Telefon:

0312 235 33 11

Mobil:

0 530 626 98 89

Adres:

Mithatpaşa Cad. 51/2 Çankaya/ANKARA

Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon – Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal Akıntı ve Enfeksiyon – Vajinal Akıntı Nedenleri

Vajinal akıntı ve enfeksiyonlar ve vajinal akıntı nedenlerini öğrenebilmek için bize başvurabilir, çözüme kavuşturabilirsiniz.

Kadınlarda sosyal yaşamı etkileyen hastalıklardan bir tanesi de vajinal akıntılardır. Bu akıntılara bağlı olarak da bazı enfeksiyonlar, vajen bölgesinde görülebilir. Vajinal akıntı ve enfeksiyon aynı zamanda cinsel yaşamı da olumsuz bir şekilde etkiler.

 

Kadınların yaşamının herhangi bir döneminde bu tür akıntılar görülebilir. Sık olarak görülebildiği gibi seyrek olarak da rastlamak mümkündür. Özellikle aktif bir cinsel yaşama sahip olan kadınlarda daha sık akıntı durumu gözlenebilir.

Fizyolojik olarak meydana gelen normal akıntılar ile normal dışı oluşan akıntıları birbirinden ayırmak gerekir. Birçok durumda hijyenik kurallara uyulmaması akıntıların oluşmasındaki en önemli nedendir.

Vajina yapı olarak nemli bir oluşuma sahiptir. Vajinanın içerisindeki ve rahim ağzındaki bezlerden nemliliği sağlayan sıvılar salgılanır. Bu akıntılar normaldir ve vajinanın korunması amacıyla salgılanırlar. Kokusuz, renksiz ve şeffaf bir yapıdadır. Sümüksü bir kıvama sahiptirler. Özelikle Ovulasyon denilen yumurtlama döneminde bu tür akıntılar artış gösterir.

Denilebilir ki iki adet dönemi arasında östrojen hormonundaki artışa paralel olarak bu tür salgıların artışı da sıklaşır. Adet döneminin hemen öncesinde bu tür akıntılar sık bir şekilde ama hafif bir şekilde meydana gelir.

Vajinal akıntı ve enfeksiyon – Vajinal enfeksiyonlar ve akıntı ile bağları

Anormal akıntılarda ise başka bir durum söz konusudur. Rahatsız edicidirler. Vajinal akıntı ve enfeksiyon genel olarak cinsel birleşme sonrasında duş alınırken vajina içerisinin yıkanması sonucunda oluşurlar.

Bunun nedeni vajina içerisinde bulunan doğal floranın, basınçlı su ile bozulmasıdır. Aynı durum adet kanaması sonrasında vajina içerisinin basınçlı su ile yıkanmasında da gözlenir. Normalde vajina içerisinde bulunan ve laktobasil adı verilen bakteriler, vajina içerisinde doğal bir flora oluştururlar. Bu floranın bozulması ile vajina içi savunması kalır ve enfeksiyonların oluşmasına engel olamaz.

Genelde havuz ve sauna gibi ortak kullanım alanlarında da enfeksiyonlar kapılabilir. Bu gibi yerlerin hijyen olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Tuvaletlerde temizlik, önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylelikle hijyen kurallarına uyulmuş olur.

Vajina temizliği; dış kısımların ılık su ile yıkanması, bu amaç için hazırlanmış Ph değeri uygun olan solüsyonların kullanılması, yıkamadan sonra vajen bölgesinin iyice kurulanması olarak yapılabilir.

 

Islak çamaşırlar uzun süre vajen bölgesinde tutulmamalıdır. Hijyenik ped kullanılması bu durumda son derece önemlidir. Çok eşli bir cinsel yaşam söz konusu ise prezervatif kullanılması gerekir.

Vajen bölgesinde mutlaka pamuklu ve doğal yapıya sahip çamaşırlar kullanılmalıdır. Eğer tampon ve ped gibi ürünler kullanılıyorsa, her 6 saatte bir bu ürünlerin değiştirilmesi gerekir.

Adet dönemlerinde tamponların ya da pedlerin uzun süre kullanımı sakıncalıdır. Kan ile temas ettikleri andan itibaren hızla bakteri çoğalmasına neden olurlar.

Vajen bölgesine sıkılan parfümler de enfeksiyonlara ve bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu bölgelere özel olarak hazırlanan ürünlerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır.


WhatsApp Bilgi Hattı