Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus belirtileri

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

vajinismus belirtileri

Kadınlar bize çeşitli sorularla gelebilir.’’Vajinismus nasıl anlaşılır? Hangi bulgularla vajinismus tanısı konur? Vajinismus belirtileri nelerdir?’’ Şimdi bu soruları yanıtlayacağız. Vajinismus sadece cinsel ilişkiye girememek değildir. Aşağıda belirtilen şikayetler de vajinismus tanısını koydurur.

Cinsel ilişki sırasında yanma, acı, ağrı olması.

Cinsel ilişki esnasında vagende, bacaklarda, kalçada veya tüm vücutta kasılmaların olması.

Jinekolojik muayenenin ağrılı olması veya hiç olamaması. Muayene sırasında hastayı sakinleştirmekle kasılmalar rahatlayıp ağrısız yapılabilir. Sakinleştirmeye rağmen vajinal, bacak ve kalçalarda kasılmalar devam ediyor ve muayene olamıyorsa ileri derece vajinismus olabilir.

Hastanın vajinal fitil kullanamaması da vajinismustur.

Hastanın genital bölgesine dokunamaması, vajene parmağını sokamaması da vajinismustur.

Hastanın vajinal ultrasonografiye girememesi.

Vajniismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle çocuklukta sorunlu bir evde büyümüştür. Babaları otoriter anne güçsüzdür. Vajinismus hastalarının hepsi değişen derecelerde depresyondadır. Hemen hepsi karamsardır. Kendilerini çaresiz, mutsuz hissederler. Kendilerine özgüvenleri eksiktir. Ne yaparsa yapsınlar akıllarının bir köşesinde bu başarısızlık, yenilmişlik duygusu içlerinden çıkmaz. Genel olarak öfkelidirler.

Kendilerinin diğer kadınlardan farklı olduğunu, vagenlerinin daha dar olduğundan penisin asla giremeyeceğini düşünürler. Cinsel organları ve cinselliği kirli olarak görürler. Cinsel ilişkiden sonra sonra temizlenememe kaygısı da onların vajinismus sorununa neden olur. Duygusal olarak bu kadınlar çocuksu kişiliktedir. Bu psikoloji de vajinismusun bir nedenidir aynı zamanda. Çünkü çocuklar cinsel ilişkide bulunmazlar.

Bu kadınlar ya çocuksu olduğu için ilişkide bulunamaz ya da ilişkide bulunamadığı için savunma psikolojisi olarak kendilerini çocuksu bir role büründürürler. Çocuksu kişilikteki vajinismus kadınlarında tedavi olduklarında çocuksu tarzlarından da vazgeçme görürüz. Kendilerini eşlerine karşı suçlu hissederler. Çoğunlukla eşlerini severek evlenmişlerdir ve cinsel istekleri gayet iyidir. Eşleri ile sevişirler ancak cinsel birleşmeyi gerçekleştiremezler.

Bu çiftler mastürbasyon yoluyla veya sürtünme yoluyla orgazm da olurlar.

vajinismus belirtileri sonrası

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri

Genel olarak vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri oldukça anlayışlı, kibardır. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri zamanla bu duruma uyum sağlarlar. Eşler de de halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen empotans, ereksiyon problemleri ( sertleşme sorunu), erken boşalma gibi sorunlar başlar. Vajinismus sorununu tedavi ederken aynı zamanda veya sonrasında bu sorunları da tedavi ederiz. Tanı nasıl konur? Vajinismus sorunu yaşayan kadınların birçoğu kendisi doktora başvururken bir kısmı da jinekolojik muayenede kadın doğum hekimi tarafından konur.

Jinekolojik muayenede herhangi alet kullanılmaz. Hastayı zorlayacak veya acı çektirecek hiçbir işlem yapılmaz. Muayene 10-20 saniye arası sürer. Öncelikle dış genital bölgede ağrıya neden olabilecek patolojilere bakılır. Sonrasında kızlık zarı muayenesi hiçbir alet kullanılmadan sadece çıplak gözle bakarak değerlendirilir. Kızlık zarı cinsel ilişkide gerçekten ağrı yapacak şekilde ise ufak bir müdahale yapılabilir.

Bu müdahale anestezi altında tamamen ağrısız bir işlemdir. Jinekolojik muayene ile tanı konulan hastaların hemen hepsi acıyı kanıksamış, vagene her ne girerse ağrılı olacağına inanmışlardır. Bizler hastaya vajinismus hastası olduğunu söylediğimizde önce şaşırırlar,çoğu vajinismus adında bir sorunun varlığından haberdar değildirler. Ancak cinsel ilişki ve diğer ağrılı vaginal girişlerin düzeleceğini söylediğimizde tüm hastalar tedaviyi isterler.

Vajinismus tanısı konulduktan sonra ilk yapılması gereken tedavi olmaya karar vermektir. Karar vermek ve bunu yürekten istemek tedavinin %50 sidir. Geri kalan % 50 si de bizim işimizdir. Bize düşen, vajinismus hastasının herbirinde kendine özel tedavi protokolünü belirleyip en uygun ve en kısa sürede tedavisini gerçekleştirmektir. Tedavi süresi 3-4 seansta tamamlanmaktadır. Tedavi başarısı %100 dür.


WhatsApp Bilgi Hattı