Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

vajinismus ameliyatı

Vajinismus Ameliyatı

Cinsel ilişki esnasında fizyolojik ve psikolojik bazı olayların etkisiyle yaşanılan, kasların aşırı kasılma hareketi gerçekleşerek penisin vajina içerisine girişinin engellenmesi durumuna vajinismus denilmektedir. Fizyolojik problemlerin giderilmesi için, vajinismus ameliyatı uygulanabilecek tedaviler arasındadır.

Vajinismus probleminde genellikle psikolojik sorunların daha büyük etken olduğu gözlemlenmiştir. Cerrahi yöntemden önce gerek varsa hastanın psikolojik olarak tedavi görülmesi sağlanmalıdır. Fizyolojik olarak herhangi bir sorununun olup olmadığını tespit etmek için öncelikle kadın doğum doktoru tarafından detaylı bir muayene edilmelidir. Vajinismus problemi yaşayan kadınlarda kızlık zarının daha kalın ve yukarda olması, vajina yolunun gerekenden daha dar ve kısa olması, vajina içerisinde birden fazla bölüm bulunması, vajinada enfeksiyon veya kist oluşumları olması durumunda cerrahi operasyonların uygulanması gerekmektedir. Tam teşhis konulmadan, hastanın problemi net olarak anlaşılmadan ameliyat işlemi gerçekleşmemelidir. İhtiyaç dahilinde olmadan yapılan ameliyatların hastaya hiçbir katkısı yoktur. Hatta gereksiz yere ameliyat olması hastayı psikolojik açıdan daha kötü etkileyecektir.

Kızlık zarına bağlı vajinismus ameliyatı

Kızlık zarının normalden daha sert ve kalın olması durumunda penisin vajinaya girişi engellenmiş olacaktır. Çok nadir olarak görülen bir problem olsa da, kolay bir cerrahi işlemle sorun çözülebilmektedir. Vajinismus problemlerinde hastaya ilk önce psikolojik tedavi önerilecektir. Psikolojik tedavilerin sonuç vermemesi durumunda genellikle kızlık zarına bağlı olarak fizyolojik bir engel olduğu ortaya çıkar.

Tedavi iki yöntemle gerçekleştirilmektedir;

Kızlık Zarının Kesilmesi (Himenotomi):

Kızlık zarının olması gereken yerden daha yukarıda olması durumunda kesilme işlemi uygulanır. Çok basit bir işlemdir, saniyeler içerisinde tamamlanır. Genel anesteziye ihtiyaç yoktur, bölge uyuşturulduktan sonra kızlık zarının kesi işlemi gerçekleştirilir. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra günlük yaşantısına kolayca geri dönebilmektedir.

Kızlık Zarının Alınması (Himenektomi):

Kızlık zarının normalden daha sert ve kalın olması durumunda komple alınmış olması gerekebilmektedir. Kolaylıkla uygulanan, dakikalar içerisinde tamamlanabilen bir operasyondur. Bölgesel bir anestezi uygulanır, kızlık zarı bulunduğu yerden çıkarılır. Hasta aynı gün içerisinde gündelik hayatına devam edebilir.

vajinismus ameliyatı nasıl yapılır

Vajinanın yapısına bağlı vajinismus ameliyatı

Bazı kadınların vajina yapısı normalden daha dar, kısa ve bölmeli olabilmektedir. Bu sebepten ötürü başarılı bir cinsel birliktelik gerçekleşemez hale gelir. Doğumdan itibaren normal bir vajina yapısına sahip olmayan kadınlar için vajinismus ameliyatı uygulanabilmektedir. Yapılacak ameliyatın türüne ve hastanın ihtiyaç durumuna göre genel anestezi ya da lokal bir anestezi yapılır. İşlemden sonra vajinanın yapısı düzelmiş olur ve hasta kısa süre içerisinde toparlanabilir. Yapısal problemlerin yanı sıra vajina içerisindeki kist, miyom oluşumları veya enfeksiyonlar da ameliyat yöntemi ile temizlenebilmektedir.

Dış genital bölgeye bağlı vajinismus ameliyatı

Kadınlarda vajinismus yalnızca vajina içiyle alakalı olarak gelişmemektedir. Vulva olarak adlandırılan, vajinanın dışındaki genital organlarda bir problem olması da vajinismus için sebeplerden biridir. Genital organlarda cinsel ilişkiye girmeye engel olacak acı, ağrı, batma, yanma gibi sorunlar olabilir. “Vulvar vestibulit sendrom” olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinememektedir. Ameliyat ile birlikte hastanın problemleri kalıcı olarak çözümlenecektir.

Sorunun ne için kaynaklandığı önemli olmaksızın, her operasyon sonrasında kasılma gibi birtakım problemler mevcut ise hastanın mutlaka psikolojik destek alması sağlanmalıdır. Vajinismus ameliyatı, yapan hekimin deneyimlerine de bağlı olmak üzere gerçekleşmesi basit türden bir operasyondur. Eğer hastanın cinsel ilişkiye girmemesinde fizyolojik bir engeli varsa çözüm için mutlaka vajinismus ameliyatı tercih edilmelidir.


WhatsApp Bilgi Hattı