Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinal Kaslar ve Kegel Egzersizleri

Pelvik bölge, halk arasında leğen kemiği olarak bilinen kemik  yapının iç  bölgesidir. Pelvis tabanını; üretra, vagen ve makat etrafını belli bir düzen içinde saran  kas tabakasına da pelvik taban kasları denir.  Pelvik taban kaslarına tıp dilinde pubococygeus kasları denir. Pelvik taban kasları vajinal  kaslar, aşk kasları  olarak  da bilinir. Pelvik taban kasları nasıl farkına varılır?  Pelvik taban kasları en iyi tuvalette idrarını yapma esnasında fark edilir.

 

İdrar yapma esnasında  1-2 saniye idrar yapılır sonrasında  1-2 saniye tutulur veya idrar akışı yavaşlatacak şekilde pevik taban kasları kasılır. Bu idrar bitene kadar  devam ettirilir. Pelvik taban kaslarını fark etmenin bir yolu da kadının vagenine işaret parmağını sokarak pelvik kasları kasmak suretiyle parmağını sıkıştırıp gevşetmesidir. Bu egzersizler ilk denendiğinde zorlanılabilir ancak  ümitsizliğe kapılmamalıdırlar.

Zamanla  pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesiyle  kolaylıkla  tuvalet egzersizlerini yapabilir hala gelebilirler. Nasıl  spor  yaparken kasların kuvvetlenmesi için bir süre geçmesi  gerekiyorsa bu kural pelvik taban kasları için de geçerlidir. Kegel egzersizleri nedir? Kegel egzersizleri  pelvis taban kaslarının  güçlendirilmesi  için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizleri ilk kez Arnold Kegel tariflediği için bu ismi almıştır.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Pelvik taban kasları farkına varıldıktan sonra kegel egzersizleri  ile bu kaslar kuvvetlendirilmeye çalışılır. 5 saniye pelvik taban kasları kasılır ve sonra 5 saniye gevşetilir. Pelvik taban kasları  hızlı hızlı kasılıp gevşetilir. Pelvik taban  yavaş yavaş aşağıdan yukarıya doğru pelvik taban tamamen yukarı çekilecek şekilde kasılır. 5 sene beklenir ve  yavaşça gevşetilir. Kegel egzersizleri başlangıçta günde 3 kez  10 defadan az olmamak üzere yapılır. Pelvik kaslar kuvvetlendikçe  her akla geldiğinde  gün içerisinde 100 kere olacak şekilde yapılır.

KEGEL EGZERSİZLERİ
KEGEL EGZERSİZLERİ

Kegel egzersizlerine  ne kadar  süre devam edilmelidir? Pelvik taban kaslarının kuvvetlenmesi için en az 3 ay gereklidir. Bu süre kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 aya kadar uzayabilir. Ancak  en doğrusu kegel egzersizlerinin ömür boyu yapılmasıdır. Özellikle vajinal doğum yapmış  veya menopoz dönemindeki kadınların  ömür boyu kegel egzersizleri  yapmaları  ileride  vaginal sarkmalar nedeniyle yapılacak  ameliyatların önüne geçebilir.

Kegel egzersizleri niçin yapılır?

İdrar kaçırma şikayeti olan kadın ve erkeklerde  üretra dediğimiz  idrar çıkış yolunun  etrafındaki  kasları çalıştırarak kuvvetlendirir. Böylece idrar kaçırmaya neden olan mesane–üretra  boynu açısında düzelme olur. Kadınlarda  vageni saran  kasların (pelvik kasların) kegel egzersizleri ile kuvvetlenmesiyle normal doğum daha kolay olur. Erkek ve kadınlarda  cinsel  işlev  bozukluklarında kegel egzersizleri  orgazm olmayı kolaylaştırır. Bu yüzden pelvik kaslara aşk kasları da denir. Dışkı boşaltımında ( defekasyonda)  vaginal kasların rolü vardır. Vagen kasları gevşek olduğunda  dışkılamada  problemler yaşanır. Kegel egzersizleri çoğunlukla problemleri önleyicidir.

KEGEL EGZERSİZLERİ
KEGEL EGZERSİZLERİ

Yukarıda sayılan problemlerde  tedavinin önemli bir parçasıdır. Kliniğimizde her hasta ayrıntılı olarak fiziksel ve psikolojik olarak değerlendirilir. Kişiye özel bir tedavi programı çıkarılır ve bu program hastayla paylaşılır. Hastanın tedavi süreci ile ilgili tüm soruları  cevaplanır. Hastanın kendine ve doktoruna  güveni  tam olarak sağlanır. Gerek duyulduğunda vajinoplasti dediğimiz vajeni daraltıcı  ameliyatlar da yapılır.


WhatsApp Bilgi Hattı