+905306269889
Çukurambar mah Öğretmenler cad. 5/6 Çankaya Ankara

Vajinal Kaslar ve Kegel Egzersizleri

Vajinal Kaslar ve Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır

 

Vajinal Kaslar ve Kegel Egzersizleri. Pelvik bölge, halk arasında leğen kemiği olarak bilinen kemik  yapının iç  bölgesidir. Pelvis tabanını; üretra, vagen ve makat etrafını belli bir düzen içinde saran  kas tabakasına da pelvik taban kasları denir.  Pelvik taban kaslarına tıp dilinde pubococygeus kasları denir. Pelvik taban kasları vajinal  kaslar, aşk kasları  olarak  da bilinir. Pelvik taban kasları nasıl farkına varılır?  Pelvik taban kasları en iyi tuvalette idrarını yapma esnasında fark edilir.

 

İdrar yapma esnasında  1-2 saniye idrar yapılır sonrasında  1-2 saniye tutulur veya idrar akışı yavaşlatacak şekilde pevik taban kasları kasılır. Bu idrar bitene kadar  devam ettirilir. Pelvik taban kaslarını fark etmenin bir yolu da kadının vagenine işaret parmağını sokarak pelvik kasları kasmak suretiyle parmağını sıkıştırıp gevşetmesidir. Bu egzersizler ilk denendiğinde zorlanılabilir ancak  ümitsizliğe kapılmamalıdırlar.

 

Zamanla  pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesiyle  kolaylıkla  tuvalet egzersizlerini yapabilir hala gelebilirler. Nasıl  spor  yaparken kasların kuvvetlenmesi için bir süre geçmesi  gerekiyorsa bu kural pelvik taban kasları için de geçerlidir. Kegel egzersizleri nedir? Kegel egzersizleri  pelvis taban kaslarının  güçlendirilmesi  için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizleri ilk kez Arnold Kegel tariflediği için bu ismi almıştır.

 

Kegel egzersizleri yapılışı

 

Kegel egzersizleri nasıl yapılır? Pelvik taban kasları farkına varıldıktan sonra kegel egzersizleri  ile bu kaslar kuvvetlendirilmeye çalışılır. 5 saniye pelvik taban kasları kasılır ve sonra 5 saniye gevşetilir. Pelvik taban kasları  hızlı hızlı kasılıp gevşetilir. Pelvik taban  yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru pelvik taban tamamen yukarı çekilecek şekilde kasılır. 5 sene beklenir ve  yavaşça gevşetilir. Kegel egzersizleri başlangıçta günde 3 kez  10 defadan az olmamak üzere yapılır. Pelvik kaslar kuvvetlendikçe  her akla geldiğinde  gün içerisinde 100 kere olacak şekilde yapılır.

 

 

KEGEL EGZERSİZLERİ

Kegel egzersizlerine  ne kadar  süre devam edilmelidir? Pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesi için en az 3 ay gereklidir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 aya kadar uzayabilir. Ancak  en doğrusu kegel egzersizlerinin ömür boyu yapılmasıdır. Özellikle vajinal doğum yapmış  veya menopoz dönemindeki kadınların  ömür boyu kegel egzersizleri  yapmaları  ileride  vaginal sarkmalar nedeniyle yapılacak  ameliyatların önüne geçebilir.

 

Kegel egzersizleri niçin yapılır?

 

Kegel egzersizleri niçin yapılır? İdrar kaçırma şikayeti olan kadın ve erkeklerde  üretra dediğimiz  idrar çıkış yolunun  etrafındaki  kasları çalıştırarak kuvvetlendirir. Böylece idrar kaçırmaya neden olan mesane–üretra  boynu açısında düzelme olur. Kadınlarda  vageni saran  kasların (pelvik kasların) kegel egzersizleri ile kuvvetlenmesiyle normal doğum daha kolay olur. Erkek ve kadınlarda  cinsel  işlev  bozukluklarında kegel egzersizleri  orgazm olmayı kolaylaştırır. Bu yüzden pelvik kaslara aşk kasları da denir. Dışkı boşaltımında ( defekasyonda)  vaginal kasların rolü vardır. Vagen kasları gevşek olduğunda  dışkılamada  problemler yaşanır. Kegel egzersizleri çoğunlukla problemleri önleyicidir.

 

KEGEL EGZERSİZLERİ

Yukarıda sayılan problemlerde  tedavinin önemli bir parçasıdır. Kliniğimizde her hasta ayrıntılı olarak fiziksel ve psikolojik olarak değerlendirilir. Kişiye özel bir tedavi programı çıkarılır ve bu program hastayla paylaşılır. Hastanın tedavi süreci ile ilgili tüm soruları  cevaplanır. Hastanın kendine ve doktoruna  güveni  tam olarak sağlanır. Gerek duyulduğunda vajinoplasti dediğimiz vajeni daraltıcı  ameliyatlar da yapılır.

Hızlı İletişim ve Randevu
  
  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?
  Hangi Alanlarda Hizmet Veriyoruz?
  Vajinismus tedavisi, Kızlık zarı dikimi, Vajina estetği, genital siğil tedavisi ve aklınıza gelebilecek diğer tüm jinekolojik sorunlarınız için bizlere ulaşabilirsiniz.
  • Vajinismus Tedavisi
  • Vajinismus günümüzde yeni yeni bilinmeye başlayan bir hastalıktır. Daha önceleri çoğu hekimler klasik tedavi biçimleri olan psikolojik, ilaç destekli tedavi metotlarını uyguluyor idi. Kliniğimizde ise tamtersi şekilde, önce hastamızı dinliyor, ona özel bir tedavi planı çıkarıyor, klasik parmak egzersizi gibi, etkisi olmayan tedavilerden uzak durarak, tamamen kişiye özel tedavi planı ile, sizi bambaşka bir hayata bazen saatler içinde, bazen 1 günde bazende 3 günde tedavinizi kesin olarak tamamlayıp, sizi evinize mutlu şekilde yolcu ediyoruz.

  • Genital Bölge Estetiği (Genital Gençleştirme)
  • Bir çok hasta genital bölge estetiğinde basit isteklerle kliniklere başvurmaktadır. Başvuru yapan hastalarımızın, aslında gördükleri problemleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda genital bölge estetiğine giren tüm konularda tam destek sağlıyoruz. Yaptığımız ameliyatlar, tedaviler ve kozmetik tüm işlemlerde hastanın alabileceğini en iyi sonucu sunuyoruz.

  • Kızlık Zarı Dikimi
  • Kızlık zarı dikiminde her hastanın kafasında 3 soru vardır. Bunlardan birisi kanayacak mı? Biz evet kanayacak diyoruz ve uygulamalarımızı ona göre yapıyoruz. İkinci olarak ise, hijyenik olacak mı? hastalık vs kaparmıyım, ağrı acı olur mu? Hepsine de hayır diyoruz. Tüm hijyen kurallarına dikkat ettiğimiz gibi, en kaliteli malzemeleri kullanıp, anestezi yardımıyla, hiç bir ağrı acı hissetmeden, dakikalar içinde eve gidebilirsiniz. Üçüncü ve en önemlisi ise, gizli olacak mı sorusudur. Merak etmeyin bilgileriniz asla ve asla 3. bir kişiyle paylaşılmaz

  • Jinekolojik Hastalıklar
  • HPV, Genital Siğil, Rahim Ağzı yaraları, ultrason tüp bebek ve daha bir çok hastalıkların ve uygulamaların hastalarımızın kısa sürede en iyi şekilde tedavi olması için, ekibimizle her zaman yanınızdayız.