vagenlerinin daha dar olduğundan penisin asla giremeyeceğini düşünürler. Cinsel organları ve cinselliği kirli olarak görürler. Cinsel ilişkiden sonra sonra temizlenememe kaygısı da onların vajinismus sorununa neden olur. Duygusal olarak bu kadınlar çocuksu kişiliktedir. Bu psikoloji de vajinismusun bir nedenidir aynı zamanda. Çünkü çocuklar cinsel ilişkide bulunmazlar.

 

Bu kadınlar ya çocuksu olduğu için ilişkide bulunamaz ya da ilişkide bulunamadığı için savunma psikolojisi olarak kendilerini çocuksu bir role büründürürler. Çocuksu kişilikteki vajinismus kadınlarında tedavi olduklarında çocuksu tarzlarından da vazgeçme görürüz. Kendilerini eşlerine karşı suçlu hissederler. Çoğunlukla eşlerini severek evlenmişlerdir ve cinsel istekleri gayet iyidir. Eşleri ile sevişirler ancak cinsel birleşmeyi gerçekleştiremezler. Bu çiftler mastürbasyon yoluyla veya sürtünme yoluyla orgazm da olurlar.

 

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri

 

Genel olarak vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri oldukça anlayışlı, kibardır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri zamanla bu duruma uyum sağlarlar. Eşler de de halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen empotans, ereksiyon problemleri ( sertleşme sorunu), erken boşalma gibi sorunlar başlar. Vajinismus sorununu tedavi ederken aynı zamanda veya sonrasında bu sorunları da tedavi ederiz. Tanı nasıl konur? Vajinismus sorunu yaşayan kadınların birçoğu kendisi doktora başvururken bir kısmı da jinekolojik muayenede kadın doğum hekimi tarafından konur.

 

Jinekolojik muayenede herhangi alet kullanılmaz. Hastayı zorlayacak veya acı çektirecek hiçbir işlem yapılmaz. Muayene 10-20 saniye arası sürer. Öncelikle dış genital bölgede ağrıya neden olabilecek patolojilere bakılır. Sonrasında kızlık zarı muayenesi hiçbir alet kullanılmadan sadece çıplak gözle bakarak değerlendirilir. Kızlık zarı cinsel ilişkide gerçekten ağrı yapacak şekilde ise ufak bir müdahale yapılabilir.

 

Bu müdahale anestezi altında tamamen ağrısız bir işlemdir. Jinekolojik muayene ile tanı konulan hastaların hemen hepsi acıyı kanıksamış, vagene her ne girerse ağrılı olacağına inanmışlardır. Bizler hastaya vajinismus hastası olduğunu söylediğimizde önce şaşırırlar,çoğu vajinismus adında bir sorunun varlığından haberdar değildirler. Ancak cinsel ilişki ve diğer ağrılı vaginal girişlerin düzeleceğini söylediğimizde tüm hastalar tedaviyi isterler.

 

Vajinismus tanısı konulduktan sonra ilk yapılması gereken tedavi olmaya karar vermektir. Karar vermek ve bunu yürekten istemek tedavinin %50 sidir. Geri kalan % 50 si de bizim işimizdir. Bize düşen, vajinismus hastasının herbirinde kendine özel tedavi protokolünü belirleyip en uygun ve en kısa sürede tedavisini gerçekleştirmektir. Tedavi süresi 3-4 seansta tamamlanmaktadır. Tedavi başarısı %100 dür. Tedavi Süreçleri Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Vajinismus Tedavisi Sayfamıza Göz Atabilirsiniz.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.